Profesjonalna fotograf mody zajmująca się też wykonywaniem portretów, wschodząca gwiazda TikToka i zapalona użytkowniczka Instagrama – Michaela Efford – zgromadziła w mediach społecznościowych obserwujących z całego świata. Swój sukces zawdzięcza częściowo udostępnianiu filmów instruktażowych, które są pełne wskazówek i stanowią inspirację twórczą dla fotografów o różnym poziomie zaawansowania.
Podczas lockdownu Michaela, podobnie jak wielu z nas, czuła się nieco stłumiona i zawzięcie poszukiwała ujścia twórczej pasji. W tym, co ograniczało jej pracę, znalazła zalety, wykorzystując przedmioty codziennego użytku i różne miejsca wokół siebie, aby nadać zdjęciom wykonywanym w domu kreatywny styl.
„Zastanawiałam się nad tym, jak robić nastrojowe zdjęcia w domowym zaciszu i poeksperymentować z oświetleniem”, mówi. „Pinterest był dla mnie inspiracją do stworzenia zdjęć, na których mi zależało. Zobaczyłam też, w jaki sposób inni fotografowie podchodzili do robienia tego typu zdjęć. Teledyski muzyczne to kolejne wspaniałe źródło twórczych pomysłów”.
Oto jej najważniejsze wskazówki i sztuczki dotyczące tworzenia kreatywnych zdjęć portretowych w domu.
Znajdź inspirację w codzienności i wykorzystaj ją podczas wykonywania portretów w domu
1. Uwolnienie twórczego potencjału
Kreatywne pomysły to często największe wyzwanie, jeśli chodzi o fotografowanie w domowym zaciszu. „Zwykle staram się zobaczyć oczami wyobraźni efekt” – mówi Michaela. „Wybieram kolory, które będą pasować, i materiały, których chcę użyć. Decyduję też, czy na zdjęciu ma być widoczne tło. Bardzo lubię korzystać z niekonwencjonalnych materiałów, takich jak szkło i folia aluminiowa”.
Michaela mówi, że zawsze zabiera się do ujęcia, mając pewien pomysł, ale niekoniecznie się go trzyma. Doradza innym otwartość na zmiany w planowaniu ujęcia oraz niekonwencjonalne myślenie. „Nawet gdy fotografuję w domu, nie ograniczam się do czterech ścian. Różne pomieszczenia w całym domu mogą nadać zdjęciom inny wygląd i klimat, dlatego odradzam trzymanie się jednego miejsca”.
Doradza innym, aby analizując pomysł na zdjęcie, skupili się na klimacie, jaki chcą mu nadać. „Pinterest jest pomocny, jeśli chodzi o przeglądanie alternatywnych stylów. Często robię też małą tablicę inspiracji, która pomaga zdecydować o tym, których rekwizytów, materiałów i kolorów chcę użyć” – mówi. „Trzeba zachować elastyczność i otwartość na alternatywne rozwiązania. Nie wolno myśleć zbyt schematycznie”.
2. Znajdowanie inspiracji na co dzień
Przebywając w domu, Michaela uświadomiła sobie, że obiekty i pomieszczenia wokół niej można w kreatywny sposób zamienić w studio fotograficzne. „Mam w domu kilka atrakcyjnych przedmiotów i ozdób, które przed lockdownem traktowałam jako coś zwyczajnego”, mówi. „Codziennie były w zasięgu mojego wzroku, dlatego stały się prawie niedostrzegalne. Spędzając czas w domu, zaczęłam patrzeć na nie w inny sposób i zastanawiać się nad tym, jak mogę w kreatywny sposób ująć je na zdjęciach”.
3. Oświetlenie i lokalizacja
Michaela jest głęboko przekonana, że dobra fotografia zaczyna się od odpowiedniego światła. „W przypadku większości domowych ujęć korzystam z pokoju dziennego lub sypialni, bo tam rano jest najlepsze światło. Jednak różne pomieszczenia nadają się do zdjęć o innych porach dnia” – mówi. Jeśli fotografujesz w domu, zapoznaj się z tymi wskazówkami dotyczącymi stworzenia własnego domowego studia.
W swoich autoportretach i filmach publikowanych w serwisie TikTok Michaela woli skupiać się na ujęciach obejmujących głowę i ramiona. „Przybieranie pozy do zdjęć ukazujących całą sylwetkę może być kłopotliwe, bo trzeba ująć wszystkie kończyny. Zresztą uważam, że ujęcia z bliska i tak są bardziej wciągające” – dodaje.
„Podczas wykonywania autoportretów używam pilota zdalnego sterowania lub samowyzwalacza aparatu. Wiele najnowszych aparatów firmy Canon ma odchylany ekran, co ułatwia fotografowi znalezienie się w kadrze. Jeśli fotografuję inne osoby, zwykle i tak zaczynam od autoportretów, aby ustawić najlepsze oświetlenie i wypracować sposób wkomponowania rekwizytów w tło, a potem rozwijam koncepcję”.
4. Wybór odpowiedniego zestawu
Na początku swojej przygody z fotografią Michaela bardzo polubiła aparaty z serii EOS 5D. Obecnie używa modelu Canon EOS 5D Mark IV. „Teraz jednak bardzo kusi mnie bezlusterkowy model Canon EOS R6. Widziałam, że fotografowie używają go podczas Tygodnia Mody. Jest niezwykle mały i lekki. Zauważyłam, jakie spektakularne efekty można dzięki niemu uzyskać zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów”.
Jednak spektakularne efekty można osiągnąć bez ponoszenia kosztu zakupu aparatu pełnoklatkowego. Zarówno model Canon EOS M50 Mark II z wymienną optyką, jak i niewielki model Canon PowerShot G7 X Mark III zapewniają doskonałe parametry pracy w przypadku fotografowania i nagrywania filmów 4K UHD.
„Mam ogromne zamiłowanie do aparatów firmy Canon, ponieważ bardzo podoba mi się sposób, w jaki przetwarzają kolory” – mówi dalej Michaela. „Sprawdziłam to przed zakupem sprzętu i ta cecha bardzo przydaje mi się w pracy. Jeśli chodzi o obiektywy portretowe, moje ulubione modele to Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM i EF 35mm f/1.4L II USM. Naturalna perspektywa bardzo współgra z moim sposobem fotografowania, a duży otwór przysłony zapewnia mi wyjątkową kontrolę nad głębią ostrości”.
Michaela bardzo chce wypróbować obiektyw Canon RF 35mm F1.8 IS Macro STM. Podobnie jak korpusy aparatów Canon EOS RP i EOS R6 jest on wygodny w użyciu ze względu na mały rozmiar, jednak zapewnia obraz o wyjątkowej jakości i umożliwia uniwersalną pracę. Ma też hybrydowy optyczny stabilizator obrazu i cechuje się współczynnikiem powiększenia na poziomie 0,5×, co umożliwia fotografowanie z bardzo małej odległości.
5. Współpraca i udostępnianie
Osobom, które tworzą portrety znajomych, Michaela radzi przekazywać czytelne wskazówki dotyczące pozowania. „Lepiej radzę sobie, wyrażając coś za pomocą mowy ciała niż werbalnie, dlatego wolę sama pokazywać pozy, które ma przybierać fotografowana osoba, niż opisywać je słowami” – mówi. „To bardziej naturalne i interaktywne. Bardzo ważne jest to, aby fotografowane osoby czuły się możliwie jak najbardziej naturalnie i komfortowo”.
„Podczas nagrywania filmu, który chcę opublikować w serwisie TikTok, zawsze staram się zarejestrować trochę materiałów zakulisowych z myślą o dalszej edycji. Zwiększa to zainteresowanie oglądających, którzy często są zafascynowani procesem powstawania ujęć”.
Warto poeksperymentować z tworzeniem portretów, aby odkryć własny styl. „Trzeba działać z przekonaniem i wyrażać siebie” – mówi Michaela. „Można obserwować innych fotografów w poszukiwaniu inspiracji, ale gdy wypracuje się już własny styl, należy się go trzymać i stawiać na wyjątkowość”.
Autor: Matthew Richards
Powiązane produkty
-
RF 35mm F1.4L VCM
Profesjonalny obiektyw do hybrydowej pracy – lekki i szerokokątny, dzięki czemu umożliwia kreatywne fotografowanie i filmowanie. -
EOS R6
Bez względu na to, co i jak fotografujesz, aparat EOS R6 pozwala na kreatywną pracę, która do tej pory wydawała się niemożliwa. -
PowerShot G7 X Mark III
Aparat z opcjami łączności, rejestrujący doskonałe filmy i zdjęcia, które spodobają się Twoim odbiorcom. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu. -
EF 24-70mm f/2.8L II USM
Profesjonalny obiektyw zmiennoogniskowy z serii L do codziennego użytku zapewniający wysoką jakość obrazu przy stałej przysłonie f/2,8. -
EF 35mm f/1.4L II USM
Profesjonalny obiektyw szerokokątny zapewniający naturalną perspektywę, otwór przysłony f/1,4 oraz możliwość fotografowania przy słabym oświetleniu.