To zdjęcie przedstawia rodziców siedzących niżej w kadrze niż dzieci. Dzięki tej technice kompozycyjnej wszystkie twarze są na jednym poziomie. Zrobione aparatem Canon EOS-1D X (poprzednik modelu Canon EOS-1D X Mark III) z obiektywem Canon EF 50mm f/1.2L USM, 1/100 s, f/5 i ISO 1000. © Helen Bartlett
Specjalne okazje, takie jak wesela, imprezy sportowe i uroczystości rodzinne, są wspaniałą okazją do tworzenia grupowych portretów przyjaciół i bliskich, które będą cenną pamiątką przez wiele lat.
Jednak zrobienie dobrego zdjęcia grupowego to trudna sztuka. Gdy mamy do czynienia z kilkoma osobami, musimy szybko zdecydować się, gdzie chcemy je umieścić, i jasno określić, co mają robić. Oznacza to, że trzeba już dobrze znać podstawy tworzenia portretów grupowych.
Niektóre porady są uniwersalne. Niezależnie od rodzaju wykonywanych zdjęć grupowych należy zadbać o to, aby każda osoba miała odpowiednią ekspresję, zdjęcie było dobrze skomponowane i naświetlone, a tło nie było zabałaganione i nie rozpraszało uwagi.
Zawsze ważne jest także oświetlenie. Przykład: jeśli fotografujesz na zewnątrz w słoneczny dzień, poszukaj miejsca z cieniem nad głowami, aby osoby nie mrużyły oczu na zdjęciu.
Korzystanie z aparatu z wizjerem elektronicznym, takiego jak Canon EOS RP lub Canon EOS R6, umożliwia bieżące obserwowanie ujęć grupowych i zmianę ekspozycji. Z kolei odchylany ekran pozwala fotografować pod różnym kątem – z powodów kreatywnych lub praktycznych.
W przypadku fotografowania w pomieszczeniach przy użyciu naturalnego światła warto używać jasnych obiektywów, takich jak Canon RF 50mm F1.8 STM. Jeśli fotografujesz dużą grupę na stosunkowo małym obszarze, możesz zrobić dobre zdjęcie za pomocą bardzo szerokokątnego obiektywu Canon RF 16mm F2.8 STM.
Czwórka doświadczonych ambasadorów firmy Canon, profesjonalistów w swoich dziedzinach, udziela podstawowych wskazówek dotyczących wykonywania zdjęć grupowych w dowolnych warunkach.