Jeśli szukasz odpoczynku od codzienności, z pewnością w niedalekiej odległości znajdziesz wodę – wiele osób korzysta z uspokajającego wpływu wody w naturalnym środowisku, wybierając się na plażę wraz z rodziną lub na spacer wzdłuż brzegów meandrującej rzeki. Niezależnie od tego, czy będą to rozbijające się fale, rozmyta mgiełka wodospadu czy też odbicie w spokojnej tafli jeziora, woda prawdopodobnie pojawi się na Twoich letnich zdjęciach. W jaki sposób zrobić przyciągające wzrok zdjęcia tak zróżnicowanego, pełnego ruchu obiektu? Istnieje wiele twórczych możliwości, które można zastosować, aby poprawić jakość swoich letnich zdjęć.
Te pięć technik fotografowania wody pomoże w uzyskaniu lepszej jakości zdjęć, niezależnie od tego, czy poznajesz świat w czasie letniej pogody, czy fotografujesz obiekty bliżej domu w chłodniejsze dni.
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Przyjemność na świeżym powietrzu: 5 technik fotografowania wody
1. Fotografowanie odbić w wodzie
Duży zbiornik stojącej wody to idealne miejsce na uchwycenie wyraźnych odbić, które są doskonałym sposobem na zwiększenie atrakcyjności zwykłego pejzażu. Zwracaj uwagę na wodę podczas wędrówek – przepływające strumienie dają bardziej abstrakcyjne efekty odbicia, a nieruchoma powierzchnia kałuży może tworzyć spokojne, bardziej lustrzane odbicie. Jeśli właśnie tego szukasz, przed wykonaniem zdjęcia znajdź osłonięty punkt lub poczekaj, aż powiewy wiatru osłabną.
Ustawienie aparatu na tryb preselekcji przysłony (Av) umożliwia wybór przysłony, a gdy aparat automatycznie dostosowuje czas naświetlania w celu uzyskania właściwej ekspozycji. Aby uzyskać ostrość zarówno pierwszego planu, jak i odbitych szczegółów na dalszym planie, należy wybrać wąską przysłonę oraz użyć kalkulatora głębi ostrości (DOF) i odległości hiperfokalnej w aplikacji Photo Companion. Ustawienie ostrości na punkt zgodny z odległością hiperfokalną pomaga wyostrzyć większą część ujęcia – trzeba znaleźć najbliższy punkt, którego wyostrzenie zapewni także ostrość tła na akceptowalnym poziomie.
Alternatywą dla wąskiej przysłony jest użycie bardzo dużego otworu przysłony w celu rozmycia pierwszego planu lub odbicia w wodzie i uzyskania abstrakcyjnego efektu.
2. Fotografowanie wodospadów
Następnym razem, gdy wybierzesz się na pieszą wędrówkę i dostrzeżesz rozpryskujący się wodospad, który chcesz uwiecznić na zdjęciu, wykorzystaj potencjał takiego ujęcia, dodając filtr szary do konfiguracji aparatu. Filtry szare zapobiegają przedostawaniu się światła do aparatu w mierzonych ilościach (stopnie), co zapewnia większą kontrolę podczas wyboru czasu naświetlania. 6-stopniowy filtr szary idealnie nadaje się do fotografowania wodospadów i jest prawdopodobnie najlepszym filtrem do rozmywania wody. Przed rozpoczęciem fotografowania należy obserwować przepływ wodospadu i zwrócić uwagę na jego położenie u podstawy, ponieważ obszar ten tworzy piękne, rozmyte smugi.
Aby uzyskać prostą konfigurację, należy ustawić aparat w trybie ręcznym (M) z małą przysłoną, która zapewni głębię ostrości i czułość ISO 100, a następnie wyregulować czas naświetlania do uzyskania prawidłowego pomiaru. Następnie należy założyć filtr szary i odpowiednio dostosować czas naświetlania. Każdy stopień światła zablokowanego przez filtr szary pozwala podwoić czas ekspozycji. Metoda zliczania kliknięć może być przydatna podczas przeliczania, ponieważ są to dwa lub trzy kliknięcia pokrętła czasu naświetlania na jeden stopień (w zależności od przyrostu stopni ustawionych w menu aparatu).
3. Sposoby wygładzania powierzchni morza
Spacery po plaży to jedna z największych atrakcji lata, którą z przyjemnością uwiecznisz w swoim albumie fotograficznym. Ocean może być jednym z najbardziej spektakularnych widoków natury, jednak poszarpana powierzchnia może czasami wyglądać niezbyt korzystnie na zdjęciu. Dzięki bardzo długiej ekspozycji w celu rozmycia ruchu morza można przekształcić pieniącą się wodę w jedwabiście gładką, pozbawioną szczegółów powierzchnię. Jeśli fotografujesz przy świetle dziennym, potrzebny jest mocny filtr szary, który blokuje około 10–16 stopni oświetlenia. O zmierzchu potrzebny może być jedynie słabszy filtr szary lub żaden – jeśli chcesz to sprawdzić, wybierz się na poranny spacer i fotografuj plażę, która jest niemal w całości dla ciebie.
4. Fotografowanie rozbijających się fal
Jeśli chcesz zatrzymać spektakularny ruch morza, potrzebujesz krótkiego czasu naświetlania (około 1/500 s). Z kolei dłuższy czas naświetlania może pomóc także w uchwyceniu ruchu poprzez przekształcenie rozprysków i kropel w rozbryzgujące i rozmyte smugi. Ustaw w aparacie trybie preselekcji migawki (Tv), użyj czułości ISO 100 i wybierz czas naświetlania około 1/20 s. Przy takim czasie naświetlania przydatny będzie statyw, ale jeśli potrafisz skutecznie unieruchomić aparat, możesz fotografować z ręki.
Jeśli masz obiektyw ze stabilizatorem obrazu lub aparat EOS R5 bądź R6 z wbudowanym mechanizmem IS, użycie szerokokątnego obiektywu o ogniskowej 20 mm umożliwi – zgodnie z zasadą „odwrotności” – fotografowanie z ręki z czasem naświetlania 1/20 s.
5. Unieruchamianie kropel wody
Niestety, pogoda nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. W takim przypadku zawsze możesz ćwiczyć fotografowanie wody bliżej domu, a krople wody mogą wyglądać niewiarygodnie na zdjęciach z bliska. Aby uchwycić spadającą kroplę wody, należy użyć zewnętrznej lampy błyskowej, takiej jak Canon Speedlite EL-100, i fotografować w ciemnym miejscu. W ten sposób można użyć czasu trwania błysku (długości strumienia światła) do uchwycenia momentu, w którym kropla uderza o powierzchnię wody.
Przećwicz technikę, ustawiając kroplomierz lub strzykawkę nad szklanką wody, a lampę błyskową tak, aby oświetlić kroplę od tyłu. Ustaw w aparacie tryb ręczny (M) przy ustawieniu f/8, ISO 100 i czasie naświetlania około dwóch sekund. Rozpocznij ekspozycję, spuść kroplę wody, a następnie ręcznie wyzwalaj błysk, gdy kropla uderza o powierzchnię lub użyj zdalnego wyzwalania do automatycznego uruchomienia lampy błyskowej. To wyzwanie dla umiejętności fotografowania i techniki oświetlania, ale efekty mogą być spektakularne.
Autor: James Paterson
Produkty powiązane
-
Lustrzanki cyfrowe
EOS 850D
Zrób kolejny krok w kierunku możliwości twórczych i rejestruj pełne atrakcyjnych szczegółów zdjęcia oraz zachwycające filmy w rozdzielczości 4K za pomocą lekkiej lustrzanki cyfrowej z funkcją łączności – dzięki temu zyskasz inspirację i satysfakcję. -
Obiektywy do lustrzanek cyfrowych
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Niezwykle wszechstronny obiektyw zmiennoogniskowy z technologią Nano USM pozwalającą fotografować i filmować dynamiczne wydarzenia. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS RP
Niewielki, lekki i łatwy w obsłudze aparat bezlusterkowy, idealny do fotografowaniu w podróży i na co dzień. -
Obiektywy RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu. -
Obiektywy RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Idealny obiektyw do codziennego użytku dla entuzjastów fotografii, którzy korzystają z pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Łatwy w użyciu, lekki, kompaktowy model RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pozwala przejść na wyższy poziom fotograficznego wtajemniczenia.
Powiązane artykuły
-
FOTOGRAFOWANIE RUCHU
Fotografowanie ruchomych obiektów
Dowiedz się, jak uchwycić ruch i nadać zdjęciom wrażenie ruchu.
-
FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU
Wskazówki dotyczące fotografowania pejzaży morskich
Dowiedz się, jak robić wspaniałe zdjęcia pejzaży morskich, korzystając z naszych profesjonalnych wskazówek.
-
MAKROFOTOGRAFIA
Fotografowanie kwiatów odbitych w kroplach wody
Uwolnij swój kreatywny potencjał i dowiedz, jak robić piękne zdjęcia kwiatów odbitych w kroplach wody.
-
FOTOGRAFOWANIE JESIENIĄ
Uwiecznianie uroku jesieni
Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać tę porę roku, fotografując kolorowe liście spod wody