„Aparaty firmy Canon, takie jak Canon EOS R5, a także bardziej przystępne cenowo modele, takie jak Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850D i Canon EOS RP, mają oparty na technologii Dual Pixel CMOS autofokus, który doskonale sprawdza się podczas nagrywania filmów, umożliwiając płynne przechodzenie z jednego obszaru kadru do innego. Mają też funkcję Filmowy Servo AF, która umożliwia ciągłe śledzenie obiektów poruszających się w kadrze”.
Joel podkreśla jednak, że każda stosowana technika powinna udoskonalać opowieść. „Nie należy używać techniki dla samego faktu jej użycia. Jeśli chcemy zwrócić uwagę widza na konkretną rzecz, skupmy się na tym, co jest najważniejsze. W przypadku rybaka można skupić się na rybie w sieci, a następnie przenieść punkt ostrości na twarz rybaka, aby pokazać jego reakcję”.
Osobom początkującym Joel zaleca opanowanie regulacji przesłony w celu tworzenia różnych efektów kinematograficznych. „Przysłona wpływa na jasność i ekspozycję, ale także na głębię ostrości. Duży otwór przesłony [niska liczba f] może ułatwić skupienie uwagi widzów na obiekcie poprzez rozmycie tła” – wyjaśnia. „Mały otwór przysłony zapewnia dużą głębię ostrości, dzięki czemu obiekty znajdujące się blisko i daleko powinny być tak samo ostre.
„Jeśli chodzi o czas naświetlania, idealnym rozwiązaniem jest zazwyczaj odwrotność dwukrotności liczby klatek na sekundę. Jeśli filmujemy z szybkością 25 klatek na sekundę, optymalnym czasem naświetlania jest 1/50 s. Jeśli użyjemy krótszego czasu naświetlania, poruszające się obiekty mogą być rozedrgane na obrazie. Jeśli nagrywamy przy jasnym oświetleniu, musimy ustawić wystarczająco długi czas naświetlania w kontekście przysłony, której chcemy użyć, a następnie zamontować w obiektywie filtr szary. W warunkach słabego oświetlenia zastosowanie dłuższego czasu naświetlania może również spotęgować efekt rozmycia ruchu i zapobiec konieczności użycia wysokiej czułości ISO, która może obniżyć jakość obrazu”.