Bartosz Martyka
redaktor naczelny portalu BrandsIT.pl
Od niechcianego posta na Facebooku, poprzez kradzież poufnych danych firmowych, aż po wyłudzenia niebagatelnych kwot. Rodzajów i sposobów przestępstw cyfrowych jest dziś naprawdę wiele. A co więcej, tak naprawdę często nie znamy faktycznej skali ataków cyfrowych, do jakich dochodzi na świecie każdego dnia.
Technologia w takich sytuacjach myli się rzadko, a najsłabszym ogniwem okazuje się zazwyczaj człowiek. Tym większa jest rola dostawców sprzętu i oprogramowania, którzy - zwłaszcza w przypadku mniejszych organizacji - wymuszają pewne standardy postępowania.
Jak zatem w świecie cyfrowym zapewnić firmie odpowiednie bezpieczeństwo? Czy spowodowana przez pandemię zmiana trybu pracy może być dodatkowym zagrożeniem? I co jest groźniejsze dla firm: sama perspektywa włamania hakera, czy wizerunkowa katastrofa związana z informacją o wycieku danych?
Na te pytania odpowiadamy w drugim odcinku podcastu Canon Polska „Rozmowy o druku”. Zagadnienie cyberbezpieczeństwa nie kończy się tylko na zainstalowaniu programu antywirusowego, o czym przekonacie się słuchając rozmowy z naszym ekspertem w obszarze bezpieczeństwa danych.
aktualności i nowości produktowe, case studies, zapowiedzi i relacje z wydarzeń.
redaktor naczelny portalu BrandsIT.pl
ekspert od urządzeń biurowych i w obszarze bezpieczeństwa danych, Canon Polska
W marcu 2020 r. świat wywrócił się do góry nogami. Zmianie uległy nasze przyzwyczajenia, sposoby spędzania czasu wolnego, a także tryb pracy. A co z kwestiami bezpieczeństwa cyfrowego? - Zmieniliśmy nasze podejście - mówi Dariusz Szwed, mając na myśli ogół świata biznesu - a zero trust network staje się standardem.
Ale czy rzeczywiście jest tak dobrze? I jak coraz bardziej popularna praca zdalna wpływa na firmowe bezpieczeństwo?
Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker świata, po latach wspominał: „łamałem ludzi, nie hasła”. Dlatego, aby nowoczesne technologie ochrony przed cyberatakami mogły działać sprawnie, niezbędne jest odpowiednie podejście do ludzkich słabości i braku wiedzy. Ostatecznie każdy z nas woli rozwijać się w swojej dziedzinie, zamiast zastanawiać się codziennie, jak zabezpieczyć drukarkę, czy jak ochronić komputer. I tu ogromna jest rola i zadanie dostawców sprzętu i oprogramowania oraz wypracowania pewnych stałych firmowych standardów. Jakich? Posłuchajcie.
Każdy wyciek danych z dużej firmy natychmiastowo odbija się szerokim echem w mediach. To pokazuje, że kwestia cyberbezpieczeństwa wiąże się nie tylko ze stratami finansowymi, ale też z reputacją.
Jak tanio zabezpieczyć firmę? I czy koszty naruszenia poufnych informacji mogą zrujnować nawet największych graczy na rynku? Koszty cyberbezpieczeństwa (lub jego braku) to temat trzeciej części podcasta.
Oprogramowanie chmurowe podbiło zarówno biura, jak i komputery osobiste. W chmurze trzymamy dziś prywatne pliki, muzykę, zakupione programy i gry komputerowe. Ale czy przeniesienie wrażliwych danych firmy do chmury to dobry krok? Wiele osób obawia się o to, że z zewnętrznego serwera łatwiej będzie wykraść pliki. Chmura a bezpieczeństwo - to zagadnienie, któremu Dariusz Szwed przyjrzał się w czwartej części audycji.
Bezpieczeństwo cyfrowe w najbliższych latach - w którą stronę będzie ewoluować? Powinniśmy stawiać na rozwój technologii, czy może na poszerzenie świadomości użytkowników?
Dariusz Szwed przewiduje, że jednym z tematów, który najmocniej może się rozwinąć w najbliższej przyszłości, jest autentykacja użytkownika. W polskich warunkach to między innymi e-dowód osobisty. Posłuchaj o bezpieczeństwie przyszłości.
Dokument dokumentowi nierówny. Inne standardy bezpieczeństwa stosujemy do umowy o dzieło, inne do faktury na dwa miliony złotych, a jeszcze inne do dokumentów, które - zgodnie z polityką ochrony danych osobowych (RODO) - powinny dawno zostać zniszczone...
Jak przekonuje Dariusz Szwed, najistotniejsze informacje zazwyczaj umieszczamy na papierze. Jak zarządzać dokumentami, żeby nie narazić się na konflikt z prawem lub ewentualną kradzież wrażliwych danych? To temat szóstej część podcastu.
Posłuchaj nagrania w całości
Rozmowa 3 osób od lat związanych z branżą druku, które reprezentują rożne punkty widzenia.
Zaawansowane oprogramowanie do zarządzania drukiem i skanowaniem, które wykorzystuje potencjał rozwiązań w chmurze.
Najnowocześniejsze technologie opracowane z myślą o wymaganiach biznesowych w każdym środowisku biurowym.
Korzystaj z cyfrowych rozwiązań i zwiększ potencjał swojej firmy