Miłośników przyrody, krajoznawców i fanów sportu Canon PowerShot ZOOM przeniesie w sam środek wydarzeń. Kieszonkowy, przypominający monokular kompaktowy aparat obsługuje zoom optyczny odpowiadający ogniskowej 100 mm i 400 mm oraz zoom cyfrowy (800 mm). Użytkownik może fotografować obiekty ze znacznej odległości i czuć się częścią wyjątkowych wydarzeń.
Canon PowerShot ZOOM to łatwy w obsłudze aparat o niesamowitych możliwościach – długa ogniskowa odróżnia go od aparatów powszechnie dostępnych w smartfonach i urządzeniach przenośnych. Doskonale sprawdzi się jako sprzęt dla amatorów fotografii oraz w przypadku rodzin. Katy Stern prowadzi blog o rodzinnych podróżach Otis and Us, w którym opisuje swoje plenerowe przygody. Przetestowała aparat Canon PowerShot ZOOM podczas wycieczki do lasu, na którą wybrała się ze swoim mężem i trójką małych dzieci. Opowiedziała nam, co myśli o tym nowym sprzęcie.
KAMERY MOBILNE
Zobacz świat z bliska dzięki aparatowi Canon PowerShot ZOOM
Łatwo go ze sobą zabrać
Ważący zaledwie 145 g kieszonkowy aparat nie jest wielkim obciążeniem, dzięki czemu doskonale sprawdza się w terenie, gdzie oprócz zwykłego aparatu w smartfonie przyda się też wszechstronny zoom. „Podoba mi się, że jest taki mały i kompaktowy” – mówi Katy. „Można go wszędzie ze sobą zabrać. Jest pod ręką, gdy go potrzebujemy. Wyprawa z dziećmi to niełatwe przedsięwzięcie, z domu trzeba sporo ze sobą zabrać i pośród plecaków, kurtek, jedzenia i picia często nie starcza już miejsca na duży aparat z obiektywami. A to jest doskonałe rozwiązanie”.
Aparat Canon PowerShot ZOOM obsługuje kilka opcji ładowania, co ułatwia korzystanie z niego. Aparat można ładować w domu za pomocą kabla USB-C i zgodnej ładowarki, a w terenie można posłużyć się zgodnym przenośnym bankiem energii1. Po pełnym naładowaniu energii powinno wystarczyć na zrobienie 150 zdjęć lub nakręcenie do 60 minut filmu (po 10 minut jednorazowo)2.
Zawsze pod ręką
Obsługiwany jedną ręką aparat wydał się Katy wyjątkowo prosty w obsłudze. „To świetny aparat na początek, bo nie ma tu zbyt wielu przycisków, a obsługa nie jest skomplikowana. Po prostu robisz zdjęcie i idziesz dalej” – mówi.
Elektroniczny wizjer (EVF) ma te same parametry, co jego odpowiedniki w aparatach bezlusterkowych, np. Canon EOS M50 (2,36 miliona punktów, częstotliwość odświeżania 60 kl./s), wystarczy więc skierować aparat na obiekt, skomponować ujęcie, ustawić odpowiednią ogniskową i zrobić zdjęcie. Dzięki temu PowerShot ZOOM to aparat idealny dla osób w każdym wieku i o dowolnym poziomie umiejętności. „Nasza najstarsza córka poprosiła już nas o podobny aparat pod choinkę” – mówi Katy. „Naprawdę zainteresowała się fotografią i chciałabym jej ułatwić zajęcie się tym hobby”.
W środku skąpanego w barwach jesieni lasu Katy, wraz ze swoimi dziećmi, udało się uwiecznić jego płochliwych mieszkańców. Wykorzystała do tego celu matrycę o wielkości 1/3 cala i rozdzielczości 12 Mpix, którą można robić zdjęcia z szybkością do 10 klatek na sekundę. „Zdecydowanie nie jestem profesjonalnym fotografem” – przyznaje. „Ale uwielbiam robić zdjęcia, to dlatego zaczęłam prowadzić blog. Pasjami fotografuję dzieciaki i podglądam przyrodę. Mam nadzieję, że z biegiem czasu jestem w tym coraz lepsza. Ten aparat sprawdza się na wszystkich poziomach umiejętności, może więc i mi pozwoli się rozwinąć”.
Możliwość uchwycenia szczegółów z dużej odległości
Choć to aparat równie lekki i poręczny jak smartfon, na tym podobieństwa się kończą. „Ten model mogę nosić przy sobie z równą łatwością, co smartfon, ale jego niezaprzeczalną zaletą jest naprawdę niesamowity zoom” – przekonuje Katy. Możliwości zoomów optycznych w typowych dla smartfonów aparatach są zwykle ograniczone: długą ogniskową ciężko jest pogodzić ze skuteczną stabilizacją obrazu. Kompaktowy aparat Canon PowerShot ZOOM został wyposażony w teleobiektyw 400 mm i możliwość użycia zoomu cyfrowego do 800 mm – takich możliwości nie daje aparat w zwykłym smartfonie.
W rezultacie miłośnicy przyrody, krajoznawcy czy fani sportu mogą uchwycić najważniejsze momenty także z większej odległości: stadko ptaków w ogrodzie, lwy odpoczywające na gałęziach drzewa rosnącego w Serengeti, najdrobniejsze szczegóły słynnych budowli czy tryumfalny uśmiech na twarzy wygrywającego sportowca.
Duży zasięg musi iść w parze z dobrą stabilizacją obrazu. Optyczny stabilizator obrazu zastosowany w aparacie Canon PowerShot ZOOM sprawia, że obraz na zdjęciach jest nieporuszony, a fotografowane obiekty – nawet te uchwycone z wykorzystaniem zoomu – są wyraźne. „Zdjęcia i filmy z naszych wypraw do lasu wyszły naprawdę bardzo dobrze, są bardzo wyraźne” – mówi Katy, która często zatraca się na łonie natury. „Robienie dzieciom i przyrodzie zdjęć, które są tak wyraźne, to prawdziwa przyjemność”.
Automatyczne fotografowanie i filmowanie za dotknięciem przycisku
Wędrując przez las, Katy i jej rodzina mieli okazję spotkać wiele zwierząt. Starali się je uchwycić albo na zdjęciach o rozdzielczości 12 Mpix, albo na filmach Full HD. „Mam wrażenie, że gdy trzymamy nosy w smartfonach, często wiele nam umyka” – mówi Katy. „Canon PowerShot ZOOM to bardzo proste urządzenie, które nie odwraca uwagi od otaczającej nas przyrody, wręcz przeciwnie, pozwala zobaczyć więcej. Zoom wiele zmienia. Pozwala nam znaleźć się w wirze akcji, żyć chwilą, którą chcemy uwiecznić”.
Przy dobrym oświetleniu autofokus (AF) aparatu pozwala szybko ustawić ostrość na głównych obiektach. Jakie inne funkcje okazały się najbardziej przydatne? „Niespodziankę sprawił nam system AF z funkcją rozpoznawania twarzy” – opowiada Katy. Dzięki temu nagranie dzieci biegających wśród drzew było równie łatwe, co uchwycenie królika skaczącego wśród paproci w oddali.
Doskonała współpraca ze smartfonem
Katy odkryła, że może nie tylko podglądać naturę w niezwykle dużym powiększeniu dzięki wizjerowi EVF, ale także udostępniać widoku na żywo na smartfonie za pomocą modułu Wi-Fi, w który wyposażono aparat Canon PowerShot ZOOM, oraz bezpłatnej aplikacji Canon Camera Connect. W ten sposób cała rodzina widziała ujęcie i mogła brać udział w kadrowaniu, a nawet zdalnie wyzwalać spust migawki2.
„Połączenie się z aplikacja było bardzo proste. Nie musieliśmy nawet czekać do powrotu do domu” – mówi Katy. „Wszystkim spodobała się funkcja podglądu widoku na żywo. Zdalne fotografowanie zacieśniło rodzinne więzy. Można cieszyć się chwilą i wspólnie obserwować rozgrywające się sceny na ekranie. To rozwiązanie doskonale sprawdzało się, gdy dzieci nie mogły zobaczyć, na co patrzę. Mogłam im pokazać, co wypatrzyłam wśród drzew, korzystając z podglądu na żywo w aplikacji Canon Camera Connect na moim telefonie. To naprawdę rewelacja”.
Zdjęcia i filmy można zapisywać na karcie microSD włożonej do aparatu Canon PowerShot ZOOM4. Można też wykorzystać bezprzewodowe połączenie aparatu ze smartfonem, a następnie udostępnić zdjęcia znajomym czy osobom śledzącym nasze poczynania w mediach społecznościowych.
Autorka: Natalie Denton
- Z aparatem nie jest dostarczana ładowarka. Minimalne wymagania w zakresie ładowania: źródło zasilania zgodne ze standardem USB PD (co najmniej 5 V i 1,5 A) z wyjściem USB typu C, podłączone za pomocą dostarczonego kabla USB z dwoma złączami typu C. Podczas filmowania lub fotografowania zasilany jest tylko aparat. Akumulator nie jest ładowany. Czas ładowania za pomocą modelu Canon PD-E1 wynosi około 1 godz. i 50 minut.
- Maksymalny jednorazowy czas filmowania to 9 min i 59 s. Nagrywanie filmów nie jest możliwe po ustanowieniu połączenia Wi-Fi.
- Wszystkie przykładowe obrazy wykorzystane w artykule zostały wykonane przedprodukcyjnym modelem aparatu.
- Karta pamięci nie jest dołączona do aparatu.