Jeśli masz już dwa profesjonalne aparaty wysokiej klasy i wiele obiektywów stałoogniskowych, wybór innego zestawu na wyprawę może być dla niektórych osób zaskakujący, ale dla profesjonalnego fotografa i ambasadora Canon Martina Bissiga była to oczywista decyzja. Technologia aparatów fotograficznych stale się rozwija, więc poświęcenie czasu na wypróbowanie różnych modeli może dać użytkownikowi możliwość kontaktu z nowymi funkcjami, które mogą ułatwić pierwsze kroki początkującym fotografom, lub – w przypadku Martina – dać nowe narzędzia pracy profesjonalistom.
Planując miesięczny wyjazd na Sri Lankę, Martin dokładnie przeanalizował możliwości swojego zestawu i zdecydował się wypróbować aparat Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Wybrał aparat EOS R10 z matrycą APS-C ze względu na niewielkie rozmiary, małą masę i imponującą funkcję serii zdjęć. Wyniki pracy uznał za zachwycające. – Uwieczniłem wiele chwil aparatem EOS R10, których nie mógłbym uwiecznić większymi aparatami, ponieważ nie zabrałbym ich ze sobą – wyjaśnia.
Tutaj Martin dzieli się zdjęciami z podróży, a także poradami dotyczącymi tworzenia profesjonalnych zdjęć z własnych przygód.
Jak radzić sobie z wyzwaniami fotografii ulicznej i podróżniczej
Inne spojrzenie na życie
Martin po raz pierwszy zainteresował się fotografią jako dziecko w Szwajcarii, obserwując swego ojca, który wywoływał zdjęcia w ciemni stworzonej w domu rodzinnym. Jego zdjęcia zostały wydrukowane w gazecie, kiedy miał zaledwie 13 lat, a obecnie jest jednym z najczęściej publikowanych fotografów sportowych w Europie.
Martin wypracował sobie uznanie w świecie kolarstwa górskiego, ale doskonale wie, że umiejętności, które rozwinął w dowolnym obszarze fotografii można przenieść na inne obszary. Możliwości podróżowania dają mu swobodę doskonalenia nowych technik i testowania różnych aparatów i obiektywów bez presji wyznaczonych terminów i konieczności spełniania oczekiwań klientów.
– Uwielbiam podróże i przygody, więc staram się włączać je we wszystko, co robię – mówi. – Moja praca zawodowa skupia się na wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu, a gdy nie pracuję, staram się wyjeżdżać na co najmniej dwie wyprawy rocznie. Czasami zdjęcia z tych wyjazdów są publikowane w czasopismach, ale staram się jak najbardziej oddzielić je od mojej regularnej pracy – dodaje Martin.
Ponadto podróże umożliwiają Martinowi świadome fotografowanie. – Fotografia sprawia, że jestem bardziej obecny – wyjaśnia. – Mógłbym na przykład nie dostrzec mężczyzny stojącego boso między warzywami na rynku, gdybym nie myślał o utworzeniu interesującej kompozycji. Przybliżenie szczegółów sprawia, że jestem bardziej świadomy wszystkich interesujących rzeczy, które dzieją się wokół mnie – dodaje.
Nauka poprzez doświadczenie
Większość fotografii Martin wykonuje w miejscach, które są dla niego obce, i fotografuje ludzi, których nie zna. Uwiecznienie sytuacji w naturalnej formie wymaga od niego spontaniczności i odwołania się do wielu lat doświadczeń. – Staram się być jak najbardziej autentyczny – mówi.
– Fotografia podróżnicza wpływa na moje podejście w pracy zawodowej, ponieważ w obu scenariuszach muszę błyskawicznie podejmować decyzje – kontynuuje Martin. – Wszystko rozstrzyga się w jednej chwili. Przykładowo przy okazji zdjęcia dziewczyny idącej przed autobusem dostrzegłem autobus odbijający się w szybie przystanku, następnie zobaczyłem grupę uczniów, którzy szli przed nim. Po prostu stanąłem na chwilę, przygotowałem kompozycję i czekałem, aż wejdą w kadr – wyjaśnia.
Jako doświadczony fotograf dynamicznych wydarzeń Martin nauczył się idealnie trafiać z ujęciem niemal za każdym razem. Jednak fotografom, którzy chcą mieć pewność, że uchwycą odpowiedni moment, aparat Canon EOS R10 zapewnia funkcję serii zdjęć RAW i tryb buforowania. – Jeśli nie widzisz obiektu lub wiesz, że pojawi się niespodziewanie, są to bardzo przydatne narzędzia – dodaje.
Aparat EOS R10 ma również ten sam system autofokusa Dual Pixel AF CMOS II, który zastosowano w aparatach Canon EOS R3, EOS R5 i EOS R6. Rejestruje też imponującą liczbę klatek na sekundę, dzięki czemu idealnie nadaje się do fotografowania i filmowania w przypadku osób, które chcą eksperymentować z bardziej zaawansowanymi funkcjami. – Szybkie serie zdjęć sprawiają, że aparat bardziej przypomina profesjonalny sprzęt niż opcję ze średniej półki – mówi Martin.
Wtopienie się w tłum
– Gdy fotografuję dla klientów komercyjnych, używam dwóch korpusów Canon EOS R5 i gamy obiektywów stałoogniskowych RF, ale gdy podróżuję, staram się być bardziej dyskretny i używać mniejszego aparatu, który ułatwia mi swobodne poruszanie się – mówi Martin.
– Nie chcę stać na rynku na Sri Lance, trzymając aparat Canon EOS R5 z obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L USM, ponieważ za bardzo przypominałbym profesjonalnego fotografa podczas sesji zdjęciowej. Wolę wtopić się w otoczenie, ponieważ pozwala mi to zbliżyć się do obiektu, nie naruszając jego prywatności i nie będąc zbyt natrętnym – wyjaśnia.
Podobnie jak w przypadku aparatu EOS R5 obsługa bogatego w funkcje aparatu EOS R10 jest intuicyjna i łatwa. Wyposażono go w przyciski i pokrętła, które Martin mógł łatwo obsługiwać, a także w podobne funkcje nawigacji i strukturę menu. Aparat EOS R10 ma również tryb panoramiczny, który łączy w aparacie serię zdjęć zarejestrowanych podczas obracania aparatu w pionie lub w poziomie. Dzięki temu Martin mógł „uchwycić większy obszar otoczenia i uzyskać bardzo szeroki kąt widzenia”.
Efekty godne wydrukowania
Jeśli chodzi o masę i rozmiar, korzystanie ze smartfona podczas fotografowania może wydawać się rozsądnym wyborem, ale Martin ma inne zdanie. – Używam smartfonu do robienia zdjęć, ale wrażenia z fotografowania aparatem są zupełnie inne – mówi. – Fotografowanie obiektywem Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM na Sri Lance oznaczało, że mogłem robić zdjęcia, których nawet nie próbowałbym zrobić smartfonem, np. zdjęcia rybaków z brzegu. Pomagała mi w tym matryca APS-C (tzw. „crop”), która zwiększała maksymalny zakres do 240 mm (odpowiednik aparatu pełnoklatkowego). Z kolei fotografowanie w formacie RAW oznaczało, że miałem więcej opcji w postprodukcji – wyjaśnia.
Nawet jeśli Martin nie zamierza publikować swoich zdjęć w czasopismach, chce, aby były na tyle dobre, by nadawały się do wydruku na własny użytek. – Zdjęcia zrobione telefonem mogą wyglądać dobrze na ekranie telefonu, ale gdy tylko zechcesz je wydrukować lub utworzyć fotoksiążkę, okazuje się, że są one bardzo ograniczone – mówi.
To samo można powiedzieć o filmach. Aparat EOS R10 ma funkcje, które sprawiają, że dla filmowców jest atrakcyjniejszą opcją niż telefon. Wbudowana obsługa pionowego obrazu wideo i łączność Wi-Fi sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie do tworzenia i udostępniania wysokiej jakości materiałów w mediach społecznościowych. Z kolei nagrywanie z dużą liczbą klatek na sekundę (60 kl./s w rozdzielczości 4K i 120 kl./s w rozdzielczości 1080p) zapewnia większą kontrolę w trakcie postprodukcji.
Martin uważa, że gdy ma aparat w ręku, jest świadomy i stale się uczy. Wyprawa na Sri Lankę była wspaniałą okazją do ćwiczenia umiejętności, ale spacer w lokalnym parku lub wycieczka na plażę może dać te same możliwości. Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności jako fotograf, skorzystaj z porady Martina: znajdź interesujący Cię obiekt, wybierz zestaw, który Cię nie zawiedzie, i zacznij fotografować.
Autor: Matthew Bowen
Powiązane produkty
-
EOS R10
Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C. -
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C – idealny do codziennych zastosowań, np. do fotografii rodzinnej, lifestyle’owej, portretowej i wakacyjnej. -
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C i obsługą ogniskowej od szerokiego kąta do trybu teleobiektywu sprawdzi się w podróży, podczas obserwowania dzikiej przyrody oraz w przypadku fotografii lifestyle’owej.
Powiązane artykuły
Wyzwanie dotyczące obiektywu do fotografii ulicznej
Dlaczego Canon RF 28mm F2.8 STM to niezbędny element zestawu miłośnika fotografii ulicznej.
Wskazówki dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych
Oto nasze najważniejsze wskazówki i porady dotyczące fotografowania w ekstremalnych warunkach pogodowych – od ochrony sprzętu po dbanie o własne zdrowie.
Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej
Fotograf i blogerka Diana Millos dzieli się najlepszymi poradami dotyczącymi robienia niesamowitych zdjęć z podróży.
Świadoma fotografia podróżnicza
Co należy wziąć pod uwagę podczas dokumentowania innych kultur i społeczności