Zdaniem Piotra robienie zdjęć ze smugami światła jest stosunkowo proste. „Potrzebny jest tylko standardowy aparat, statyw i dobra lokalizacja” – mówi. „Robienie tego typu zdjęć nie jest skomplikowane, a efekty oglądane na ekranie LCD są zawsze fantastyczne. Czasami nie trzeba nawet edytować tych zdjęć, ponieważ wyglądają doskonale”. Zrobione aparatem Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 16-35mm f/2.8L USM (poprzednik modelu Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM), 18 mm, 25 s, f/11 oraz ISO 1000. © Piotr Skrzypiec
Piotr Skrzypiec – przewodnik po atrakcjach turystycznych za dnia, fotograf smug światła w nocy – wykorzystuje swoją wiedzę o pięknych miejscach oraz techniki fotografowania z długą ekspozycją, aby tworzyć zachwycające zdjęcia krajobrazowe w Słowenii i innych miejscach. Nic dziwnego, że został laureatem pierwszej edycji konkursu „Redline Challenge” firmy Canon.
Konkurs fotograficzny stanowił wyzwanie dla umiejętności fotografów amatorów, a tematem było „światło w ciemności”. Jury wybrało do finału trzy zdjęcia zrobione przez Piotra, z których klimatyczne ujęcie wiaduktu spowitego mgłą zdobyło główną nagrodę.
Piotr zastosował dłuższą ekspozycję, aby zmienić ostre reflektory poruszających się samochodów w wijące się smugi kolorów. Długa ekspozycja odnosi się do fotografowania z długim czasem naświetlania, który może obejmować od kilku sekund do kilku godzin i skutkować rozmyciem poruszających się obiektów. Technika ta nie wymaga specjalistycznego aparatu ani obiektywu, a efekty mogą być niesamowite. Długa ekspozycja nie tylko powoduje rozmywanie ruchu, ale także zwiększanie ilości światła wpadającego do aparatu, co z kolei pozwala zmniejszyć czułość ISO, a tym samym poprawić jakość obrazu.
Piotr ponownie odwiedza lokalizacje, w których zrobił pozostałe zdjęcia, i udziela wskazówek dotyczących robienia podobnych zdjęć ze smugami światła.