PRZYRODA

Najważniejsze wskazówki i najlepszy zestaw: pierwsze kroki w fotografowaniu ptaków

Ptaki są pięknymi stworzeniami, ale ich fotografowanie może być trudne. Zapoznaj się z naszym polecanym zestawem do robienia niesamowitych zdjęć i dowiedz się, jak robi zdjęcia fotograf przyrody Aaron Sterling.
Ptak z jasnopomarańczowym upierzeniem sfotografowany na gałęzi, na nieostrym tle – zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 przez fotografa dzikiej przyrody Aarona Sterlinga.

Fotografowanie zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku bywa trudne, ale i satysfakcjonujące. Ptaki są szczególnie nieprzewidywalne i mogą zrywać się do lotu, gdy tylko wyczują najmniejszy ruch. Jednak są to fascynujące obiekty do fotografowania.

Jak zatem odnieść sukces w fotografowaniu ptaków? Cierpliwość, nieustępliwość i podstawowe zrozumienie zachowania ptaków są ważne, podobnie jak posiadanie odpowiedniego zestawu do fotografowania tych stosunkowo małych i szybko poruszających się stworzeń.

Fotograf dzikiej przyrody Aaron Sterling obserwuje i fotografuje ptaki, odkąd sięga pamięcią. W tym miejscu dzieli się wskazówkami dotyczącymi fotografowania ptaków bez zakłócania ich spokoju. Opowiada też o funkcjach, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze aparatów i obiektywów do rozpoczęcia przygody z fotografowaniem ptaków.

Trzeba wiedzieć, dokąd się udać i czego szukać

Para fotografów siedzi obok siebie w kryjówce do fotografowania ptaków.

Aaron wyjaśnia, że do fotografowania ptaków można podejść na dwa sposoby. – Można zaczekać, aż zwierzęta przyjdą do nas – co zwiększa szansę na dostrzeżenie czegoś wyjątkowego. Można też być w ruchu i widzieć o wiele więcej. Jednak w tym przypadku ryzykujemy spłoszeniem ptaków – mówi. Jeśli chcemy pozostać w jednym miejscu, idealnym rozwiązaniem jest kryjówka fotograficzna.

Jak mówi Aaron, wczesne dotarcie do wybranej lokalizacji jest kluczowe. – Znajdź miejsce, w którym obecność ludzi nie jest niczym niezwykłym. Tam zwierzęta nie są nadmiernie płochliwe – sugeruje. – Jeśli dopiero zaczynasz swą przygodę, udaj się do rezerwatu przyrody i przyzwyczajaj się do takiego środowiska.

Fotografowanie z ukrycia jest idealnym rozwiązaniem – zapobiega płoszeniu obiektów. – Używam małego namiotu z kamuflującym wzorem i otworami – kontynuuje. – Siedzę w nim i czekam cierpliwie. Im więcej czasu spędzasz w terenie, tym lepiej wiesz, które miejsce będzie dobre.

Jeśli nie masz dostępu do rezerwatu przyrody, możesz fotografować ptaki w lokalnym parku, a nawet w ogrodzie. – Zainstaluj karmnik dla ptaków – radzi Aaron. – To świetny pomysł, ponieważ przyciąga różne ptaki. Umieść przy karmniku mały drążek tak, aby wyglądał naturalnie. Ptaki będą na nim siadać i sprawiać wrażenie, jakby były w naturalnym otoczeniu – wyjaśnia. Eksperymentuj z kadrowaniem, aby nie pokazywać karmnika na ostatecznym ujęciu.

Trzeba nauczyć się dostosowywać do zmiennej pogody. Należy też zapoznać się z podstawowymi zasadami fotografii. – Dowiedz się jak najwięcej o czasie naświetlania, przysłonie, czułości ISO i tym, co najlepiej sprawdza się w przypadku danego ujęcia – mówi Aaron.

Musisz również lepiej poznać fotografowany obiekt, ale nie musi to być zniechęcające. – Im częściej obserwujesz ptaki, tym większą masz chęć, aby dowiedzieć się więcej – mówi Aaron. – Zaczynasz rozpoznawać odgłosy ptaków i przekonujesz się, że mniejsze ptaki często można znaleźć w zaroślach, a ptaki drapieżne wolą siedzieć na szczytach wysokich drzew – dodaje.

Funkcje aparatu, na które należy zwrócić uwagę przy fotografowania ptaków

Masa i mobilność

Aparat Canon PowerShot ZOOM na pniu obalonego drzewa; tło stanowi nieostry krajobraz leśny.

– Aparat Canon PowerShot ZOOM jest mniejszy niż mój telefon, mieści się w kieszeni i wykonuje zadania, jakich oczekuję od aparatu z prawdziwego zdarzenia. Dzięki temu nie muszę się nadmiernie obciążać – mówi Aaron.

Dłoń obsługuje aplikację Canon Camera Connect w smartfonie, aby wyświetlać i udostępniać zdjęcia dzikiej przyrody zrobione aparatem Canon.

Aaron lubi udostępniać zdjęcia w serwisach społecznościowych, a aplikacja Canon Camera Connect ułatwia ten proces. Dzięki niej można przesyłać obrazy między aparatem Canon a smartfonem. Można również dodawać znaczniki geograficzne do zdjęć, więc nigdy nie zapomnisz, gdzie udało Ci się zaobserwować rudzika lub trzcinniczka.

Jeśli zamierzasz spędzić cały dzień w terenie, potrzebujesz sprzętu, którego przenoszenie nie sprawia trudności. Canon PowerShot ZOOM, kieszonkowy aparat lunetowy z superzoomem, idealnie nadaje się do fotografowania ptaków. Umożliwia fotografowanie z rozdzielczością 12,1 MP i filmowanie w jakości Full HD. Jego kompaktowy korpus zmniejsza ryzyko spłoszenia ptaków, a 3-stopniowy zoom o ogniskowych 100, 400 i 800 mm pozwala wypełnić obiektem większą część kadru. Aparat PowerShot ZOOM jest również w pełni automatyczny, więc nie trzeba poświęcać czasu na zmianę ustawień.

Aaron wypróbował aparat Canon PowerShot ZOOM w rezerwacie Christopher Cadbury Wetland Reserve na przedmieściach Birmingham w Wielkiej Brytanii. Przypadł mu do gustu fakt, że mógł wsunąć aparat do kieszeni i wyjąć go błyskawicznie, gdy tylko dostrzegł ptaka. – Bardzo podoba mi się pasek, ponieważ ułatwia przenoszenie – mówi Aaron. – Nie trzeba się obawiać, że aparat wyślizgnie się z dłoni, zwłaszcza gdy się spieszymy.

Jeśli szukasz aparatu z wymiennymi obiektywami, dobrym wyborem jest mały i dyskretny aparat Canon EOS R50 o rozdzielczości 24,2 MP, który waży zaledwie 375 gramów.


Ciche zdjęcia z dużą szybkością

Dwa małe ptaki na gałązce, jeden z nich przekazuje pokarm drugiemu; fotografia autorstwa Aarona Sterlinga.

Aaron wie, że podczas rejestrowania wyjątkowego momentu liczą się ułamki sekund. Gdy pojawi się ptak, najlepiej zrobić serię zdjęć, aby zwiększyć szanse na uzyskanie udanego ujęcia. Dlatego warto użyć trybu serii zdjęć RAW w aparacie Canon. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 600mm F11 IS STM; 1/320 s, f/11 i ISO 2500. © Aaron Sterling Photography

Tryb serii zdjęć to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie w przypadku fotografowania szybko poruszających się obiektów, takich jak ptaki. Aparat Canon EOS R50 rejestruje wydarzenia z szybkością 12 kl./s (15 kl./s w przypadku migawki elektronicznej), a aparat EOS R10 może rejestrować serie zdjęć z szybkością do 15 kl./s (23 kl./s w przypadku migawki elektronicznej).

Gdy fotografujemy z bliska, chcemy pracować możliwie cicho, aby nie zakłócać spokoju obiektu. Aparaty z trybem cichej migawki elektronicznej umożliwiają bezdźwięczne fotografowanie.

Tryb serii zdjęć RAW z funkcją buforowania, dostępny w takich aparatach jak Canon EOS R7, jest kolejną przydatną funkcją do fotografowania nieprzewidywalnych obiektów. Aparat rozpoczyna rejestrowanie plików RAW po naciśnięciu spustu migawki do połowy, a następnie po całkowitym naciśnięciu zapisuje obrazy zachowane w buforze maks. pół sekundy wcześniej. – Jest to niezwykle ważne podczas fotografowania ptaków, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą odfrunąć – wyjaśnia Aaron.

Doskonałym sposobem na fotografowanie ptaków w domu jest ustawienie aparatu na statywie w pobliżu karmnika, ukrycie się i fotografowanie zdalne. Szeroka gama aparatów firmy Canon obsługuje łączność Wi-Fi, a wszystkie aparaty z systemu EOS R mają również funkcję Bluetooth. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia sterowanie wieloma ustawieniami i wyzwalanie migawki za pomocą smartfona lub tabletu. Program EOS Utility firmy Canon, który jest częścią oprogramowania dostarczanego ze wszystkimi aparatami EOS, umożliwia również obsługę aparatu z komputera i wyświetlanie obrazów na większym ekranie.


AF ze śledzeniem ruchomych obiektów i AF z wykrywaniem oczu zwierząt

Mały śpiewający ptak siedzi na gałęzi drzewa w otoczeniu cienkich gałązek na jasnoniebieskim tle. Użyty sprzęt: Canon EOS R10.

Funkcja AF ze śledzeniem obiektu umożliwia ustawienie ostrości na ptaku nawet poprzez liście. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM; 500 mm, 1/1000 s, f/8 i ISO 400.

Mały ptak siedzi na gałęzi na ciemnym, rozmytym tle; zdjęcie autorstwa Aarona Sterlinga.

– Fotografowanie ptaków to doskonała okazja do zaobserwowania wpływu, jaki wywieramy na nasze środowisko – mówi Aaron. – To jeden z powodów, dla których to robię – uwielbiam ptaki i chcę dzielić się ich pięknem z innymi – dodaje. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 400 mm, 1/250 s, f/8 i ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Technologia autofokusa Dual Pixel CMOS AF II zastosowana w aparatach z systemem EOS R, takich jak EOS R50EOS R10, współpracuje z procesorem DIGIC X, umożliwiając szybkie śledzenie obiektów i natychmiastowe ustawianie ostrości na poruszającym się ptaku. AF z wykrywaniem oczu zwierząt to jedna z wielu zaawansowanych funkcji autofokusa, które ułatwiają uzyskanie ostrych zdjęć ptaków w locie. Autofokus wyszukuje ptaki w kadrze i traktuje je jako główne obiekty do śledzenia, blokując się na oczach, jeśli będzie w stanie je wykryć. Oznacza to, że nie trzeba poświęcać ostrości podczas fotografowania ptaków w locie.


Możliwości pracy w słabym oświetleniu

Czapla siedzi na częściowo zanurzonej gałęzi na brzegu słabo oświetlonej rzeki – zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10.

Aaron woli fotografować w ciągu dnia, gdy oświetlenie jest bardziej korzystne, ale aparaty takie jak Canon EOS R10 mogą pomóc w rejestrowaniu zachwycających zdjęć ptaków przy słabym oświetleniu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM; 343 mm, 1/800 s, f/5,6 i ISO 100.

Wiele ptaków – takich jak sowy – jest aktywnych tylko w nocy lub wcześnie rano, gdy warunki oświetleniowe nie są idealne do fotografowania. Aparat Canon EOS R10 o rozdzielczości 24,2 MP ustawia ostrości przy słabym oświetleniu (do -4 EV) i obsługuje czułość do ISO 32 000 – można ją rozszerzyć do ISO 51 200, co umożliwia fotografowanie nawet przy świetle księżyca.

Na co zwracać uwagę w obiektywie do fotografowania ptaków

Jemiołuszka siedzi na gałęzi na tle rozmytych źdźbeł trawy – zdjęcie zrobione przy użyciu obiektywu Canon RF 800mm F11 STM.

Fotografując ptaki z ukrycia, można przebywać w bezpiecznej odległości od obiektów. W takiej sytuacji przydatny jest większy obiektyw. Ogniskową obiektywu Canon RF 800mm F11 IS STM można rozszerzyć do 1600 mm za pomocą konwertera Canon Extender RF 2x. Zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 800mm F11 IS STM; 1/40 s, f/11 i ISO 1600.

Mały ptak siedzi na gałęzi, nieostre tło – zdjęcie Aarona Sterlinga zrobione przy użyciu obiektywu Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM.

Wąski kąt widzenia teleobiektywu, takiego jak Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, ułatwia wybór idealnego, delikatnego tła do kadrowania ptaka. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM; 400 mm, 1/250 s, f/8 i ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Ptaki są zwykle mniejsze i trudniejsze do uchwycenia niż inne dzikie zwierzęta, dlatego do ich fotografowania często potrzebna jest większa ogniskowa. Model Canon RF 600mm F11 IS STM – preferowany przez Aarona obiektyw do fotografowania ptaków – to lekki superteleobiektyw, który umożliwia wypełnienie kadru pięknymi, szczegółowymi obrazami. Ma również 5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu, który zapobiega rozmyciom obrazu powodowanym przez drgania aparatu.

Obiektywy zmiennoogniskowe zapewniają więcej opcji kadrowania. Umożliwiają robienie zdjęć panoramicznych, na których można uchwycić ptaki w ich naturalnym otoczeniu, a także tworzenie bardziej zwartych kompozycji uwydatniających określone elementy. Duży zakres zoomu (odpowiednik ogniskowej 29–240 mm w aparacie pełnoklatkowym) sprawia, że obiektyw Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM z 4,5-stopniowym optycznym stabilizatorem obrazu jest kompaktowy, lekki i cichy. Innym kompaktowym obiektywem zmiennoogniskowym o zakresie ogniskowej sprawdzającym się przy fotografowaniu ptaków jest model Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. 7-listkowa, niemal okrągła przysłona zapewnia atrakcyjne rozmycie obrazu, pozwala wyodrębnia obiekt i nadaje mu bardziej efektowny wygląd. Więcej informacji można znaleźć w naszym przewodniku po najlepszych obiektywach klasy podstawowej do fotografowania dzikiej przyrody.

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie fotografowania ptaków, aby czerpać z tego przyjemność. – Obserwowanie ptaków może być wciągające – mówi Aaron. – To jak gra wideo, w której kończysz jeden poziom i chcesz od razu zmierzyć się z kolejnym. Można wypatrzeć jednego ptaka, a za chwilę chcieć obserwować kolejnego. Warto skorzystać z takiej okazji, aby nawiązać kontakt z naturą. Pozwala to jeszcze bardziej docenić naszą piękną planetę. Trzeba pamiętać, że obserwowanie ptaków jest przywilejem – dodaje.


Autor: Nikita Achanta

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • PRZYRODA

    Aparat lunetowy kontra lornetka – co najlepiej sprawdza się podczas obserwowania ptaków?

    PowerShot ZOOM firmy Canon to kieszonkowy aparat lunetowy, który idealnie nadaje się do obserwacji ptaków. Jak jednak wypada on w porównaniu z lornetką firmy Canon?

  • FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

    Wskazówki dotyczące fotografowania dzikiej przyrody

    Profesjonalna fotografka Dani Connor udziela najlepszych porad ułatwiających odniesienie sukcesu w branży młodemu, ambitnemu fotografowi dzikiej przyrody.

  • FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

    Rozkoszuj się naturą

    Fotograf przyrody Tolga Aktas opowiada o tym, jak aparat PowerShot ZOOM może pomóc uchwycić wyjątkową chwilę.

  • PRZYRODA

    Fotografowanie ptaków przy użyciu obiektywu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

    Zespół złożony z profesjonalnego fotografa i hobbysty testuje obiektyw RF 200-800mm F6.3-9 IS USM w terenie.