W czasie pandemii Covid-19 członkowie wielu rodzin nie mogli spotykać się tak często, jakby chcieli. Na przykład bardzo ograniczone były wizyty u dziadków. Udostępnianie drukowanych zdjęć rodzinnych nabrało jeszcze większej wartości. Spontaniczne ujęcia wyjątkowych chwil mogą wywołać wiele radości, ale bardziej planowane sesje zdjęciowe zawsze będą warte dodatkowego wysiłku.
Przedstawimy tu technikę tworzenia imponujących portretów wielopokoleniowych i przygotowywania ich do druku z myślą o generowaniu wyjątkowych i trwałych dekoracji ściennych lub upominków. Fotografując każdą osobę oddzielnie, a następnie zestawiając portrety w jeden obraz, możesz stworzyć stylowe zdjęcie grupowe, które będzie można wydrukować. Pozwoli to zaprezentować podobieństwa i różnice między twarzami członków rodziny. W przyszłości – w miarę powiększania się rodziny – będzie można dodawać członków nowych pokoleń.
FOTOGRAFIA RODZINNA
Profil pokoleniowy: wydrukuj portret rodzinny, by mieć cenną pamiątkę
1. Niezbędny zestaw
Do wykonania tego zdjęcia potrzebujesz tylko kilku elementów: lampy błyskowej Speedlite lub innego zewnętrznego źródła światła jako oświetlenia, stojaka oświetleniowego oraz srebrnego parasola lub softboksa. Przydatny może być również bezprzewodowy wyzwalacz lampy błyskowej. Aparat Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM zapewnia doskonałą kontrolę nad ekspozycją i innymi ustawieniami, a ponadto pozwala zarejestrować dużą ilość szczegółów w ciemnych i jasnych partiach obrazu.
Jeśli chodzi o drukowanie, idealnym rozwiązaniem jest drukarka serii Canon PIXMA TS7450a z ekonomicznymi kasetami z atramentami FINE i łatwą w obsłudze łącznością bezprzewodową, która ułatwia drukowanie bezpośrednio z komputera lub smartfona. System sześciu atramentów w urządzeniach serii Canon PIXMA TS8350a, obejmujący m.in. wyjątkową technologię ChromaLife 100 firmy Canon, doskonale sprawdzą się przy tworzeniu wyraźnych zdjęć z intensywną czernią i generuje jeszcze trwalsze wydruki.
Specjalny papier fotograficzny firmy Canon zapewnia atrakcyjne, trwałe wydruki.
2. Oddzielne pozowanie
Fotografując członków rodziny pojedynczo, można wybrać najlepsze ujęcie każdej z osób i ustawić je na końcowym wydruku w wybranej kolejności. Co więcej, nie trzeba zgromadzić wszystkich osób razem w tym samym miejscu i czasie.
Jako tło rozwieś ciemny koc lub ustaw ciemną tablicę. Poproś każdą z fotografowanych osób, aby usiadła bokiem, z odchylonymi ramionami i twarzą lekko skierowaną ku górze. W przypadku fotografowania małych dzieci poproś kogoś z rodziny o pomoc w przyciągnięciu ich uwagi w taki sposób, aby spojrzały w bok, a nawet o przytrzymanie ich w odpowiedniej pozycji (należy uważać, aby pomagająca osoba nie znalazła się w kadrze).
Lampa błyskowa pomaga zadbać o spójność oświetlenia. Podłącz lampę błyskową do softboksa lub srebrnego parasola. Uzyskasz w ten sposób łagodniejsze, bardziej rozproszone światło, które uatrakcyjni wygląd portretowanych osób. Umieść lampę błyskową na stojaku – po boku i nieco z tyłu względem miejsca, w którym znajduje się fotografowana osoba – aby uchwycić krawędź twarzy z profilu.
Jeśli nie masz lampy błyskowej, możesz użyć lampy stołowej o mocnym świetle lub wykorzystać cienką wiązkę światła padającego z okna w zaciemnionym pomieszczeniu. Fotografowana osoba powinna siedzieć tak, aby światło znajdowało się nieznacznie za jej twarzą.
3. Ustawienia aparatu i lampy błyskowej
Jeśli to możliwe, wyzwól lampę błyskową bezprzewodowo, korzystając ze zgodnego aparatu i lampy błyskowej lub bezprzewodowego wyzwalacza i odbiornika. Jeśli chodzi o nastawy aparatu, warto zacząć od przełączenia aparatu w tryb ręczny (M) i ustawienia czasu naświetlania 1/200 s, przysłony f/11 i czułości ISO100. Później wartości można dostosowywać do potrzeb. Jeśli aparat to umożliwia, ustaw opcję zapisywania zdjęć w formatach RAW+JPEG. Plik JPEG można szybko udostępnić odbiorcom, a plik RAW zawiera maksymalną ilość informacji o obrazie, co usprawnia edycję.
W lampie błyskowej Speedlite włącz tryb ręczny i ustaw pełną moc błysku (1/1). Zrób zdjęcie próbne, a następnie dostosuj moc lampy błyskowej tak, aby ekspozycja twarzy była prawidłowa. Jasność można również dostosować, przysuwając światło bliżej twarzy lub je od niej odsuwając.
4. Dostosowywanie i łączenie obrazów
Gdy już masz odpowiednie zdjęcia, czas je przygotować. Jeśli nie masz wprawy w edycji obrazów, możesz przekształcić je w czarno-białe, przyciąć według własnego uznania i ułożyć na papierze w przypadku drukowania przy użyciu prostych opcji programu Canon Easy-PhotoPrint Editor – patrz następna sekcja.
Jeśli jednak edycja obrazów nie sprawia Ci problemów, możesz wykonać te czynności ręcznie. Uruchom bezpłatne oprogramowanie Canon Digital Photo Professional (DPP) i otwórz wybrane zdjęcia. Najpierw upewnij się, że widoczne są tylko twarze, a pozostały obszar każdego z obrazów jest całkowicie czarny. Jeśli światło pojawia się w innych częściach obrazu, przejdź do panelu obszaru regulacji, zamaluj obszary, które chcesz usunąć, a następnie przeciągnij suwaki jasności w dół, aby przyciemnić te obszary.
Aby podkreślić cechujący się wysokim kontrastem styl ujęć, zdecydowaliśmy się przekształcić je w zdjęcia czarno-białe. Można to zrobić w panelu Image Colours (Kolory obrazu) poprzez kliknięcie przycisku Monochrome (Monochromatyczny). Użyj suwaków, aby doprecyzować ustawienia konwersji aż do uzyskania pełnego zestawu efektownych czarno-białych portretów. Jeśli chcesz, możesz pominąć ten krok, aby zachować portrety w kolorze.
Następnie możesz połączyć obrazy tak, aby jasne obszary jednego portretu były widoczne w ciemnych częściach drugiego. Otwórz zestaw obrazów w programie DPP i wybierz pierwszy portret. Następnie przejdź do opcji Tools (Narzędzia) i wybierz narzędzie Start Compositing (Rozpocznij kompozycję).
Z listy obrazów pierwszego planu wybierz inny portret, a następnie ustaw metodę kompozycji Lighten (Rozjaśnij). Użyj strzałek, aby przesunąć drugą twarz do boku pierwszej. Naciśnij Save (Zapisz), a następnie wczytaj zapisany obraz i powtórz proces w przypadku kolejnej twarzy, aż wszystkie zostaną połączone.
5. Przygotuj się do drukowania
Jeśli używasz programu DPP, kliknij ikonę ostrzeżenia Show Highlights/Shadows (Pokaż obszary jasne/ciemne) na dole okna i użyj suwaków tonalnych, aby tło stało się całkowicie czarne, a na twarzach nie było prześwietleń. Następnie użyj panelu Image Detail (Szczegóły obrazu), aby wyostrzyć zdjęcie. Na koniec przejdź do opcji File (Plik) > Print (Drukuj) ze szczegółowymi ustawieniami. Oprócz ustawień drukowania można zmienić także rozmiar obrazu, aby pasował do preferowanego rozmiaru wydruku.
Do edycji można też użyć programu Easy-PhotoPrint Editor na smartfonie, tablecie lub komputerze. Na ekranie New (Nowy) wybierz opcję Photo Layouts (Układy zdjęć), wybierz szablon, od którego chcesz zacząć i użyj edytora układu, aby ułożyć oddzielne portrety obok siebie. Określ rozmiar papieru, a następnie wybierz fotografie, które chcesz uwzględnić.
W narzędziach edycji wybierz narzędzie Crop (Kadrowanie) w celu usunięcia niepożądanych obszarów na poszczególnych obrazach, tak aby pozostały tylko twarze. Użyj opcji Edit Item (Edytuj element), aby dostosować pozycję i rozmiar każdej twarzy albo dodać inne twarze lub zmienić je według własnego uznania. Jeśli zdecydujesz się na konwersję zdjęć na czarno-białe, użyj sekcji Creative Filters (Filtry twórcze) lub dodaj efekt postarzonego wyglądu.
6. Drukowanie i eksponowanie
Podczas drukowania zdjęć czarno-białych należy wybrać ustawienie wstępne Black and White Print (Druk czarno-biały) i odpowiedni typ papieru oraz ustawić jakość Best (Najlepsza). Dzięki temu wydruki będą wyróżniać się bogatymi w szczegóły zacienionymi obszarami i subtelnymi jasnymi partiami.
Złożony portret rodzinny będzie imponująco prezentować się na ścianie. Może też być wspaniałym podarunkiem, który wyślesz innym członkom rodziny. To jednak dopiero początek. Na kompaktowej drukarce Canon SELPHY można drukować pojedyncze portrety lub wybrane grupy, a także tworzyć własne kartki okolicznościowe przy okazji urodzin, rocznic i innych wydarzeń rodzinnych. Program Easy-PhotoPrint Editor ułatwia tworzenie jeszcze większej liczby osobistych przedmiotów, takich jak niestandardowe kalendarze, z których wszyscy członkowie rodziny mogą korzystać przez cały rok.
Autor: James Paterson
Powiązane produkty
-
Aparaty bezlusterkowe
EOS R6
Bez względu na to, co i jak fotografujesz, aparat EOS R6 pozwala na kreatywną pracę, która do tej pory wydawała się niemożliwa. -
Obiektyw standardowy
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
Drukarki do użytku domowego
PIXMA TS7450a Series
Stylowe urządzenie wielofunkcyjne dla zaawansowanych technicznie użytkowników pozwala wykorzystać całą gamę metod kreatywnego drukowania oraz technologię ADF (automatyczny podajnik dokumentów), która upraszcza kopiowanie i skanowanie różnych arkuszy.