To niesamowite, jak odrobina kreatywności można pomóc przekształcić różne rzeczy w wydrukowane dzieła sztuki. W tym przewodniku przyjrzymy się tworzeniu własnych, atrakcyjnych dzieł sztuki z wykorzystaniem żywności, uwiecznianiu rezultatów aparatem i drukowaniu zdjęć ukazujących efekty naszej pracy. To przyjemny projekt, który warto zrealizować z rodziną. Prawdopodobnie masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Po zakończeniu pracy możesz skonsumować swoje dzieło jako zdrową przekąskę.
Dobra zabawa z żywnością: zdjęcia ze zdrowym i apetycznym jedzeniem do wydruku i obramowania
1. Wybierz produkty spożywcze
Przygotuj całą gamę kolorowych produktów, które umożliwią stworzenie zabawnej twarzy. Świeże owoce i warzywa nadają się idealnie – są kolorowe i mają prosty kształt, ale ponadto doskonale promują zdrowe odżywianie. Pomidory, papryka, truskawki i marchew wniosą bogactwo koloru, podczas gdy mniejsze jagody i orzechy mogą się przydać jako oczy i inne elementy twarzy. Świetnie sprawdzają się produkty, które można rozsypać, jak suszona soczewica czy nasiona. Niektóre produkty spożywcze, takie jak bajgle i naleśniki, mają naturalny kształt twarzy, dzięki czemu mogą ułatwić pracę dzieciom.
2. Zaaranżuj produkty
Teraz zaczyna się zabawa. Zbierz rodzinę, wybierz talerz i ułóż z jedzenia twarz, całą postać lub inny dowolny kształt. Wybierz kolory produktów, które będą się wzajemnie uzupełniać lub ze sobą kontrastować. Pamiętaj, że niektóre świeże produkty brązowieją szybciej niż inne, więc zachowaj plastry jabłka lub banana na koniec. Jeśli chodzi o talerze i sztućce, najlepiej sprawdzają się płytkie talerze w różnych kolorach. Lepiej unikać talerzy z zawiłymi wzorami, ponieważ mogą one odciągać uwagę od jedzenia. Trzymaj pod ręką nóż i deskę, aby móc rozdrabniać i kształtować najdrobniejsze szczegóły.
3. Wyrzeźbij swoje kanapki
Spróbuj zmienić codzienną przekąskę w efektowną strukturę, np. widoczny tutaj kanapkowy Big Ben. Do budowy mogą posłużyć takie produkty jak chleb, ciastka, płatki śniadaniowe czy ciasto, a ukryte patyczki do szaszłyków mogą uchronić konstrukcję przed upadkiem. Dzieci będą się świetnie bawić, tworząc własną słynną konstrukcję, a po zakończeniu równie zabawna będzie jej rozbiórka z myślą o lunchu.
4. Ustaw ujęcie
Po wykonaniu dzieła chwyć aparat i ustaw ujęcie. Jeśli fotografujesz z góry, spróbuj umieścić kawałek kolorowego papieru pod talerzem, aby uzyskać barwne tło. Wybierz kolor papieru, który kontrastuje z talerzem wypełnionym jedzeniem. Jeśli masz statyw, użyj go do wykonania zdjęcia. Statyw umożliwia wykonywanie zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, przez co możesz zastosować niższą czułość ISO w przypadku zdjęć z mniejszą ilością zakłóceń. Jeśli nie masz statywu, fotografowanie z ręki też jest dobre, ale może wymagać wyższej czułości ISO. Ustawiając aparat na statywie, uzyskasz większą swobodę zmiany kompozycji ujęcia.
5. Wykorzystaj oświetlenie z okna
Światło z okna doskonale sprawdza się w przypadku fotografowania martwej natury w ten sposób. Okno zapewnia sporą iluminację, która otoczy jedzenie delikatnym, równomiernym światłem. Wybierz miejsce obok dużego okna – pamiętaj jednak, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego – i poeksperymentuj, aby zobaczyć, czy lepiej sprawdza się światło padające z góry czy z boku. Jeśli światło będzie zbyt silne z jednej strony, możesz użyć reflektora lub białego papieru, aby odbić światło w stronę zacienionej części.
6. Wybierz ustawienia aparatu
Możesz korzystać z dowolnie wybranych ustawień aparatu, ale pokazujemy tutaj przydatne ustawienie ekspozycji do fotografowania ze statywu: wybierz tryb preselekcji przysłony (Av) i użyj średniej wartości przysłony, np. f/8, oraz czułości ISO 100. Aparat sam ustawi optymalny czas naświetlania. W przypadku tych ustawień czas naświetlania może być dość długi, dlatego warto ustawić 2-sekundowy samowyzwalacz, aby zapobiec drganiom aparatu podczas wyzwalania migawki. Można też skorzystać z aplikacji Canon Camera Connect, aby robić zdjęcie zdalnie za pomocą urządzenia przenośnego.
7. Przygotuj zdjęcia do wydruku
Po zrobieniu zdjęć swoich dzieł warto wydrukować odbitki. Przygotowanie do druku ułatwia program Canon Easy-PhotoPrint Editor. Prześlij zdjęcia na smartfon za pomocą aplikacji Canon Camera Connect lub platformy image.canon. Następnie otwórz obrazy w programie Easy-PhotoPrint Editor, wybierz rozmiar papieru i użyj funkcji kadrowania, aby pozbyć się zbędnych elementów. Możesz także wybrać jeden z filtrów, aby poprawić jakość zdjęcia. Pamiętaj o wyborze prawidłowego typu nośnika w ustawieniach drukowania – Matte (matowy) lub Gloss (błyszczący) – oraz ustawieniu najwyższej jakości wydruku. Warto też zapisać ustawienia wydruku – na liście rozwijanej zaprogramowanych ustawień – aby szybko można było stosować te same opcje w przypadku pozostałych dzieł.
8. Wydrukuj i opraw w ramkę
Załaduj kilka sztuk matowego papieru fotograficznego do drukarki i rozpocznij drukowanie. Po zakończeniu rozważ umieszczenie zdjęć w ramkach. Możesz także użyć magnetycznego papieru fotograficznego firmy Canon i umieścić swoje dzieła na lodówce albo skorzystać z drukarki Canon SELPHY Square QX10, aby drukować bezpośrednio na samoprzylepnym kwadratowym papierze fotograficznym. Twoje kolorowe arcydzieła będą wyglądały fantastycznie w formie kolażu na ścianie lub nad kominkiem. Czy istnieje lepszy sposób utrwalenie wspomnień zabawnego popołudnia z fotograficzną sztuką kulinarną?
Autor: James Paterson
Powiązane artykuły
Fotografuj jedzenie jak profesjonalista
Zapoznaj się z opracowanym przez Yasmin Albatoul przewodnikiem po fotografii kulinarnej, panowaniu nad kompozycją, ukrytymi rekwizytami i technikami, które pozwolą ożywić zdjęcia.
Jak zostać kulinarnym influencerem
Wskazówki dotyczące fotografii kulinarnej od Yasmin AlBatoul – instagramowej influencerki i ambasadorki firmy Canon.
Wydrukuj własną książkę z przepisami
Natasha Alipour-Faridani o tym, jak fotografować i wydrukować własną książkę z przepisami.
Makrofotografia kulinarna
Korzystaj z makroobiektywów firmy Canon, by fotografować żywność i tworzyć interesujące abstrakcyjne formy.