Jak stworzyć górskiego timelapsa?
Michał Ostaszewski
Filmy poklatkowe, zyskały na przestrzeni ostatnich lat naprawdę dużą popularność, w szczególności jeżeli chodzi o fotografowanie natury i krajobrazu. Obecnie swoją przygodę z timelapsami można już zacząć w zasadzie każdym smartfonem. Co jednak należy zrobić by zabrać się do timelapsów na poważnie i w górskim terenie?
Pierwszą rzeczą o którą należy zadbać w kontekście timelapsów to wybór ciekawego obiektu/sceny który chcemy fotografować. Tutaj naważniejszym kryterium jest dynamika, którą będziemy chcieli uchwycić aby timelapse był ciekawy. Najlepszym wyborem będą wschody lub zachody słońca, połączone z niewielką dawką dynamicznych chmur. Taka mieszanka wprost prosi się o sfotografowanie w formie timelapsa. Niestety, każdy fotograf tak samo uzależniony jest od pogody, dlatego wcześniej, jeszcze przed wyjściem w plener, warto przeanalizować warunki pogodowe. Często wystarczy kilka lub kilkanaście minut by uzyskać dynamiczną, kilkusekundową (po przekształceniu poszczególnych klatek w wideo) scenę. Nie zawsze będzie nam dane fotografować niebo tylko w części pokryte chmurami, zdarzy się też fotografowanie w zupełnie bezchmurnych warunkach, które to nie są już tak wybornymi do timelapsów. Wtedy dobrze jest wydłużyć czas, podczas którego fotografujemy, by uzyskać dynamikę na przykład poprzez ruch samego słońca, gwiazd, bądź zmiany światła. Takie timelapsy będziemy jednak fotografować przez przynajmniej godzinę. A tak naprawdę, im dłużej fotografujemy, tym bardziej później będziemy mogli skompresować ruch w czasie, co przeniesie się na dynamikę.
Timelapse dynamiczny - widok z Kasprowego Wierchu
Timelapse statyczny bez chmur, ze zmianą ekspozycji
Passo del Tonale Timelapse
Opisałem najważniejsze, według mnie, rzeczy o których warto pamiętać podczas tworzenia timelapsów. Jeżeli chcielibyście zobaczyć więcej zapraszam Was na jeden z moich profili i stronę www:
Strona: https://www.ostaszewskiphoto.com
Facebook: https://www.facebook.com/michalostaszewskiphotography/
Instagram: https://www.instagram.com/michael_ostaszewski/
Michał Ostaszewski
Fotograf i astrofotograf, 24 lata.
Od najmłodszych lat zafascynowany pięknem nocnego nieba i krajobrazami.
Od 5 lat podąża za swoja pasją i dociera z aparatem w ciekawe miejsca w poszukiwaniu unikalnych kadrów