Jaka jest idealna drukarka? Odpowiedź będzie różna, w zależności od osoby. Od czasu do czasu wszyscy musimy drukować dokumenty, ale wielu z nas lubi też kreatywnie pracować i drukuje zdjęcia, prace domowe dzieci i projekty studenckie. Wielu z nas założyło firmy w domu lub przygotowało małe biuro i pracuje tam przez jakiś czas, więc zależy nam na możliwości tworzenia profesjonalnie wyglądających czarno-białych lub kolorowych dokumentów biznesowych.
Wybór odpowiedniego typu drukarki zależy w dużej mierze od tego, jakie zadania drukowania są najczęściej wykonywane. Różnią się one w zależności od tego, czy drukowane są dokumenty biznesowe o dużej gramaturze, wydruki fotograficzne czy oba rodzaje materiałów; czy drukujemy na zwykłym papierze, papierze błyszczącym czy na papierze artystycznym o wysokiej jakości; czy nasze wydruki są głównie monochromatyczne czy kolorowe; a także o tego, czy drukujemy pojedyncze dokumenty czy większe ich liczby. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to szybkość drukowania, rozmiar drukarki, największy możliwy rozmiar wydruku oraz całkowity koszt wydruku (w tym atrament/toner i papier).
Firma Canon produkuje szeroką gamę drukarek atramentowych i laserowych, które są dostosowane do różnych potrzeb i możliwości budżetowych. Przyjrzyjmy się bliżej głównym różnicom między tymi dwoma typami i najlepszym modelom w każdej z serii. Ułatwi to podjęcie decyzji o wyborze idealnej drukarki.
Drukarki atramentowe czy laserowe: które z nich są odpowiednie dla Ciebie?
Drukarki atramentowe i laserowe: sposób działania
Podstawową różnicą między drukarkami atramentowymi i laserowymi jest to, że są one oparte odpowiednio na mokrych i suchych procesach drukowania. Drukarki atramentowe nakładają płynny atrament na papier, podczas gdy drukarki laserowe wykorzystują suchy toner, który jest nakładany na papier za pomocą rolki o wysokiej temperaturze.
Jednak to nie wszystko. W drukarkach atramentowych zwykle używa się atramentów barwnikowych, ale w niektórych z nich wykorzystuje się atramenty pigmentowe, które działają inaczej w przypadku różnych typów papieru – są one w mniejszym stopniu absorbowane, więc wydruki mogą wydawać się bardziej wyraźne, ale kolory są mniej jaskrawe. Ponadto, w zależności od modelu, drukarki atramentowe firmy Canon wykorzystują od trzech do dziesięciu różnych kolorów atramentu. Teoretycznie im więcej kolorów atramentu, tym większa gama kolorów, które może odwzorować drukarka, ale w praktyce różnice mogą być subtelne i mogą mieć znaczenie tylko dla fotografów, którzy chcą drukować odbitki z idealnym odwzorowaniem barw.
Porównanie trwałości atramentu
Ogólnie rzecz biorąc, atramenty pigmentowe stosowane w drukarkach atramentowych są bardziej trwałe i odporne na rozmazywanie na zwykłym papierze niż atramenty barwnikowe, a także zapewniają lepszy, bardziej wyrazisty tekst. Dzięki temu idealnie nadają się do drukowania dokumentów. Dla porównania atramenty barwnikowe lepiej nadają się do drukowania zdjęć na papierze błyszczącym. Mniejsze cząsteczki atramentu barwnikowego mogą być w pełni wchłaniane pod ochronną wierzchnią warstwę błyszczącego papieru fotograficznego, co przekłada się na bardziej jednolite błyszczące wykończenie. Niektóre z drukarek atramentowych serii PIXMA firmy Canon łączą w sobie czarny atrament pigmentowy do wydruków tekstowych oraz atramenty oparte na barwnikach (błękitny, amarantowy, żółty i czarny), zapewniając wysoką jakość wydruku zdjęć. Z kolei seria drukarek biznesowych Canon MAXIFY ma atrament pigmentowy, który generuje dokumenty o dużej trwałości i czytelności.
Drukarki laserowe nadal mają przewagę, jeśli chodzi o drukowanie dokumentów biznesowych. Czarno-białe i kolorowe wydruki na zwykłym papierze cechują się najwyższą trwałością i odpornością na rozmazywanie. Co więcej, dokumenty te można archiwizować przez długi czas w chronionych środowiskach, takich jak biblioteki, magazyny w biurze itp.
Wydruki z drukarek atramentowych cechują się podobnymi właściwościami w kontekście archiwizacji – wszystko dzięki zastosowaniu atramentu pigmentowego i technologii ChromaLife 100 firmy Canon. Połączenie określonego rodzaju papieru fotograficznego i atramentu firmy Canon sprawia, że ta technologia tworzy wiązanie zapewniające trwałość kolorów w warunkach archiwizacji nawet przez 100 lat1.
Wydajne drukowanie
W przypadku drukowania w dużych nakładach najlepszym wyborem może być drukarka o dużej wydajności, np. drukarka laserowa. Kasety z tonerem stosowane w drukarkach laserowych mają zwykle znacznie większą wydajność niż kasety z atramentem do drukarek atramentowych. Jednak firma Canon oferuje opcje standardowej i wysokiej wydajności w swoich drukarkach laserowych, aby dostosować ofertę do różnych wymagań i budżetów. Kasety o wysokiej wydajności do drukarek serii i-SENSYS MF750 zawierają ilość toneru wystarczającą do wydrukowania 7600 czarno-białych i 5500 kolorowych dokumentów2, a w przypadku urządzeń serii i-SENSYS MF650 – do 3100 czarno-białych i 2300 kolorowych dokumentów.
Nie należy jednak wykluczać drukarek atramentowych. Drukarki atramentowe MegaTank serii MAXIFY GX firmy Canon zazwyczaj mogą wydrukować do 9000 czarno-białych lub do 21 000 kolorowych dokumentów w trybie ekonomicznym, zanim konieczne będzie uzupełnienie zbiorników z atramentem3. Uzupełnianie zbiorników z butelek z atramentem jest szybkim, łatwym i niepowodującym bałaganu procesem, który jest o wiele bardziej wydajny i ekonomiczny niż w przypadku pracy z kasetami lub tonerem.
Maksymalna wszechstronność
Drukarki atramentowe mogą być szczególnie wszechstronne. Cechują się doskonałą dynamiką w kontekście kolorowych zdjęć i grafiki oraz dużą wydajnością drukowania dokumentów, zwłaszcza w modelach z czarnym atramentem pigmentowym. Drukarki atramentowe mogą również drukować na różnych nośnikach, w tym na papierze błyszczącym, matowym i półbłyszczącym, dekoracjach i nośnikach do kreatywnej pracy. Drukarki laserowe wykorzystują wysoką temperaturę, dlatego nie mogą drukować na tak szerokiej gamie nośników, w szczególności na powlekanym papierze fotograficznym. Jeśli jednak nie chcesz drukować zdjęć, jedna z drukarek laserowych i-SENSYS MF firmy Canon doskonale poradzi sobie z drukowaniem dokumentów czarno-białych i kolorowych i będzie bardzo skuteczna w przypadku grafiki.
Ponadto, jeśli potrzebujesz drukarki monochromatycznej, firma Canon oferuje szeroką gamę czarno-białych drukarek laserowych, w tym wielofunkcyjne drukarki serii i-SENSYS MF450 oraz szybkie i wydajne drukarki jednofunkcyjne serii i-SENSYS LBP230. Cechują się one bardzo dużą szybkością drukowania (do 38 str./min). Umożliwiają drukowanie dwustronne (dostępne w standardzie) i obsługują łączność bezprzewodową. Gama drukarek atramentowych MegaTank obejmuje czarno-białe drukarki jednofunkcyjne PIXMA GM2040 i wielofunkcyjne drukarki PIXMA GM4040.
Zarówno drukarki atramentowe MAXIFY GX firmy Canon, jak i drukarki laserowe i-SENSYS MF mają wbudowany skaner, zwykle z automatycznym podajnikiem dokumentów, który umożliwia bezproblemowe skanowanie i kopiowanie wielostronicowych dokumentów. Niektóre modele umożliwiają nawet dwustronne skanowanie w ramach jednego przebiegu, co skraca czas skanowania o połowę. Łączy się to z funkcją automatycznego dwustronnego drukowania i kopiowania, a modele najwyższej klasy, takie jak wielofunkcyjna drukarka atramentowa MAXIFY GX7040 i wielofunkcyjna drukarka laserowa i-SENSYS MF754Cdw, zapewniają także autonomiczne funkcje faksu.
Jeśli jednak nie potrzebujesz dodatkowych funkcji, drukarki jednofunkcyjne, takie jak niewielkie laserowe drukarki kolorowe i-SENSYS LBP673Cdw i i-SENSYS LBP630 lub drukarka atramentowa MAXIFY GX5040, umożliwiają intuicyjne sterowanie i cechują się dużą szybkością drukowania oraz niższym kosztem zakupu.
Entuzjaści fotografii nie muszą już czuć się pominięci. Jednofunkcyjna drukarka atramentowa PIXMA G540 i wielofunkcyjna drukarka atramentowa PIXMA G640 firmy Canon mają wszystkie zalety związane z rozwiązaniem MegaTank, ale wykorzystują sześć atramentów barwnikowych, co przekłada się na wysoką jakość zdjęć.
Najwyższa wydajność
Gdy trzeba szybko wydrukować dużą liczbę stron, szybkość druku może mieć ogromne znaczenie. Może to być także zaskakująco ważny czynnik, jeśli drukujesz tylko jedną stronę. Niektóre dostępne na rynku drukarki laserowe mają bardzo niską wydajność drukowania bezpośrednio po włączeniu lub po wybudzeniu z trybu gotowości. Wynika to z faktu, że nagrzewanie się zespołu utrwalacza do temperatury roboczej może zająć dużo czasu. Dobrą wiadomością jest to, że drukarki laserowe serii i-SENSYS firmy Canon nagrzewają się w zaledwie 13–14 sekund od włączenia zasilania. Może to być znacznie krótszy czas niż w przypadku niektórych drukarek atramentowych, które często po włączeniu uruchamiają cykl automatycznego sprawdzania dysz i czyszczenia głowic drukujących.
Jeśli chodzi o porównanie szybkości druku laserowego i atramentowego, czas uzyskania pierwszego wydruku w drukarkach laserowych serii Canon i-SENSYS MF750 wynosi maks. 7,1 sekundy w przypadku stron czarno-białych i kolorowych. Później szybkość drukowania sięga 33 stron na minutę. W przypadku drukarek atramentowych MAXIFY GX5040 , GX6040 i GX7040 czas wydruku pierwszej kopii wynosi około 7 sekund (przy braku cyklu czyszczenia głowicy drukującej), a szybkość drukowania kolejnych stron – do 24 obrazów/min w trybie monochromatycznym lub 15,5 obrazu/min w trybie kolorowym. Jednak szybkość druku atramentowego może być mniejsza w przypadku użycia dużej ilości atramentu na kolejnych stronach, ponieważ drukarka wstrzyma drukowanie strony, aby umożliwić wyschnięcie poprzedniego arkusza. Dzięki temu wydruk jest suchy, gdy wychodzi z drukarki i nie rozmazuje się.
Druk dwustronny może zmniejszyć wydatki na zakup papieru i negatywny wpływ na środowisko, więc jest to kolejny czynnik, który należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyborze drukarki atramentowej lub laserowej. W przypadku każdej drukarki atramentowej płynny atrament może wsiąkać w zwykły papier, dlatego w przypadku druku dwustronnego może nastąpić przebicie, które pogorszy jakość wydruku. Drukarki atramentowe firmy Canon z atramentem barwnikowym zmniejszają gęstość na drugiej stronie papieru, aby ograniczyć ten efekt, a także skrócić czas schnięcia, natomiast drukarki atramentowe MAXIFY firmy Canon mają również tryby druku dwustronnego, które pozwalają ograniczyć ten efekt do minimum. Suchy proces drukowania laserowego zapewnia jednak najwyższą jakość wydruków dwustronnych za każdym razem.
Rozmiar ma znaczenie
Znalezienie miejsca na drukarkę może być wyzwaniem w domowym biurze. Drukarki laserowe są zwykle większe niż większość modeli atramentowych, ale seria Canon i-SENSYS jest wyjątkowo kompaktowa. Przykładowo urządzenie i-SENSYS MF651Cw ma wymiary 451 × 460 × 360 mm, w tym podajniki papieru, i waży 18,9 kg. Dla porównania, drukarka atramentowa MAXIFY GX6040 jest mniejsza (399 × 645 × 327 mm z wysuniętymi tacami) i lżejsza (11,6 kg). Model Canon PIXMA TR150 to łatwo przenośna drukarka atramentowa o wymiarach 322 × 185 × 66 mm i masie zaledwie 2,1 kg, dzięki czemu idealnie nadaje się do drukowania w podróży.
Czy wielu użytkowników będzie korzystać z tej samej drukarki? Wymienione tutaj modele PIXMA i MAXIFY GX są przeznaczone dla 1–5 użytkowników. Wymienione drukarki laserowe są idealne dla zespołów, które pracują z większą intensywnością.
W przypadku wielu użytkowników kolejnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Wybrane drukarki i-SENSYS firmy Canon mają opcje bezpiecznego drukowania, które umożliwiają wstrzymanie drukowania do momentu wprowadzenia kodu PIN lub hasła do drukarki. Dzięki temu poufne dokumenty nie będą drukowane do czasu dotarcia użytkownika na miejsce, więc nigdy nie będą leżeć na tacy wyjściowej i nie będą dostępne dla innych osób.
Koszt posiadania
Od lat wiadomo, że warto wziąć pod uwagę nie tylko początkową cenę zakupu drukarki, ale także koszt atramentu lub tonera przez cały okres jej eksploatacji. Drukarki Canon MegaTank z możliwością ponownego napełniania znacząco obniżyły zarówno koszt wydruku jednej strony, jak i całkowity koszt użytkowania, dzięki czemu są najbardziej przystępnym rozwiązaniem do drukowania dla użytkowników o średniej i dużej liczbie wydruków, niezależnie od stosowanej technologii.
W przypadku modeli laserowych drukarki serii Canon i-SENSYS MF, takie jak i-SENSYS MF750 i i-SENSYS MF650, są wyjątkowo ekonomiczne dzięki dostępności oddzielnych, wydajnych kaset z tonerem czarnym, błękitnym, amarantowym i żółtym.
Inną kwestią jest energooszczędność. W przypadku drukowania dużych ilości lub posiadania kilku drukarek zużycie energii znacznie wzrosnąć. Tryb oszczędzania energii drukarki włącza się automatycznie, gdy drukarka nie jest używana przez dłuższy czas. Działanie drukarki atramentowej w trybie gotowości powoduje niewielkie zużycie energii, a funkcja utrwalania na żądanie sprawia, że nagrzewnica w drukarkach laserowych rozgrzewa się w razie potrzeby, zmniejszając ilość energii potrzebnej do przygotowania urządzenia do drukowania, gdy drukarka jest włączona.
Łatwość obsługi
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drukarkę atramentową czy laserową, potrzebujesz urządzenia, które będzie łatwe w obsłudze. Drukarki atramentowe MAXIFY GX6040 i GX7040 ułatwiają pracę w kontekście drukowania, skanowania i kopiowania dzięki kolorowym, uchylnym ekranom dotykowym o przekątnej 6,9 cm. Bezproblemowa łączność oznacza, że można połączyć się z chmurą za pomocą aplikacji Canon PRINT lub ekranu dotykowego drukarki. Co więcej, drukarki są zgodne z Apple AirPrint (iOS), Mopria (Android) i Chrome OS. Oba modele mają automatyczne podajniki na 50 arkuszy, a model MAXIFY GX7050 umożliwia skanowania dokumentów dwustronnych w ramach jednego przebiegu i obsługuje funkcję bezpośredniego faksowania.
Drukarki laserowe serii Canon i-SENSYS MF mają duże kolorowe ekrany dotykowe o przekątnej 12,7 cm, które zapewniają dostęp do biblioteki aplikacji i-SENSYS firmy Canon. Zwiększa to wydajność pracy i ułatwia obsługę, ponieważ aplikacje i interfejs można dostosować do własnych potrzeb. Użytkownicy drukarek laserowych i-SENSYS mogą korzystać z Apple AirPrint (iOS), Mopria (Android) i Chrome OS, a także z aplikacji Canon PRINT Business. Modele i-SENSYS MF645Cx i MF754Cdw obsługują funkcje bezpośredniego faksowania. Sprawdza się to w zastosowaniach domowych i w małych biurach. Dodatkową zaletą jest możliwość połączenia urządzeń serii i-SENSYS MF750 z chmurą.
Drukarka atramentowa a laserowa: decyzja
Drukarki atramentowe są odpowiednie do drukowania zdjęć, ponieważ dokładnie odwzorowują kolory i zwykle cechują się bogatszą gamą kolorów niż drukarki laserowe. Drukarki atramentowe są zwykle bardziej kompaktowe, dzięki czemu stanowią dobry wybór, gdy liczy się przestrzeń. Często początkowy koszt jest niższy, a napełniane zbiorniki z atramentem MegaTank firmy Canon oznaczają większą wydajność i niższe koszty eksploatacji niż w przypadku rozwiązań wykorzystujących kasety lub toner.
Drukarki laserowe i-SENSYS firmy Canon oraz drukarki atramentowe Canon MAXIFY idealnie nadają się do drukowania dokumentów biznesowych i innych dokumentów z dużą ilością tekstu. Drukarki laserowe Canon i-SENSYS umożliwiają ekonomiczne drukowanie dużej liczby dokumentów, drukują z większą wydajnością, a ponadto robią to szybciej – czas druku jest o połowę krótszy niż w przypadku pracy porównywalnych drukarek atramentowych. Nie występuje tu ryzyko rozmazywania się atramentu i jego przebijania podczas drukowania dwustronnego.
Zarówno drukarki atramentowe Canon MAXIFY GX, jak i drukarki laserowe Canon i-SENSYS doskonale nadają się do użytku w intensywnie działających gospodarstwach domowych, a także w domowym lub małym biurze. Udostępniają szeroki zakres funkcji, a ponadto są wszechstronne, szybkie, niezawodne, ekonomiczne i łatwe w obsłudze. Aby uzyskać więcej informacji na temat drukarki, która może spełnić Twoje potrzeby, skorzystaj z narzędzia wyboru drukarki firmy Canon.
Autorzy: Matthew Richards i Alex Summersby
- Dane dotyczące trwałości są przewidywaniami opartymi na testach przeprowadzonych przez firmę Canon w warunkach przyspieszonych zmian środowiskowych i nie są gwarantowane.
- Na podstawie normy ISO/IEC 19798.
- Wydajność druku jest wartością szacowaną na podstawie niezależnej metody testowej firmy Canon, w ramach której jest stosowana karta ISO/IEC 24712 i symulacja ciągłego drukowania z wymianą zbiorników po wstępnej konfiguracji urządzenia.
- Tryb ekonomiczny zmniejsza zużycie atramentu poprzez obniżenie gęstości, dzięki czemu można wydrukować o 50% więcej stron niż w trybie standardowym.