Południowoafrykański strażnik zwalczający kłusownictwo zagląda do pomieszczenia dla zwierząt po zmroku, aby sprawdzić, czy jest tam jakaś aktywność. „Nadal uczę się, jak sobie radzić z takimi sytuacjami. Nie można być zbyt pewnym siebie” – radzi Gulshan. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III (poprzednik aparatu Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 35mm f/1.4L USM (poprzednik modelu Canon EF 35mm f/1.4L II USM); 1/80 s, f/1,4 i ISO 3200. © Gulshan Khan
Ręce trzymają się kurczowo karuzelowego konika o cukierkowych kolorach, twarz promienieje radością, rozwiany hidżab przypomina pelerynę superbohatera. Nie jest to typowy wizerunek młodej muzułmańskiej dziewczyny – dlatego właśnie to zdjęcie należy do ulubionych fotografii Gulshan Khan, ambasadorki Canon. „Muzułmanie, zwłaszcza kobiety i dziewczęta, nie zawsze są przedstawiane jako osoby otwarte, a tacy naprawdę jesteśmy. Mówię w pierwszej osobie, ponieważ należę do tej społeczności” – wyjaśnia pochodząca z RPA fotoreporterka. „Na zdjęciach z kontynentu afrykańskiego widzimy tyle cierpienia i nierównego traktowania. Aż tu nagle mamy radosną dziewczynę sfotografowaną z godnością”.
Przykład Gulshan przypomina nam, że aparat ma moc. Zdjęcia, które tworzymy, mogą utrwalać jednostronne spojrzenie na świat lub ujawniać coś więcej. Jest to szczególnie ważne w przypadku fotografowania innych kultur lub społeczności, niezależnie od tego, czy robimy to w pobliżu miejsca zamieszkania czy w miejscu, do którego dotarliśmy po przebyciu tysięcy kilometrów. Dla Gulshan jest to element pracy. Jako niezależna fotoreporterka, której zdjęcia zostały opublikowane w National Geographic, New York Times i The Guardian i która niegdyś realizowała zlecenia dla Agence France Presse (AFP), Gulshan regularnie robi zdjęcia ludzi i miejsc w swoim kraju i poza nim. Tutaj wyjaśnia, jak można tworzyć efektowne zdjęcia z zachowaniem wrażliwości kulturowej.