– Lubię pracować z kolorowym motywem podczas fotografowania płaskiej kompozycji – mówi Chris Priestley. – Zaczynam od znalezienia akcentów kolorystycznych na głównym produkcie. W tym czerwonym zegarku cyfry były wyróżnione na biało, więc wiedziałem, że białe tło byłoby dobrym uzupełnieniem. Nie udało mi się znaleźć wszystkich rekwizytów w kolorze białym, które chciałem, więc pomalowałem sprayem karabińczyk, kompas i sztuczne liście, aby uzyskać spójny obraz – dodaje. Zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM; 1/200 s, f/5,6 i ISO 100. © Chris Priestley
Fotografowanie płaskich kompozycji (flat lay) to kreatywny sposób prezentowania obiektów i produktów – od kosmetyków do makijażu i biżuterii po jedzenie i zawiadomienia o narodzinach dziecka. Bogatym źródłem inspiracji dla tego typu zdjęć są autorzy blogów i twórcy materiałów multimedialnych w serwisach społecznościowych. Od czego jednak zacząć, gdy chcesz projektować i stylizować własne kompozycje oraz co zrobić, by Twoje zdjęcia robione z góry wyróżniały się w kanałach społecznościowych?
Fotograf reklamowy Chris Priestley specjalizujący się w fotografii produktowej i lifestyle’owej proponuje zachowanie prostoty. W ramach swojej codziennej pracy Chris fotografuje płaskie kompozycje. W serwisie Instagram obserwuje go 54 tysiące osób, a w serwisie TikTok – ponad milion. „W przypadku elementów płaskiej kompozycji mniej naprawdę znaczy więcej, a rozpraszające tło może zepsuć obraz”.
Na szczęście jest to rodzaj fotografii dla każdego. Aby wypróbować tę pasjonującą technikę, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – wystarczy standardowy obiektyw w zestawie, a nawet kompaktowy aparat. Na początek przyda się ołówek i kartka papieru, jak wyjaśnia Chris w pierwszej z sześciu poniższych wskazówek.