„Przed rozpoczęciem przygody z makrofotografią nie byłem specjalnym miłośnikiem owadów” – mówi francuski fotograf Pierre Anquet. „Teraz uważam, że jeśli uważnie się im przyjrzymy, dostrzeżemy ich piękno”.
„Początkowo zajmowałem się fotografią krajobrazową i portretową, ale kiedy obejrzałem film Thomasa Shahana, Amerykanina zajmującego się makrofotografią, zakochałem się w tym gatunku fotografii” – mówi.
Niesamowite zdjęcia zbliżeniowe mogą wydawać się obszarem zarezerwowanym dla doświadczonych fotografów z najdroższym sprzętem, ale mogą je robić także osoby mające niższy budżet. Można eksperymentować z funkcją wyostrzania z małej odległości za pomocą podstawowego obiektywu, a później wyposażyć się w makroobiektyw.
MAKROFOTOGRAFIA
Odkryj ukryty świat owadów
1. Kreatywna fotografia zbliżeniowa przy użyciu podstawowego obiektywu
Wprawdzie prawdziwy makroobiektyw zapewnia niesamowite powiększenie, ale standardowy obiektyw zmiennoogniskowy pozwala wyostrzać obiekty z wystarczająco małej odległości, aby udało się nim sfotografować większe owady.
„Na potrzeby tych ujęć znalazłem modliszkę rogatą” – wyjaśnia Pierre. „Ma ona od 3 do 4 cm długości, więc mogłem wypełnić nią cały kadr, korzystając z obiektywu Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Największym wyzwaniem jest zbliżenie się do tego owada w celu zrobienia zdjęcia. Zalecam wczesną pobudkę, ponieważ rano jest on mniej aktywny”.
Obiektywy EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM i EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM mają wbudowane pierścieniowe lampy błyskowe do makrofotografii, które umożliwiają tworzenie ciekawych i kreatywnych efektów świetlnych, zarezerwowanych wcześniej tylko dla profesjonalistów.
Alternatywnym sposobem Pierre'a na osiągnięcie maksymalnego powiększenia jest wyostrzenie obrazu po ustawieniu największej ogniskowej, włączenie trybu ręcznego ustawiania ostrości i obracanie pierścieniem regulacji ostrości aż do uzyskania minimalnej odległości ogniskowania, a następnie delikatne przesuwanie aparatu do tyłu i do przodu w celu wyostrzenia obiektu.
Pierre woli fotografować bez statywu, ale może być on przydatny w makrofotografii, ponieważ drgania aparatu są uwydatniane. „Są za duże i przeszkadzają w pracy. Obiektyw 18–55 mm doskonale nadaje się do fotografowania z ręki, ponieważ jest bardzo mały, a stabilizator obrazu działa naprawdę dobrze”.
2. Przejście na makroobiektyw
Niewielki, bardzo ostry obiektyw, taki jak Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM, doskonale nadaje się do rozpoczęcia przygody z makrofotografią. Po ustawieniu minimalnej odległości ogniskowania zapewnia on rzeczywiste powiększenie (1x), co oznacza, że szczegóły zostaną wyostrzone na matrycy aparatu w rzeczywistym rozmiarze.
Jednym z elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas fotografowania z małej odległości, jest to, że głębia ostrości jest bardzo mała. Zastosowanie mniejszych otworów przysłony, takich jak f/11 i f/16, zwiększy głębię ostrości, ale zmniejszy ilość światła docierającego do matrycy. Skutkuje to dłuższym czasem naświetlania, co może powodować rozmycie obrazu w przypadku ruchu aparatu lub obiektu.
Aby temu przeciwdziałać, można zwiększyć czułość ISO w celu skrócenia czasu ekspozycji. „Dzięki modelowi EOS 90D mogę bez problemu używać czułości ISO 2000. Jednak trzeba poprawnie naświetlić obraz – jeśli później w oprogramowaniu zostanie podjęta próba zwiększenia ekspozycji, na obrazie będzie dużo szumu”.
Focus stacking to popularna technika, której używają miłośnicy makrofotografii w celu zwiększania głębi ostrości. Rzecz polega na wykonaniu sekwencji identycznych zdjęć i ręcznym przesuwaniu punktu ostrości w przypadku każdego zdjęcia. Wyostrzone obszary można połączyć w oprogramowaniu, aby uzyskać zdjęcie z większą głębią ostrości.
Aparat Canon EOS 90D ma wbudowaną funkcję sekwencji nastaw ostrości, która automatycznie wykonuje zdjęcia potrzebne do utworzenia obrazu ze skumulowanym zakresem ostrości w programie Canon Digital Photo Professional. „Praktyka sprawia, że cały proces staje się łatwy” – wyjaśnia Pierre. „Wybieram tryb serii zdjęć, ustawiam ostrość ręcznie na najbliższej części obiektu, a następnie powoli zbliżam aparat do owada, robiąc serię zdjęć”.
3. Ponadrzeczywisty rozmiar dzięki specjalistycznemu obiektywowi
Dokładna regulacja ostrości ma krytyczne znaczenie podczas pracy przy tak dużym powiększeniu jak 5x – wszelkie błędy będą jednakowo uwydatnione. Aby zadbać o dokładność podczas fotografowania owadów, Pierre obserwował obraz na dużym tylnym wyświetlaczu aparatu Canon EOS 90D. „Mogę powiększyć obraz ręcznie i zobaczyć, który element jest wyostrzony” – mówi. „Najpierw obracam pierścień na obiektywie, aby ustawić powiększenie, a potem zbliżam się do obiektu. Kiedy widzę na ekranie, że obiekt jest idealnie ostry, robię zdjęcie.
Przygodę z makrofotografią można zacząć od fotografowania obiektów w domu, np. wzoru na dywanie lub rośliny na parapecie. Później można przejść do uwieczniania szczegółów owadów.
Autor: Marcus Hawkins
Powiązane produkty
-
Aparaty bezlusterkowe
EOS R
Pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który zapewnia nowe możliwości twórcze dla fotografów i filmowców. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R6
Bez względu na to, co i jak fotografujesz, aparat EOS R6 pozwala na kreatywną pracę, która do tej pory wydawała się niemożliwa. -
Makroobiektyw
RF 100mm F2.8L Macro IS USM
Model RF 100mm F2.8L MACRO IS USM to profesjonalny makroobiektyw RF, który znakomicie spisuje się podczas pracy bez statywu. Pozwala odwzorowywać obiekty w rozmiarze większym od rzeczywistego (współczynnik powiększenia 1,4x) i tworzyć zachwycające portrety – w jakości typowej dla serii L.
Powiązane artykuły
-
MAKROFOTOGRAFIA
Zatrać się w szczegółach dzięki makrofotografii
Cztery pomysłowe wskazówki na początek przygody z makrofotografią z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów do tworzenia niezwykłych zdjęć.
-
MAKROFOTOGRAFIA
Najlepszy zestaw startowy do makrofotografii
Wybór aparatów, obiektywów i akcesoriów do pełnej szczegółów makrofotografii.
-
MAKROFOTOGRAFIA
Wskazówki dotyczące makrofotografii
Bezproblemowa makrofotografia – odkryj najlepszy zestaw, wskazówki i techniki.
-
MAKROFOTOGRAFIA
Rób niesamowite zdjęcia makro pszczół
Jak robić wspaniałe zdjęcia makro małych, szybko poruszających się owadów.