Każda budowa zaczyna się od druku

Jak wybrać kompletny system druku dla projektanta? Nowoczesny ploter inżynieryjny ColorWave 3500 w Lafrentz Polska.

Nazwa firmy

Lafrentz Polska

Branża

Budownictwo / inżynieria drogowa

Rok założenia

1995

Współpraca z Canon

od 2012

Lafrentz_v3.mp4

Jaki był cel?

Przeprowadzony audyt wskazał na konieczność automatyzacji druku w firmie, a wraz z nią - na potrzebę zapewnienia możliwości szybkiego wydruku różnorodnej dokumentacji inżynieryjnej.

Wyzwania

  • Duże nakłady i spiętrzenia prac do druku, z którymi firma ma do czynienia niemal na co dzień. Przy projektach inżynieryjnych to nawet setki metrów kwadratowych druku dokumentacji projektowej.
  • Różnorodna dokumentacja dotycząca wielu typów prac budowlanych oraz inżynieryjnych. Lafrentz Polska zajmuje się zarówno projektowaniem szeroko pojętej infrastruktury, jak również realizacją budynków mieszkalnych i użytkowych.

Co zaproponował Canon?

Od jesieni 2019 roku Lafrentz korzysta z nowoczesnego plotera inżynieryjnego ColorWave 3500 wraz z intuicyjnym oprogramowaniem Publisher Select.

Korzyści

  • Skrócenie czasu przygotowania projektu z kilku dni do kilku godzin.
  • Możliwość automatycznego druku nawet kilkuset plików przez wielu użytkowników jednocześnie.
  • Brak próbnych i błędnych wydruków: oprogramowanie Publisher Select jeszcze przed wydrukowaniem ostrzega przed niewłaściwymi ustawieniami plotera.
  • Natychmiastowe suche wydruki oraz łatwa identyfikacja poszczególnych zestawów plików.
  • Pełna obsługa w języku polskim, dwukierunkowa komunikacja pomiędzy wysyłającym prace a urządzeniem.
  • Bezpieczeństwo pracy w środowisku sieciowym.
  • Minimalne zaangażowanie projektantów w proces obsługi druku.
  • Stała gotowość systemu do pracy, pewność obsługi serwisowej i dostępności materiałów eksploatacyjnych.

Bywają sytuacje, że cała dokumentacja projektowa zajmuje wielkość samochodu dostawczego

Michał Schmidt, Lafrentz Polska

Zminimalizować czas druku

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rola projektanta uległa znacznej zmianie. Dawniej jego głównym zadaniem było rozrysowanie projektu ołówkiem na kalce. Dziś pracę biura projektowego wspierają urządzenia cyfrowe. Tym samym projektant sam jest w stanie stworzyć i wydrukować całą niezbędną dokumentację inżynieryjną. Nie znaczy to jednak, że z jego pracy zniknęły wszystkie przeszkody i trudności. Oprócz rysowania, współcześni projektanci zajmują się także pozyskiwaniem wszelkich niezbędnych decyzji, pozwoleń i uzgodnień.

A to oznacza, że ilość dokumentów potrzebnych do realizacji projektu znacznie wzrosła. – Bywają sytuacje, że cała dokumentacja projektowa zajmuje wielkość samochodu dostawczego – mówi Michał Schmidt, Lafrentz Polska. – Liczba arkuszy, jakie musimy wydrukować, jest czasem bardzo duża i sięga setek, jeśli nie tysięcy metrów kwadratowych dla jednego projektu – dodaje.

Kluczem do sukcesu jest zatem minimalizacja czasu przeznaczonego na druk i przygotowanie dokumentacji technicznej. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Jak zrobić to sprawnie, udowadnia historia współpracy Lafrentz Polska – jednego z polskich liderów branży budowlanej oraz inżynieryjnej – z Canon.

Ploter inżynieryjny ColorWave 3500 w Lafrentz Polska

Idealny ploter dla projektanta

Miejskie ulice, autostrady i drogi ekspresowe, ronda i skrzyżowania, mosty, linie elektryczne i telekomunikacyjne, projekty zieleni, a także domy jedno- i wielorodzinne, lokale usługowo-handlowe, garaże i parkingi wielopoziomowe: nie ma zlecenia, z którym nie poradziliby sobie projektanci oraz inżynierowie Lafrentz Polska. Na przestrzeni ponad 25 lat działalności firma pomyślnie przeprowadziła kilkaset dużych projektów infrastrukturalnych i budowlanych.

W poznańskiej siedzibie Lafrentz projektantów od lat wspierają plotery Canon. Ich głównym celem jest uproszczenie i przyspieszenie pracy. Druk nie jest dla biura projektowego celem samym w sobie, a zaledwie jednym ze środków osiągnięcia celu. Dlatego idealny ploter dla projektanta powinien być przede wszystkim szybki oraz intuicyjny.

Nie przez przypadek Lafrentz, przy wsparciu przedstawicieli Canon Polska, postawił na model ColorWave 3500. To nowoczesny czterorolkowy system druku dokumentacji technicznej, umożliwiający wydajny druk wielu plików jednocześnie. Rozwijana od ponad dekady technologia CrystalPoint pozwala zachować detale, tak ważne w każdej dokumentacji technicznej, a ponadto sprawia, że wychodzące z maszyny wydruki są natychmiast suche. A to zapobiega przypadkowemu rozmazaniu oraz umożliwia bezproblemowe i szybkie składanie dokumentacji.

Ponadto ColorWave, flagowa seria kolorowych ploterów inżynieryjnych Canon, słynie z intuicyjności oraz bezpieczeństwa. Nowoczesny pakiet zabezpieczeń SMARTshield umożliwia bezpieczne przesyłanie plików do urządzenia oraz zapewnia ich właściwe przechowywanie, chroniąc ważne dokumenty przed kradzieżą lub przypadkowym wyciekiem. Nowoczesne systemy ochrony dają również możliwość wprowadzenia pewnych ograniczeń w dostępie do poufnych plików, a także eliminują ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

Ploter inżynieryjny ColorWave 3500 w Lafrentz Polska

Pełna kontrola nad drukiem

Jednak samo urządzenie, jak również związana z nim wysoka prędkość i jakość druku to nie wszystko. Aby ploter stanowił skuteczną odpowiedź na codzienne problemy w pracy projektanta, potrzebna jest także automatyzacja procesów druku. W przypadku ploterów serii ColorWave, nad całym procesem pracy czuwa inteligentne oprogramowanie Publisher Select. Jakie są jego główne korzyści?

Po pierwsze – umożliwia błyskawiczny załadunek plików. Użytkownik może wydrukować nawet kilkaset plików PDF bez ich uprzedniego otwierania i przygotowywania. Ploter automatycznie otwiera pliki, dopasowuje rolkę do formatu dokumentacji, a następnie czuwa nad wysoką jakością wykończenia wydruku.

Po drugie – daje możliwość podglądu dokumentacji przed wydrukiem. Projektant posiada dzięki niemu pełną kontrolę nad tym, w jakiej formie i na jakim materiale pliki zostaną wydrukowane.

Po trzecie – dzięki szablonom ustawień Publisher Select umożliwia utworzenie całej biblioteki szablonów, zgodnie z którymi będzie traktował poszczególne pliki. Można więc stworzyć osobne wzorce druku w zależności od szczegółowych rodzajów dokumentacji.

Wszystkie te cechy sprawiają, że ploter obsługiwany oprogramowaniem Publisher Select doskonale wpasował się w zapotrzebowania Lafrentz Polska. – Wydajność druku to nie tylko możliwość zadrukowania określonej ilości metrów kwadratowych na godzinę. To także łatwe przygotowanie plików, minimalizacja strat, pełna kontrola nad całym procesem druku i możliwość łatwej identyfikacji poszczególnych wydruków. A wszystko to zapewnia właśnie Publisher Select – mówi Rafał Osiekowicz, Marketing Manager w Canon Production Printing.

Ploter inżynieryjny ColorWave 3500 w Lafrentz Polska

Gotowi na każde wyzwanie

Współpraca Lafrentz Polska z Canon trwa już od wielu lat. Nowoczesny ColorWave 3500 w poznańskim biurze Lafrentz zastąpił nieco starszy model ColorWave 650.

Na co dzień z ploterem pracuje LafProject – dział firmy Lafrentz odpowiedzialny za projekty inżynieryjne. Jednak zdarza się, że z urządzenia korzystają też inne działy, na przykład zajmujące się usługami deweloperskimi. Bo wszechstronność to kolejna cecha, na jaką projektanci Lafrentz zwracali uwagę podczas wyboru nowego plotera.

Dziś projektanci Lafrentz podkreślają, że dzięki ColorWave są przygotowani na każde wyzwanie projektowe. Niezależnie od tego, czy na papier trzeba przenieść przebieg nowej autostrady, plan wieżowca, czy koncepcję remontu mieszkania. – Współpracę z Canon zdecydowanie polecamy pracowniom projektowym oraz wszystkim instytucjom, w których potrzebny jest szybki wydruk w doskonałej jakości – podsumowuje Michał Schmidt z Lafrentz Polska.

Zobacz również

Plotery, kopiarki i skanery CAD/GIS

Technologie wielkoformatowe A0 Canon – jesteś w dobrych rękach

Automatyzacja w dokumentacji technicznej

Jak sprawnie wykorzystywać ploter w pracy inżyniera

Poradnik kupującego wielkoformatowy ploter

Najważniejsze kryteria decydujące o wyborze właściwego plotera CAD/GIS

Cyberbezpieczeństwo w druku wielkoformatowym

Technologia SmartShield chroni inżynierów przed włamaniem i kradzieżą danych

Korzystaj z naszych rozwiązań i zwiększ potencjał swojej firmy