FOTOGRAFIA PRZYGODOWA
Fotografowanie plenerowych przygód
Fotograf Anna Blackwell wędruje po bezdrożach Dartmoor z aparatem Canon EOS R6.
Kiedy Alan Rowan kończył o północy swoją zmianę w ogólnokrajowej gazecie, był zbyt rozemocjonowany, aby zasnąć. Jako miłośnik górskich wypraw po wyjściu z redakcji ruszał w szkockie góry. W samotności obserwował wschody słońca, gdy reszta świata budziła się ze snu.
– Jedną z cudownych rzeczy związanych z chodzeniem o tej porze jest to, że dzień budzi się na Twoich oczach – mówi Alan.
Wyjątkowy styl życia Alana odpowiadał mu tak bardzo, że prowadził go przez 20 lat, dopasowując swoje zamiłowanie do gór do planu pracy. W tym czasie wspiął się nocą w sumie na około 300 szczytów.
Obecnie Alan jest niezależnym dziennikarzem i autorem. Opublikował dwie książki o swoich niezwykłych nocnych przygodach. Pracuje nad trzecią książką, poświęconą celowymi, który sobie wyznaczył: wspiąć na inną górę podczas każdej pełni księżyca w tym roku.
Jego zamiłowanie do nocnej wspinaczki sprawia, że zawsze ma spakowaną torbę, więc jest gotowy do natychmiastowej wyprawy na jeden z najwyższych szczytów w Szkocji. Swoje przygody dokumentuje jako Munro Moonwalker – na blogu i w mediach społecznościowych.
Podczas tych wycieczek zawsze towarzyszy mu kompaktowy aparat firmy Canon – na tyle mały, że można go wsunąć do kieszeni kurtki. To właśnie nim uwiecznia górskie widoki. – Nie chcę nosić zbędnych kilogramów, dlatego naprawdę lubię dobre aparaty kieszonkowe – mówi Alan. – Podczas wypraw oglądam góry i robię zdjęcia. Nie wybieram się na sesję zdjęciową, przy okazji której wspinam się na górę – na tym polega różnica. Nie chcę zajmować się zmianą obiektywów i innymi podobnymi rzeczami. Aparaty kieszonkowe idealnie spełniają moje potrzeby.
"Każdy obraz przedstawia historię. Pokazuje miejsca, które odwiedziliśmy, i to, kim jesteśmy"
Do uwieczniania górskich wspomnień Alan używa aparatu PowerShot SX740 HS. Jest on mobilny i łatwy w użytku, a ponadto ma wiele zaawansowanych funkcji, od obsługi filmów 4K po niezwykły, 40-krotny zoom optyczny. Dzięki temu pozwala fotografować szczegóły z małej odległości, a także dziką przyrodę i obiekty znajdujące się w oddali.
– Fotografowanie jest dla mnie bardzo ważne – mówi Alan. – Każdy obraz przedstawia historię. Pokazuje miejsca, które odwiedziliśmy, i to, kim jesteśmy. Jest to również sposób na pokazanie innym ludziom tego, czego nie dostrzegają. Wiele razy na szczycie pojawia się myśl: „szkoda, że XYZ nie może tego zobaczyć”. To wspaniała spuścizna. Zdjęcia przejdą w ręce następnych pokoleń. Mam nadzieję, że moje wnuki będą mogły zobaczyć to, czego dokonałem.
Wspinaczki Alana prowadzą go do miejsc, w których nietrudno o zawroty głowy. W trosce o bezpieczeństwo trzeba trzymać się przetartych szlaków. – Dzięki dużemu zoomowi można sfotografować dzikie zwierze, np. jelenia lub drapieżnego ptaka, z większej odległości – mówi Alan.
– Jeśli widzisz obiekt z odległości kilometra, nie możesz tak po prostu ruszyć w jego kierunku, bo zanim tam dojdziesz, już go tam nie będzie. Trzeba mieć sprzęt umożliwiający fotografowanie z dowolnego miejsca.
AparatCanon PowerShot SX740 HS wyposażono w 40-krotny zoom optyczny i kompaktową obudowę. Umożliwia fotografowanie odległych obiektów dużą szczegółowością. Technologia ZoomPlus cyfrowo podwaja zoom optyczny, co daje 80-krotne powiększenie, przy czym obraz cechuje się wtedy jedynie niewielką utratą jakości w porównaniu z innymi cyfrowymi zoomami. W przypadku powyższych zdjęć użyto 80-krotnego zoomu do ukazania rdzy na kadłubie odległej łodzi.
Alan może robić także zbliżenia nocnego nieba. – Pracuję nad książką w całości poświęconą pobytom w górach podczas pełni księżyca – mówi. – Aparat z zaawansowanym zoomem pozwala mi fotografować obiekty w powiększeniu.
W górach mogą się przydać funkcje serii zdjęć. – Otacza mnie rozległy krajobraz i często dostrzegam ruch daleko w dole. Mam wtedy tylko kilka sekund, aby zareagować – mówi Alan. – Gdy coś poruszy się we wrzosie, trzeba szybko to uchwycić. Szybkość serii zdjęć w aparacie Canon PowerShot SX740 HS jest dużą zaletą w kontekście fotografowania ruchomych obiektów.
Tryb serii zdjęć wykonywanych z szybkością 10 klatek na sekundę sprawdza się w przypadku ruchomych obiektów – od dzikiej przyrody po szkolnych imprezy sportowe – i pozwala uchwycić więcej szczegółów.
– Kiedy jesteś na szczycie góry, masz doskonały widok, który musisz uchwycić w jak najlepszej postaci – mówi Alan. Właśnie dlatego warto mieć aparat, który może uchwycić jak najwięcej szczegółów. – Materiał wideo w jakości 4K umożliwia ukazanie pojedynczych źdźbeł trawy. Fotografowanie w trybie 4K umożliwia wychwytywanie drobnych szczegółów, których w przeciwnym razie nie udałoby się uwiecznić.
Tryb wideo 4K w aparacie Canon PowerShot SX740 HS zapewnia wysoką rozdzielczość i pozwala tworzyć zdjęcia z klatek nagrania. Alan przekonał się też, że dużą zaletą jest funkcja filmu poklatkowego. – Film poklatkowy jest sprawdza się w przypadku wschodu i zachodu słońca. W ramach krótkiej sekwencji można ukazać zmieniające się światło i kolory.
– Udostępnianie stało się bardzo, bardzo ważne – mówi Alan. – W mediach społecznościowych ludzie z niecierpliwością czekają na moje nowe historie. Czasami ich nie publikuję i wtedy pojawiają się pytania: „Czekam na nowy post. Kiedy się pojawi?”.
Łączność Bluetooth i Wi-Fi w aparacie Canon PowerShot SX740 HS sprawia, że Alan może udostępniać zdjęcia podczas wyprawy. Łączy aparat z telefonem komórkowym i publikuje górskie aktualności. Obrazy są przesyłanie do telefonu za pomocą funkcji automatycznego transferu dostępnej w aplikacji Canon Camera Connect. Dzięki modułowi GPS telefonu Alan może dodawać geoznaczniki do zdjęć publikowanych na blogu i w mediach społecznościowych.
Alan przekonał się, że bez względu na to, czy fotografuje wnuczkę robiącą gimnastyczne gwiazdy w ogrodzie czy szybującego orła, inteligentna stabilizacja obrazu w modelu Canon PowerShot SX740 HS jest nieoceniona, jeśli chodzi o zachowanie stabilności materiału filmowego i ostrości zdjęć. Twierdzi, że stabilizacja sprawdza się zarówno w trybie makro, jak i w przypadku ruchomych obiektów.
– Robię zdjęcia makro gąsienic, motyli i nie tylko, żeby pokazać je wnuczce – mówi Alan. – Sprawia jej to przyjemność, a więź między nami staje się coraz silniejsza. Cieszę się, że lubi wychodzić z domu i badać otaczający ją świat. Zainteresowanie młodego pokolenia naturą i światem napawa optymizmem.
Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.
Wróć do wszystkich wskazówek i technikFOTOGRAFIA PRZYGODOWA
Fotograf Anna Blackwell wędruje po bezdrożach Dartmoor z aparatem Canon EOS R6.
FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA
Ambasador firmy Canon Helen Bartlett dzieli się poradami dotyczącymi tworzenia inspirujących czarno-białych fotografii przyrodniczych za pomocą kompaktowego aparatu.
FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA
Fotograf przyrody Tolga Aktas opowiada o tym, jak aparat PowerShot ZOOM może pomóc uchwycić wyjątkową chwilę.