Drukowane portfolio to idealny sposób na zaprezentowanie swoich fotografii, niezależnie od tego, czy chodzi o udział w konkursie fotograficznym, konsultację z korepetytorem lub mentorem czy o zaprezentowanie siebie i swoich prac innych osobom. Od czego należy zacząć przygotowywanie portfolio fotograficznego?
Fotografka przyrody i ambasadorka firmy Canon, Marina Cano, regularnie podróżuje do Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej na sesje zdjęciowe, ale przygodę z fotografowaniem zwierząt rozpoczęła w parku przyrody Cabárceno – największym parku w Europie, który przypadkiem znajduje się w pobliżu jej domu w Santander w północnej Hiszpanii. W ciągu około trzech lat przygotowała portfolio obrazów, z którego powstała jej pierwsza książka.
Opierając się na doświadczeniach zdobytych na początku przygody z fotografią, a także podczas profesjonalnej kariery, Marina podpowiada, jak przygotować udane portfolio fotograficzne.
Przygotuj pierwsze portfolio fotograficzne
1. Staranny dobór prac
– Najczęstszym błędem popełnianym przez ludzi jest zbyt mały krytycyzm – mówi Marina. – Trzeba analizować zdjęcia i surowo je oceniać. Wybieramy tylko te najlepsze z najlepszych. Na przykład nie wybieramy dwóch podobnych zdjęć tylko dlatego, że oba nam się podobają. Musimy dokonać wyboru. – Na początek warto wybrać maksymalnie 15-20 zdjęć. Jakość jest ważniejsza niż ilość.
2. Tworzenie narracji za pomocą zdjęć
– Najbardziej efektywne portfolio fotograficzne to nie zwykła kolekcja zdjęć, ale ich sekwencja – mówi Marina. – Jedną z najważniejszych rzeczy jest opowiadanie wizualnej historii. Trzeba przyciągnąć odbiorców i poprowadzić ich przez opowieść za pomocą różnych elementów. – Marina zazwyczaj dodaje kilka ujęć krajobrazu pozwalających nakreślić tło i nadać kontekst zdjęciom dzikiej przyrody.
3. Nawiązywanie więzi z odbiorcami
Fotografie dzikiej przyrody autorstwa Mariny znane są z tego, że oddają dramaturgię i emocje między zwierzętami.
– Nawiązanie emocjonalnej więzi jest dla mnie najistotniejszą kwestią. – Jest to również kluczowy czynnik, na który zwraca ona uwagę podczas tworzenia portfolio. Jej zdaniem to właśnie dzięki temu odbiorcy zapamiętają prace – niezależnie od tego, czy są to edytorzy zdjęć czy jurorzy konkursów.
4. Nowatorskie podejście
Jak często należy aktualizować portfolio fotograficzne? – Gdy tylko zrobimy więcej zdjęć – mówi Marina. – Ja robię to po każdym powrocie z podróży. Wybieram może jedno lub dwa z tysięcy zrobionych zdjęć. Cały czas się rozwijasz i uczysz, dzięki czemu możesz tworzyć coraz lepsze prace. – Dobre portfolio przedstawia najlepsze fotografie na dany moment.
5. Własny styl
Jeśli ktoś tworzy zdjęcia dla klientów, powinien dowiedzieć się, czego tak naprawdę szukają klienci, i dopasować się do ich oczekiwań. Marina podkreśla jednak, że nawet wtedy należy zachować swój styl.
– To najważniejsza zasada – mówi. – Nie staramy się zadowolić wszystkich.
Portfolio nie ma być dowodem na to, że potrafimy robić komercyjne zdjęcia, które spełniają wymagania klientów. Powinniśmy w nim zaprezentować siebie.
6. Słuchanie opinii innych osób
Wprawdzie Marina zaleca samodzielne wybieranie zdjęć, które mogą zrobić na odbiorcy największe wrażenie, ale twierdzi, że warto zapoznać się z opinią innych osób.
– Czasami fotografowie mają zbyt emocjonalny stosunek do swoich prac – mówi. – To interesujące, gdy ktoś ogląda nasze prace z zupełnie innego punktu widzenia.
Warto zasięgnąć opinii znajomych, współpracowników i wszystkich osób, które zapoznają się z naszym portfolio, i wziąć te spostrzeżenia pod uwagę podczas przeglądania i odświeżania zestawu zdjęć.
Drukowanie portfolio
Być może masz drukarkę atramentową, której używasz do drukowania w domu lub biurze albo do tworzenia takich projektów jak albumy z wycinkami, kartki okolicznościowe i kalendarze. Prawie na pewno zapewni ona doskonałej jakości wydruki zdjęć, ale aby zrobić na odbiorcach duże wrażenie, warto rozważyć użycie jednej z najlepszych drukarek firmy Canon do drukowania zdjęć.
Drukarka Canon imagePROGRAF PRO-300 to ekonomiczna drukarka A3+ z zaawansowanymi, profesjonalnymi funkcjami, w tym z technologią atramentów pigmentowych stosowaną także w drukarkach wielkoformatowych firmy Canon. Dzięki temu urządzenie cechuje się wyjątkową jakością druku zarówno w przypadku kolorowych, jak i czarno-białych zdjęć na błyszczącym, półbłyszczącym i matowym papierze fotograficznym, a także na nośnikach artystycznych.
Wybierając nośnik do portfolio, trzeba pamiętać, że zwykły papier biurowy nie pozwoli oddać całego piękna zdjęć. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych rodzajach papieru przeznaczonych do drukowania zdjęć i wybierz nośnik odpowiedni dla tematyki i stylu fotografowania. Pomyśl również o najbardziej efektywnym sposobie prezentacji portfolio – umieszczenie wydruków w folderze, który można kupić za niewielką cenę w sklepach z artykułami papierniczymi i artystycznymi, sprawi bardziej profesjonalne wrażenie.
Zdjęcia Mariny często są czarno-białe. – Nadaje im to dramaturgii i ponadczasowego charakteru. Zdjęcie może pochodzić sprzed 40 czy 50 lat, ale mogło też zostać zrobione wczoraj – wyjaśnia Marina. – Czerń i biel idealnie oddają nastrój i atmosferę, jaką chcę stworzyć w moich pracach. – Tworzenie doskonałych wydruków monochromatycznych jest sztuką samą w sobie, ale niezależnie od tego, czy drukujesz zdjęcia monochromatyczne czy kolorowe, warto zadbać o to, aby efekt uzyskany na wydruku odzwierciedlał to, co widzisz na ekranie. Aby zagwarantować, że tak właśnie będzie, warto użyć systemu zarządzania kolorami i skalibrować monitor.
Istnieje szeroka gama programów do obsługi drukowania. W przypadku portfolio najlepiej zachować prostotę i pozwolić odbiorcom skupić się na zdjęciach. Nie wybieraj zbyt wyszukanych układów; ogranicz się do jednego zdjęcia na stronę – chyba że istnieje ważny powód, by tego nie robić. Unikaj też używania filtrów i efektów specjalnych (chyba że chcesz zaprezentować swoje umiejętności w tym zakresie).
Aby uzyskać profesjonalne wykończenie i mieć większą kontrolę nad procesem, warto korzystać z oprogramowania i metod używanych przez profesjonalistów. Edytuj i optymalizuj zdjęcia pod kątem drukowania za pomocą wybranego oprogramowania do edycji, np. Adobe Photoshop*1 lub Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon. Aby wykorzystać potencjał drukarki, papieru i atramentów firmy Canon, użyj oprogramowania Professional Print and Layout (PPL) firmy Canon do zarządzania procesem drukowania – jest ono dostępne zarówno jako samodzielna aplikacja, jak i wtyczka do programu Photoshop lub DPP.
Aby zachować spójność odwzorowywania kolorów, w oprogramowaniu PPL i innym można używać profili ICC, które w przypadku zgodnych drukarek precyzyjnie dostosowują ustawienia drukarki do wybranego papieru. Aby zminimalizować marnotrawstwo papieru i atramentu, oprogramowanie PPL umożliwia wstępną weryfikację wydruku na ekranie, a dzięki skalibrowanemu monitorowi można uzyskać dokładny podgląd wyglądu wydruku. Można również skorzystać ze specjalnej funkcji Pattern Print oprogramowania PPL, która umożliwia wykonanie na wybranym papierze wydruku próbnego zawierającego zestaw miniatur obrazu, z których każda będzie miała nieco inne ustawienia w zakresie jasności, balansu kolorów i kontrastu. Wystarczy wybrać najlepszą opcję i wydrukować zdjęcie w pełnym rozmiarze.
Drukowanie nie jest zagadkową sztuką ani dziedziną oderwaną od fotografii. – Fotografia to kreatywna podróż, która rozpoczyna się od wizyty w danym miejscu i zrobienia zdjęcia, a kończy na jego wydrukowaniu – mówi Marina. – Moja rada brzmi: nauczcie się edytować i drukować. Opanujcie cały proces twórczy.
Najważniejsza rada Mariny:
– Nie warto się spieszyć. Najpierw zróbcie dobre zdjęcia, a później na ich podstawie przygotujcie portfolio odzwierciedlające wasz styl. Bądźcie wymagający. Skupcie się na wzbudzaniu emocji i wywieraniu dużego wrażenia na odbiorcach.
- * Adobe i Photoshop są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
Autor: Alex Summersby
Produkty powiązane
-
imagePROGRAF PRO-300
Profesjonalna biurkowa drukarka imagePROGRAF zapewnia wydruki A3+ o wystawowej jakości i łatwy przepływ pracy, co gwarantuje niezawodne drukowanie. -
PIXMA PRO-200
Wyprodukowana z myślą o drukowaniu dynamicznych, kolorowych zdjęć, uniwersalności i funkcjonalności drukarka PIXMA PRO-200 jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników zdjęć i ambitnych fotografów. -
PIXMA G640
PIXMA G640 to pierwsza wielofunkcyjna drukarka z serii PIXMA G z sześcioma uzupełnianymi zbiornikami na atrament barwnikowy. Umożliwia ekonomiczne drukowanie z niezrównaną fotograficzną jakością i w dużych nakładach. -
Seria PIXMA TS8750
6-atramentowa, łatwa w obsłudze drukarka wielofunkcyjna dla całej rodziny umożliwia drukowanie wyraźnych dokumentów i barwnych zdjęć -
PIXMA TS7450a Series
Stylowe urządzenie wielofunkcyjne dla zaawansowanych technicznie użytkowników pozwala wykorzystać całą gamę metod kreatywnego drukowania oraz technologię ADF (automatyczny podajnik dokumentów), która upraszcza kopiowanie i skanowanie różnych arkuszy.
Powiązane artykuły
Pro Tips for Professional Prints
From colour accuracy to choosing the right settings, in this piece we present the tips and techniques needed for successfully printing high quality photos, with advice from Canon’s Suhaib Hussain.
Tworzenie efektownego portfolio fotograficznego
Czworo profesjonalistów z branży dzieli się swoimi wskazówkami na temat przygotowania idealnego portfolio fotograficznego – od budowania narracji po prezentację prac.
Najlepsze drukarki firmy Canon do zdjęć
Niezależnie od tego, czy chcesz prezentować zdjęcia w ramce, w albumie z wycinkami czy na naklejkach, w ofercie Canon znajdziesz drukarkę, która spełni Twoje twórcze potrzeby.
7 ways to make money from wildlife photography
Wildlife photographers Marina Cano, Vladimir Medvedev and Radomir Jakubowski share how they earn money photographing nature.