FOTOGRAFIA KREATYWNA

7 dni i 7 kreatywnych sposobów na rozwój własnego stylu

Kym Moseley, zawodowy fotograf i filmowiec oraz zagorzały TikToker, dzieli się wskazówkami i sztuczkami, dzięki którym można tworzyć niezapomniane zdjęcia.
Portret mężczyzny. Jego twarz została rozciągnięta na obrazie podczas edycji. Całość na fioletowym tle.

Rozwój kreatywności ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości fotografii. Nauka eksperymentowania ze stylami i próbowania nowych technik może prowadzić do odważnych i często zaskakujących wyników. Kym Moseley jest zagorzałym zwolennikiem testowania pomysłów, którymi następnie dzieli z licznymi obserwującymi go na TikToku.

Niedawno Kym przesunął granicę własnej kreatywności, stawiając sobie każdego dnia tygodnia inne wyzwanie fotograficzne i dokumentując je w poradniku na TikToku. Kym dzieli się tymi siedmioma technikami i omawia twórczy proces myślenia odpowiadający za każde z jego wyjątkowych zdjęć.

1. Dodaj element abstrakcyjny

Niektórzy twierdzą, że aparat nigdy nie kłamie, ale aplikacje do edycji z pewnością mogą zniekształcić prawdę. „Uważam, że surrealistyczna prace Salvadora Dalí są naprawdę inspirujące. Chciałem stworzyć coś podobnego” – mówi Kym o fantastycznym obrazie na górze tej strony. „Nie miałem pewności, co zamierzam zrobić, więc postanowiłem zrobić autoportret i zachować prostotę. Aplikacja Canon Camera Connect bardzo się tutaj przydaje. Można automatycznie ustawić ostrość, stojąc przed aparatem. Nie trzeba działać po omacku.

„Dla mnie na portrecie najważniejsze są oczy” – kontynuuje Kym. „To właśnie oczy należy wyostrzyć przed zrobieniem zdjęcia, a ponadto to one kryją w sobie historię. Myślę, że najgorszą rzeczą na portrecie jest nieszczery uśmiech. Zawsze umiem dostrzec, że oczy nie są »uśmiechnięte«. Aby na tym ujęciu uzyskać coś zupełnie innego, zdecydowałem się całkowicie usunąć oczy ze zdjęcia, eliminując w ten sposób wszelką indywidualność i osobowość. Na etapie edycji rozciągnąłem część twarzy. W efekcie powstał portret, który mógłby przedstawiać dowolną osobę. Myślę, że to naprawdę surrealistyczna praca”.

2. Zmień kąt widzenia, aby uwzględnić otoczenie

Sfotografowany od dołu ptak przelatuje między dwoma drapaczami chmur na tle błękitnego nieba.

„Sfotografowanie tych budynków przy użyciu ultraszerokokątnego obiektywu i przysłony f/4,5 dało wystarczającą głębię ostrości, aby wyostrzyć wszystkie elementy. Użyłem czasu naświetlania 1/125 s” – mówi Kym o zdjęciu zatytułowanym „Look Up” (Spójrz w górę). „To wystarczająco krótki czas do robienia szerokokątnych zdjęć z ręki”. © Kym Moseley

„Robię głównie portrety i fotografuję ludzi, ale warto rzucać sobie wyzwania” – mówi Kym. Nie używał ultraszerokokątnego obiektywu, np. RF 16mm F2.8 STM lub Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM do zdjęć portretowych, ale uważa, że taki obiektyw może nadać dynamiczną perspektywę panoramom miast, takim jak pokazana powyżej. „Na tym zdjęciu chciałem przedstawić coś innego niż zwykły obraz budynków. Postanowiłem fotografować aparatem skierowanym w górę” – wyjaśnia.

Kym korzysta z aparatu Canon EOS R6. Dzięki adapterowi mocowania Canon EF-EOS R można używać z tym aparatem obiektywów EF lub EF-S.

„Podobało mi to, w jaki sposób drapacze chmur wydawały się chylić ku sobie dzięki wybranej przeze mnie perspektywie, ale czułem, że muszę mieć coś na środku nieba, na przykład ptaka lub samolot. Nie udało mi się to, więc wyciąłem ptaka z tła starego zdjęcia i wkleiłem go w odpowiednie miejsce”.

3. Postaw na kreatywność przy autoportretach

Portret mężczyzny z chińskimi znakami rzuconymi na jego twarz za pomocą projektora.

Wprawdzie aparaty bezlusterkowe umożliwiają podgląd efektów ekspozycji i ustawień balansu bieli w elektronicznym wizjerze, ale z tych samych zalet można korzystać we wszystkich lustrzankach cyfrowych firmy Canon, które obsługują funkcję Live View, dzięki tylnemu ekranowi. © Kym Moseley

„Uwielbiam portrety mroczne, kinematograficzne i retro, jak zdjęcia w filmie” – mówi Kym o inspiracji w kontekście swojej trzeciej techniki. „Chciałem, aby większość kadru była ciemna, a tylko jego część była oświetlona w spektakularny sposób. Aby stworzyć ten efekt, użyłem latarki LED, która nieco rozświetliła tło. Następnie podłączyłem telefon do projektora i wstawiłem chiński znak oznaczający miłość i rzuciłem ten obraz na swoją twarz.

„Praktycznie zawsze używam ręcznego trybu ekspozycji, dzięki czemu mogę uzyskać żądany wygląd, zwłaszcza w przypadku ciemnych obrazów” – kontynuuje Kym. „Jakiś czas temu zamieniłem aparat Canon EOS 6D Mark II na model EOS R6. Podobnie jak wszystkie aparaty bezlusterkowe firmy Canon umożliwia on bieżący podgląd ekspozycji i balansu bieli w wizjerze. Bawiłem się kolorami latarki LED i chińskimi znakami w telefonie, aż uzyskałem równowagę, na której mi zależało – niebieskawe tło i czerwonawy tekst”.

W przypadku zdjęć portretowych Kym preferuje małą głębię ostrości, która pozwala wyodrębnić obiektu z rozmytego tła. Umożliwiają to obiektywy z jasną przysłoną. Idealnymi, a przy tym ekonomicznymi rozwiązaniami są tutaj modele Canon RF 50mm F1.8 STM i EF 50mm f/1.8 STM.

4. Używaj cieni i światła

Cień ręki przekazującej różę innej ręce, również w cieniu.

Kym uważa, że śmiałe, proste kształty czasami mogą wyrażać więcej niż światło i kolory. „To ujęcie dwóch rąk i kwiatu ukazuje interakcję między ludźmi” – mówi. © Kym Moseley

„Jasne, pełne słonecznego blasku zdjęcia można znaleźć wszędzie. Ja uwielbiam bawić się cieniami i sylwetkami” – mówi Kym. Na tym zdjęciu przedstawiającym kształt dwóch rąk i kwiatu na tle szarej ściany chciał zachować prostotę i wprowadzić element dramaturgii. „Wiele inspiracji czerpię ze zdjęć, które widziałem w filmach, telewizji lub serwisach takich jak TikTok i Instagram. Tutaj ktoś umieszcza kwiat w dłoni innej osoby. Myślę, że dzięki temu obraz ma silną wymowę i spory ładunek emocjonalny”.

Kym kontynuuje: „Zdjęcie zrobiłem wewnątrz budynku, kierując aparat w stronę okna. Prześwietliłem obraz o mniej więcej jeden stopień, aby pozbyć się szczegółów jasnego tła. Zrobiłem dwa oddzielne zdjęcia: najpierw zdjęcie pierwszej ręki, a potem drugiej. To tak naprawdę moje dłonie, więc użyłem aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego sterowania wszystkimi ustawieniami i uzyskania podglądu zdjęć w telefonie. Na koniec połączyłem oba zdjęcia w aplikacji do edycji, aby utworzyć złożony obraz”.

5. Eksperymentuj z kompozycją

Skateboardzista na słabo oświetlonym, wielopiętrowym parkingu.

Ludzie często myślą, że w przypadku dynamicznych wydarzeń trzeba użyć krótkiego czasu naświetlania. Kym poszedł w przeciwnym kierunku i użył długiego naświetlania – 1/30 sekundy – aby dodać efekt rozmycia i oddać wrażenie ruchu. © Kym Moseley

„Podoba mi się to, że tak wiele aparatów Canon ma obracany ekran. Można go używać do komponowania ujęć pod nietypowym kątem, trzymając aparat wysoko lub bardzo nisko” – mówi Kym. W przypadku zdjęcia skateboardzisty na słabo oświetlonym parkingu aparat znajdował się na poziomie podłoża, co zdaniem Kyma zapewniło interesującą perspektywę. „Udało mi się powiększyć i pomniejszyć odpowiednie części ciała skateboardzisty. Stopa będąca bliżej obiektywu wydaje się ogromna, a reszta jego ciała stopniowo się zmniejsza” – wyjaśnia. „Gdybym zrobił to zdjęcie z poziomu oczu, nie miałoby takiej wymowy.

„Możliwość rejestrowania 20 klatek na sekundę w aparacie Canon EOS R6 to kolejna przydatna funkcja w przypadku tego typu ujęć” – kontynuuje Kym. „Zrobiłem szybką serię zdjęć, aby uchwycić najważniejszy moment. Niezależnie od tego, jakiego aparatu używamy, warto korzystać z najszybszej serii zdjęć w przypadku tego rodzaju obrazów”.

6. Zapanuj nad fauną

Gołąb odlatuje z wyciągniętej ręki trzymającej karmę.

Kym użył jednopunktowego autofokusa w przypadku tego zdjęcia, ale mógł też skorzystać z niesamowitego, wspieranego opartą na uczeniu głębokim sztuczną inteligencją trybu AF z wykrywaniem ptaków w modelu Canon EOS R6. Jest on również dostępny w aparatach EOS R5 i EOS R3. Umożliwia inteligentnie blokowanie ostrości na ptaku i śledzenie jego ruchu. Wykrywane jest jego ciało, głowa, a nawet oczy, o ile są widoczne. „Podoba mi się intuicyjna i łatwa obsługa aparatu EOS R6” – mówi Kym. © Kym Moseley

Nie trzeba już jeździć na safari, aby robić zadziwiające zdjęcia dzikiej przyrody. Wspaniałe efekty można uzyskać w swoim ogrodzie. W przypadku Kyma był to lokalny park. Ten użytkownik TikToka tak mówi o zdjęciu gołębia odlatującego po spożyciu karmy: „Zawsze inspirowały mnie zdjęcia gołębi zbierających się do lotu i ludzi trzymających w dłoniach egzotyczne ptaki. Zdecydowałem się połączyć te dwie wizje na tym zdjęciu.

„W parku jest kawiarnia, w której można kupić karmę dla kaczek. Karma przyciąga też gołębie. Trzymałem aparat w jednej ręce, a drugą kusiłem gołębia. Użyłem krótkiego czasu naświetlania: 1/1600 sekundy, aby unieruchomić odlatującego gołębia”.

7. Podwójne ujęcie

Czarno-biały obraz z podwójną ekspozycją przedstawiający młodego mężczyznę z krótko przyciętymi włosami.

Kym mówi, że ten obraz z podwójną ekspozycją nie udałby się bez funkcji aparatu Canon EOS R6, która umożliwiała wyświetlanie półprzezroczystego pierwszego zdjęcia, na które mógł nałożyć podgląd drugiego zdjęcia, aby wyrównać oczy. „To fantastyczny aparat” – mówi. Ta funkcja jest również dostępna w wielu innych aparatach firmy Canon, w tym w modelach EOS 90D, EOS 6D Mark II i EOS RP. © Kym Moseley

„To kolejne zdjęcie, które powstało częściowo z inspiracji pracą innej osoby” – mówi Kym o swojej ostatniej w ramach tej serii, zapadającej w pamięć fotografii. „Podwójne ekspozycje zawsze przyciągają uwagę. Chciałem stworzyć obraz, na którym lewe i prawe oko były dokładnie nałożone na dwa oddzielne zdjęcia” – wyjaśnia. „Było trochę prób i błędów, ponieważ okazało się, że źrenice oka muszą być umieszczone bardzo precyzyjnie.

Tryb ekspozycji wielokrotnej w aparacie Canon EOS R6 był bardzo pomocny” – kontynuuje Kym. „Gdy zrobimy pierwsze zdjęcie, jest ono wyświetlane w wizjerze lub na tylnym ekranie w półprzezroczystej postaci, dzięki czemu można go użyć do dokładnego skomponowania drugiego zdjęcia”.

Bez względu na to, czy stawiasz sobie całotygodniowe wyzwania jak Kym i codziennie wypróbowujesz jedną z technik, czy testujesz kilka z nich we własnym tempie, przekraczanie fotograficznych granic daje dużo radości i satysfakcji. Nie zapomnij udostępnić swoich prac pod hashtagiem #FreeYourStory, z oznaczeniem @canonemea.



Autor: Matthew Richards

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Oświetlenie portretowe w technice low key i high key

    Twórz klasyczne zestawy oświetleniowe, aby robić wysokiej jakości, nastrojowe portrety.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Rób lepsze selfie

    TikTokerka Nina Collins wyjaśnia, jak robić kreatywne autoportrety w domu.

  • PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

    Jak robić zdjęcia z określoną estetyką

    Steffi Marla, influencerka działająca w mediach społecznościowych, opowiada o tym, co robi, aby jej zdjęcia wyróżniały się w Internecie.

  • FOTOGRAFIA ULICZNA

    Portrety do druku

    Fotograf i TikToker Kym Moseley dzieli się wskazówkami dotyczącymi robienia i udostępniania atrakcyjnych zdjęć obcych ludzi.