Czy przejście na pracę hybrydową można uznać za skończony projekt?

Research conducted for the Canon IT Transformation Barometer report shows that 98% of IT leaders disagree.

Badania firmy Canon, których wnioski zostały przedstawione w raporcie pt. "Barometr transformacji IT" wykazały, że 98% liderów IT ma inne zdanie.

W 2024 roku trendy związane z pracą hybrydową i zdalną przestały być tylko popularnym hasłem. To po prostu rzeczywistość dla milionów pracowników w całej Europie. Firmy chwalą się bezproblemowym przejściem na taki system pracy, tworząc wrażenie, jakby wszystko działało bez zakłóceń. Jednak pod powierzchnią tej transformacji nowoczesnego miejsca pracy kryją się komplikacje i wyzwania.

Trudno więc dziwić się, że nawet po kilku latach prac nad wdrożeniem hybrydowego środowiska pracy 98% liderów IT nadal aktywnie pracuje nad udoskonalaniem strategii. Na czym polegają te ciągłe problemy, z którymi borykają się decydenci IT?

Integracja: wyzwanie, które nie ma końca

Wydajność organizacji i ich zespołów opiera się na płynnej komunikacji między pracownikami, nawet jeśli nie pracują w tej samej lokalizacji. Oznacza to, że pewnym sposobem na uzyskanie przewagi nad konkurencją jest stosowanie najnowszych dostępnych na rynku narzędzi współpracy.

Jednak ciągłe wdrażanie nowych narzędzi w szybkim tempie rodzi określone wyzwania. Dane, które prezentujemy w raporcie "Barometr transformacji IT" wskazują, że płynna integracja nowych technologii nie jest łatwa. Szefowie IT, pytani o to, jak chcą usprawniać pracę hybrydową w swoich organizacjach, najczęściej (47% odpowiedzi) wskazywali na poprawę integracji z istniejącą infrastrukturą firmową.

Pokazuje to, że zapewnienie odpowiednich warunków do pracy zdalnej czy hybrydowej wymaga ciągłej pracy. Rozwiązanie jednego problemu rodzi kolejny: każdy nowy element systemu niesie ze sobą nowe wyzwania integracyjne dla zespołów IT.

Potwierdzają to również inne wnioski wynikające z naszych badań. Gdy zapytano decydentów IT o doświadczenia z ostatniego projektu wdrożeniowego, najczęściej jako wyzwanie wskazywali oni na brak zgodności między nowymi i starszymi rozwiązaniami, na co wskazało 28% respondentów.

Nic więc dziwnego, że liderzy IT wpisują kompatybilność rozwiązań na listę kluczowych kryteriów przy planowaniu kolejnych inwestycji. Wskazuje to na świadomość potencjalnych zakłóceń, które może spowodować niewłaściwie zintegrowana technologia.

IT decision maker increasing visibility and control

Lepsza widoczność i kontrola

Praca zdalna i hybrydowa może rodzić duże wyzwania pod kątem spełnienia wymogów prawnych. Nie chodzi tu o nadzorowanie pracowników, ale niewątpliwie wyzwania związane z monitorowaniem i zarządzaniem pracownikami zintensyfikowały się w tym modelu pracy.

W planach liderów IT dotyczących optymalizacji pracy zdalnej i hybrydowej pojawił się drugi temat: potrzeba lepszego zarządzania dostępem pracowników do firmowych aplikacji i informacji, gdy pracują zdalnie. 43% liderów IT stwierdziło, że chce poprawić widoczność wykorzystania oprogramowania przez pracowników. 42% chce mieć większą kontrolę nad przestrzeganiem przez pracowników procedur. Z kolei 40% chce kontrolować zjawisko "shadow IT". Widać wyraźnie, że liderzy IT uważają, iż konieczne są większe środki kontroli, aby wyeliminować zagrożenia.

Nic w tym dziwnego. Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby naruszeń bezpieczeństwa, cyberataków i rozprzestrzeniania się zjawiska "shadow IT" w świecie biznesu. W 2023 r. w Europie liczba ataków na firmy z użyciem oprogramowania ransomware wzrosła o 57%1. Gartner przewiduje, że do 2027 r.2 75% pracowników będzie przyczyniało się do wprowadzania "shadow IT" do sieci organizacji.

Biorąc pod uwagę te dane, decydenci IT w naturalny sposób wciąż postrzegają pracę zdalną i hybrydową jako potencjalny słaby punkt w systemie ochrony organizacji, który wymaga ciągłego udoskonalania (zwłaszcza w zakresie zarządzania informacjami) w celu ochrony przed ryzykiem. Aby ograniczyć te zagrożenia, potrzebne są niezawodne systemy i odpowiednie procedury, które jednocześnie pozostają na tyle elastyczne, aby można je było dostosować do zmieniających się okoliczności.

Obciążenie dla zespołów IT

Decydenci IT mają pełną świadomość, w jaki sposób przejście na pracę zdalną i hybrydową wpłynęło – i nadal wpływa – na obciążenie pracą i poziom stresu ich zespołów.

Integracja. Widoczność. Zabezpieczenia. Są to złożone problemy, a ciągła presja dotycząca udoskonalania systemów, które usprawniają funkcjonowanie w tych obszarach, doprowadziła do zwiększenia zarówno liczby, jak i poziomu złożoności codziennych zadań zespołów IT.

"Barometr IT" jasno pokazuje, w jaki sposób wyzwania te zwiększyły obciążenie zespołów IT. W 2023 roku liderzy IT wskazali na bezprecedensowe zwiększenie zakresu swoich obowiązków. Zajmują się bardziej skomplikowanymi systemami i zwiększonym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, a ponadto wzrosły wymagania dotyczące utrzymania ciągłości i wydajności w coraz bardziej rozproszonych zespołach. Raport pokazuje, że w niektórych przypadkach decydenci IT poświęcają na swoje obowiązki trzy razy więcej czasu niż w 2019 roku.

Większe obciążenie pracą nieuchronnie łączy się ze zwiększonym poziomem stresu. "Barometr IT" ujawnia, że poziom stresu wśród specjalistów IT gwałtownie wzrósł w latach 2019–2021 i nie wrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii.

Wyniki te wskazują na ludzki aspekt wyzwań z zakresu IT – poza technicznymi przeszkodami, osoby, którym powierzono zarządzanie tymi systemami, zmagają się z większymi obciążeniami. W dzisiejszych czasach liderzy IT stoją na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o budowanie odporności biznesowej firm, co wymaga strategicznego wsparcia i zasobów, które mogą złagodzić tę presję.

IT decision maker creating a position of strength

Przygotowanie się na wyzwania

W ostatnich latach decydenci IT nie mogli pozwolić sobie na odprężenie. Z naszych badań wynika, że praca zdalna i hybrydowa tworzy złożone, dynamicznie zmieniające się środowisko, po którym liderzy IT muszą nieustannie nawigować poprzez adaptację, a jednocześnie wdrażanie innowacji.

Liderzy działów IT są w gronie tych, którzy decydują o sposobie funkcjonowania miejsca pracy w przyszłości – od integracji różnych technologii po zwiększanie nadzoru i kontroli nad zdalnymi operacjami. Dla wielu nie jest to proste zadanie. Kluczem do sukcesu jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy inwestowaniem w nowe możliwości i zarządzaniem istniejącą infrastrukturą. Osiągnięcie tego celu w nadchodzących latach może być najbardziej ekscytującym wyzwaniem w ich karierze zawodowej.

Chcesz dowiedzieć się, jak firmy mogą wykorzystać doświadczenia decydentów IT z ostatnich 5 lat do wytyczenia kursu na przyszłość? Przeczytaj pełny raport "Barometr IT".

Pobierz raport

Dodatkowe informacje

Barometr transformacji IT

Spostrzeżenia 1700 liderów IT na siedmiu rynkach regionu EMEA dotyczące ewolucji ich roli w latach 2019, 2021 i 2023, a także przewidywania i priorytety na najbliższe trzy lata.

Wprowadzanie innowacji: Jak liderzy IT zapętlają się w rozwiązywaniu bieżących problemów i jak tego uniknąć?

Rok 2023 zapamięta szefów IT jako osoby, których czas niemal w całości pochłania rozwiązywanie typowych problemów z infrastrukturą. A gdzie w tym wszystkim miejsce na innowacje? Czas zatrzymać tę niekorzystną tendencję i oddać w ręce IT prawdziwe stery. Dowiedz się, jak.

Czy pracownicy naprawdę poważnie traktują zgodność z przepisami w zakresie danych?

Zgodność z przepisami dotyczącymi danych: ból głowy dla liderów IT. Jak osiągnąć równowagę między swobodą a kontrolą? Wnioski z „Barometru transformacji IT” ujawniają bieżące obawy.

Nie masz pewności jakich usług potrzebuje Twoja firma?