Nawet jeśli Twoje Święta Bożego Narodzenia są przesiąknięte tradycją, to każdy okres świąteczny jest wyjątkowy. Dlatego warto fotografować ulotne chwile rodzinnej zabawy i spotkań świątecznych, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu przy choince, odwiedzamy krewnych czy rozkoszujemy się zimową scenerią podczas świątecznego spaceru.
Fotografka rodzinna Lena Petrova udoskonaliła swoją metodę uwieczniania tego szczególnego czasu w roku, zarówno w kontekście niepozowanych, jak i bardziej planowanych zdjęć świątecznych. Jej podejście do zdjęć rodzinnych można podsumować jednym zdaniem: „Zrobisz udane zdjęcia, gdy wszyscy zapomną o aparacie i będą się dobrze bawić w swoim gronie”. Zatem, gdziekolwiek spędzasz Święta, staraj się przyjemnie spędzić czas, a przy tym uwiecznić wspomnienia.
Oto kilka wskazówek, które podsuną Ci wiele pomysłów na świąteczne zdjęcia. Dowiesz się, jak robić piękne zdjęcia z efektem bokeh i wykorzystaniem lampek choinkowych, uwiecznić radość przy rozpakowywaniu prezentów bez korzystania z efektu rozmycia, a także jak pozować do naturalnych portretów grupowych.
Wykorzystując bezcenne rady Leny, pokażemy, jak robić zdjęcia rodzinne w domu i na zewnątrz za pomocą aparatu systemu Canon EOS R oraz jak je wydrukować na drukarce Canon PIXMA lub SELPHY.
Gotowy?
Jak uzyskać lepsze świąteczne zdjęcia niż rok wcześniej
1. Pomyśl o tle
„W przypadku rodzinnych portretów szukam tła, które jest pozbawione rozpraszających uwagę elementów” – wyjaśnia Lena. „Nie musi być ono jednolite. Można w nim umieścić choinkę lub lampki i nadać zdjęciu świąteczny charakter”.
Pamiętaj, aby zmieniać świąteczne tło. Jeśli każde zdjęcie będzie robione w domu przy choince, może wkraść się nuda. Zastanów się, które elementy świąt są ważne dla Ciebie i Twojej rodziny, skupiając się właśnie na nich.
Konieczne wyjdź też na dwór. Możesz zrobić zdjęcia na tle ośnieżonych drzew lub udać się na świąteczny targ w Wigilię. Jeśli po mieście chodzą Mikołaje, koniecznie zrób zdjęcie dziecka z Mikołajem.
2. Skoncentruj się ważnych rzeczach
„Rzeczy, które tworzą przytulną atmosferę w domu, nie zawsze nadają się do sfotografowania. Kiedy tworzę portrety w domach ludzi, często usuwam meble i nadmiar dekoracji z kadru, np. zdjęcia na ścianach” – mówi Lena.
Jeśli chcesz uzyskać więcej niepozowanych ujęć, możesz wybierać kąty eliminujące niepożądane elementy z kadru lub bawić się kompozycją i kadrowaniem, aby wzrok widza naturalnie kierował się na obiekt – spróbuj umieścić obiekt centralnie lub użyć zasady trójpodziału. Możesz też użyć obiektywu takiego, jak Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM, aby powiększyć kadr i wyciąć niepotrzebne elementy. Warto wypróbować też obiektyw taki, jak Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, który ma bardzo szeroką maksymalną przysłonę f/1,8, umożliwiając rozmycie tła i większe skupienie uwagi na obiekcie.
3. Użyj rekwizytów i dekoracji
„W przypadku świątecznych zdjęć plenerowych warto uwzględnić w kadrze elementy sugerujące, że mamy Święta Bożego Narodzenia, np. choinki, lampki i dekoracje” – mówi Lena. Może wystarczyć wyniesienie prezentów lub zdobień do ogrodu”.
Nie musisz jednak na siłę umieszczać rekwizytów i dekoracji w kadrze – w sposób nienaturalny. Świątecznych dekoracji trudno jest uniknąć w okresie świątecznym, więc można je wkomponować w naturalny sposób, robiąc zdjęcia w stylu dokumentalnym, gdy jesteśmy poza domem. Na przykład, aby wkomponować choinkę, można udokumentować moment jej wybierania i wnoszenia do samochodu.
4. Wybierz właściwy obiektyw
„Użycie obiektywu szerokokątnego w celu zmieszczenia większej liczby osób w kadrze w ograniczonej przestrzeni może się wydawać dobrym pomysłem, ale krótkie ogniskowe powodują zniekształcenia, które mogą się nie spodobać rodzinie” – mówi Lena.
Zamiast niego lepiej użyć obiektywu takiego jak Canon RF 50mm F1.8 STM. Ten obiektyw jest szerszy niż obiektyw portretowy, dzięki czemu może zmieścić więcej osób w kadrze, ale nie na tyle szeroki, aby wprowadzać zniekształcenia beczkowe.
Natomiast obiektyw zmiennoogniskowy, taki jak Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM lub Canon RF 24-105mm F4L IS USM, umożliwia uzyskanie estetycznego rozmycia tła. Wystarczy odsunąć się od obiektu, a następnie powiększać kadr, aż do uzyskania pożądanego efektu.
5. Wykorzystaj warunki pogodowe
Nawet jeśli w Twoim miejscu zamieszkania bywa bardzo zimno, pamiętaj, że aparat systemu Canon EOS R może pracować w warunkach, które ludzie znoszą z trudem. Na przykład aparat Canon EOS R100 może pracować w temperaturze od 0 do 40°C.
Jaskrawa biel śniegu może utrudniać określenie przez aparat prawidłowej ekspozycji, co skutkuje ciemnymi zdjęciami. Przełącz aparat z pomiaru wielosegmentowego na pomiar punktowy (w trybie pomiarowym) i wybierz obiekt ciemniejszy niż śnieg, np. twarz osoby, po czym ustaw ekspozycję pod kątem tego miejsca, a nie całego ujęcia.
Podczas opadów śniegu i deszczu lub w pochmurne dni zdjęcia mogą być bardzo szare i ponure. Aby temu zaradzić, zmień balans bieli aparatu na zaprogramowane ustawienie Pochmurny dzień, co spowoduje rozjaśnienie obrazu.
6. Odpowiednio dobierz czas naświetlania
Podczas robienia świątecznych zdjęć trzeba pamiętać o czasie naświetlania. Czas naświetlania na poziomie 1/60 s zazwyczaj wystarcza do wyeliminowania drgań aparatu i do fotografowania osób, które nie siedzą nieruchomo. Jednak w przypadku celowego ruchu obiektów warto użyć krótszego czasu naświetlania – minimum 1/250 s – aby zapobiec rozmyciu ruchu.
Trzeba też pamiętać, że rozmycie nie zawsze jest złe i może oddać wrażenie ruchu. Korzystanie z długiego czasu naświetlania, gdy aparat jest umieszczony na statywie, pozwala uzyskać rozmycie obrazu osób poruszających się w kadrze, z zachowaniem ostrości obszaru wokół nich. Można na przykład ustawić ostrość na choinkę i użyć długiego czasu naświetlania w celu rozmycia obrazu poruszających się wokół niej członków rodziny.
7. Uatrakcyjnij zdjęcia grupowe
„W przypadku portretów grupowych prawie zawsze ustawiamy dwa rzędy ludzi” – wyjaśnia Lena. „Aby wyostrzyć wszystkie osoby w obu rzędach, trzeba użyć przysłony około f/4–5,6. Trzeba zadać o to, aby głowy znajdowały się na różnych poziomach. Można skorzystać z krzeseł o różnej wysokości lub użyć fotela. Jedna z osób może usiąść na podłokietniku”.
Wiele osób zastanawia się, jak robić grupowe zdjęcia świąteczne. Niektóre aparaty firmy Canon mogą znacznie uprościć cały proces – na przykład modele Canon EOS R50 i Canon EOS R100, które mają tryb Zdjęcie grupowe.
„Postaraj się, aby podczas przygotowań do ujęć grupowych nie panowała cisza” – kontynuuje Lena. „Często początkujący fotografowie koncentrują się na kwestiach technicznych, odwracają się i zapominają o osobach, którzy pozują do zdjęcia. Znajomi i członkowie rodziny mogą zacząć się nudzić, a to znajdzie swoje odzwierciedlenie na zdjęciach. Powiedz im, co robisz, i włącz muzykę, aby pomóc im się zrelaksować”.
8. Umieść też siebie w kadrze
Święta to przede wszystkim czas z rodziną i przyjaciółmi, ale gdy jesteś za aparatem, możesz zapomnieć o sobie.
„Ty też możesz znaleźć się na rodzinnym portrecie. Wystarczy, że ustawisz samowyzwalacz w aparacie lub użyjesz aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego zrobienia zdjęcia” – mówi Lena.
Nawet jeśli zapomnisz stanąć w pierwszym szeregu na rodzinnym zdjęciu. istnieją kreatywne sposoby uwzględniania siebie w kadrze. Możesz wykorzystać odbicie w szybie lub wodzie, a nawet w lustrze, aby w artystyczny sposób umieścić siebie w kadrze.
9. Nie zapomnij o domowych zwierzętach
„Świąteczne żarówki i zabawki są nowością i atrakcją dla domowych zwierząt. To znakomita okazja do zarejestrowania zabawnego świątecznego ujęcia” – mówi Lena. „Możesz kusić kota wstążką z prezentu lub lampkami. Psy będą bawić się z dziećmi na śniegu. To świetne tematy do tworzenia atrakcyjnych świątecznych zdjęć”.
Możesz też przygotować świąteczne ciasteczka dla czworonoga i uchwycić jego radość. Warto również odwiedzić lokalne schronisko i zapytać o możliwość sfotografowania zwierząt. Jeszcze lepiej, gdy na jeden dzień zgłosisz się na wolontariusza. Możesz zrobić niesamowite zdjęcia – wyprowadzając psy lub bawiąc się z kotami – a jednocześnie pomóc w ich adopcji.
10. Utrwal wspomnienia
Gdy już zrobisz idealne zdjęcia świąteczne, wystarczy je wydrukować. Pierwszym krokiem jest nadanie wydrukom formy za pomocą jednej z aplikacji firmy Canon do drukowania.
Jeśli używasz drukarki Canon PIXMA, np. modelu serii Canon PIXMA TS5350a, aplikacja Easy-PhotoPrint Editor zawiera wiele szablonów, edytor układu i narzędzia do edycji zdjęć, które ułatwiają kreatywne wykorzystanie zdjęć świątecznych – od kolaży, kalendarzy i albumów po szablony umożliwiające drukowanie własnych kartek świątecznych.
Dla każdego, kto korzysta z drukarki Canon SELPHY, takiej jak Canon SELPHY CP1500, aplikacja Canon SELPHY Photo Layout podsuwa wiele nowych pomysłów na drukowanie świątecznych wspomnień. Wybierz jeden z wielu dostępnych układów, dodaj stemple lub tekst i wybierz wykończenie. Aplikacja umożliwia także dodanie kodu QR, który może łączyć z internetowym albumem rodzinnych zdjęć świątecznych.
Dzięki tym wskazówkom możesz sprawić, że Boże Narodzenie w tym roku będzie naprawdę niezapomniane.
Autor: Pete Wolinski
Produkty powiązane
-
EOS R50
Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu. -
EOS R100
Twórz doskonałe wspomnienia w wyjątkowej jakości za pomocą łatwego w obsłudze i zawsze gotowego do pracy aparatu EOS R. -
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C – idealny do codziennych zastosowań, np. do fotografii rodzinnej, lifestyle’owej, portretowej i wakacyjnej. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu. -
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
RF 24-70mm F2.8L IS USM
Nadaj zdjęciom robionym pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym profesjonalny wygląd dzięki obiektywowi zmiennoogniskowemu 24–70 mm z jasną przysłoną i 5-stopniowym stabilizatorem obrazu. -
RF 24-105mm F4L IS USM
Lekki i uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy 24-105mm f/4 serii L z szybkim, cichym mechanizmem AF i 5-stopniowym stabilizatorem obrazu. -
Seria PIXMA TS5350a
Zaprezentuj swoje umiejętności w dziedzinie projektowania dzięki drukarce serii PIXMA TS5350a z wszechstronną obsługą nośników, świetnymi aplikacjami kreatywnymi i bezproblemowym połączeniem ze smartfonem -
SELPHY CP1500
Twórz barwne, trwałe odbitki w kilka sekund, korzystając z tej prostej w obsłudze, kompaktowej drukarki fotograficznej.