Hiszpańska influencerka i fotograf Diana Millos zaczęła podróżować, aby uczestniczyć w festiwalach muzycznych i koncertach. To wzbudziło w niej zamiłowanie do przygody, które szybko przekształciło się w pełnowymiarową karierę profesjonalnej fotograf i blogerki mającej ponad 140 tys. fanów w serwisie Instagram.
W tym miejscu Diana, której ostatnie przedsięwzięcia obejmują wycieczki na Kubę i do Hiszpanii, dzieli się 10 poradami dotyczącymi fotografii podróżniczej ułatwiającymi robienie niesamowitych zdjęć podczas odkrywania nowych miejsc.
FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA
10 najlepszych porad i sztuczek związanych z fotografią podróżniczą
Dziesięć porad dotyczących fotografii podróżniczej
- Poznaj cel podróży
- Przygotuj odpowiedni aparat, który nie będzie stanowił obciążenia
- Wybierz obiektywy, które spełnią Twoje potrzeby
- Bądź rannym ptaszkiem
- Wracaj do ulubionych miejsc w ciągu dnia
- Korzystaj z aplikacji Canon Camera Connect
- Nagrywaj filmy i rób zdjęcia
- Rób zdjęcia pod różnymi kątami
- Odkryj więcej dzięki obiektywom szerokokątnym i makroobiektywom
- Eksperymentuj przy słabym oświetleniu i w nocy
Porada 1: Poznaj cel podróży
– Uważam, że planowanie z wyprzedzeniem jest absolutnie niezbędne w fotografii podróżniczej – mówi Diana. – Gdy już wiem, dokąd zmierzam, zaczynam poszukiwać interesujących miejsc w Internecie, korzystając z mediów społecznościowych, blogów i serwisu Pinterest.
Szukam lokalizacji, które mnie inspirują, aby ustalić, dokąd chcę się udać i jak się tam dostać. Dzięki temu mam podstawy do planowania zdjęć, ale po dotarciu na miejsce szukam kątów i perspektyw, których nie widziałam w Internecie, ponieważ chcę być kreatywna i staram się wprowadzić do moich zdjęć coś oryginalnego i wyjątkowego – wyjaśnia.
Porada 2: Przygotuj odpowiedni aparat, który nie będzie stanowił obciążenia
– Naprawdę uwielbiam aparat Canon EOS R10 – zachwyca się Diana. – To po prostu doskonałe rozwiązanie do fotografii podróżniczej i całodziennego fotografowania, ponieważ jest bardzo mały i lekki. Mieści się w torbie na aparat o wielkości torebki, nawet z dodatkowym obiektywem lub dwoma, ale ma duże możliwości, a jakość obrazu jest doskonała. Bardzo podoba mi się to, że mam podgląd jasności, kontrastu i koloru w wizjerze elektronicznym, więc wiem, jak będzie wyglądać zdjęcie – mówi.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią i szukasz niezawodnego, przeznaczonego dla początkujących aparatu EOS R, którym uwiecznisz następną przygodę, model Canon EOS R100 jest na tyle mały, że zmieści się w torbie, a jednocześnie może rejestrować wysokiej jakości zdjęcia i filmy.
Jeśli wolisz aparat pełnoklatkowy, który zapewnia wyjątkową jakość obrazu nawet przy bardzo słabym oświetleniu, i zależy Ci na mniejszej głębi ostrości przy tej samej ogniskowej, kompaktowy i lekki aparat Canon EOS RP będzie doskonałym towarzyszem podróży.
Jeśli preferujesz kompaktowy aparat, niewymienny obiektyw aparatu PowerShot G7 X Mark III obsługuje szeroki zakres zoomu, a ponadto umożliwia nagrywanie filmów 4K i robienie doskonałych zdjęć o rozdzielczości 20,1 megapiksela.
Porada 3: Wybierz obiektywy, które spełnią Twoje potrzeby
– Jeśli fotografuję od świtu do zmierzchu, nie chcę mieć przy sobie ciężkiej torby ze sprzętem, dlatego staram się ograniczyć liczbę dodatkowych obiektywów do minimum – mówi Diana.
Obiektywy podróżne do aparatu Canon EOS R10 obejmują model RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, który ma wyjątkowo niewielkie wymiary i wysuwaną konstrukcję, a waży zaledwie 130 g. Jeśli zależy Ci na większym zakresie zoomu, obiektyw RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM umożliwia natychmiastową adaptację do niemal każdego scenerii fotografowania bez konieczności stosowania dodatkowego obiektywu.
Wspaniałą rzeczą w aparatach systemu EOS R firmy Canon jest to, że można używać pełnoklatkowych zgodnych obiektywów z korpusami z matrycą APS-C i odwrotnie. Przykładowo obiektyw Canon RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM zapewnia takie samo pole widzenia w aparacie EOS R10 jak obiektyw 56 mm w aparacie pełnoklatkowym, takim jak EOS RP. Jeśli chcesz wykorzystać ich rozmiar i łatwość przenoszenia, możesz połączyć obiektywy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM i RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM z aparatem EOS RP, ale obraz zostanie przycięty.
Obiektyw Canon RF 50 mm F1.8 STM to kolejna doskonała opcja podróżna do aparatów EOS R10 i EOS RP. Do najlepszych obiektywów zmiennoogniskowych można zaliczyć lekki obiektyw Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM i teleobiektyw RF 100-400 mm F5.6-8 IS USM, który ma bardzo kompaktową konstrukcję, jak na obiektyw o tak dużym zasięgu.
Porada 4: Bądź rannym ptaszkiem
– Atrakcje turystyczne są zatłoczone, nawet bardzo wcześnie rano – mówi Diana. – Wstaję naprawdę wcześnie, by zdążyć przed tłumami, więc mogę fotografować sceny bez ludzi, a czasami tylko z jedną osobą, która zwiększa atrakcyjność zdjęcia. O wschodzie słońca mam również dodatkową premię w postaci pięknego oświetlenia, co sprawia, że jest to moja ulubiona pora fotografowania – dodaje.
Ten moment dnia często jest nazywany „złotą godziną”, gdy słońce jest nisko nad horyzontem godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed zachodem słońca. W tym czasie słońce świeci złotym blaskiem, który wnosi do zdjęć prawdziwą magię. Diana zawsze robi zdjęcia w formacie RAW, dzięki czemu może precyzyjnie ustawić balans bieli i ekspozycję, aby uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów, rozjaśnień i cieni podczas edycji zdjęć za pomocą oprogramowania do przetwarzania obrazu, takiego jak Digital Photo Professional firmy Canon.
Porada 5: Wracaj do ulubionych miejsc w ciągu dnia
– Mimo że uwielbiam fotografować o wschodzie słońca, uważam, że ważne jest, aby ponownie odwiedzać wspaniałe miejsca o innych porach dnia – radzi Diana. – Sceny pełne życia mogą także stanowić doskonałą kompozycję zdjęć z podróży i ukazywać kulturę i atmosferę danego miejsca. Obszary cieni i światła, a także sposób oświetlenia sceny przez słońce, zmieniają się zasadniczo wraz z upływem dnia – podkreśla.
Należy pamiętać, że słońce porusza się po niebie, więc jeśli na przykład punkty orientacyjne i budynki, które mają zostać sfotografowane, rano znajdują się w cieniu, warto wrócić po południu, gdy oświetlenie będzie inne.
Porada 6: Korzystaj z aplikacji Canon Camera Connect
– Moją ulubioną techniką fotografii podróżniczej jest wyszukiwanie symetrii w scenach z czystymi, wyraźnymi liniami tworzącymi śmiałe kształty – wyjaśnia Diana. – Sama także lubię być w kadrze, więc zawsze mam ze sobą statyw i ustawiam aparat przed wejściem w kadr – dodaje.
Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia zdalne sterowanie i regulację aparatu za pomocą telefonu. Możesz także wyświetlić podgląd obrazu i ustawić autofokus, gdy jesteś w kadrze.
Porada 7: Nagrywaj filmy i rób zdjęcia
– W mediach społecznościowych jest coraz więcej filmów, więc dla mnie filmowanie jest równie ważne, jak robienie zdjęć – mówi Diana. – Zazwyczaj nagrywam wiele krótkich klipów z różnych miejsc, dzięki czemu mogę je edytować razem i tworzyć filmy, które oddają ogólną atmosferę danego miejsca. Nagrywając filmy, zawsze używam ustawień maksymalnej jakości obrazu w aparacie, aby mieć dużą swobodę podczas edytowania – podkreśla.
Aparat Canon EOS R10 doskonale sprawdza się w takich trybach, jak 4K 60p, 4K 30p z nadpróbkowaniem obrazu 6K i wysokiej jakości Full HD przy 120p, które Diana chętnie wykorzystuje do tworzenia sekwencji w zwolnionym tempie.
Jeśli chcesz, aby Twoi subskrybenci i odbiorcy na bieżąco śledzili Twoje podróże, Canon PowerShot V10 to uniwersalne, kieszonkowe rozwiązanie, które możesz zabrać na kolejną wyprawę. Designed for vlogging – urządzenie pozwala filmować w jakości 4K UHD w podróży oraz umożliwia bieżące dodawanie kreatywnych filtrów i efektów wygładzania.
Porada 8: Rób zdjęcia pod różnymi kątami
– Podczas fotografowania słynnych obiektów i lokalizacji trudno zrobić zdjęcia, które się wyróżniają. Ja zawsze staram się znaleźć nietypowe kąty, które dają inną perspektywę – mówi Diana. – Fotografowanie z niskiego pułapu – tuż przy samej ziemi – lub z wysokości może być ogromną zaletą i jest łatwe w obsłudze dzięki ekranowi o zmiennym kącie nachylenia. Aby uzyskać jeszcze większą wysokość, umieszczam aparat na statywie i unoszę go wysoko nad głową, wyświetlając podgląd zdjęcia na tylnym ekranie. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy trzeba fotografować ponad głowami ludzi w tłumie, a nawet nad ogrodzeniami i murami – wyjaśnia.
Porada 9: Odkryj więcej dzięki obiektywom szerokokątnym i makroobiektywom
– Zdjęcia podróżnicze obejmują wszystko, od dzikich krajobrazów po wspaniałe wnętrza architektoniczne. Do fotografowania takich miejsc lubię używać obiektywu szerokokątnego – mówi Diana.
Jeśli zależy Ci na szerokim kadrze i chcesz ukazywać energię odkrywanych ulic bez zabierania zbędnego sprzętowego balastu, to smukła, płaska konstrukcja modelu Canon RF 28mm F2.8 STM jest idealnym rozwiązaniem. Jasna przysłona f/2,8 robi dużą różnicę – pozwala pracować w nocy i wyodrębniać filmowane obiekty z tła.
Obiektyw Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM zapewnia bardzo szeroki kąt widzenia i może być używany w aparacie Canon EOS R10 po założeniu adaptera mocowania Canon EF-EOS R. W przypadku pełnoklatkowych modeli EOS RP i EOS R6 doskonale sprawdza się obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM o jasnej przysłonie (f/2,8), który pozwala fotografować z krótkim czasem naświetlania nawet przy słabym oświetleniu. Minimalna odległość ogniskowania tego obiektywu wynosi zaledwie 13 cm. Dzięki temu można zbliżyć się do obiektów i uchwycić wiele pięknych szczegółów, a jednocześnie umieścić całe ujęcie w kadrze.
Obiektyw makro, taki jak Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, doskonale nadaje się również do rejestrowania szczegółów. Zapewnia większe powiększenie niż standardowy obiektyw, co pozwala uwydatnić nawet najdrobniejsze elementy. Ten obiektyw cechuje się jasną maksymalną przysłoną, która umożliwia uzyskanie idealnie naświetlonych zdjęć, oraz 5-stopniowym stabilizatorem obrazu, który utrzymuje ostrość podczas fotografowania z ręki.
Porada 10: Eksperymentuj przy słabym oświetleniu i w nocy
– Tuż po zachodzie słońca lub przed tuż przed wschodem słońca mamy „błękitną godzinę”. Uwielbiam chłodne kolory, które tworzy światło, i głęboki błękit nieba – mówi Diana. – Dzięki temu krajobraz miasta wygląda zupełnie inaczej, więc jest to kolejny sposób na tworzenie wyjątkowych obrazów. Nawet późno w nocy można robić zdjęcia jasno rozświetlonych scenerii. Najważniejsze jest to, aby cieszyć się tym doświadczeniem i dobrze się bawić – podkreśla Diana.
Szukasz inspiracji do kolejnej podróży? Zapoznaj się z tymi ukrytymi miejscami.
Autor: Matthew Richards