Dotacje na nowe technologie i cyfryzację poligrafii w 2025 roku

SUBSKRYBUJ NEWSLETTER
dotacje_poligrafia

2025 rok przynosi nowe możliwości współfinansowania inwestycji rozwojowych w branży poligraficznej z wykorzystaniem środków unijnych. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o dostępnych lub startujących w najbliższych miesiącach programach, które można będzie wykorzystać na finansowanie zakupu nowoczesnych urządzeń i systemów informatycznych.

Środki unijne skoncentrowane na MŚP

Niezmiennie od wielu lat wsparcie inwestycyjne z Funduszy Europejskich skupione jest na sektorze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W uproszczeniu, do sektora MŚP należy zaliczyć te firmy, które zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników. Warto zwrócić uwagę, że wspomniany limit zatrudnienia dotyczy nie tylko samej firmy, ale także wszystkich podmiotów z nią powiązanych, np. osobowo lub kapitałowo.

Zanim zdecydujesz się na aplikację o fundusze, sprawdź zatem, czy Twoja firma spełnia definicję MŚP. W przypadku wątpliwości co do powiązań z innymi firmami, warto skonsultować się z doradcą lub, w przypadku bardziej skomplikowanych relacji, z kancelarią prawną. Pomimo koncentracji środków na wsparcie sektora MŚP, z części programów mogą skorzystać także większe podmioty.

Programy umożliwiające finansowanie zakupu urządzeń poligraficznych

KREDYT EKOLOGICZNY

Zasadniczym instrumentem, w ramach którego przedsiębiorcy z całej Polski mogą ubiegać się o modernizację stosowanych technologii, jest zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Kredyt Ekologiczny . Głównym celem tego programu jest wsparcie inwestycji zmierzających do poprawy efektywności energetycznej. Wyższą efektywność można osiągnąć m.in. dzięki wymianie dotychczasowych energochłonnych urządzeń na nowoczesne rozwiązania cyfrowe, które pozwalają na znaczącą poprawę efektywności wykorzystania energii.

W przypadku branży poligraficznej może być to np. wprowadzenie druku cyfrowego zamiast tradycyjnego druku offsetowego. Co istotne, z Kredytu Ekologicznego mogą skorzystać nie tylko MŚP, ale i większe podmioty, które zatrudniają maksymalnie 3000 pracowników.

Poziom współfinansowania unijnego dla inwestycji związanych z wymianą maszyn wynosi maksymalnie do 70% kosztów netto. W przypadku tego instrumentu, dofinansowanie wypłacane jest w formie bezzwrotnej premii, która spłaca część kapitału zaciągniętego na rzecz realizacji inwestycji.

AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA W MŚP

W kontekście możliwości zakupu nowoczesnych, zautomatyzowanych urządzeń np. do wysokonakładowego druku produkcyjnego, warto zwrócić uwagę na program Automatyzacja i robotyzacja w MŚP , z którego mogą skorzystać MŚP prowadzące działalność gospodarczą w makroregionie Polski Wschodniej, tj. na obszarze województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i przyległych powiatów).

Wsparcie w ramach tego instrumentu skoncentrowane jest na przedsięwzięciach z zakresu automatyzacji i robotyzacji, mających na celu unowocześnienie realizowanych procesów produkcyjnych. Dotacja może pokryć maksymalnie 70% kosztów netto inwestycji.

PROGRAMY REGIONALNE

Zakup urządzeń poligraficznych może być także przedmiotem dofinansowania w ramach programów wojewódzkich ogłaszanych na poziomie regionalnym. Środki na wsparcie inwestycji w MŚP dostępne będą w bieżącym roku w województwach:

wielkopolskim, w ramach skierowanego do podregionu konińskiego działania Wsparcie inwestycji MŚP,

śląskim, w ramach działania Mezoinwestycje w MŚP, gdzie współfinansowane będą wyłącznie większe inwestycje o wartości co najmniej 4 milionów złotych netto,

łódzkim, w ramach działania Konkurencyjność MŚP, gdzie dofinansowywane będą wdrożenia innowacji co najmniej na skalę firmy.

Inwestycje mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w sprzęt i wyposażenie wspierane będą także szeregiem niskooprocentowanych pożyczek, które są dostępne w większości regionów kraju.

Pozyskiwanie dotacji w poligrafii

Programy wspierające transformację cyfrową poligrafii

DIG.IT TRANSFORMACJA CYFROWA POLSKICH MŚP

DIG.it Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP to ogólnopolski instrument wdrażany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., którego celem jest wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora przemysłu w implementacji zaawansowanych systemów informatycznych. Pomoc ukierunkowana jest na cyfryzację obszaru produkcji lub procesów bezpośrednio wspierających produkcję, w tym projektowania, magazynowania czy kontroli jakości. Wspierane obszary transformacji cyfrowej to m.in. zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, automatyzacja procesów czy wykorzystanie sztucznej inteligencji.

W branży poligraficznej dotyczy to m.in. systemów do zarządzania drukiem i urządzeniami czy oprogramowania do skanowania i przechwytywania danych. Wsparcie w ramach DIG.it ma formę bezzwrotnej dotacji, która może pokryć maksymalnie 50% kosztów netto projektu. Wysokość grantu to maksymalnie 849 tys. złotych netto.

PROGRAMY REGIONALNE

Środki na cyfryzację są również rozdysponowywane w ramach programów regionalnych poszczególnych województw. W chwili obecnej dedykowany nabór dotacyjny zaplanowano wyłącznie w województwie zachodniopomorskim: Inwestycje wdrażające wyspecjalizowane rozwiązania cyfrowe . Nie wykluczone jednak, że wraz z kwartalną aktualizacją harmonogramów naborów wniosków w poszczególnych województwach pojawią się nowe możliwości.

Podobnie jak w przypadku zakupu sprzętu, projekty w obszarze cyfryzacji również mogą być przedmiotem finansowania w formie preferencyjnych pożyczek - a tych w poszczególnych regionach zdecydowanie nie brakuje.

Podsumowanie

Rok 2025 przynosi szeroki wachlarz programów unijnych wspierających inwestycje w branży poligraficznej, zarówno w zakresie zakupu nowoczesnych urządzeń, jak i transformacji cyfrowej. Przedsiębiorcy, szczególnie z sektora MŚP, mogą liczyć na szerokie wsparcie finansowe, które umożliwi im unowocześnienie technologii oraz implementację zaawansowanych systemów informatycznych. Warto na bieżąco śledzić dostępne programy krajowe i regionalne, aby w pełni wykorzystać oferowane możliwości wsparcia, które będą dostępne w nadchodzących miesiącach. W tym celu warto odwiedzać mapę dotacji  i/lub skorzystać z bezpłatnej usługi monitorowania dotacji oferowanej przez partnera, firmę ECDF Dotacje .

Bartłomiej Aksman

Ekspert w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na przedsięwzięcia rozwojowe przedsiębiorstw, w tym dotyczące innowacji i wdrażania nowych technologii. Wnikliwie analizuje dostępne źródła finansowania, skutecznie zdobywając środki na strategiczne inwestycje. Pozyskał dotychczas 50 dofinansowań dla wysokowartościowych przedsięwzięć inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych współfinansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Autor ponad 60 publikacji eksperckich o tematyce związanej z funduszami UE.

Bartlomiej Aksman

Interesują Cię takie treści? Dołącz do grona ponad 1000 firm z branży druku, które nas subskrybują i nie przegap następnej dawki wiedzy.

Zobacz również

Dochodowa drukarnia

Dzielimy się wiedzą, która inspiruje do działania i rozwoju dochodowego biznesu w branży druku.

Automatyzacja druku: szybciej, taniej, pod kontrolą

Dlaczego warto automatyzować druk i pracę w drukarni?

Nasza baza wiedzy

Artykuły biznesowe i specjalistyczne, opisy wdrożeń