Odkryj świat artystycznego rękodzieła z papieru z Canon Creative Park

Zobacz, jak pewien utalentowany artysta korzysta z drukarki Canon PIXMA, aby skuteczniej wykorzystać potencjał szablonu zimorodka zwyczajnego z aplikacji Canon Creative Park.
Kolorowy papierowy zimorodek siedzi na ludzkiej dłoni. W tle widoczne są rośliny i obrazy.

W serwisie Canon Creative Park dostępne są tysiące pomysłów i szablonów papierowego rękodzieła, od architektury po dekoracje sezonowe. Wystarczy wybrać szablon i postępować zgodnie z instrukcjami. Ale co, jeśli ktoś chce przejść na wyższy poziom? W tym miejscu artysta i ilustrator Zack McLaughlin z Paper & Wood podaje pomocną, rzemieślniczą dłoń.

Zack od wielu lat jest zakochany w przyrodzie, a w szczególnym zainteresowaniem darzy ptaki. Lubi je obserwować, jak i fotografować swym aparatem Canon EOS 90D. Tworzył instalacje dla słynnych domów towarowych, muzeów, a nawet Davida Attenborough. Dbałość Zacka o szczegóły jest tym, co go wyróżnia, a jego podziw dla natury jest widoczny we wszystkich jego kreacjach.

Nic dziwnego, że Zack, jako entuzjasta ptaków, zdecydował się podjąć wyzwanie dotyczące trójwymiarowego papierowego rękodzieła i wybrał zimorodka zwyczajnego.

Kurs dla początkujących

Drukarka Canon PIXMA ustawiona na blacie obok otwartego laptopa drukuje szablon Canon Creative Park, który jest wyświetlany na ekranie laptopa.

Papierowe rękodzieła 3D dla dorosłych mogą być w równym stopniu trudne i satysfakcjonujące, a aplikacja Canon Creative Park jest pełna pomysłów na papierowe rękodzieło.

Mężczyzna pochyla się nad biurkiem, ostrożnie używając skalpela, aby wyciąć szablony z arkuszy papieru na macie do cięcia.

Tworzenie papierowego rękodzieła może być doskonałym sposobem na zatracenie się w kreatywnym procesie – od drukowania szablonów po ich wycinanie i składanie. – Bardzo szybko wchodzę do tej strefy, a po kilku godzinach zdaję sobie sprawę, że jestem bardzo głodny lub spragniony – zatracam się w tym – mówi Zack. – Zawsze włączam przy tym radio lub słucham audiobooka fantasy. Mam na tym punkcie całkowitego bzika – dodaje.

Pierwszym krokiem każdego procesu twórczego powinna być obserwacja i przygotowanie. Zack wypatrzył i sfotografował kilka zimorodków zwyczajnych na lokalnych moczarach. – Uwielbiam wychodzić z domu i fotografować naturę, zwłaszcza wcześnie rano, gdy jest cicho i mogę korzystać z chwil spokoju – mówi Zack. – Chcę przenieść to uczucie do wnętrza.

Oprócz własnych zdjęć, Zack często studiuje książki i rysunki w Internecie, aby przygotować się do tworzenia. Po wybraniu szablonu zimorodka w serwisie Canon Creative Park, który jest dostępny jako aplikacja na smartfony i strona internetowa, wydrukował go na drukarce serii Canon PIXMA TS5350a wraz z innymi zdjęciami, które służyły jako inspiracja.

Aby mieć pewność, że wydruk jest idealny, a kolory i kontury są dokładne, Zack przeprowadził szybki i łatwy proces konserwacji w ustawieniach drukarki i wykonał wszystkie wymagane testy dysz. Ustawił również tryb najlepszej jakości, a nie tryb roboczy lub standardowy. Po ukończeniu tych czynności nadszedł czas na wykorzystanie własnej kreatywności.

– Lubię wyzwanie polegające na wykorzystaniu materiałów takich jak papier do odtworzenia piękna, które istnieje w przyrodzie – mówi Zack. Z papierem można zrobić wiele rzeczy, na przykład wytłoczenia, a papier fotograficzny Canon Matte Photo Paper jest do tego idealnym materiałem. Papier jest lekko gąbczasty, więc naciskanie na niego zostawia wgłębienia. Fajnie jest zrobić z papieru coś, co zaprzecza przekonaniom ludzi, dla których jest on jednowymiarowy. Tak naprawdę ma on ogromny potencjał – dodaje.

Planowanie i proces

Obok nożyczek na stole leży wiele różnych elementów szablonu zimorodka z papieru, niektóre są złożone, inne w trakcie składania.

Zack studiował ilustrację i przez lata ilustrował książki dla dzieci, zanim zdał sobie sprawę, że tworzenie 3D staje się jego pasją. – To zabawne, ponieważ nie robię teraz zbyt wielu ilustracji. Działam głównie w trójwymiarze – mówi. – Nigdy nie marzyłem o tym, kiedy byłem młodszy. Nie myślałem nawet, że jest taka możliwość.

Dłonie za pomocą nożyczek wycinają pióra z papieru.

– Mam dużą stertę piór, ale zawsze jest to zgadywanka – mówi Zack. – Dochodzę do samego końca, a potem zdaję sobie sprawę, że potrzebuję kilku dodatków. Zaczynam nieźle przygotowany, ale czasami moje działania zmieniają się w mały chaos – dodaje.

Nie było zaskoczeniem, że wykonanie standardowego szablonu zimorodka w Canon Creative Park było dla Zacka dość proste. Postanowił jednak dodać kilka osobistych akcentów, które podkreśliły jego wyjątkową motywację i chęć ożywienia papierowych ptaków.

– Zawsze staram się, aby moje modele były realistyczne – wyjaśnia. – Magia tkwi w szczegółach i dopiero gdy przyjrzysz się bardzo uważnie, zaczynasz rozumieć, jak są wykonane – mówi.

Po wydrukowaniu wszystkich płaskich elementów i wycięciu ich skalpelem Zack dodał papierowe pióra, a następnie połączył ze sobą wszystkie elementy. Korzystając z teksturowanego papieru kolorowego o gramaturze 160 g/m2, Zack wyciął prosty kształt liścia i trzymał go między palcem a kciukiem. Opierając nożyczki na innym palcu, zrobił nacięcia wokół krawędzi i postrzępił je. We wszystkich projektach robi to z wielką zręcznością. – Nigdy się nie zaciąłem – mówi. – Zabezpieczam się jednym palcem z tyłu, aby zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się ostrze – wyjaśnia.

Zack szacuje, że na potrzeby tego zimorodka wykorzystał około 400 papierowych piór. Radzi, aby zawsze zaczynać od ogona i układać kolejne warstwy. Dodając kolejne warstwy upierzenia, Zack miał świadomość, że dziób i łapy muszą być o 10% większe, aby wszystko miało odpowiednie proporcje.

Dbałość o szczegóły

Dłoń trzyma papierowego zimorodka, druga dłoń za pomocą cienkiego pędzelka maluje głowę zimorodka.

– Używam farb akrylowych i rozwadniam je, a następnie używam gęstszych kropli farby, aby uzyskać silniejsze kolory – mówi Zack. – Lubię używać opalizujących farb, które dobrze nadają się do tekstury ptaków – podkreśla.

Gdy ptak był już upierzony, sklejony i wysuszony, Zack użył farb akrylowych, aby dodać detale. – Na szczęście szablony Creative Park są naprawdę szczegółowe, dzięki czemu kolorowanie ptaka było łatwiejsze – mówi.

Po malowaniu polakierował dziób, aby nadać mu błyszczący, realistyczny wygląd, i podkreślił oczy zimorodka, zwiększając realizm za pomocą akrylowych kulek, które pomalował. Następnie stworzył drugą powiekę z innego szablonu, dzięki czemu oczy wyglądały na osadzone nieco głębiej.

Dla Zacka rękodzieło i tworzenie ma wymiar medytacyjny. – Człowiek zapomina o całym świecie, nawet gdy tworzenie nie idzie zgodnie z planem – mówi. – Nie myśli o innych problemach. Nie rozprasza się telefonem, ponieważ ręce ma zajęte tworzeniem. Zaangażowanie w te czynności sprawia, że reszta spraw przestaje mieć znaczenie – wyjaśnia.

Produkt końcowy

Ukończony papierowy zimorodek siedzi na gałęzi w słoju ustawionym na stole tuż obok rośliny doniczkowej.

Projekt trwał cztery dni, a zimorodek stał się dziełem Zacka wykonanym z zamiłowaniem, podobnie jak inne jego projekty. – Myślę tylko o efekcie działania i zawsze chcę, aby wszystko było w porządku – mówi.

Gdy dzieło było niemal gotowe, Zack wprowadził kilka poprawek. Na przykład pochyla głowę ptaka lekko w dół, aby wyglądało na to, że zwierzę poluje na ryby. Na koniec Zack zdecydował się umieścić go na gałęzi w dużym słoju. – Do podstawy przymocowałem metalowy drut i ukształtowałem go za pomocą szpachli modelarskiej i wykałaczki, aby stworzyć teksturę, którą później pomalowałem – wyjaśnia.

Dla wielu, którzy oglądają dzieła Zacka, może to być jedyny sposób, aby zbliżyć się i poznać niektóre z tych ptaków. – Chcę pomóc ludziom rozwinąć świadomość przyrody i poznać ją lepiej. Staram się wprowadzać przyrodę do pomieszczeń, ale jednocześnie nie zakłócać jej w świecie naturalnym. To, co robię, zostało już porównane do wegańskiej taksydermii – żartuje.

Jeśli efektowne papierowe dzieła Zacka są dla Ciebie inspiracją, skorzystaj z dowolnego szablonu dostępnego w Canon Creative Park. Nie zapomnij podzielić się swoimi papierowymi dziełami sztuki w serwisach społecznościowych, używając hashtagu #MadeWithPIXMA.

Autorka: Natalya Paul

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Pomysły na tworzenie miniaturowych dzieł sztuki za pomocą drukarki Canon SELPHY Square QX10

Stwórz miniaturową galerię sztuki, korzystając ze wskazówek i porad specjalistów od dioram – Olego Friedricha i Esther Mory Chavarrii.

Słynne obiekty wykonane z papieru

Honoruj wyjątkowe lokalizacje z drukarką Canon PIXMA i aplikacją Creative Park.

Poznaj głośnik z lampką Canon ML-A

Połącz styl i funkcjonalność, korzystając z tego wielofunkcyjnego głośnika Bluetooth z lampką, który może pozytywnie wpływać na wydajność i relaks.

Najlepsze drukarki do rękodzieła z papieru

Canon ma dla Ciebie idealną drukarkę do różnych zastosowań – od rodzinnych projektów po profesjonalne wykończenie.