PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Wskazówki dotyczące fotografii jesiennej

Odkryj zestaw i techniki potrzebne do tego, aby robić niesamowite zdjęcia i filmy w tej pięknej porze roku – od wykorzystania zmiennych warunków pogodowych po uchwycenie kolorów pory roku.
Zbliżenie pokrytego kroplami deszczu brązowego jesiennego liścia na ziemi.

Jesień to chyba najlepsza pora roku, by wyjść w plener z aparatem. Ciepłe światło, ogniste kolory i zwierzęta zbierające pożywienie na zimę sprawiają, że zawsze jest co fotografować. Okazja do sfotografowania kolorów w szczytowym okresie jesieni jest jednak ulotna, ponieważ wystarczy jeden wietrzny dzień, aby drzewa pozbawić liści. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać każdą możliwą chwilę.

Na dobry początek przedstawiamy dziewięć wskazówek dotyczących fotografowania jesienią, które pozwolą w pełni wykorzystać wspaniałe pomarańczowe, czerwone i złote odcienie tej pory roku, niezależnie od tego, jakiego aparatu Canon używasz.

1. Wykorzystaj zmieniające się światło

Górski strumień płynie pośród jesiennego krajobrazu. Na pierwszym planie widać paprocie i skały.

Nisko położone słońce jesiennego dnia potrafi uwydatnić fakturę terenu. Ten klasyczny jesienny obraz oddaje wszystkie kolory tej pory roku. Ruch w wodzie, uchwycony przy długiej ekspozycji, a także paprocie, buki i brzozy, pomagają zrównoważyć kompozycję. Zdjęcie zrobione aparatem EOS 5D (poprzednik aparatu Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 17-40mm f/4L USM; 29 mm, 15 s, f/16 i ISO 100. © Theo Bosboom

Kilka liści wisi na gołych gałęziach, a w tle widoczne są we mgle blade pnie drzew.

Mroczne tło pomaga uwydatnić garść jesiennych liści, które pozostały na tych wrzecionowatych gałęziach. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark III (poprzednik modelu Canon EOS 5D Mark IV) z obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (poprzednik modelu Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM); 190 mm, 1/50 s, f/8 i ISO 200. © Theo Bosboom

Coraz niższe położenie słońca oznacza, że jesienne światło jest często ciepłe i miękkie – idealne do robienia zdjęć w ciągu dnia.

Chyba najlepszym czasem na jesienne fotografowanie jest „złota” godzina, czyli okres tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem. O tej porze słońce uwidacznia na zdjęciach faktury i cienie. To idealna pora na fotografowanie z bliska leżących liści. Długie cienie tworzone przez zawieszone nisko nad horyzontem słońce mogą również dodać dramatyzmu zdjęciom krajobrazów i miast.

Późniejsze wschody słońca i mgliste światło wczesnego poranka dają wspaniałe możliwości dla sugestywnych ujęć, takich jak puste ulice miasta czy zamglony las. Spróbuj również fotografować o zachodzie słońca, kiedy na niebie jest jeszcze światło, ale można już uchwycić wpływ świateł miejskich.

2. Nie stroń od deszczu, mgły i zimna

Dwa łabędzie na rzece częściowo przesłonięte przez unoszącą się nad wodą mgłę, która tworzy bladą, pomarańczową poświatę.

Wykorzystaj zastane warunki pogodowe. W tym przypadku mgła częściowo zasłaniająca łabędzie tworzy atmosferę i nadaje tej nadrzecznej scenie nieziemską charakter. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z adapterem mocowania Canon EF-EOS R i obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L USM; 200 mm, 1/1000 s, f/3.5 i ISO 100. © Dmitry Kupratsevich

Pająk w środku swojej sieci na ciemnozielono-brązowym tle. Nici sieci pokryte są drobnymi kroplami rosy.

Po zimnej nocy wyjdź wcześniej z aparatem, aby uchwycić rosę lub szron na pajęczynach. Aby wyróżnić półprzezroczyste obiekty, takie jak ten, fotografuj je na ciemnym tle. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 70-200mm F4L IS USM; 200 mm, 1/400 s, f/4 i ISO 500. © Lucia Griggi

Zmienna jesienna pogoda sprawia, że w ciągu jednego dnia można uchwycić wiele nastrojów. Niebo w jednej chwili może być jasne i ostre, a w następnej pochmurne i burzowe.

Nawet deszcz może zapewnić wiele możliwości do kreatywnej pracy. Aparaty systemu EOS R i obiektywy RF firmy Canon są odporne na warunki pogodowe, co oznacza, że można z nich korzystać w wielu różnych środowiskach i warunkach. Osłona obiektywu ochroni przednią część obiektywu przed kilkoma kroplami deszczu, ale spakuj osłonę przeciwdeszczową na aparat, aby móc kontynuować fotografowanie podczas ulewy. Znajdź ciemne tło, aby wyróżnić krople deszczu. Wykorzystaj kałuże, aby sfotografować odbicia kolorowych drzew.

Chłodniejsze noce sprzyjają tworzeniu się porannych mgieł. Wstań wcześnie, aby zrobić zdjęcia lub nagrać film z miastem bądź wsią we mgle, zanim przebiją się przez nią promienie słoneczne. Spróbuj fotografować pod słońce lub w kierunku ulicznych latarni, aby nadać mgle eteryczny blask.

3. Wykorzystaj potencjał jesiennych kolorów

Duże nagie drzewo na trawiastym wrzosowisku. W oddali unosi się mgła, a przez gałęzie drzewa widać zachodzące słońce.

Jeśli robisz zdjęcie pod słońce, może okazać się, że obiekt będzie ciemniejszy, niż się spodziewałeś. Zapisanie obrazu w formacie RAW umożliwi dostosowanie ekspozycji podczas jego obróbki. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM, 24 mm, 1/8000 s, f/4 i ISO 2500. © Marcus Hawkins

Zdjęcie dużego nagiego drzewa na trawiastym wrzosowisku otwarte w programie do edycji Digital Photo Professional firmy Canon.

Edycja plików w programie Digital Photo Professional firmy Canon umożliwia dostosowanie kolorów i ustawienie stylów obrazów. © Marcus Hawkins

Ustaw aparat tak, aby uzyskać intensywne, nasycone kolory na śmiałych zdjęciach jesieni. Aby podkreślić złote odcienie jesiennych krajobrazów, wybierz ustawienie balansu bieli, które doda ciepła, np. światło dzienne lub chmury. Jeśli korzystasz z jednego z automatycznych trybów fotografowania w aparacie, który umożliwia zmianę tonacji kolorów, wybierz ustawienie „ciepłe”.

Fotografowanie jesienią w formacie RAW (w przeciwieństwie do formatu JPEG) zapewnia największą elastyczność w zakresie edycji zdjęć na komputerze. Oprogramowanie Digital Photo Professional firmy Canon zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do przetwarzania plików RAW. Można na przykład zmienić balans bieli, aby nadać zdjęciom cieplejszy charakter, a także eksperymentować z różnymi stylami obrazu, takimi jak jesienne barwy, który można pobrać z witryny internetowej firmy Canon. Można też dostroić odcień, nasycenie i jasność poszczególnych kolorów za pomocą narzędzia „regulacji kolorów".

4. Eksperymentuj z portretami o tej porze roku

Młody mężczyzna i młoda kobieta uśmiechają się do siebie, prowadząc swoje rowery wzdłuż ścieżki na tle złotych jesiennych liści.

Przechodzące przez złote jesienne liście słońce stanowi piękne tło dla tego portretu. Eksperymentuj z wykorzystaniem elementów pierwszego planu, aby poprawić kompozycję, lub spróbuj rzucić jesienne liście. Zdjęcia krajobrazów można często wzbogacić poprzez dodanie obiektu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS 200D (poprzednik modelu Canon EOS 250D) z obiektywem Canon EF 50mm f/1.8 STM; 1/800 s, f/1,8 i ISO 200.

Jesienne kolory tworzą podnoszące na duchu tło dla zdjęć portretowych. Aby uzyskać atrakcyjny obraz, odsuń się od obiektu i wybierz dużą ogniskową. Dzięki temu rysy twarzy staną się mniej wyraziste, a efekt będzie bardziej zadowalający. Węższa perspektywa w przypadku dużej ogniskowej da również większą kontrolę nad tym, co pojawia się w tle portretu, dzięki czemu można zalać tło jesiennymi kolorami.

Mały kąt padania promieni słonecznych w jesienne dni może być niekomfortowy dla fotografowanej osoby, dlatego fotografuj w cieniu drzew lub budynku, aby obiekt nie mrużył oczu. Ewentualnie ustaw obiekt tak, aby ciepłe światło oświetlało go od tyłu lub z jednej strony, a następnie przystaw coś białego blisko jego twarzy, aby odbić światło i rozjaśnić zacienione obszary.

Jesienna pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego czasami trzeba będzie fotografować wewnątrz. Użyj białej siatki lub tiulowego materiału, aby rozproszyć światło z okna. Ustaw fotografowany obiekt tak, aby światło padało na jedną stronę jego twarzy. Poproś obiekt, aby lekko obrócił głowę i spojrzał na zewnątrz. Dzięki temu miękkie światło równomiernie oświetli twarz.

5. Przygotuj się na wczesne fotografowanie dzikiej przyrody

Mały biały ptak z uniesionym długim czarnym ogonem siada na gałęzi z czerwonymi jagodami.

Aby uzyskać ostre zdjęcia, mocno podeprzyj aparat i obiektyw lub użyj statywu. Robienie ostrzejszych zdjęć z ręki może ułatwić na przykład obiektyw stabilizacją obrazu (IS) lub aparat z systemu EOS R z funkcją stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS). Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R7 z obiektywem Canon RF 600mm F4L IS USM; 1/4000 s, f/4.5 i ISO 640.

Na wpół ukryty w polu wysokich złotych zbóż jeleń z małym porożem, a za nim złote niebo.

Jelenie, podobnie jak wiele innych ssaków, mają bardzo wrażliwy zmysł węchu, dlatego podchodź do nich, gdy wiatr wieje w Twoim kierunku i nie niesie Twojego zapachu w stronę zwierząt. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 373 mm, 1/250 s, f/8 i ISO 1250. © Ben Hall

Kolory tej pory roku wnoszą dodatkowy element do zdjęć dzikich zwierząt i ptaków, choć często potrzebny jest długi obiektyw, by uzyskać wypełnienie całego kadru. Większość zwierząt wykazuje aktywność o świcie i o zmierzchu, więc zajmij odpowiednią pozycję, zanim pojawi się obiekt. Skorzystaj z najszybszego trybu wyzwalania migawki aparatu, aby rejestrować serie zdjęć, a następnie ustaw tryb AI Servo / Servo AF, aby śledzić poruszające się zwierzęta.

Dzikie zwierzęta, takie jak jelenie, wiewiórki i ptaki, mogą wtopić się w otoczenie, dlatego postaraj się je skadrować na tle żywych jesiennych liści, aby bardziej się wyróżniały. Jeśli do Twojego ogrodu przylatują ptaki, użyj karmy, aby skusić je do lądowania przed kolorowym tłem.

6. Przybliż się, aby uzyskać dodatkowe efekty

Zbliżenie pojedynczego kremowo-brązowego grzyba na porośniętej mchem leśnej ściółce.

Aby obiekt wyróżniał się z otoczenia, wybierz wystarczająco szeroką przysłonę (najniższa liczba f) w celu rozmycia tła. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z adapterem mocowania Canon EF-EOS R i obiektywem Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM; 200 mm, 1/100 s, f/8 i ISO 640. © Brian Worley

Suchy jesienny liść sfotografowany w słabym blasku słońca na pomarańczowym niebie, które oświetla żyłki liścia.

Spróbuj zrobić zdjęcie z pomarańczową poświatą zachodu lub wschodu słońca za obiektem, tak aby obiekt miał postać sylwetki, a następnie użyj lampy błyskowej, aby go oświetlić. Podczas fotografowania jesiennych liści trzymaj tył aparat równolegle do liścia. Dzięki temu większa jego część będzie wyostrzona na zdjęciu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 24-105mm F4L IS STM; 24 mm, 1/1000 s, f/4 i ISO 100. © Agi Wojcik

Makrofotografia to doskonały sposób na poznawanie odcieni i tekstur jesieni. Eksperymentuj z trybem makro i zbliżeniem w aparacie. Szukaj charakterystycznych dla pory roku szczegółów, takich jak grzyby, krople deszczu czy żyłki na opadłych liściach.

Aby wydobyć fakturę jesiennych liści, oświetl je pod małym kątem. Jeśli chcesz uchwycić delikatną strukturę liścia, przyklej go taśmą do okna, aby móc sfotografować go podświetlonego przez słońce.

Minimalna odległość ogniskowania (MFD) w przypadku obiektywu Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM do aparatów systemu EOS R wynosi 14 cm (powiększenie 0,5x, czyli połowa rzeczywistego rozmiaru). Umożliwia to wypełnienie kadru szczegółami. Z kolei obiektyw Canon RF 85mm F2 MAKRO IS STM umożliwia wyostrzanie z odległości 35 cm (powiększenie 0,5x). Makroobiektywy nie służą wyłącznie do fotografowania z bliska. Można ich używać także w przypadku portretów, krajobrazów i innych obiektów.

Nie potrzebujesz specjalnego obiektywu do makrofotografii. Jeśli masz aparat i obiektyw dobrej jakości, każde ujęcie można wykadrować, aby pokazać szczegóły obiektu. Wiele obiektywów dostarczanych z aparatami Canon EOS cechuje się bardzo małą minimalną odległością ogniskowania (MFD), np. Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, który może wyostrzać obiekty już z odległości 13 cm.

7. Przygotuj odpowiedni zestaw

Kobieta w ciepłej czapce i płaszczu spogląda na ekran LCD aparatu Canon. Kuca, by sfotografować porośniętą mchem skałę.

Zamiast fotografować wszystko z wysokości głowy, wybierz niższy pułap, by pokazać jesienną scenerię z nowej perspektywy. Aparat z obracanym ekranem ułatwia fotografowanie pod kreatywnym kątem.

Aparat z systemu Canon EOS R stanowi doskonałe, lekkie rozwiązanie do całodziennej pracy podczas jesiennych wypadów fotograficznych. Niewielkie aparaty Canon EOS R10 i Canon EOS RP są proste w obsłudze i mają wiele kreatywnych funkcji, które pozwalają rozwijać umiejętności fotograficzne i filmowe.

Eksperymentuj z różnymi obiektywami, aby urozmaicić jesienne zdjęcia. Obiektyw szerokokątny, taki jak Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, doskonale nadaje się do zdjęć krajobrazowych o tej porze roku, a lekki obiektyw RF 100-400mm F5.6-8 IS USM doskonale nadaje się do fotografowania przyrody. Obiektyw o dużej maksymalnej przysłonie, taki jak Canon RF 50mm F1.8 STM, ułatwia fotografowanie w słabym świetle.

Nie zapomnij spakować niektórych akcesoriów. Blenda zapewni większą kontrolę nad światłem w przypadku jesiennych zdjęć zbliżeniowych i portretów, a lekki statyw pozwoli kontynuować fotografowanie w nocy. Kołowy filtr polaryzacyjny, który można zamontować z przodu obiektywu, to wspaniałe akcesorium do fotografowania jesieni, ponieważ zmniejsza odbicia światła i zwiększa nasycenie kolorów.

8. Nagraj jesienny film

Dwie kobiety w ciepłych czapkach i płaszczach stoją z aparatami Canon w lesie i patrzą w górę. Jeden z nich jest również skierowany w górę.

Spójrz w górę i zobacz, co się dzieje nad Twoją głową. Uwzględnienie niemal nagich gałęzi na tle nieba na zdjęciu lub w filmie pozwala przekazać jesienną atmosferę, a widz może docenić piękno i kruchość natury.

Przy okazji jesiennej sesji fotograficznej warto uwiecznić urok jesieni na filmie. Aparaty Canon EOS, takie jak Canon EOS R10, umożliwiają nagrywanie wysokiej jakości filmów za jednym naciśnięciem przycisku. Jeśli masz aparat z obsługą łączności Wi-Fi, możesz w prosty sposób udostępniać filmy w serwisach społecznościowych, przebywając poza domem. Umożliwia to aplikacja Canon Camera Connect.

Jeśli filmujesz znajomych, rodzinę lub inne osoby, upewnij się, że gwiazdy Twojego filmu mają na sobie odzież w kolorach uzupełniających barwy jesieni. Aby uzyskać profesjonalny efekt, trzymaj aparat nieruchomo i unikaj zmiany ogniskowej podczas filmowania.

Spróbuj nagrać filmiki, na których liście spadają z drzew. Możesz też zebrać garść liści i rzucić je w powietrze. Pamiętaj, aby włączyć wewnętrzny zapis dźwięku, by uchwycić dźwięk liści szeleszczących pod stopami albo śmiech osób w otoczeniu.

Można nawet pokusić się o nakręcenie filmu poklatkowego lub filmu poklatkowego ze zmianą pozycji aparatu (tzw. hyperlapse). Mogą one ukazywać zmieniające się w ciągu kilku godzin światło lub tworzącą się na jesiennej trawie rosę.

9. Wydrukuj swoje ulubione zdjęcia

Arkusz zdjęć z jesiennymi motywami wyłaniający się z drukarki kompaktowej Canon.

Drukarka Canon SELPHY CP1500 umożliwia drukowanie pięknych zdjęć o profesjonalnej jakości na różnych rodzajach papieru, od formatu pocztówkowego po miniaturowe naklejki.

W przypadku drukowania zdjęć z nasyconymi i ciepłymi barwami warto dobrać optymalny papier do stylu fotografowania. Popularny, cechujący się wysokim połyskiem papier Canon Platinum Pro zapewnia bardzo szczegółowe i żywe rezultaty, ale można również spróbować użyć bardziej miękkiego papieru. Doskonałym przykładem jest papier Plus Semi-gloss firmy Canon, który ma satynowe wykończenie i zmniejszony połysk, co zapewnia bardziej stonowany efekt.

Drukarka serii Canon PIXMA TS7450 to idealne urządzenie do drukowania na wielu różnych kreatywnych nośnikach, a drukarka Canon SELPHY CP1500 to doskonałe rozwiązanie kompaktowe.

Odkrywanie piękna jesieni aparatem może być początkiem realizacji wielu inspirujących projektów fotograficznych, więc warto wykorzystać potencjał tej pory roku, zanim jej magia przeminie.

Autor: Marcus Hawkins

Powiązane produkty

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R8

    Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje.
  • Obiektywy RF

    RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

    Mały i bardzo lekki obiektyw zmiennoogniskowy 24–50 mm z serii RF może służyć Ci na co dzień podczas podróży, fotografowania krajobrazów i w innych sytuacjach.
  • Obiektywy RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu.
  • Ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy

    RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Niewielki i lekki obiektyw RF 15-30mm, doskonały do pracy w podróży – krajobrazy, architektura i nagrywanie vlogów.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R10

    Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS RP

    Niewielki, lekki i łatwy w obsłudze aparat bezlusterkowy, idealny do fotografowaniu w podróży i na co dzień.
  • Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktowy, lekki obiektyw stałoogniskowy (24 mm) – idealny do fotografowania krajobrazów i wnętrz, nagrywania vlogów, a także do robienia wspaniałych zdjęć makro.
  • Teleobiektyw z zoomem

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Wszechstronny, kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy RF 100-400mm ze stabilizatorem obrazu (5,5 stopnia) do fotografowania przyrody i dynamicznych wydarzeń bez zbędnego obciążenia.
  • Drukarki do użytku domowego

    SELPHY CP1500

    Twórz barwne, trwałe odbitki w kilka sekund, korzystając z tej prostej w obsłudze, kompaktowej drukarki fotograficznej.
  • Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA PRZYGODOWA

    Fotografowanie plenerowych przygód

    Fotograf Anna Blackwell wędruje po bezdrożach Dartmoor z aparatem Canon EOS R6.

  • FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU

    Fotografowanie pór roku

    Uchwyć wyjątkową atmosferę każdej pory roku, korzystając z porad Benjamina Hegyi.

  • FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

    Dzika przyroda fotografowana w słabym świetle

    Pokaż nieznane życie zwierząt, korzystając z naszych najlepszych wskazówek dotyczących fotografowania nocą.

  • FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU

    Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografowania krajobrazów

    Poznaj techniki fotografowania, które pomogą Ci osiągnąć wysoki poziom w dziedzinie fotografii krajobrazowej.