PRZYRODA

Aparat lunetowy kontra lornetka do obserwacji ptaków – który sprzęt jest odpowiedni dla Ciebie?

Podczas obserwowania dzikiej przyrody aparaty lunetowe i lornetki zapewniają różne korzyści. A które urządzenie najbardziej odpowiada Twoim potrzebom? Rozważamy różne opcje.
Mężczyzna stoi wśród liści w rezerwacie ptaków. W ręce trzyma aparat Canon PowerShot Zoom, a na szyi ma zawieszoną lornetkę.

Obserwowanie ptaków wśród dzikiej przyrody lub w ogrodzie pozwala skupić uwagę i zmysły. Takie hobby wymaga więc wyjątkowej uważności. Pośród tak wielu różnych dźwięków, schematów upierzenia i zachowań zawsze można znaleźć coś nowego. Początkujący obserwatorzy ptaków mają do wyboru kilka opcji oglądania i rejestrowania ptaków z bliska. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie?

Lornetki to tradycyjne narzędzia do obserwacji ptaków. Zapewniają wyjątkowy zoom, mają lekką i kompaktową konstrukcję, jednak nie są w stanie rejestrować tego, co widzisz.

PowerShot ZOOM firmy Canon to niewielki aparat lunetowy z obiektywem o dużym zbliżeniu, co umożliwia przenoszenie go w kieszeni. Dzięki uniwersalnemu krokowemu mechanizmowi zoomu – 100 mm, 400 mm i 800 mm – można znacznie przybliżać ulubione obiekty, a przy tym rejestrować zdjęcia i filmy o intensywnych kolorach.

Kompaktowy aparat, taki jak Canon PowerShot SX740 HS, pozwala fotografować w wysokiej rozdzielczości przy potężnym 40-krotnym zoomie optycznym i idealnie nadaje się dla miłośników obserwowania ptaków, którzy chcą robić jeszcze lepsze zdjęcia.

Przeanalizujemy teraz różne zalety aparatu lunetowego i lornetek. Porównamy aparat Canon PowerShot ZOOM z lornetkami Canon 8x20 IS i Canon 10x30 IS II oraz aparatami kompaktowymi. Pomoże Ci to dokonać najlepszego wyboru sprzętu do obserwacji ptaków.

Aparaty lunetowe kontra lornetki: zalety i wady

Mężczyzna przykucnięty nad brzegiem strumienia patrzy przez wizjer aparatu Canon PowerShot ZOOM.

Aparat Canon PowerShot ZOOM ma czystą, schludną i kompaktową konstrukcję. Jest dostępny w kolorze białym i czarnym.

Mężczyzna oparty o drewniane ogrodzenie patrzy przez lornetkę firmy Canon.

Wizjery optyczne w lornetkach Canon 8x20 IS i Canon 10x30 IS II sprawiają, że w przypadku długotrwałej obserwacji obiektów Twoje oczy się nie męczą.

Aparaty lunetowe, takie jak Canon PowerShot ZOOM, zapewniają powiększenie podczas patrzenia jednym okiem – w przeciwieństwie do lornetek powiększających widok, który można obserwować obydwoma oczami. Dzięki temu aparaty lunetowe są zasadniczo lżejsze i mniejsze, ale pod względem stopnia powiększenia mają możliwości zbliżone do lornetek.

Lekka i łatwa w przenoszeniu konstrukcja sprawia, że aparat PowerShot ZOOM bardziej przypomina smartfon, ale rejestruje znacznie bardziej szczegółowe, wysokiej jakości obrazy z dużej odległości, niż ma to miejsce w przypadku telefonów. Niektóre smartfony mogą – według deklaracji producentów – zapewniać duże możliwości powiększania, ale muszą wykorzystywać połączenia alternatywnych technologii, takich jak zoom cyfrowy i zoom hybrydowy, oraz złożoną konstrukcję optyczną do rejestrowania obrazów i filmów z dużej odległości. W efekcie skuteczność stabilizacji obrazu jest ograniczona, a w większości przypadków jakość obrazu odbiega od tego, co zapewnia odpowiedni aparat. Aparat PowerShot ZOOM jest lekki i – podobnie jak smartfon – ma kieszonkową konstrukcję. Jest jednak wyposażony w o wiele bardziej zaawansowany obiektyw o wysokiej jakości.

Lornetka Canon 8x20 IS cechuje się precyzyjną optyką i ma taką samą powłokę Super Spectra jak uznana gama obiektywów EF firmy Canon. Zapewnia niezwykle żywy obraz z wiernym odwzorowaniem kolorów, dzięki czemu można podziwiać ptaki w całej okazałości. Lornetka spełni potrzeby osób, którym zależy na najlepszej jakości optycznej.

Podobnie kompaktowa i lekka lornetka Canon 10x30 IS II zapewnia 10-krotne powiększenie i doskonale nadaje do obserwowania przyrody, krajobrazów podczas podróży i wydarzeń sportowych. Główną zaletą lornetki jest to, że zastosowano w niej taki sam optyczny stabilizator obrazu jak w obiektywach aparatów firmy Canon. Zapewnia to doskonałą ostrość i pozwala ograniczyć drgania, dzięki czemu można wyraźnie obserwować obiekty z dużej odległości. Lornetka ma również wyświetlacz optyczny, podczas gdy aparat PowerShot ZOOM ma wizjer elektroniczny (EVF).

Dłonie trzymają czarną lornetkę Canon 8x20 IS.

Lornetka Canon 8x20 IS waży zaledwie 420 g, dzięki czemu można swobodnie nosić ją na szyi. Umożliwia to ustawianie ostrości w momencie wykrycia ruchu w oddali.

Dłoń umieszcza aparat Canon PowerShot ZOOM w kieszeni puchowej, kremowo-żółtej kurtki.

Dzięki małemu rozmiarowi – przy wadze około 145 g (z kartą) / 144 g (sam korpus) – oraz możliwości ładowania przez złącze USB-C i długiemu czasowi pracy aparat Canon PowerShot ZOOM można przechowywać w kieszeni lub na nadgarstku, co umożliwia wykonywanie niezbędnych zdjęć przyrodniczych.

Jednak z powodu większego rozmiaru i większej wagi lornetki nie zawsze są praktyczne – a wiele z nich nie mieści się w kieszeni. Nie umożliwiają one też rejestrowania obrazów ani zmiany poziomu zoomu. Gdy wychodzisz z domu i nie chcesz zabierać ze sobą zbędnego sprzętu, idealnie sprawdzi się aparat PowerShot ZOOM. Jest bardzo dyskretnym narzędziem, a jednocześnie pozwala zbliżyć się do ptaków, ponieważ umożliwia szybkie powiększanie i ułatwia fotografowanie. Wystarczy go włączyć, wykadrować obraz i nacisnąć przycisk – nawet jedną ręką – bez skomplikowanych opcji menu.

Szybkość to cecha, która wyróżnia aparat PowerShot ZOOM. Ponieważ działa w trybie pełnej automatyki, wystarczy skadrować ujęcie i nacisnąć spust migawki bez przerw na konfigurowanie optymalnych ustawień.

Duży zoom w kieszonkowej obudowie

Uśmiechnięty mężczyzna podnosi aparat Canon PowerShot ZOOM do twarzy, patrząc przez okno kryjówki do obserwacji ptactwa.

W pełni automatyczny, zaawansowany procesor DIGIC 8 aparatu Canon PowerShot ZOOM pozwala oszczędzić czas planowania ujęcia, dzięki czemu możesz uwieczniać ulotne magiczne chwile.

Para rąk trzyma smartfon przy aparacie Canon PowerShot ZOOM połączonym za pomocą aplikacji Canon Camera Connect.

Aparat Canon PowerShot ZOOM można połączyć z telefonem przez sieć Wi-Fi lub Bluetooth za pomocą aplikacji Canon Camera Connect, aby dodawać do zdjęć dane GPS dotyczące położenia, a także przeglądać zdjęcia i od razu wybierać te najlepsze.

Aparat lunetowy Canon PowerShot ZOOM zapewnia wyjątkowe wrażenia podczas obserwacji ptaków. Trzyma się go w dłoni o wiele wygodniej niż telefon czy aparat kompaktowy. W odróżnieniu od lornetek umożliwia on wykonywanie szczegółowych zdjęć w rozdzielczości 12 megapikseli z szybkością 10 kl./s, która idealnie sprawdza się podczas rejestrowania ptaków w locie.

W przypadku fotografowania ptaków i dzikiej przyrody wymagane jest powiększenie na tyle duże, by skrzydlaty obiekt mógł wypełnić cały kadr. W tym aspekcie przewagę ma aparat Canon PowerShot ZOOM. Robi zdjęcia i nagrywa filmy Full HD przy użyciu krokowego mechanizmu zoomu (dwie ogniskowe optyczne: 100 i 400 mm). Z kolei 2-krotne powiększenie cyfrowe wydłuża ogniskową do 800 mm. Za pomocą przełącznika można błyskawicznie zmieniać ogniskowe, a dzięki temu przybliżać odległe obiekty bez konieczności odsuwania oka od wizjera. Jest on bardzo wyraźny, ma rozdzielczość 2,36 MP i można go używać nawet w jasnym świetle dziennym bez odblasków na ekranie. Wbudowany 4-osiowy optyczny stabilizator obrazu sprawia, że obraz jest też wolny od drgań, co redukuje zmęczenie oczu.

W przeciwieństwie do tradycyjnej lunety model PowerShot ZOOM ma funkcje łączności Wi-Fi i Bluetooth. Umożliwia to łączenie się z aplikacją Canon Camera Connect w celu uzyskania dostępu do przydatnych funkcji. Możesz na przykład połączyć go z telefonem, aby dodać do zdjęć znaczniki geograficzne. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku śledzenia ptaków, ponieważ pozwala zapamiętywać lokalizację do prowadzenia późniejszych obserwacji. Możesz również udostępniać podgląd na żywo, aby inni mogli w czasie rzeczywistym zobaczyć to, co widzisz.

Tryb w pełni automatyczny umożliwia wygodną obsługę ekspozycji, a ustawienia można łatwo zmieniać w prostym menu.

Aparat lunetowy czy kompaktowy, a może lornetka? Który sprzęt byłby dla Ciebie najlepszy?

Zdjęcie z aparatu Canon PowerShot ZOOM, lornetka Canon i aparat Canon stoją na drewnianej ławce w zaciszu dzikiej przyrody.

Dzięki zakresowi zoomu 100–800 mm w aparacie lunetowym Canon PowerShot ZOOM można uzyskać niesamowite powiększenie małych i odległych obiektów. Wizjer elektroniczny OLED o przekątnej 0,39 cala zapewnia wyraźny i ostry obraz dzięki 2,36 mln punktów i częstotliwości odświeżania 59,94 kl./s. To znakomite uzupełnienie zestawu każdego obserwatora ptaków, a także świetna alternatywa dla ciężkiego, nieporęcznego sprzętu.

Imponujące lornetki ze stabilizatorem obrazu firmy Canon zapewniają niesamowity zasięg i doskonałej jakości obraz podczas obserwacji ptaków. Nie bez powodu miłośnicy obserwowania ptaków od pokoleń korzystają właśnie z lornetek. Jeśli jednak wolisz nieco mniejszy i lżejszy sprzęt, który służy także do robienia zdjęć, aparat Canon PowerShot ZOOM ma zasięg podobny jak w przypadku teleobiektywów zmiennoogniskowych oraz możliwość rejestrowania zdjęć i filmów Full HD.

Zarówno aparat Canon PowerShot ZOOM, jak i gama lornetek firmy Canon zapewniają duży stopień powiększenia, jednak aparat lunetowy Canon pozwala nie tylko obserwować obiekty, ale też jednocześnie je fotografować. Jego uruchamianie trwa bardzo krótko, dlatego można robić spontaniczne zdjęcia bez obaw, że coś może nam umknąć.

Jeśli uważasz, że najważniejsze podczas obserwacji ptaków jest fotografowanie, możesz wybrać kompaktowy aparat, taki jak Canon PowerShot SX740 HS. Ma on 40-krotny zoom, dzięki czemu idealnie nadaje się do wykonywania zbliżeń przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Matryca o rozdzielczości 20,3 megapiksela odpowiada wysoką rozdzielczość zdjęć, które można wydrukować i z dumą eksponować. Aparat PowerShot SX740 HS jest większy niż aparat PowerShot ZOOM, ale zamiast wizjera elektronicznego ma ekran, dzięki czemu może być odpowiedni dla osób, które mają problem z używaniem wizjera.

Jest wiele przepięknych ptaków, które można uwieczniać na fotografiach. Planując ornitologiczne wyprawy, wybierz któryś z aparatów PowerShot – i spraw sobie lornetkę. Można też wybrać się do lasu na obrzeżach miasta lub wyjść do ogrodu – i wypróbować sprzęt jeszcze dziś.



Autorka: Lauren Scott

Powiązane produkty

Powiązane artykuły