FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Oświetlenie portretowe w technice low key i high key

Dowiedz się, jak stworzyć dwie klasyczne konfiguracje oświetlenia z myślą o tworzeniu wysokiej jakości portretów.
Portret kobiety zrobiony w technice low-key aparatem Canon EOS 5D Mark IV. © James Paterson

Każdy fotograf i filmowiec z artystycznymi inklinacjami musi zrozumieć koncepcję oświetlenia trzypunktowego.

  • Oświetlenie główne to najważniejsze źródło światła, zazwyczaj skierowane prosto na obiekt.
  • Oświetlenie wypełniające jest umieszczone z boku, a jego zadaniem jest eliminowanie ostrych cieni i zapobieganie powstawaniu ujęć o wysokim kontraście (tzw. efekt chiaroscuro).
  • Oświetlenie podświetlające jest umieszczone za obiektem i pomaga oddzielić go od tła.

Sposób zastosowania tych trzech źródeł światła w odniesieniu do obiektu może znacząco zmienić wygląd i charakter obrazu. Zestawy umożliwiające pracę w technice high-key lub low-key mogą ułatwić tworzenie nastrojowych, profesjonalnie wyglądających portretów w domu lub w studiu. Wystarczy kilka lamp błyskowych Speedlite, np. Canon Speedlite EL-10, oraz kilka akcesoriów, które często mamy pod ręką lub możemy zrobić z przedmiotów codziennego użytku.

Konfiguracja dot. techniki high key (wysoka tonacja)

Dwie lampy błyskowe Canon Speedlite używane poza aparatem po lewej stronie i zbliżenie ustawień lampy błyskowej po prawej stronie. © Marcus Hawkins

Termin „high key” odnosi się do obrazów, na których dominują bardzo jasne partie, często z całkowicie białym tłem. Portrety są jasne i przejrzyste, a ponadto mają profesjonalny wygląd. Jeśli masz co najmniej dwie lampy błyskowe Speedlite i wyzwalacz do ich obsługi z dala od aparatu, możesz przygotować konfigurację do tworzenia portretów w technice high key w dowolnym pomieszczeniu – wystarczy do tego zwykła, jasna ściana. Ważne są odpowiednie proporcje światła – oświetlenie tła powinno być znacznie jaśniejsze niż oświetlenie główne (skierowane na obiekt), aby całe tło było białe w efekcie prześwietlenia.

1. Oświetlanie tła

Portret kobiety wykonany w technice high-key aparatem Canon EOS 5D Mark IV. © James Paterson

Zacznij od umieszczenia obiektu przed jasną ścianą, a następnie postaw jedną lampę błyskową Speedlite za obiektem i skieruj ją na ścianę. Określ ekspozycję, która sprawi, że ściana będzie całkowicie biała – dopóki tego nie zrobisz, nie włączaj drugiej lampy błyskowej. W tym przykładzie aparat pracuje w trybie ręcznym (M) z ustawieniami ekspozycji f/8, 1/200 s i ISO 100, z ustawioną na pełną moc w trybie ręcznym lampą błyskową Speedlite. Uzyskany obraz ma jasne tło, więc możemy przejść do oświetlania obiektu.

2. Oświetlanie twarzy

Portret kobiety na białym tle, zrobiony od przodu aparatem Canon EOS 5D Mark IV. © James Paterson

Ustaw drugą lampę błyskową Speedlite przed obiektem, nieco z boku. Będzie ona pełnić funkcję oświetlenia głównego. Aby zmiękczyć, rozproszyć i rozprowadzić światło, użyj modyfikatora światła, np. białego parasola lub softboxu. Pozwoli to uatrakcyjnić portretowaną osobę. Włącz w lampie błyskowej Speedlite tryb ręczny i zrób kilka zdjęć testowych, regulując moc błysku (tutaj 1/4 mocy) lub odległość światła od obiektu, aż twarz zostanie prawidłowo naświetlona.

Lampa błyskowa Canon Speedlite EL-10 ma uniwersalny zakres mocy od 1/1 do 1/1024, co pozwala stosować łagodne oświetlenie. Oprócz tego za pomocą panelu przechwytywania światła można dodać błysk w oku.

Konfiguracja dot. techniki low key (niska tonacja)

Fotograf robi zdjęcie portretowe kobiety, używając techniki low-key oraz aparatu, obiektywu i lampy błyskowej marki Canon. © Marcus Hawkins

Technika low key jest przeciwieństwem techniki high key, a na obrazie są głównie ciemne obszary. Można to osiągnąć przy użyciu jednego źródła światła, takiego jak zdalnie uruchamiana lampa błyskowa Speedlite. Lampę błyskową Canon Speedlite EL-10 można skonfigurować zdalnie za pomocą aplikacji Canon Camera Connect.

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu lampy błyskowej można nawet użyć jako tła tej samej ściany, co w przypadku konfiguracji dot. techniki high key. Ustaw źródło światła nieco za obiektem, z przesunięciem w jedną ze stron, tak aby światło padało na krawędź twarzy. Następnie poproś fotografowaną osobę, aby skierowała twarz w stronę światła, aby oświetliło ono krawędzie policzka i oczy.

1. Przyciemnianie tła

Przed

Po

Ciemne tło z materiału takiego jak aksamit doskonale nadaje się do portretów tworzonych w technice low key, ale nawet jasna ściana może zostać zaciemniona poprzez odcięcie jej od źródeł światła. Jedną z opcji jest zwiększenie odległości między obiektem i źródłem światła a tłem. Można też użyć jakiegoś przedmiotu w celu zablokowania błysku lampy i skierowania go na obiekt. Na pierwszym obrazie światło dociera do ściany w tle. W drugim przypadku między lampą błyskową Speedlite a ścianą umieszczono czarną tkaninę.

2. Charakterystyczne pozy

Fotograf robi zdjęcie portretowe kobiety, używając aparatu, obiektywu i lampy błyskowej marki Canon. © Marcus Hawkins

Portrety robione w technice low key (niska tonacja) cechują się mroczną, refleksyjną atmosferą. Odpowiednia poza obiektu może zbudować pożądany klimat. Pozycja boczna może dać dobry efekt. Rzucone pod odpowiednim kątem światło pada na twarz i tworzy trójkątny jasny obszar na jednym policzku. To klasyczna technika oświetlenia twarzy, nazywana oświetleniem rembrandtowskim – na cześć holenderskiego mistrza. Lampa błyskowa Canon Speedlite EL-10 ma panel przechwytywania światła, który zapewnia dodatkową blask w oczach. Nastrój można zmodyfikować poprzez nieznaczne zmniejszenie nasycenia barw gotowego portretu utworzonego w technice low key.

Aby przetestować nasze wskazówki, można skorzystać z pomocy znajomej osoby lub użyć aplikacji Canon Camera Connect i fotografować zdalnie. W obu przypadkach warto poeksperymentować z oświetleniem portretowym typu low-key i high-key, aby sprawdzić, jaki efekt ma ono na wygląd zdjęć.

Marcus Hawkins & Agi Wojcik

Produkty powiązane

Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Wskazówki dotyczące fotografii portretowej

    Udoskonal swoje zdjęcia portretowe dzięki tym najlepszym wskazówkom i technikom.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Najlepszy podstawowy zestaw do zdjęć portretowych

    Aparaty i obiektywy do każdego rodzaju fotografii portretowej.

  • PROJEKTY DOMOWE

    Inspirujące zdjęcia w domowym zaciszu

    Zmień swój dom w studio fotograficzne, korzystając z porad gwiazdy TikToka Michaeli Efford.

  • PROJEKTY DOMOWE

    Zorganizuj własne domowe studio

    Dowiedz się, jak kreatywnie korzystać z lampy błyskowej i wykonywać niesamowite portrety mimo ograniczonego budżetu.

  • Zasubskrybuj nasz newsletter

    Otrzymuj najnowsze aktualności i informacje o produktach