A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

FOTOGRAFIA W POMIESZCZENIACH

Zobrazuj doskonałe projekty: trzy pomysły na kreatywne fotografowanie w domu

Domy są pełne twórczych inspiracji, które czasami umykają naszej uwadze. Przyjrzyj się dokładnie przestrzeni, którą znasz, a będziesz zaskoczony i zainspirowany liczbą obiektów i scenariuszy, które możesz wykorzystać w kreatywny sposób.

Jednym z najlepszych sposobów na rozbudzenie kreatywności w domu jest odkrywanie wcześniej nieużywanych funkcji aparatu. Na przykład aparat Canon EOS 90D jest wyposażony w interwałometr do zdjęć poklatkowych oraz funkcję zestawiania płaszczyzn ostrości (focus stacking), która zapewnia bardzo wyraźne obrazy. Oto trzy pomysły na kreatywne fotografowanie w pomieszczeniach. To świetne sposoby na doskonalenie umiejętności, poznanie nowych trików z użyciem aparatu, a nawet odkrycie nowego, ulubionego obszaru fotografii.

Szybkie przewijanie do przodu – nagrywaj atrakcyjne filmy poklatkowe

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Rejestrowanie obrazu z góry, szczególnie w przypadku filmów, tworzy interesujące ujęcie „z lotu ptaka”. Użycie statywu zapewnia stabilność przez cały czas.

Często oglądamy filmy poklatkowe przedstawiające zachód słońca w otoczeniu spektakularnej panoramy miasta. Jednak równie zniewalające filmy poklatkowe można nagrywać we własnym domu. Kluczem do dobrego filmu poklatkowego jest po prostu pokazanie widzowi czegoś z nowej perspektywy. Może to być coś tak prostego jak pieczenie ciasta i obserwowanie jego rozrostu w piekarniku. My tak właśnie zrobiliśmy: nasz film przedstawia proces przygotowania, pieczenia i wyjmowania ciastek.

Technika zdjęć poklatkowych ukazuje czasochłonne zadania w materiale trwającym kilku sekund, dzięki czemu idealnie nadaje się do filmowania czynności związanych z przyrządzaniem jedzenia. Przygotuj wszystkie elementy potrzebne do pracy, a następnie ułóż wszystkie składniki i przyrządy na płaskiej powierzchni.

Zastosowanie wszechstronnego obiektywu, takiego jak Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, umożliwia przybliżanie i oddalanie obrazu. Minimalna odległość ogniskowania wynosząca 25 cm sprawia, że możemy być bardzo blisko obiektów. Poniżej znajdują się trzy dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci zaplanować prosty, ale atrakcyjny film poklatkowy w warunkach domowych.

1. Wykadruj ujęcie w aparacie umieszczonym na statywie

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Użycie statywu pomaga zachować spójność podczas wykonywania sekwencji zdjęć lub nagrywania filmów. Zapewnia stabilność i otwiera kreatywne możliwości komponowania obrazu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt ciemne, dodaj źródło światła ciągłego – może to być lampa studyjna lub po prostu lampa stołowa.

Aparat musi być nieruchomy, co oznacza, że należy umieścić go na statywie. Widok szerokokątny umożliwia uchwycenie akcji w miarę jej rozwoju, a ustawienie obiektywu na 18 mm pozwala zmieścić wszystko w kadrze. Jeśli ujęcie jest za ciemne, użyj ciągłego światła – nawet lampy stołowej – aby rozjaśnić otoczenie.

2. Dostosuj tryb poklatkowy

Powiązane artykuły
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

FOTOGRAFIA OGRODOWA

Rozwijaj swoją kreatywność: trzy projekty do wypróbowania w ogrodzie

Trzy techniki – od malowania tulipanów światłem i fotografowania gwiazd po uwiecznianie pięknych ptaków ogrodowych – dzięki którym rozbudzisz swoją kreatywność.

A time stacked image of a flower blooming.

ZDJĘCIA POKLATKOWE

Stwórz i wydrukuj zdjęcie z efektem nawarstwiania (time stack)

Przekształć serię zdjęć poklatkowych w jeden obraz, posiłkując się tym samouczkiem dotyczącym warstwowego nakładania zdjęć.

A macro shot of soap mixing with water.

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia abstrakcyjna: fotografowanie baniek mydlanych

Z naszego prostego przewodnika dowiesz się, jak robić efektowne i kolorowe zdjęcia z zakresu makrofotografii abstrakcyjnej, przedstawiające błonki mydlane.

Wybierz tryb filmowania, jeśli jest on dostępny w aparacie. Naciśnij przycisk MENU i przewiń menu fotografowania, aby znaleźć film poklatkowy. Wybierz nastawę własną, aby uzyskać pełną kontrolę, i zdecyduj, czy chcesz nagrywać w jakości Full HD czy 4K. Będziemy udostępniać filmy poklatkowe w serwisach społecznościowych, więc format Full HD jest idealny i zajmuje mniej miejsca na karcie pamięci.

W menu interwału i liczby zdjęć interwał określa, jak często aparat rejestruje klatkę filmu. W zależności od standardu telewizyjnego (można go zmienić w ustawieniach) aparat potrzebuje 24, 25 lub 30 klatek na każdą sekundę gotowego materiału filmowego. Ogólnie rzecz biorąc, wolno poruszające się chmury wymagają około 10-sekundowego interwału między klatkami, a szybsza akcja, jak gotowanie, wymaga interwału około dwóch sekund.

Sekcja liczby zdjęć określa łączną liczbę wykonanych klatek. Pełni też funkcję przydatnego kalkulatora, który informuje o tym, jak długi będzie ukończony film. Rejestrowanie 800 zdjęć z 2-sekundowym interwałem przez 26 minut i 38 sekund da nam 32-sekundowy klip (25 kl./s).

Ustaw automatyczną ekspozycję na stałą 1. klatkę – w przeciwnym razie aparat będzie dostosowywał ekspozycję dla każdego obrazu, co może powodować zwiększanie lub zmniejszanie jasności. Warto także przełączyć obiektyw na ręczne ustawianie ostrości i ustawić ją na dłonie lub blat stołu, aby mieć pewność, że podczas nagrywania AF nie będzie przeskakiwał z obiektu na obiekt.

3. Przygotuj się do zdjęć

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Ustaw wystarczającą liczbę klatek, aby zarejestrować zdjęcia poklatkowe całego wydarzenia.

Podczas zamykania menu zostanie wyświetlony monit o wykonanie zdjęcia testowego w celu sprawdzenia ekspozycji. Jeśli rezultat jest zadowalający, naciśnij przycisk START STOP, a następnie naciśnij spust migawki, aby rozpocząć filmowanie. Aparat zrobi zdjęcia z określoną częstotliwością. Jeśli akcja zakończy się wcześniej, niż przewidywano, wystarczy ponownie nacisnąć spust migawki, aby zatrzymać nagrywanie. Klatki zostaną następnie automatycznie połączone w gotowy film poklatkowy.

Bądź bliżej – nadaj rzeczom zwyczajnym niezwykły charakter dzięki makrofotografii

Fotografowanie codziennych obiektów za pomocą makroobiektywu to prosty sposób na korzystanie z twórczej swobody i wykonywanie interesujących wizualnie zdjęć.

Makrofotografia pozwala nam spojrzeć na codzienne obiekty z zupełnie nowej perspektywy. W swoim domu znajdziesz mnóstwo atrakcyjnych obiektów, które warto sfotografować. Przybliżenie takiego obiektu – np. widelca, sernika czy włókna dywanu – pozwala uwydatnić wzory, kształty i faktury w kreatywny sposób.

Makroobiektyw, taki jak Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, doskonale nadaje się do kreatywnego fotografowania z małej odległości – współczynnik odwzorowania 1:1 pozwala rejestrować obrazy w rzeczywistym rozmiarze. Warto użyć statywu, aby wyeliminować drgania. To ważne, ponieważ w przypadku fotografowania z małej odległości każdy ruch jest dodatkowo uwydatniany.

Dzięki zdjęciom makro zwykłe przedmioty mogą nabrać niezwykłego charakteru. Warto wybierać obiekty o interesujących cechach – np. nasiona w pomidorach lub włosie szczotki do włosów. Szybka przesłona obiektywu Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM oznacza, że można pracować przy naturalnym oświetleniu, jednak dodanie oświetlenia zewnętrznego umożliwia podkreślanie szczegółów i podświetlanie obiektu od tyłu – to idealne rozwiązanie w przypadku fotografowania płynów lub obiektów przezroczystych.

Oto trzy kluczowe ustawienia, których należy użyć, aby zadbać o doskonałą ostrość zdjęć robionych z bliska.

1. Ustaw ostrość dotykiem, korzystając z trybu Live View i oprogramowania Canon Camera Connect

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Tryb Live View lub połączenie z aplikacją Canon Camera Connect umożliwia zdalne fotografowanie i dotykowe ustawianie ostrości.

Podczas fotografowania małych obiektów precyzyjne wyostrzanie może być trudne. Tryb Live View umożliwia korzystanie z ekranu LCD w celu sprawdzania wyostrzenie obiektów i oceny ostatecznej ekspozycji. Wystarczy dotknąć ekranu, aby ustawić punkt ostrości w dowolnym miejscu. Można również przełączyć na ręczne ustawianie ostrości i obracać pierścień regulacji ostrości na obiektywie, aby uzyskać precyzyjną kontrolę. Ponadto można powiększyć obraz 5- lub 10-krotnie za pomocą przycisku powiększenia, aby sprawdzić, czy nawet najdrobniejsze szczegóły są należycie wyostrzone.

Czynność tę można też wykonać zdalnie z poziomu aplikacji Canon Camera Connect. Dotknij ekranu dotykowego urządzenia inteligentnego, aby precyzyjnie określić obszar ostrości. Możesz także skorzystać z aplikacji, aby zmienić ustawienia aparatu bez konieczności jego dotykania, co minimalizuje ryzyko rozmycia obrazu wskutek drgań aparatu.

2. Uwydatnianie wyostrzonych krawędzi w trybie ręcznej regulacji ostrości

Funkcja uwydatniania krawędzi sygnalizuje wszystkie wyostrzone elementy ujęcia za pomocą obwódek w jaskrawych kolorach, co widać na ząbkowanej krawędzi tego noża. Umożliwia ona szybkie i łatwe sprawdzenie, czy obraz jest wyostrzony. Zielony kwadrat to funkcja wspomagania regulacji ostrości, która aktywuje się podczas ręcznego ustawiania ostrości.

Funkcja uwydatniania wyostrzonych krawędzi w trybie ręcznej regulacji ostrości (MF Peaking) jest dostępna w modelach Canon EOS RP, Canon EOS 90D i wielu innych aparatach marki Canon. Ułatwia ona uzyskanie wyjątkowo ostrego obrazu. Jeśli aparat ma funkcję uwydatniania krawędzi, jej włączenie spowoduje uwydatnienie wyostrzonych elementów obrazu za pomocą obwódki w jaskrawych kolorach. Włącz tryb Live View i naciśnij przycisk MENU, a następnie przewiń menu fotografowania, aby przejść do ustawień uwydatniania wyostrzonych krawędzi w trybie ręcznej regulacji ostrości.

Włącz tę funkcję, a następnie wybierz kolor i intensywność. Spowoduje to uwydatnianie wyostrzonych krawędzi w przypadku ręcznej regulacji ostrości. Wybierz kolor, który kontrastuje z fotografowanym obiektem, aby łatwiej zobaczyć wyostrzone elementy.

3. Zastosuj sekwencję nastaw ostrości, aby uzyskać niezwykłą głębię ostrości

Zdjęcie plastra ananasa po lewej stronie zostało zrobione z przysłoną f/8 – wyższa wartość f oznacza, że więcej elementów obrazu jest wyostrzonych, ale ilość wpadającego światła jest mniejsza. Zdjęcie metalowych nitów po prawej stronie zostało zrobione z przysłoną f/2,8, która zmniejsza płaszczyznę ostrości, ale zapewnia więcej światła. Funkcja sekwencji nastaw ostrości pozwala zestawić sekwencję obrazów zarejestrowanych z tą przysłoną, a obraz po prawej stronie jest bardzo ostry.

Fotografowanie z szeroko otwartą przysłoną (f/2,8) skutkuje małą głębią ostrości, co pozwala wyizolować określoną część obiektu. Jeśli chcemy wyostrzyć cały obraz, możemy zmniejszyć otwór przysłony, ale ograniczy to ilość światła docierającego do matrycy. Funkcja sekwencji nastaw ostrości w aparacie Canon EOS 90D umożliwia wykonanie sekwencji zdjęć, które można połączyć w programie Digital Photo Professional w celu uzyskania większej głębi ostrości, nawet jeśli użyto przysłony f/2,8.

Po włączeniu trybu Live View naciśnij przycisk MENU, przewiń menu fotografowania i włącz funkcję sekwencji nastaw ostrości. Najpierw wybierz łączną liczbę zdjęć – zacznij od 30, ale zwiększ tę liczbę, jeśli fotografujesz coś wyjątkowo szczegółowego; zazwyczaj w przypadku makrofotografii wystarcza wartość 100. Następnie wybierz skok ostrości (zakres, w jakim ostrość zmienia się między kolejnymi ujęciami) – zacznij od wartości 4 i poeksperymentuj. Pamiętaj, że działanie tej funkcji wymaga zastosowania funkcji automatycznej regulacji ostrości. Następnie naciśnij spust migawki, aby rozpocząć sekwencję zdjęć.

W tę przydatną funkcję sekwencji nastaw ostrości są wyposażone nowsze aparaty firmy Canon. Jeśli masz starszy aparat firmy Canon, nie martw się – nadal możesz tworzyć zdjęcia z zestawianiem płaszczyzn ostrości. Uruchom oprogramowanie Digital Photo Professional, w którym możesz nałożyć wiele obrazów na siebie i otrzymać jeden obraz o dużej głębi ostrości, korzystając z narzędzia do samodzielnej kompozycji głębi.

Twórz doskonałe portrety kinematograficzne w domu

Wykonywanie zdjęć portretowych w domu jest jednym ze sposobów na ćwiczenie umiejętności fotograficznych oraz zaangażowanie rodziny i domowników. Włącz funkcję AF z wykrywaniem twarzy i oczu, aby wykonywać doskonałe portrety.

Zdjęcia portretowe można z powodzeniem robić w pomieszczeniach. Nie potrzebujesz dostępu do drogich lamp studyjnych ani egzotycznych miejsc, aby zrobić zachwycający portret. Potrzebujesz tylko odrobiny kreatywności i obiektu chętnego do współpracy. Odpowiednia poza i okno z dużą ilością naturalnego światła mogą sprawić, że portret będzie wspaniały, a nie tylko dobry.

Zdjęcia portretowe można robić za pomocą dowolnego obiektywu (ekonomiczna pięćdziesiątka, obiektyw szerokokątny, obiektyw typu „rybie oko” itp.). Zazwyczaj jednak zdjęcia głowy są wykonywane za pomocą obiektywu o ogniskowej 135 mm lub 85 mm, takiego jak Canon EF 85mm f/1.8 USM. Ten obiektyw doskonale nadaje się do wykonywania portretów, ponieważ zacieśnią perspektywę, a jasna przysłona f/1,8 wypełnia obraz światłem i skutkuje bardzo wyraźnym odseparowaniem obiektu od rozpraszającego uwagę tła. Przysłona powinna być szeroko otwarta (f/1,8). Ustaw czułości ISO 100 i czas naświetlania od 1/125 do 1/160 s. Pamiętaj, że ogniskowa 85 mm to odpowiednik 136 mm w aparacie z matrycą APS-C, takim jak Canon EOS 90D.

Oto trzy proste sposoby na to, by nadać portretom wykonanym w pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

1. Pokój z widokiem

Użycie naturalnego oświetlenia zza okna lub drzwi nie tylko rozjaśni obraz, ale także nada obrazowi głębię.

Fotografowanie w domu nie oznacza, że obiekt musi stać przed ścianą lub innym jednolitym tłem. Jeśli masz okno lub balkon z widokiem na ogród lub drzwi, które po otwarciu ukażą zewnętrzny świat, możesz nadać zdjęciu głębię i dodatkowy wymiar. Ustaw obiekt przed wybranym tłem i użyj ogniskowej 85 mm, aby wypełnić kadr fotografowaną osobą.

2. Wykorzystaj odbicia

Panuj nad naturalnym światłem i modyfikuj je za pomocą odbłyśnika, odbijając światło z okna na obiekt.

Jednym z wyzwań podczas wykonywania zdjęć w pomieszczeniach na tle okna jest to, że tło oświetlone światłem dziennym będzie znacznie jaśniejsze niż pomieszczenie, w którym fotografujesz. Jednym ze sposobów na zrównoważenie oświetlenia i oświetlenia obiektu jest użycie lampy błyskowej, takiej jak Canon Speedlite 470EX-AI, która automatycznie wykrywa optymalny kąt odbicia światła od ściany i sufitu w celu zapewnienia naturalnie wyglądającego zdjęcia.

Jeszcze prostszą metodą – do wykorzystania np. wtedy, gdy nie masz lampy – jest użycie odbłyśnika rzucającego światło z zewnątrz w stronę obiektu. Odbłyśnikiem może być coś tak prostego jak duża biała kartka lub folia aluminiowa. Odbłyśnik zapewni łagodne, naturalne światło, które można skierować pod takim samym kątem jak w przypadku używania lampy błyskowej.

3. Wykorzystaj style obrazów, aby uzyskać kreatywny efekt

Wykorzystaj style obrazów, aby w kreatywny sposób dopracować obraz podczas obróbki i nadać mu dodatkowy efekt.

Aparat Canon EOS 90D jest wyposażony w funkcję AF z wykrywaniem twarzy i oczu, która za każdym razem zapewnia idealnie wyostrzony portret. Można też skorzystać ze stylów obrazów, aby dostosować obróbkę zdjęć. Styl portretu zmniejsza ostrość o jeden stopień, aby bardziej wygładzić skórę, oraz dostosowuje barwę i nasycenie pod kątem naturalnych odcieni skóry. Z kolei tryb monochromatyczny umożliwia robienie efektownych czarno-białych zdjęć.

Nie wszystkie aparaty firmy Canon są wyposażone w style obrazów, ale wiele nowszych modeli ma tę funkcję. Jeśli nie masz tej opcji w aparacie, modyfikacje możesz wprowadzić w programie Digital Photo Professional.

Autor: Jeff Meyer

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik