Helen Bartlett jest jednym z najbardziej cenionych fotografów specjalizujących się w portretach rodzinnych w Wielkiej Brytanii. W swojej pracy wykorzystuje wyłącznie światło naturalne – nie używa lampy błyskowej. Wszystkie fotografie Helen są czarno-białe. Dzięki temu tworzy ona ponadczasowe kompozycje rodzinne.
Poprosiliśmy ją o udzielenie kilku wskazówek w temacie, którym zajmuje się w ramach swojej długiej i udanej kariery. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak robić piękne zdjęcia swojej rodzinie.
11 wskazówek dotyczących fotografii rodzinnej
1. Trzymaj aparat w zasięgu ręki, nie telefon
– Pierwszą rzeczą, bez której nie zrobimy udanych zdjęć, jest aparat. Trzeba go zawsze mieć w pobliżu. Smartfonem też możesz wykonać nawet niezłe zdjęcia, ale to dobry aparat zapewnia kontrolę nad rezultatami naszej pracy. Ponadto w przypadku telefonów dużo łatwiej o rozproszenie uwagi np. przez otrzymaną wiadomość e-mail czy połączenie. Lustrzanka cyfrowa lub dobry aparat kompaktowy pozwolą skupić się na wykonywaniu zdjęć. Poza tym większość aparatów zapisuje zdjęcia w plikach o wyższej jakości. Jest to niezmiernie ważne, jeśli chcemy później wydrukować nasze fotografie. Sugeruję trzymanie aparatu w torebce lub na blacie w kuchni, tak aby znajdował się zawsze w pobliżu, gdy będziemy go potrzebować.
2. Rób zdjęcia podczas specjalnych okazji
– Uwiecznianie rodzinnych zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych lub wielkanocnych to coś wspaniałego. Gdy Twoje dzieci podrosną, spojrzenie na te pełne wspomnień obrazy przeniesie je z powrotem do szczęśliwych czasów. Jeśli w Boże Narodzenie będzie dopisywać pogoda, wyjdź na zewnątrz z aparatem i prezentami dzieci. Zdjęcia dzieci kopiących nową piłkę lub jadących na nowych rowerach zawsze wywołują uśmiech. Takie chwile stanowią doskonałą okazję do fotografowania członków rodziny w naturalny sposób.
3. Zacznij wcześnie
– Zazwyczaj zaczynam fotografować około 8 rano. Dzieci najlepiej fotografuje się o poranku. Są wtedy wypoczęte i mają za sobą śniadanie. W trakcie dnia dzieci są bardzo aktywne, walczą o zabawki, po południu mogą więc być trochę zmęczone i cały duch współpracy wyparuje. Z tego względu formalne i grupowe zdjęcia też warto zrobić wczesną porą. Później możesz się zrelaksować i robić niepozowane zdjęcia, nie martwiąc się o to, czy niemowlak akurat będzie chciał uśmiechnąć się do obiektywu. Fotografuj zgodnie z planem dnia dzieci, aby zapewnić sobie najlepsze szanse na dobre ujęcia. Rób dużo zdjęć, każdego dnia, tak aby na koniec świątecznego okresu móc stworzyć album z przygodami całej rodziny – świetny materiał do wspomnień.
4. Zaangażuj całą rodzinę
– Większość rodzin ma jedną osobę, która zawsze stoi z drugiej strony obiektywu. W moim przypadku był to mój tata. Zadbaj o to, aby różne osoby robiły zdjęcia. Dzięki temu cała rodzina znajdzie się na fotografiach. Takie zdjęcia staną się ważne dla dzieci, gdy zaczną dorastać. Aby uwiecznić całą rodzinę na portrecie, umieść aparat na statywie (lub połóż go na czymś stabilnym, stole lub ławce w parku) i skorzystaj z samowyzwalacza. Możesz również przekazać aparat swoim dzieciom i zachęcić je do zrobienia kilku zdjęć. Dzieci są z natury bardzo kreatywne, więc możemy sami wiele wynieść z ich często nieoczekiwanych kompozycji. Zaangażowanie dzieci w proces twórczy sprawi, że będzie to radosne zajęcie dla całej rodziny. Przy okazji możecie wpaść na wyjątkowe pomysły, które nawet nie przeszły Ci przez myśl. Taka interakcja ma również jeszcze jedną zaletę – wzbudza zainteresowanie fotografią. Może to stać się wspólnym hobby, które będziecie uprawiać przez całe ich dzieciństwo i okres dojrzewania. Część z nich może nawet zapragnąć nie rozstawać się z aparatem i traktować to jako pomysł na karierę.
5. Fotografuj codzienność
– Czasy, kiedy aparat przynosiło się wyłącznie na specjalne okazje, odeszły w niepamięć. Dzisiaj możemy robić znacznie więcej ujęć podczas naturalnych zajęć. Sfotografuj rodzinę moszczącą się wygodnie na sofie pod koniec długiego dnia. Uchwyć radosne spojrzenie dziecka wskakującego do twojego łóżka wczesnym rankiem, by bawić się już o 5 rano. Oddal się nieco i użyj dłuższego obiektywu lub funkcji zoomu w aparacie, aby sfotografować bawiące się dzieci i uzyskać cudowne, niepozowane zdjęcia.
6. Użyj różnych miejsc do opowiadania historii
– Spróbuj uchwycić elementy powiązane z opowiadaną historią na swoich zdjęciach. Idealne zdjęcie portretowe daje dużą satysfakcję. Jednak równie przyjemne może być uchwycenie szerszej perspektywy. Zrób zdjęcie dzieciom w ich pokoju, gdy bawią się zabawkami. Dodaj punkt odniesienia do zdjęć dzieci bawiących się w parku lub lesie – fotografuj pionowo, by uchwycić wysokość drzew. Korzystaj ze swojego otoczenia w twórczy sposób. Patrz na kształty i cienie, odbicia i elementy obramowujące, aby nadać zdjęciom wyjątkowy charakter.
7. Szukaj interesujących kątów fotografowania i kompozycji
– Czasem można uchwycić istotę danej osoby bez pokazywania jej twarzy. Interesujące kąty fotografowania i punkty widzenia mogą zapewnić niezwykle ciekawe zdjęcia. Sfotografuj szczegóły malutkich rączek dziecka lub uwzględnij na zdjęciach fakt, że dziecko nalega na noszenie lewego kalosza na prawej stopie, a prawego na lewej. Eksperymentuj z ustawieniami aparatu. Użyj krótkich czasów naświetlania, aby uchwycić szczegóły ruchu. Albo wręcz przeciwnie: pokaż dziecko jako rozmytą smugę pełną energii, zwiększając czas naświetlania i używając statywu do utrzymania aparatu w stabilnej pozycji, gdy dziecko będzie przed nim przebiegać. Nie bój się użyć wyższej czułości ISO podczas fotografowania w pomieszczeniach. Nigdy nie używam lampy błyskowej – wolę światło zastane, które sprawia, że zdjęcia są bardziej naturalne. Spróbuj zrobić zdjęcia czarno-białe. Mają one ponadczasowy charakter i prawdopodobnie będą się podobać również przyszłym pokoleniom.
8. Szukaj światła
– Określ swoje źródło światła. Jeśli pracujesz w pomieszczeniu, użyj naturalnego światła wpadającego przez okno i skieruj fotografowaną osobę w jego stronę, aby wykonać portret z pięknym oświetleniem. Jeśli jesteś na zewnątrz, szukaj zacienionego miejsca na otwartej przestrzeni, aby zapewnić delikatne i równomierne oświetlenie twarzy fotografowanej osoby. Nisko zawieszone słońce zimą jest doskonałe do tworzenia nastrojowych portretów. Szukaj długich cieni, które mogą stanowić ciekawy dodatek kompozycyjny do zdjęć.
– Jasny obiektyw stałoogniskowy to świetna inwestycja w przypadku lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego. Zawsze polecam obiektyw Canon EF 50mm f1.8 STM fotografom pracującym z lustrzanką cyfrową firmy Canon. To niedrogi i wysokiej jakości obiektyw o stałej ogniskowej i szerszej przysłonie. Jego odpowiednikiem dla osób korzystających z pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych firmy Canon jest Canon RF 50mm F1.8 STM. Ten obiektyw o szerokiej przysłonie przepuszcza dużo światła, więc nadaje się idealnie do fotografowania dzieci w pomieszczeniach.
9. Spójrz na świat z perspektywy dzieci
– Zejdź do poziomu wzroku dzieci, aby zobaczyć świat z ich perspektywy. Spróbuj usiąść lub położyć się na podłodze. Taki sposób pracy pomoże też wyeliminować z kadru niepożądane elementy tła, które mogą rozpraszać uwagę osoby patrzącej na zdjęcie. Dzięki temu zamiast stosu zabawek rozsypanych pod nogami jako tła użyjemy nieba, drzew lub ściany. Czasem warto sfotografować radość dziecka, które spowodowało bałagan.
10. Wydrukuj zdjęcia
– Niezależnie od tego, czy korzystasz z domowej drukarki czy z usług druku zdjęć oferowanych przez Internet lub w sklepie fotograficznym, wydrukuj zdjęcia. Można je też wykorzystać m.in. do ozdobienia kubków i utworzenia plakatów. Będą wówczas cieszyć nasze oczy każdego dnia. Wydrukowane zdjęcia można bezpiecznie przechowywać – bez obawy, że zaginą w komputerze lub znikną z karty pamięci.
11. Niech to będzie dobra zabawa
– Zadbaj o to, aby dzieci dobrze się bawiły podczas fotografowania. Będą bardziej skore do współpracy. Nie oczekuj od nich zbyt wiele, zwłaszcza gdy są zmęczone. Spróbuj je natomiast czymś zainteresować podczas fotografowania. Rób zdjęcia ich ulubionym rzeczom, np. pluszowym zabawkom czy obrazkom, które właśnie namalowały. Baw się z nimi, śpiewaj piosenki, wspinaj się na drzewa.
– Pamiętaj, że fotografowanie rodziny to najlepsza zabawa, jaką możesz cieszyć się z aparatem. Mam nadzieję, że te wskazówki zachęcą was do częstszego używania aparatu w okresie świątecznym i robienia zdjęć, które będą źródłem bezcennych wspomnień.
Powiązane produkty
-
EF 35mm f/1.4L II USM
Profesjonalny obiektyw szerokokątny zapewniający naturalną perspektywę, otwór przysłony f/1,4 oraz możliwość fotografowania przy słabym oświetleniu. -
EF 50mm f/1.8 STM
Atrakcyjny cenowo obiektyw z silnikiem STM i jasną przysłoną f/1,8; sprawdza się w fotografii ogólnej, portretowej i przy słabym oświetleniu. -
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji.
Powiązane artykuły
Wskazówki dotyczące fotografii rodzinnej
Przekonaj się, jak fotografia rodzinna stała się pasją Helen Bartlett, ambasadorki firmy Canon.
Wskazówki dotyczące fotografowania małych dzieci
Zadbaj o to, aby fotografowanie dzieci było przyjemne, i rejestruj atrakcyjne materiały.
Zrób lepsze zdjęcia świąteczne niż rok wcześniej
Fotografka Lena Petrova doradza, jak robić lepsze zdjęcia świąteczne.
Nasze wskazówki dotyczące prezentowania wydruków
Dowiedz się, jak zmienić dom za pomocą pięknych, przypominających prace wystawowe wydruków rodzinnych zdjęć.