Rozmowy o druku
Posłuchaj dyskusji 3 przedstawicieli branży druku nt. obecnej sytuacji na rynku wydawniczym, ostatnich zmianach, czy możliwych trendach
Szybszy i bardziej uniwersalny druk na wielu typach podłoży – to główne cechy, jakich Wydawnictwo Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa oczekiwało od nowej maszyny drukarskiej. Te wymogi doskonale spełnił Canon imagePRESS C9010. Zakup urządzenia spowodował, że klasztor może się dziś pochwalić niemal całkowitą samodzielnością w dziedzinie druku cyfrowego.
Branża: wydawnictwo
Rok założenia: 1927
Lokalizacja: Teresin / Niepokalanów
Współpraca z Canon: od 2020 roku
Wydawnictwo poszukiwało rozwiązania, które zapewniłoby mu całkowitą niezależność w szybkim druku książek i magazynów, nawet w nakładzie 1 sztuki. Jednocześnie oczekiwało od producenta poszerzenia możliwości druku na grubych podłożach.
Zapewnienie obsługi dużej różnorodności wydruków. Wydawnictwo drukuje wiele różnych projektów, wymagających podłoży o zmiennej grubości i fakturze.
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów to miejsce o wyjątkowej historii. Pierwsze książki i czasopisma zeszły z jego pras drukarskich już w 1927 roku – wraz z założeniem klasztoru w Niepokalanowie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Niepokalanowscy franciszkanie wiedzą jednak, że dobrze rozumiana tradycja musi iść w parze z nowoczesnością. Najnowszy zakup tutejszej drukarni to szybkie i uniwersalne urządzenie do druku cyfrowego - Canon imagePRESS C9010.
- Nasze wydawnictwo zazwyczaj wydaje książki i magazyny w dość niskich, choć często wznawianych nakładach – mówi o. Ryszard Koczwara. – Najważniejsza jest dla nas szybka realizacja nakładu, dlatego druk cyfrowy to zdecydowanie najlepszy wybór – dodaje.
Szybkość można w tej sytuacji rozumieć na trzy sposoby.
Po pierwsze - dzięki wykorzystaniu technik druku cyfrowego, druk jest rzadziej zlecany zewnętrznym drukarniom offsetowym (obecnie zdarza się to wyłącznie przy książkach o naprawdę dużym nakładzie). Nie trzeba już dłużej czekać na czasochłonne naświetlanie blach, realizację zamówienia i jego odbiór. Po drugie, imagePRESS C9010 może się poszczycić stałą szybkością druku 90 stron A4 na minutę. A po trzecie, dzięki wykorzystaniu modułu broszurującego, książki i broszury o objętości do 100 stron wychodzą z maszyny zszyte i gotowe do czytania.
Nasze wydawnictwo zazwyczaj wydaje książki i magazyny w dość niskich, choć często wznawianych nakładach o. Ryszard Koczwara
- Wszystko to znacznie przyspiesza codzienną pracę. Co więcej, zapewnia nam niezależność od zewnętrznych firm i większą elastyczność. Wrzucam tylko projekt na maszynę, szybko ustawiam parametry druku i po kilku godzinach mam gotowy nakład 1500 sztuk broszury - komentuje o. Ryszard Koczwara.
A korzyści z wykorzystania szybkiego druku mogą być naprawdę spektakularne. Od niemal wieku w Niepokalanowie wydawane jest czasopismo „Rycerz Niepokalanej”, założone jeszcze przez św. Maksymiliana Kolbego. Choć od czasu wydania pierwszych numerów nad miesięcznikiem pracowało już kilka pokoleń, franciszkanie posiadają większość numerów w zdigitalizowanej wersji. – Jeśli napisze do mnie czytelnik, że chciałby kupić numer sprzed pięciu lat, albo nawet zupełnie pierwsze wydanie „Rycerza”, to dzięki rozwiązaniu Canon jestem w stanie wydrukować jedną sztukę i wysłać na podany adres – podkreśla o. Koczwara.
Kolejnym powodem, dla którego wydawnictwo zdecydowało się na wymianę dotychczasowej maszyny drukującej, jest poszerzenie możliwości produkcyjnych pod kątem wydruku różnych materiałów na różnorodnych podłożach. - Po kilku latach wykorzystywania poprzedniej technologii, oczekiwania Ojców Franciszkanów znacznie wzrosły - komentuje Andrzej Ćwikliński, przedstawiciel firmy DKS, autoryzowanego dystrybutora marki Canon. DKS współpracuje z niepokalanowskim klasztorem od 2013 roku. Doskonale znając oczekiwania wydawnictwa, przedstawiciele firmy zaproponowali franciszkanom właśnie imagePRESS C9010
- Ojcowie oczekiwali przede wszystkim szybszego druku, wykorzystania wyższych gramatur podłoża i możliwości realizacji projektów w wyższej rozdzielczości – wylicza Andrzej Ćwikliński. - Wszystkie te oczekiwania zostały spełnione. Dzięki wdrożeniu imagePRESS C9010, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów przeszło po prostu na wyższy segment druku- dodaje przedstawiciel DKS.
Po co w klasztorze wyższe gramatury podłoża? Odpowiedź jest prosta - duża różnorodność wydruków wymaga większej elastyczności. Z wykorzystywanej przez franciszkanów maszyny Canon schodzą zarówno książki, jak i czasopisma, broszury, ulotki, pocztówki czy obrazki. Canon imagePRESS C9010, dzięki obsłudze nośników o grubości od 70 g/m² do 400 g/m², zapewnia sprawny druk we wszystkich zastosowaniach.
Dodatkowe cechy, jakie wyróżniają imagePRESS C9010, to doskonała jakość pasowania kolorów i wiążąca się z nią bardzo dobra stabilność kolorystyczna. Wydruki są dużo wyraźniejsze, a litery nie sprawiają wrażenia lekko rozmazanych. Co istotne, choć zakupiona z myślą o mniejszych i często powtarzanych nakładach, maszyna jest w stanie szybko tworzyć także wysokie nakłady bez spadku jakości druku.
Ponadto urządzenie może obsłużyć nośniki o długości nawet 1300 mm. To rzadka cecha, która nie tylko obniża koszty druku (ze względu na brak konieczności przycinania każdej kartki z osobna, wykorzystanie dłuższych arkuszy może znacząco zmniejszyć zużycie papieru), ale i pozwala myśleć o jeszcze niejednym pomysłowym wykorzystaniu druku cyfrowego. Długie arkusze mogą być stosowane między innymi przy tworzeniu bannerów reklamowych, składanych ulotek, kalendarzy czy broszur harmonijkowych (doskonale nadających się do prezentowania osi czasu, map czy przewodników).
Póki co, ojcowie franciszkanie myślą o możliwości druku pamiątek z pobytu w klasztorze. Niepokalanów to miejsce o sporym potencjale turystycznym i pielgrzymkowym. Każdego roku klasztor odwiedza około 600-800 tys. zwiedzających. Natychmiastowy wydruk osobistej pocztówki czy pamiątkowego zdjęcia? Z wykorzystaniem imagePRESS C9010 nie ma rzeczy niemożliwych.
Sprzedaż i wdrożenie urządzenia odbyło się dzięki współpracy z firmą DKS – wieloletnim Partnerem Canon Polska w obszarze rozwiązań produkcyjnych oraz biurowych.
Bazująca na wieloletnim doświadczeniu współpraca z Partnerami w obszarze rozwiązań produkcyjnych jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju sprzedaży tych urządzeń w Polsce –podsumował Tomasz Lipiec odpowiedzialny w Canon Polska za rozwój sprzedaży rozwiązań produkcyjnych w kanale partnerskim.
Posłuchaj dyskusji 3 przedstawicieli branży druku nt. obecnej sytuacji na rynku wydawniczym, ostatnich zmianach, czy możliwych trendach
Raport przygotowany na podstawie rozmów z odbiorcami usług drukarskich
Ulotki na papierach fakturowanych i powlekanych, czyli jak drukować na trudnych podłożach