Zmienia się powszechna świadomość i postrzeganie relacji biznesu ze środowiskiem. Klienci firm coraz bardziej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój i wybierają partnerów biznesowych, którzy dbają o otoczenie i doceniają wagę etycznych relacji międzyludzkich. A przedsiębiorstwa podejmują działania aby minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko.
Jak do zagadnień zrównoważonego rozwoju podchodzą przedstawiciele polskich firm – zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania przeprowadzonego przez agencję K+Research by Insight Lab na zlecenie Canon Polska w listopadzie 2023 r.
Czy polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska?
Metodologia
Badanie powstało w listopadzie 2023 roku. Agencja K+Research by Insight Lab przeprowadziła 200 wywiadów z przedstawicielami średnich (od 50 do 249 pracowników) i dużych (powyżej 250 pracowników) firm.
W ankiecie wzięły udział osoby odpowiedzialne za infrastrukturę IT, managerowie IT, dyrektorzy administracyjni, kadra zarządzająca oraz osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie biur i organizowanie pracy biurowej.
Zrównoważony rozwój w polskich firmach. Część I
Z przeprowadzonych badań wynika, że idee zrównoważonego rozwoju przenikają coraz bardziej do pracy biurowej. Firmy dążą i będą dążyć do stworzenia zrównoważonych przestrzeni, które będą korzystne dla środowiska i wizerunku firmy - zrównoważony rozwój to temat, który znajduje się na liście biznesowych priorytetów. W badaniu aż 70% respondentów wskazało na sens i istotność działań w tym obszarze. Co jednak ciekawe, na pytanie, jakie pierwsze skojarzenia w świadomości respondentów wywołuje pojęcie zrównoważonego rozwoju, przeważająca ich liczba wskazała na odpowiedzialną produkcję i konsumpcję – 37% ogółu badanych.
Drukowanie na potrzeby własne. Część II
Polskie firmy coraz częściej oferują pracownikom programy szkoleniowe i wsparcie techniczne dotyczące właściwego korzystania z urządzeń drukujących w biurach. Kładą również nacisk na kwestie związane z oszczędnościami i bezpieczeństwem obiegu dokumentów.
Optymalizacja kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem biura należy do kluczowych decyzji biznesowych przedsiębiorstw. Obecnie firmy starają się podchodzić do tej kwestii racjonalnie. Z jednej strony szukają obszarów, w których redukcja kosztów jest konieczna, a z drugiej – chcą zachować odpowiednią jakość pracy i standardy bezpieczeństwa.
Proces cyfryzacji w polskich firmach przyspiesza. Część III
Coraz więcej organizacji wykorzystuje rozwiązania chmurowe w codziennych procesach biurowych, a swoje decyzje argumentuje realizacją długoterminowych strategii i chęcią podążania „za duchem czasu” (częściej wskazywane przez przedstawicieli dużych firm – odpowiednio 60% i 56% vs 44% w średnich firmach).
Widać różnice w podejściu do tego procesu między dużymi i średnimi organizacjami. W porównaniu do mniejszych przedsiębiorst, większe firmy szybciej sięgają po usługi chmurowe – od dłuższego czasu korzysta z nich 56% dużych i 40% średnich przedsiębiorstw. Duże organizacje wykorzystują je również częściej do przechowywania baz danych i faktur.
Zaledwie 10% firm udzieliło odpowiedzi wskazującej na to, że digitalizacja nie jest tematem ich zainteresowań, a 3% wskazało, że „nie chcą chmury i jej nie ufają”.
Polskie biura zainteresowane odnowionym sprzętem i stawiają na ekonomiczność urządzeń. Część IV
W dobie optymalizacji kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, istotną rolę odgrywa efektywność ekonomiczna wyposażenia biurowego. Wiele decyzji administracyjnych podejmowanych jest w oparciu o dążenie do nowoczesnych i zrównoważonych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań. Dla większości firm biorących udział w badaniu, ekonomiczność sprzętu jest istotna podczas zakupu nowych urządzeń. Taką odpowiedź wskazało aż 75% respondentów (Top 4 Boxes, odpowiedzi na skali, gdzie 10 oznaczało bardzo istotny/kluczowy, a 0 całkowicie nieistotny). Firmy byłyby też zainteresowane odnowionym sprzętem biurowym, gdyby miał gwarancję i pełną funkcjonalność – w takim przypadku dla 24% wszystkich organizacji mógłby stanowić on produkt pierwszego wyboru.
Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej na drodze do cyfrowej przyszłości
Firmy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, przywiązując dużą wagę do procesów cyfryzacji i rozwiązań chmurowych, coraz bardziej interesują się korzystaniem z odnowionych urządzeń biurowych. Wiele decyzji administracyjnych podejmowanych jest w oparciu o dążenie do wykorzystywania zrównoważonych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie firmy Canon na rynku polskim, czeskim i węgierskim - przeprowadzonych jesienią 2023 roku.
Porównując odpowiedzi respondentów z trzech krajów, można dostrzec ogólne tendencje związane z podejściem do cyfryzacji i używania sprzętów biurowych przez przedsiębiorców z naszego regionu Europy. Jakie korzyści z wdrożenia technologii chmurowych dostrzegają Polacy, a z czego wynika ich atrakcyjność dla Węgrów i Czechów? Czy wraz z pogłębianiem cyfryzacji, zrównoważony rozwój jest istotnym elementem strategii środkowoeuropejskich firm?
Jakie są polskie biura? Podsumowujemy wyniki trzeciej edycji badań Canon Polska i K+ Research
Podsumowanie trzeciej edycji badań zrealizowanych przez Canon Polska we współpracy z firmą K+ Research było tematem jednego z odcinków podcastu z serii „Rozmowy o druku”.
Goście dziennikarza Jakuba Łukowskiego: Dariusz Szwed, ekspert od tematu cyfryzacji biur oraz cyberbezpieczeństwa w Canon Polska, Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska i Przemysław Huk, Research Manager w firmie K+ Research, interpretując wyniki badań, próbowali odpowiedzieć na kilka pytań: skąd bierze się popularność technologii „chmury” wśród polskich przedsiębiorców, jak firmy podchodzą do kwestii szkoleń pracowników w procesach transformacji cyfrowej, jak powinno przebiegać racjonalne inwestowanie w sprzęty biurowe. Tematem rozmowy były także kwestie związane z budowaniem strategii biznesowych z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju.
Zobacz również
Rozmowy o druku – podcast Canon Polska B2B
Posłuchajcie naszych rozmów i odkrywajcie z nami różne oblicza druku
Czy polskie biura są gotowe na cyfryzację?
Jak pracują polskie biura, z jakich przyzwyczajeń nie chcą rezygnować, czego im najbardziej brakuje. Wyniki badania Canon B2B 2022
Zrównoważony rozwój w Canon
Wizja naszej firmy opiera się na filozofii Kyosei – życie i praca dla wspólnego dobra.