PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Postaw na kreatywność w fotografii z efektem bokeh

Nie ma jak autentyczny efekt bokeh! Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i sztuczkami, aby uzyskać piękne rozmycie tła dzięki naszym najlepszym zaleceniom dotyczącym obiektywów, ustawień oraz technik, które warto wypróbować.
Zrobiony w słabym świetle portret kobiety na tle białego i jasnoniebieskiego okrągłego efektu bokeh.

Termin bokeh to japońskie słowo oznaczające „rozmycie”. Używa się go do opisania wyglądu nieostrych obszarów zdjęcia. Efekt bokeh (słowo „bokeh” jest powszechnie wymawiane tak, że rymuje się z „OK”) jest najbardziej widoczny na zdjęciach z dużą liczbą małych, jasnych źródeł światła, takich jak uliczne latarnie nocą. Nie chodzi tu jednak tylko o uzyskanie wyraźnych, okrągłych wzorów świetlnych, lecz także o jakość poszczególnych rozmazanych części obrazu.

Czym więc jest fotografia z efektem bokeh? Rejestrowanie obiektów z zamiarem uchwycenia tych rozmytych obszarów to jeden z najbardziej atrakcyjnych efektów, które możemy stosować w fotografii. Pozwala on rozmyć rozpraszające, nieuporządkowane elementy i skupić uwagę na ważnych częściach obrazu, a zbędne szczegóły przekształcić w zachwycająco kremowobiałe kolory i odcienie.

Kobieta przechodzi nocą przez ulicę. W tle widać rozmyte samochody i sygnalizację świetlną. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R8 z obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Gdy punkty światła są nieostre, tworzą piękny, kolisty efekt bokeh. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R8 z obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM; 85 mm, 1/125 s, f/2,2 i ISO 8000.

Zbliżenie na pajęczynę, której szczegóły uwydatniono poprzez rozmycie liści w tle.

Samo rozmycie tła nie wystarczy – trzeba wybrać ciekawe tło, najlepiej wyraźnie widoczne przy rozmazaniu. Często sprawdza się tu zieleń. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R8 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/256 s, f/3,2 i ISO 100.

Oto powody, dla których efekt bokeh od dawna jest jedną z najskuteczniejszych iluzji optycznych w arsenale fotografa. W dzisiejszych czasach za pomocą smartfonów z dwoma obiektywami można uzyskać efekt przypominający bokeh, ale tylko za pomocą oprogramowania. Bardzo małe obiektywy i czujniki w smartfonach uniemożliwiają osiągnięcie płytkiej głębi pola potrzebnej do uzyskania naturalnego efektu bokeh. Jest to efekt optyczny, który można osiągnąć tylko przy użyciu jaśniejszych obiektywów i większych matryc w większych aparatach. Prawdziwego efektu bokeh nie da się uzyskać w żaden inny sposób.

Aparaty pełnoklatkowe, takie jak Canon EOS R8 i EOS R6 Mark II, idealnie nadają się do fotografowania z efektem bokeh, ale aparaty z korpusami z matrycą APS-C, takie jak Canon EOS R100, EOS R50, EOS R10 i EOS R7, również mogą być w tym zakresie bardzo skuteczne.

Omówimy niektóre z kluczowych technik i sposobów umiejętnego posługiwania się aparatem oraz zestaw niezbędny do tego, by robić jeszcze bardziej imponujące zdjęcia z zachwycającym efektem bokeh.

Najlepsze obiektywy pozwalające uzyskać efekt bokeh

Aparat Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM.

Obiektyw z dużą maksymalną przysłoną, taki jak Canon RF 50mm F1.8 STM, może pomóc uzyskać w tle piękny, jednolity efekt bokeh. Warto także zwrócić uwagę na to, jak listki widoczne w obiektywie na tym zdjęciu tworzą zaokrąglony otwór – w dużej mierze określa to kształt efektu bokeh.

Aby uchwycić atrakcyjny efekt bokeh, potrzebny jest obiektyw „szybki”, czyli o dużej maksymalnej przysłonie, najlepiej f/2,8 lub większej (mniejsza liczba f). Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto mieć w zestawie szybki obiektyw stałoogniskowy (o stałej ogniskowej), nawet jeśli Twój obiektyw podstawowy obejmuje swoim zakresem taką ogniskową.

Jasne obiektywy o ogniskowej 50 mm lub większej są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem do fotografowania z efektem bokeh, ponieważ w przypadku obiektywów szerokokątnych uzyskanie rozmycia tła może być trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, że krótsze ogniskowe zapewniają większą głębię ostrości przy dowolnej odległości ogniskowania i przysłonie. W efekcie większa część ujęcia – od pierwszego planu do tła – będzie wyostrzona, a efekt bokeh będzie mniejszy.

Do najlepszych, niedrogich obiektywów pozwalających uzyskać efekt bokeh należą modele Canon RF 50mm F1.8 STM i RF 85mm F2 MACRO IS STM. Jednak nie trzeba wykluczać z tego grona obiektywów szerokokątnych. Obiektywy RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM świetnie sprawdzają się przy tworzeniu tła bokeh w fotografii zbliżeniowej, ponieważ głębia ostrości zmniejsza się przy krótszych odległościach ogniskowania.

W przypadku ekstremalnych zbliżeń naprawdę krótka ogniskowa zapewnia niewielką głębię ostrości, maksymalizując potencjał efektu bokeh, więc kluczową rolę odgrywają wtedy możliwości 0,5-krotnego makro obiektywów RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM. Obiektyw Canon RF 16mm F2.8 STM jest również dobrą opcją, jeśli chcemy zbliżyć się do głównego obiektu i wyizolować go na rozmytym, ale szerokim tle – dzięki bardzo szerokiemu polu widzenia. Może to dodatkowo zwiększyć możliwości kreatywnej pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, obiektyw z większą liczbą listków przysłony daje atrakcyjniej zaokrąglone kształty efektu bokeh, ponieważ każdy punkt rozmytego światła odzwierciedla kształt przysłony. Nie ma to znaczenia w przypadku fotografowania przy użyciu obiektywu z całkowicie otwartą przysłoną, czyli przy maksymalnie największym otworze przysłony (najniższej liczbie f), gdy otwór przysłony i tak będzie okrągły. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Liczbę listków obiektywu można sprawdzić w jego specyfikacji w witrynie internetowej firmy Canon. Siedmiolistkowa przysłona świetnie sprawdza się w uzyskiwaniu atrakcyjnego efektu bokeh, a dziewięciolistkowa jest jeszcze lepsza. Oba wspomniane obiektywy makro mają dziewięć listków przysłony, natomiast pozostałe mają ich siedem.

Poręczny selektor obiektywów firmy Canon może zaproponować obiektywy dopasowane do aparatu i gatunku fotografii.

Najlepsze ustawienia aparatu pod kątem efektu bokeh

Ekran LCD aparatu Canon EOS R6 przedstawiający ustawienia w trybie preselekcji przysłony.

Tryb preselekcji przysłony umożliwia ustawienie szerokiej przysłony do fotografowania z małą głębią ostrości, co jest niezbędne do uzyskania silnego efektu bokeh w tle.

Portret airedale terriera w zbliżeniu, idealnie wyostrzony, z rozmytym tłem.

Fotografowanie z całkowicie otwartą przysłoną przy ustawieniu f/1,8 oznacza, że głębia ostrości będzie bardzo mała, dlatego regulacja ostrości musi być idealna. Przyda się w takim przypadku aparat taki jak model EOS R10, ponieważ jego AF może rozpoznawać ludzi, pojazdy i zwierzęta, np. koty, psy i ptaki. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R10 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/200 s, f/1,8 i ISO 100.

Wybór przysłony ma duży wpływ na to, jak efekt bokeh wygląda na zdjęciach. Im większa przysłona (czyli im niższa liczba f), tym mniejsza głębia ostrości, co z kolei oznacza, że tło stanie się bardziej rozmyte. Spróbuj więc zrobić zdjęcie w trybie preselekcji przysłony (Av) lub w trybie ręcznym i wybierz szeroki otwór przysłony (niska liczba f).

W trybie preselekcji przysłony (Av) można ustawić automatyczną czułość ISO, aby sprawdzić, czy czas naświetlania jest wystarczająco krótki w określonych okolicznościach. Możesz też w trybie ręcznym (M) z automatyczną czułością ISO ustawić zarówno przysłonę, jak i czas naświetlania, a następnie pozostawić aparat w celu określenia prawidłowej czułości ISO. Bardzo ważne jest, aby wybrać szeroki otwór przysłony i na tyle krótki czas naświetlania, żeby obszary ostrości na zdjęciu były wyostrzone podczas trzymania aparatu w ręce (spróbuj ustawić około 1/200 s).

Dostosuj odległość, aby uzyskać lepszy efekt bokeh

Zdjęcie ważki siedzącej na źdźble trawy – zrobione z małej odległości aparatem z obiektywem Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Niedrogie obiektywy RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i RF 85mm F2 MACRO IS STM obsługują funkcję makro 0,5x, dzięki czemu przy najkrótszej ogniskowej można odwzorowywać małe obiekty na matrycy aparatu w 1/2 ich rzeczywistego rozmiaru. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM; 1/250 s, f/3,5 i ISO 100.

Jack russell terrier patrzy w prawo; w tle widać rozmyte drzewa kwitnącej wiśni. Zdjęcie zrobione obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

Wszystkie te obiektywy zapewniają niewielką głębię ostrości, dzięki czemu umożliwiają uzyskanie idealnego efektu bokeh w niewyostrzonych obszarach. Z kolei optyczne stabilizatory obrazu pomagają wyeliminować efekty drgań aparatu trzymanego w dłoniach. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM; 1/85 s, f/2 i ISO 400.

Zwiększenie odległości między obiektem a tłem w celu uzyskania większego rozmycia tła. Innym czynnikiem jest odległość między obiektem a aparatem. Im bliżej obiektywu znajduje się obiekt, tym mniejsza głębia ostrości. Oznacza to, że obszary tła będą szybciej tracić ostrość. Aby rozmyć większy obszar obrazu, przysuń obiekt bliżej aparatu, oddalając go od tła.

Ustaw optymalną ogniskową do uzyskania efektu bokeh

Portret kobiety z jasnoróżową szminką na ustach i włosami zaczesanymi do tyłu w warkocz; tło jest rozmyte.

Efekt bokeh jest często niezbędnym elementem efektownego portretu. Zazwyczaj chcemy skupić całą uwagę widza na fotografowanym obiekcie. Stworzenie rozmytego, nieostrego tła to doskonały sposób na uwydatnienie obiektu poprzez usunięcie wszelkich rozpraszających elementów tła i zastąpienie ich pięknym efektem bokeh. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM; 1/2500 s, f/1,8 i ISO 100.

Dłuższa ogniskowa skutkuje mniejszą głębią ostrości i silniejszym rozmyciem tła. Dzięki temu za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych można uzyskać doskonały efekt, wyodrębniając obiekt i rozmywając szczegóły w tle. Na przykład obiektyw Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM może zapewnić atrakcyjne tło z efektem bokeh, jeśli użyjemy długiej ogniskowej, mimo że przysłona jest wtedy węższa. Jeśli chcesz, aby rozmycie było silniejsze, a efekt bokeh bardziej intensywny, cofnij się o kilka kroków i powiększ obraz (lub zmień obiektyw), aby uzyskać dłuższą ogniskową.

Jak uzyskać efekt bokeh na pierwszym planie

Mały chłopiec w beżowej kamizelce stojący przy murze porośniętym bluszczem i trzymający otwarte pudełeczko z pierścionkiem.

Fotografowanie z bliskiej odległości od porośniętego bluszczem płotu umożliwia uchwycenie rozmazanych liści po lewej stronie kadru i zwiększa wrażenie głębi. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, 1/160 s, f/1,8 i ISO 100.

Mały chłopiec w beżowej kamizelce i jasnoniebieskich kaloszach biegnący przez śródleśną polanę.

Niski kąt kamery nie tylko umożliwia rozmycie podłoża przed obiektem, ale także „odsunięcie” tła w celu uzyskania silniejszego efektu bokeh. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, 1/500 s, f/1,8 i ISO 100.

Efekt bokeh traktujemy głównie jako element estetyczny tła, ale może on również stanowić atrakcyjny efekt z przodu kadru. Tworząc kompozycję z uwzględnieniem nieostrych szczegółów na pierwszym planie, można przyciągać wzrok w stronę wyostrzonego obiektu. Może to oznaczać przybliżenie aparatu do liści lub trzymanie go nisko na ziemią, aby ująć w kadrze rozmyty pierwszy plan. Takie subtelne detale zwiększają wrażenie głębi i są doskonałym sposobem na wzbogacenie kompozycji wyrazistymi, nieostrymi kolorami.

Jak tworzyć efekt bokeh w filmach

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Głębia ma znaczenie także w kompozycji filmowej, ponieważ umożliwia oglądającym orientację w obrazie. Uwzględnienie nieostrych szczegółów na pierwszym planie i w tle sceny to doskonały sposób na zwiększenie wrażenia głębi i przyciągnięcie wzroku do kadru. Poza tym rozmyte punkty świetlne tworzące efekt bokeh wyglądają równie atrakcyjnie na filmach jak na fotografiach, a dodatkowo mogą się jeszcze poruszać. Reflektory samochodów, ozdobne lampki i inne jasne punkty światła wyglądają szczególnie pięknie, gdy są rozmazane, tworząc wyraźny efekt bokeh w postaci migających kropek.

Jak dodać rozmyte punkty świetlne tworzące efekt bokeh

Mężczyzna fotografujący rudego, pręgowanego kota przez przezroczyste lampki świąteczne.

Tę prostą technikę można też wykonać przy pomocy kolorowych lampek lub nawet świątecznych dekoracji.

Portret kota z nieostrymi, kolorowymi światłami w tle.

Spróbuj ująć na zdjęciach lampki w tle, aby uzyskać piękny efekt bokeh.

Jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów wykorzystania efektu bokeh w fotografii jest ujęcie małych, jasnych punktów światła na ciemnym tle lub przy słabym oświetleniu. Ten atrakcyjny efekt można uzyskać w różnych okolicznościach, na przykład w blasku słońca przedzierającym się przez gałęzie drzewa, na ruchliwej ulicy po zmroku, podczas przejażdżki w kolorowym wesołym miasteczku czy też w przypadku świeczek zdobiących tort. Jeśli chcesz samemu spróbować uzyskać ten efekt, warto użyć zestawu ozdobnych lampek. Umieść je w tle zdjęcia lub na pierwszym planie – ewentualnie zarówno w tle, jak i na pierwszym planie. Rozmyte światła lampek tworzą atrakcyjny efekt bokeh w postaci okrągłych wzorów.

Jak uzyskać efekt bokeh o niestandardowych kształtach

Uzyskanie efektu bokeh w formie okrągłych wzorów powinno być możliwe w przypadku fotografowania za pomocą obiektywu z całkowicie otwartą przysłoną (przy maksymalnej przysłonie), ponieważ otwór przysłony jest zaokrąglony. W przeciwnym razie kształt efektu bokeh określa liczba listków przysłony w obiektywie – ogólnie im więcej listków, tym bardziej zaokrąglony otwór otwieranej przysłony, a tym samym bardziej okrągłe wzory efektu bokeh. W praktyce oznacza to zwykle, że punkty świetlne tworzące efekt bokeh są okrągłe lub sześciokątne – jeśli chcesz zobaczyć, jaki kształt będą mieć wzory tworzące efekt bokeh na Twoich zdjęciach lub filmach, wystarczy zdjąć obiektyw z aparatu, skierować go do światła i spojrzeć przez niego.

Warto też postawić na kreatywność i zmienić kształt wzorów świetlnych tworzących efekt bokeh. Wystarczy wyciąć szablon o dowolnym kształcie i przymocować go do przedniej części obiektywu. W tym filmie pokazano, jak prosty kawałek tektury sprawia, że efekt bokeh ma kształt licznych kolorowych gwiazd i płatków śniegu.

Spróbuj teraz: uzyskaj efekt bokeh podczas fotografowania martwej natury

Umieszczone na blacie stołu lustro otoczone folią; po jednej stronie znajduje się lightbox, a aparat Canon EOS R6 jest ustawiony tak, aby sfotografować żółtą różę.

To naprawdę prosty i skuteczny sposób, w jaki można poeksperymentować z efektem bokeh w domu, stosując się do wszystkich wskazówek zawartych w tym artykule.

Żółta róża sfotografowana na lustrzanej powierzchni otoczona rozmytymi jasnymi obszarami.

Zmięta folia odbija światło lampy, tworząc rozproszone przebłyski, co w przypadku rozmycia tworzy piękny, kolisty efekt bokeh. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, 1/640 s, f/1,8 i ISO 100.

Jak mogliśmy zobaczyć, nieostre punkty światła tworzą atrakcyjny efekt bokeh podczas fotografowania przy odpowiednich ustawieniach. Oto prosta konfiguracja, którą możesz wypróbować w domu, aby uzyskać bogaty efekt bokeh, fotografując martwą naturę. Umieść obiekt na lustrzanej powierzchni, a następnie połóż w tle pognieciony arkusz folii (nie powinien być zanadto zmięty – wystarczy kilka zgnieceń, aby nie tylko odbijały światło, ale też je rozpraszały). Ustaw pod odpowiednim kątem lampę stołową, a następnie oświetl obiekt za pomocą drugiego źródła światła (my użyliśmy panelu LED, ale wystarczy zwykła lampa). Ustaw aparat blisko obiektu, wybierz tryb preselekcji przysłony (Av), użyj szerokiej przysłony – najlepiej około f/1,8 – i fotografuj z niskiego pułapu, by uzyskać wspaniały efekt rozmycia.


Autorzy: James Paterson i Matthew Richards

Powiązane produkty

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R7

    Odkryj dziką przyrodę z aparatem o niesamowitej szybkości i jakości obrazu w przenośnym korpusie APS-C zaprojektowanym z myślą o przyszłości.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R8

    Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R10

    Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C.
  • Obiektyw szerokokątny

    RF 16mm F2.8 STM

    Mały i niedrogi, ultraszerokokątny obiektyw 16 mm do pełnoklatkowych aparatów z serii EOS R, przeznaczony dla osób nagrywających vlogi i twórców treści.
  • Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktowy, lekki obiektyw stałoogniskowy (24 mm) – idealny do fotografowania krajobrazów i wnętrz, nagrywania vlogów, a także do robienia wspaniałych zdjęć makro.
  • OBIEKTYWY CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Smukły, lekki, płaski obiektyw do fotografii ulicznej i podróżniczej – z uniwersalną ogniskową 28 mm i maksymalną przesłoną f/2,8.
  • Obiektyw standardowy

    RF 50mm F1.8 STM

    Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji.
  • Obiektywy RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie.
  • Obiektywy RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C i obsługą ogniskowej od szerokiego kąta do trybu teleobiektywu sprawdzi się w podróży, podczas obserwowania dzikiej przyrody oraz w przypadku fotografii lifestyle’owej.
  • Powiązane artykuły

  • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

    Jak kontrolować ekspozycję

    Przejmij kontrolę nad przysłoną, czasem naświetlania i czułością ISO.

  • TECHNIKI OŚWIETLANIA

    Fotografowanie w świetle zastanym

    Dowiedz się, jak znaleźć i uchwycić najlepsze światło, aby poprawić wygląd zdjęć.

  • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

    Rozpoczęcie przygody z fotografią sportową

    Chcesz przejść ze smartfona na aparat? Nasz przewodnik po fotografii dla początkujących zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę.

  • PROJEKTY DOMOWE

    Stwórz własny efekt bokeh

    Prosty i wygodny sposób dodawania do zdjęć własnych kształtów bokeh, takich jak serca i gwiazdy.