Ważne funkcje EOS R

6 istotnych funkcji aparatu Canon EOS R i RP,
o których mogłeś nie wiedzieć

Większości z nas znane są najbardziej charakterystyczne cechy aparatu Canon EOS R: wiemy, że jest to pełnoklatkowy bezlusterkowiec z matrycą o rozdzielczości 30,3 megapiksela; technologią Dual Pixel CMOS AF do szybkiego i dokładnego automatycznego ustawiania ostrości; oraz rewolucyjnym mocowaniem RF, które umożliwiło opracowanie szeregu jasnych, wysokowydajnych obiektywów RF.

Prawdopodobnie wiecie również, że oferuje inne ważne funkcje, takie jak odchylany ekran wysokiej rozdzielczości z panelem dotykowym, całkowicie bezgłośne fotografowanie, konfigurowalny pasek wielofunkcyjny oraz opcjonalny adapter mocowania z uchwytem filtra wsuwanego do użycia z istniejącymi obiektywami EF. I że wiele spośród tych funkcji jest również dostępnych w mniejszym, lżejszym aparacie Canon EOS RP o rozdzielczości 26,2 megapiksela.

Jednak te imponujące funkcje przesłaniają nieco inne technologiczne innowacje zawarte w niedużych korpusach Canon EOS R i Canon EOS RP. Aby zagłębić się bardziej w rozwiązania oferowane przez te aparaty, porozmawialiśmy ze specjalistą Canon Europe ds. profesjonalnych produktów do obrazowania, Mikem Burnhillem.

Te przełomowe aparaty mają znacznie więcej do zaoferowania, mówi Mike. „Kiedy do sprzedaży wchodzi nowy aparat, podkreślamy jego najważniejsze funkcje, ale istnieje wiele innych ukrytych szczegółów, które w rzeczywistości mają duże znaczenie. Niektórych naprawdę przydatnych, interesujących technologii czasem trzeba szukać na samym końcu specyfikacji”.

Chcemy więc rzucić nieco światła na sześć mniej znanych, ale istotnych funkcji aparatów Canon EOS R i Canon EOS RP, o których mogłeś nie wiedzieć.

1. Ustawianie ostrości na oku w trybie śledzenia

Funkcja wykrywania i śledzenia twarzy jest znana od ponad dekady, ale Canon poszedł o krok dalej dzięki funkcji AF z wykrywaniem oka, wprowadzonej w aparacie Canon EOS RP i Canon EOS R, ostatnio jeszcze bardziej udoskonalonej przez aktualizację oprogramowania. Umożliwia ona zidentyfikowanie i zablokowanie ostrości na oku fotografowanej osoby, które oczywiście jest kluczowym elementem zdjęć portretowych.

„W przypadku każdego portretu zależy nam przede wszystkim na ostrości oczu. W tym momencie ustawienie ostrości na oku staje się znacznie ważniejsze, niż na twarzy jako całości”. – mówi Mike. – Autofokus z wykrywaniem twarzy sprawdza się doskonale podczas robienia zdjęć z pewnej odległości, ale kiedy zbliżamy się do fotografowanej osoby i np. korzystamy z bardzo jasnego obiektywu portretowego RF 85mm f/1.2, w pewnym momencie, z uwagi na bardzo małą głębię ostrości, precyzyjne trafienie z puntem AF w źrenicę oka jest bardzo trudne i tryb AF z wykrywaniem oczu jest niezwykle przydatny.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas robienia zdjęć portretowych obiektywami o dużym otworze przysłony, takimi jak Canon RF 50mm F1.2L USM lub Canon RF 85mm F1.2L USM. „Teraz – wyjaśnia Mike – w naszym zasięgu jest cała magia robienia pięknych zdjęć portretowych tymi jasnymi obiektywami, bez martwienia się o to, czy oczy fotografowanej osoby wyjdą ostro”.

Dostęp do funkcji AF z detekcją oczu można uzyskać z menu podczas wybierania punktu AF. Można wybrać opcję śledzenia twarzy, a następnie nacisnąć przycisk Info, który włącza lub wyłącza funkcję AF z detekcją oczu. Jeśli używana jest funkcja AF z detekcją oczu, a oczy fotografowanej osoby są przez krótki czas niewidoczne, aparat automatycznie wraca do trybu AF z detekcją twarzy. Kiedy fotografowana osoba znów spojrzy na aparat, ponownie włącza się funkcja AF z detekcją oczu.

Funkcje EOS R
Bezlusterkowy, pełnoklatkowy system Canon EOS R, w połączeniu z przełomowymi obiektywami RF, zawiera szereg innowacyjnych technologii i otwiera nowe możliwości twórcze dla fotografów i filmowców.

2. Fv: nowy, elastyczny tryb ekspozycji

Każdy zna tradycyjne tryby ekspozycji aparatów Canon: P (programowy), Av (preselekcja przysłony), Tv (preselekcja migawki) i M (ręczny). Canon EOS R i Canon EOS RP oferują jednak dodatkowy tryb Fv (elastycznej preselekcji AE). Czym zatem różni się on od istniejących trybów ekspozycji?

„Aby zmienić tryb, na przykład z P na Av, zwykle trzeba nacisnąć przycisk Mode i przełączyć się z jednego na drugi – mówi Mike. – Bywa to niewygodne, kiedy sytuacja wymaga szybkiej reakcji. Tryb Fv powstał po to, aby można było przełączać się między kontrolowaniem przysłony, szybkości migawki, korekty ekspozycji i czułości ISO w ramach jednego trybu”.

„Dla mnie tryb Av sprawdza się w przypadku 90 proc. fotografii, ale od czasu do czasu zdarzają się sceny, które wprowadzają w błąd miernik ekspozycji. Teraz mogę szybko przejść od trybu Av do regulowania korekty ekspozycji, a nawet całkowicie ręcznego ustawiania ekspozycji w trybie Fv. Następnie, za dotknięciem przycisku, mogę szybko wrócić do trybu Av bez odrywania wzroku od wizjera”.

Podczas regulowania jednego ustawienia w trybie Fv, pozostałe dopasowują się automatycznie w celu utrzymania prawidłowej ekspozycji. Ustawianie ekspozycji przy użyciu tych różnych zmiennych staje się zatem znacznie szybsze i łatwiejsze.

Funkcje EOS R
Sercem systemu Canon EOS R jest innowacyjne mocowanie RF, które umożliwia projektowanie nowych obiektywów o niespotykanej dotąd jakości optycznej.

3. Mocowanie RF zapewnia lepszą stabilizację obrazu

Kluczową cechą systemu Canon EOS R jest innowacyjne mocowanie RF o małej odległości między kołnierzem a przetwornikiem, które pozwoliło na opracowanie zupełnie nowych obiektywów. Oferuje ono również rewolucyjne, 12-stykowe złącze, które umożliwia szybszą komunikację między obiektywem a aparatem i na kilka sposobów zwiększa jakość obrazu.

„Jedną z zalet tej ulepszonej komunikacji jest cyfrowa optymalizacja obiektywu w czasie rzeczywistym, która umożliwia korygowanie zniekształceń, aberracji i dyfrakcji bez wpływu na bufor – mówi Mike. – W poprzednich aparatach włączenie tych funkcji spowalniało aparat; nie można było tak szybko robić zdjęć, ponieważ rozmiar bufora zmniejszał się o połowę podczas przetwarzania obrazów. Teraz włączenie lub wyłączenie korekcji nie ma wpływu na wydajność – po prostu pozwala robić lepsze zdjęcia”.

Szybsza komunikacja z większą przepustowością oznacza, że fotografowie mają dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o odległości ogniskowania, które są wyświetlane w wizjerze. W przypadku starszych obiektywów nie były one tak dokładne ze względu na opóźnienia spowodowanie niższą szybkością transmisji. Oznacza to również, że ustawienia przysłony w obiektywach RF można aktualizować częściej i w mniejszych krokach.

Inną istotną korzyścią szybszej komunikacji jest lepsza stabilizacja obrazu (IS). „System IS używany przez Canon jest bardzo efektywny, ale nie radzi sobie równie dobrze z wykrywaniem drgań o dużej amplitudzie i małej częstotliwości – mówi Mike. – Żyroskopy w obiektywie wykrywają takie ruchy, jak lekkie drżenie rąk, ale trudniej im rozpoznać wibracje spowodowane biciem serca lub oddychaniem”.

„W aparatach Canon EOS R i Canon EOS RP oprócz drgań wykrytych przez żyroskop w obiektywach, dodatkowe informacje pochodzą z matrycy, która przekazuje dodatkowe informacje o poruszeniu do systemu, co przekłada się na lepszy efekt stabilizacji obrazu. 5-stopniowa stabilizacja obrazu, w rzeczywistości jest znacznie lepsza od innych podobnych systemów, ponieważ eliminuje zarówno małe, jak i duże wibracje, co poprawia ostrość obrazu”.

Funkcje EOS R
Dzięki superszybkiej komunikacji pomiędzy obiektywem a korpusem z mocowaniem RF system Canon EOS R wykorzystuje nowe technologie, które mogą jeszcze bardziej podnieść jakość obrazu, w tym lepszą stabilizację obrazu i jeszcze większą czułość.

4. Filmowanie HDR z ochroną jasnych części obrazu

Canon EOS R i Canon EOS RP pozwalają fotografom kręcić filmy w trybie HDR, który zwiększa zakres dynamiczny obrazu i jest w stanie pokazać znacznie więcej szczegółów w jasnych i ciemnych partiach. Jak jednak filmowanie HDR rzeczywiście działa w tych aparatach?

Mike wyjaśnia: „EOS R i EOS RP rejestrują wideo HDR w tempie 60 klatek na sekundę (fps), ale w rzeczywistości rejestrują dwa filmy 30 fps z dwiema różnymi ekspozycjami – jeden niedoświetlony, a drugi naświetlony normalnie. Aparat automatycznie łączy te dwa filmy. Chroni w ten sposób jasne części obrazu i poszerza zakres dynamiczny, ostatecznie tworząc wideo Full HD 30p”.

„Podczas filmowania kontrastowych scen, na przykład osoby siedzącej w samochodzie na tle nieba, HDR sprawia dużą różnicę. Wnętrze samochodu to dość ciemna przestrzeń i bez HDR niebo byłoby prześwietlone, ponieważ wymaga innej ekspozycji. Filmowanie w trybie HDR za pomocą aparatu EOS R lub EOS RP pozwala uzyskać znakomite, gotowe do edycji klipy wideo, które można wykorzystać od razu bez dodatkowej obróbki. W ten sposób można bardzo łatwo osiągnąć profesjonalne wyniki”.

Funkcje EOS R
Zdjęcie Davida Notona przedstawia wschód słońca w letni poranek nad wsią w pobliżu Compton Pauncefoot w Somerset w Anglii. Fotografowanie w trybie HDR Movie jest idealne do rejestrowania takich scen o wysokim kontraście. Zdjęcie zrobiono aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM przy ogniskowej 200 mm, 1/8 s, f/11 i ISO200. © David Noton Photography

5. Filmowanie poklatkowe w trybie 4K UHD lub Full HD

Filmy poklatkowe, na których można pokazać upływ minut lub godzin w ciągu kilku sekund, to popularna i kreatywna alternatywa dla zdjęć, zwłaszcza w takich gatunkach, jak fotografia przyrodnicza lub uliczna. W przeszłości kręcenie takich filmów było jednak skomplikowane. Tradycyjnie podłączało się do aparatu interwałomierz używany jako zdalny wyzwalacz migawki. Umożliwiał on ustawienie częstości ekspozycji oraz czasu, przez który aparat kontynuował robienie zdjęć. Po zakończeniu sesji trzeba było użyć oprogramowania do edycji, aby połączyć indywidualne zdjęcia w film poklatkowy.

Canon EOS R i Canon EOS RP umożliwiają automatyczne kręcenie filmów poklatkowych w trybach 4K UHD lub Full HD. Wbudowane oprogramowanie pozwala zrobić nawet 3600 zdjęć w interwałach od jednej sekundy do 99 godzin, 59 minut i 59 sekund. Jedną z wielkich zalet modeli Canon EOS R lub Canon EOS RP jest to, że gotowy film poklatkowy jest montowany w samym aparacie.

Mike mówi: „Aparaty te mają wbudowany czasomierz – ustawiony aparat robi zdjęcia, zapisuje je i łączy ze sobą, aby utworzyć gotowy film. Nie potrzeba zatem żadnych akcesoriów, wystarczy stałe źródło zasilania albo bateria, w zależności od tego, przez ile czasu będą robione zdjęcia”.

„Aby tworzyć dłuższe filmy poklatkowe, nadal potrzebny jest specjalistyczny zewnętrzny interwałomierz, taki jak Canon TC-80N3, ale Canon EOS R i Canon EOS RP oferują świetną okazję do odkrycia techniki poklatkowej i przyzwyczajenia się do całego procesu. Wystarczy pomyśleć, jak długa ma być przerwa między zdjęciami i jak długi ma być okres robienia zdjęć, a aparat zajmie się całą resztą – z tą dodatkową korzyścią, że można zrobić to w jakości 4K UHD lub Full HD”.

6. Bracketing ostrości: ostrość na każdym planie za naciśnięciem przycisku

Aby zrobić zdjęcie, które jest ostre od pierwszego planu do tła, można m.in. zmniejszyć otwór przysłony i ustawić długą ekspozycję. „Tradycyjnie – mówi Mike – w ten sposób uzyskuje się największą głębię ostrości, ale kosztem większej dyfrakcji, która powoduje ogólne pogorszenie ostrości w miarę zmniejszania otworu przysłony. Poza tym w makrofotografii problemem jest to, że nawet przy zmniejszeniu wartości przysłony do f/22 głębia ostrości nadal pozostaje bardzo mała”.

Bracketing ostrości przydaje się szczególnie w takich gatunkach, jak martwa natura albo fotografia architektoniczna. Zasadniczo polega to na sfotografowaniu tego samego obiektu wiele razy, bardzo szybko, przy stopniowym zmienianiu punktu ostrości o bardzo niewielką wartość, a następnie połaczeniu tych obrazów w celu uzyskania jednego bardzo ostrego zdjęcia. Może to być zdjęcie czegoś bardzo dużego, jak budynek, albo małego, jak kwiat lub owad.

„To jedna z tych technik, które są znane od jakiegoś czasu, ale poprzednio fotografowie musieli wykonywać je ręcznie – mówi Mike. – Była to technika, której trzeba było najpierw się nauczyć, a potem doprowadzić do perfekcji. Teraz, dzięki aparatowi Canon EOS RP, wystarczy włączyć odpowiednią funkcję, zastanowić się, jak duży jest obiekt i ile potrzeba ekspozycji, a następnie zabrać się do dzieła”.

Canon EOS RP może zrobić nawet 999 zdjęć z automatycznym przesuwaniem punktu ostrości. Następnie można je połączyć w oprogramowaniu Canon Digital Photo Professional.

„Podobnie jak inne funkcje systemu Canon EOS R, bracketing ostrości wykorzystuje najnowsze technologie, aby ułatwić ludziom rozwijanie twórczego potencjału i uzyskiwanie doskonałych wyników”.


David Clark