Fotografowanie z małej odległości to doskonały sposób na kreatywną pracę z tym, co masz w domu. Bez względu na to, czy fotografujesz zmarszczki w dłoniach dziecka, subtelne szczegóły na liściach lub płatkach domowych roślin, czy też bąbelki mydła w kuchennym zlewie, odkrywanie małych, łatwych do przeoczenia rzeczy może przynieść radość, inspirację i niezliczone nowe perspektywy fotograficzne.
Zabawa fotografią z bliska lub makrofotografią nie ma ograniczeń – doskonałe obiekty znajdziesz w każdym pomieszczeniu domu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj aparatu posiadasz w domu, możesz przybliżyć się i odkryć fascynujące szczegóły. Piękne zdjęcia może zapewnić standardowy obiektyw zmiennoogniskowy (lub podstawowy), a nawet aparat kompaktowy. Sześciu fotografów dzieli się tutaj niewielkimi, ale urzekającymi przedmiotami, które sfotografowali w domu, oraz odkrywa, co zainspirowało ich do przyjrzenia się im z bliska.
Zatrać się w szczegółach: 4 techniki makrofotografii w domu
1. Powiększ to, co chcesz uchwycić
„To właśnie zdjęcia, które zrobiłam własnym dzieciom, gdy były niemowlakami, zainspirowały mnie do fotografowania z bliska dla innych rodzin” – mówi rodzinny fotograf, Kate Gray. „Wiem, że bez tych zdjęć nie zapamiętałabym tych wspaniałych niewielkich dołeczków na palcach córki albo sposobu, w jaki skóra marszczyła się wokół oczu syna przy jego pierwszych gumowych uśmiechach”.
Specjalny makroobiektyw doskonale nadaje się do ujęć z bliska, ale wspaniałe rezultaty można także uzyskać przy użyciu standardowego obiektywu zmiennoogniskowego, a nawet obiektywu stałoogniskowego. Na przykład podstawowy obiektyw Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM umożliwia ustawienie ostrości z odległości nawet 25 cm, co oznacza, że można idealnie wykadrować nawet najdrobniejsze szczegóły.
Większość dedykowanych makroobiektywów ma ogniskową teleobiektywu, która doskonale nadaje się do izolowania każdego elementu, a jeśli używasz obiektywu zmiennoogniskowego, pamiętaj, aby wykonać zbliżenie. Następnie ustaw przysłonę na wartość f/5,6 lub większą, jeśli jest dostępna, i użyj funkcji stabilizacji obrazu, aby wyeliminować ryzyko drgań aparatu. Na koniec ustaw kadr i spróbuj zbliżyć się do obiektu tak blisko, jak to możliwe. Jeśli zbliżysz się bardziej niż na minimalną odległość ogniskowania obiektywu, utracisz ostrość, więc może być konieczne delikatne przysunięcie lub odsunięcie obiektywu w celu uzyskania odpowiedniej pozycji.
2. Uchwyć zawiłości natury
Makrofotografia może odkryć niewidzialne naturalne skarby, od wzoru na kształt labiryntu z tyłu liścia po wyjątkową złożoność doskonale uformowanego płatka śniegu. Fotografowanie z bliska daje możliwość uchwycenia piękna natury w dowolnym miejscu, w tym przy okiennym parapecie w chłodny i deszczowy dzień.
Czarna kurtka była jedynym tłem, jakiego potrzebował Jamie Spensley, aby wydobyć fascynujące szczegóły białego płatka śniegu. Charakterystyczne miękkie światło uzyskał dzięki zastosowaniu dyfuzora do makrofotografii. „Jest to stożek z białego materiału, który pasuje do przedniej części obiektywu. Dalej mamy tunel z odblaskowego materiału nakładany na lampę błyskową, który ułatwia dotarcie światła do stożka. W rezultacie otrzymujemy wyjątkowo miękkie światło, idealne do makrofotografii”.
Dodatkowe możliwości kreatywnego fotografowania z bliska zapewniają obiektywy EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM oraz EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM dzięki wbudowanej pierścieniowej lampie Macro Lite, która pozwala zbliżyć się do obiektu bez rzucania cienia.
Fotograf Agi Wójcik użyła trybu makro, aby sfotografować rukiew wodną w swoim mieszkaniu. „Dzięki temu nie musiałam się martwić o ustawienia i zamiast tego mogłam skoncentrować się na uzyskaniu prawidłowej ostrości. W trybie Live View użyłam również funkcji punktowego AF oraz bardzo poręcznej opcji powiększenia. Kiedy zobaczyłam, jak dobrze wyszło zdjęcie, zainspirowało mnie to do sfotografowania innych obiektów w moim domowym otoczeniu”.
3. Znajdź niezwykłe aspekty w zwykłych rzeczach
Dla wielu artystów wszystko zaczyna się od skromnego ołówka, a fotografując go z bliska, fotograf Lucas Piltz znalazł sposób na uczczenie i akceptację swojej twórczej strony.
Lucas zdecydował się na wykonanie sekwencji zdjęć w celu uzyskania większej głębi ostrości, niż normalnie byłoby to możliwe. „Aby uniknąć drgań, użyłem statywu” – mówi, „a ostrość ustawiłem ręcznie, ponieważ mam wtedy większą kontrolę i w ten sposób więcej się uczę. Zacząłem od przedniego pola ostrości, po czym przechodziłem do tyłu”. Po skadrowaniu obrazu Lucas wykonał 40 ujęć ołówka – każe z inną ogniskową – zanim je scalił.
Technika ta nosi nazwę focus stacking (kumulacja zakresu ostrości). Można ją zastosować poprzez scalenie zbioru obrazów z różnymi punktami ogniskowania w programie Digital Photo Professional firmy Canon.
4. Znajdź abstrakcyjną perspektywę na codzienne sprawy
„Jako zapracowany pracownik służby zdrowia, wykorzystuję fotografię jako narzędzie do rozładowania napięcia, aby być zadowoloną i zrelaksowaną w wolnym czasie” – wyjaśnia makrofotograf, Andrea Hunt. „Makrofotografia ujawnia rzadko obserwowane szczegóły, a sporą kreatywność można osiągnąć w granicach własnego domu i ogrodu”.
Aby odtworzyć surrealistyczne ujęcia Andrei, potrzebne jest szklane naczynie do pieczenia, uniesione nad podłożem w każdym narożniku i napełnione wodą. Następnie należy dodawać olej – stopniowo, aby móc eksperymentować z różnymi jego ilościami. Aby nadać olejowi efektowny kolor, Andrea umieszcza pod naczyniem smartfon lub tablet z kolorowym wyświetlaczem, ale można również użyć kolorowej karty lub tapety.
Podczas wykonywania ujęcia z zawieszonym w wodzie olejem najłatwiej jest ustawić ostrość ręcznie i wykonać zdjęcia w trybie preselekcji przysłony (Av). „Fotografowanie z wartością f/10 daje mi wystarczającą głębię ostrości, aby uchwycić warstwę oleju, nie docierając do dna szklanego naczynia” – mówi Andrea.
Możesz użyć tej samej techniki, aby rozjaśnić obowiązki domowe. Fotograf Tibo Tuypens odkrył, że płyn do mycia naczyń może tworzyć piękne, geometryczne kształty, dodając po prostu kilka kropel do płytkiej warstwy wody w naczyniu do pieczenia.
Jako tła Tibo lubi używać kolorowych arkuszy papieru. „Następnie używam lampy błyskowej, aby odbijać kolory w wodzie” – mówi. „Doskonale się to sprawdza do łączenia kolorów i tworzenia gradientów”.
Aby wytworzyć bąbelki, po prostu weź słomkę i podmuchaj w wodę – a potem zrób zdjęcia! „Niezależnie od tego, co ustawisz przed obiektywem, zawsze będzie zbiór kształtów, tekstur i rozproszonego światła” – mówi Tibo.
Autor: Phil Hall
Powiązane produkty
-
EOS RP
Niewielki, lekki i łatwy w obsłudze aparat bezlusterkowy, idealny do fotografowaniu w podróży i na co dzień. -
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
Umożliwia przybliżenie obiektu. -
EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Atrakcyjny cenowo, standardowy obiektyw zmiennoogniskowy z silnikiem STM i stabilizatorem obrazu — idealny na początek przygody z aparatami EOS. -
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Makroobiektyw z silnikiem USM i dużym otworem przysłony f/2,8 pozwalający uchwycić niesamowite szczegóły niewidoczne dla ludzkiego oka. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu.
Powiązane artykuły
Rób niesamowite zdjęcia makro pszczół
Jak robić wspaniałe zdjęcia makro małych, szybko poruszających się owadów.
Makrofotografia kulinarna
Korzystaj z makroobiektywów firmy Canon, by fotografować żywność i tworzyć interesujące abstrakcyjne formy.
Sekwencja nastaw ostrości (focus stacking) dla początkujących
Fotograf Matt Doogue wyjaśnia, w jaki sposób narzędzia sekwencji nastaw ostrości (focus stacking) firmy Canon mogą pomóc w makrofotografii i fotografowaniu krajobrazów z zachowaniem ostrości od przodu do tyłu.
Fotografowanie kwiatów odbitych w kroplach wody
Uwolnij swój kreatywny potencjał i dowiedz, jak robić piękne zdjęcia kwiatów odbitych w kroplach wody.