Zwiewne suknie balowe, fantazyjne łuki i bogactwo kwiatów to charakterystyczne elementy eterycznych obrazów Rosie Hardy. Jednak za każdym zdjęciem kryje się również historia – albo subtelna narracja ujawniona w elementach obrazu, albo starannie dobrany cytat, który rzuca na zdjęcie zupełnie nowe światło.
– Zawsze bardzo pociągały mnie ludzkie historie – mówi Rosie. Kreatywna fotograf portretowa rozpoczęła swoją podróż online, dokumentując doświadczenie łysienia jako nastolatka i walcząc z odkrywaniem własnej tożsamości bez opierania się na swym wyglądzie. – Bardzo zainteresowałam się uczuciami, psychologią i zachowaniem innych osób. Zawsze ciągnie mnie do tego emocjonalnego aspektu w mojej pracy i u innych. Właśnie dlatego tak lubię robić portrety – wyjaśnia.
Od kreatywnych autoportretów po zdjęcia ślubne i projekty komercyjne, portrety Rosie mają uderzającą, nieziemską estetykę. – Praca, którą wykonuję, zdecydowanie się zmienia, ale nadal staram się osiągnąć ten sam styl – fantastyczną, surrealistyczną, baśniową pracę, którą zawsze robiłam – mówi.
W tym artykule Rosie dzieli się 10 najlepszymi wskazówkami dla entuzjastów chcących odkrywać tę magiczną dziedzinę.
Praktyczna magia: odkrywanie baśniowego oświetlenia i eterycznej fotografii
1. Uchwyć atrakcyjny efekt bokeh
Zabawa z efektem bokeh może pomóc w stworzeniu magicznej atmosfery, zwłaszcza w przypadku użycia dużej przysłony (niskiej liczby f) w celu uzyskania małej głębi ostrości, która spowoduje rozmycie tła.
– Efekt bokeh jest bardzo mistyczny – mówi Rosie. – Gdybym fotografowała w miejscu, które naprawdę chcę pokazać, zrobiłabym zdjęcie z mniejszą przysłoną, aby pokazać otoczenie. Gdybym jednak chciała skupić się na sukience, to wolałabym wyraźnie odciąć ją od tła, aby skierować uwagę widza na modelkę – wyjaśnia.
2. Fotografuj z podświetleniem, aby uzyskać mistyczną estetykę
– Fotografowanie w cieniu z filtrowaniem światła przez drzewa i podświetlenie to doskonały sposób na stworzenie miękkiego, atrakcyjnego, mistycznego oświetlenia, jeśli nie mamy żadnego zestawu oświetleniowego – mówi Rosie. Umieszczając źródło światła za obiektem, można uzyskać efekt obwódki i zrobić subtelne zdjęcia ukazujące intymną atmosferę. – Dla mnie tworzy to mniejszy chaos na zdjęciach i sprawia, że jest to dużo bardziej bajkowa opowieść.
Połączenie aparatu Canon EOS R5 lub Canon EOS 5D Mark IV z naturalnym oświetleniem stanowi podstawę jej magicznych zdjęć. – Uwielbiam naturalne oświetlenie i myślę, że jeśli potrafisz je opanować jako początkujący fotograf, dasz sobie radę w przyszłości – dodaje.
3. Odkrywaj rekwizyty i kostiumy
Rosie często wykorzystuje ciekawe rekwizyty i charakterystyczne suknie balowe oraz ożywia nieziemskie sceny dzięki ręcznie wykonanym elementom, które następnie dostosowuje w postprodukcji. – Warto odkrywać scenerie, rekwizyty i kostiumy – mówi. – Właśnie one mnie wyróżniają.
Aby obniżyć koszty, zaleca przeszukiwanie aukcji internetowych i lokalnych sklepów z używaną odzieżą w poszukiwaniu okazji, wypożyczanie rekwizytów i kostiumów, a nawet tworzenie własnych dodatków – tak zrobiła w przypadku jednego z ulubionych zdjęć, na którym czołga przez gigantyczny telefon. Wyjęłam lustro z ramy, przeczołgałam się przez nią, a następnie wkomponowałam zdjęcie telefonu w ramę – mówi. – Wycięłam kawałki kartonu w kształcie serduszek i pomalowałam je lakierem do paznokci, ponieważ nie miałam wtedy pod ręką farby.
4. Wykorzystuj delikatne oświetlenie
Uatrakcyjniające wygląd oświetlenie odgrywa dużą rolę w tworzeniu delikatnej estetyki. – Rozproszone, delikatne oświetlenie, które nie powoduje ostrych cieni, nadaje łagodniejszy ton skórze – mówi Rosie.
Chociaż stara się wybierać swoje lokalizacje z uwzględnieniem warunków oświetleniowych, czasami musi manipulować naturalnym światłem i wskazuje wiele dostępnych sposobów, aby to zrobić. Jeśli robimy portret w słońcu, możemy powiesić arkusz, aby nieco rozproszyć światło” – mówi. – Gdybym używała odbłyśnika, prawdopodobnie wybrałabym złoty kolor, aby nieco ocieplić odcień skóry. Srebrny daje chłodniejszy odcień – dodaje.
5. Postaw na kreatywność w obróbce końcowej
Oprogramowanie do edycji umożliwia przesuwanie kolorów i zmiękczanie obrazów w celu spotęgowania mistycznej atmosfery. – Dzięki edycji można nadać zdjęciom wygląd sugerujący zaangażowanie większych środków – mówi Rose, która często zwiększa liczbę rekwizytów i ustawia projekt w edycji, od składania po projektowanie surrealistycznych światów.
– Na początek idealnym narzędziem jest oprogramowani Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon – mówi. – Program DPP umożliwia przetwarzanie plików RAW w celu uzyskania najwyższej jakości obrazów. Pozwala też przeglądać zdjęcia i wyświetlać je w przydatnym formacie – wyjaśnia. W oprogramowaniu można też dostosowywać takie elementy jak balans bieli, nasycenie i podstawowe krzywe. – Jeśli chcę ocieplić lub ochłodzić kolory zdjęcia przed jego wyeksportowaniem, to oprogramowanie świetnie się do tego nadaje, ponieważ pozwala zachować integralność pierwotnego pliku – dodaje.
6. Stwórz paletę kolorów
Eteryczne zdjęcia często wpadają w miękką, stonowana paletę kolorów wypełnioną pastelowymi i chłodnymi odcieniami. – Kolory mają ogromny wpływ na ogólny obraz – mówi Rosie. – Jako widza zwykle odpychają mnie zdjęcia, które mają zbyt wiele różnych kolorów, chyba że jest to konkretny motyw. Przyciągają mnie natomiast zdjęcia, w których widoczny jest pewien motyw kolorystyczny – podkreśla.
Rosie preferuje prostotę i równowagę, jeśli chodzi o kolor. – Jeśli zobaczysz moje kanały społecznościowe lub stronę internetową, przekonasz się, że każde zdjęcie ma zasadniczy odcień lub dwa kolory – kontynuuje. – Podczas fotografowania próbuję dowiedzieć się, jakie dwa kolory będą dominować lub jak mogę później zmodyfikować zdjęcie, aby było spójne.
7. Odkrywaj różne lokalizacje
W przypadku baśniowych obrazów często najważniejsza jest lokalizacja. Rosie i jej modelki często pozują wśród imponującej architektury lub gęstych lasów, aby nadać zdjęciom eteryczną atmosferę. – Przyciągają mnie opuszczone miejsca, zamki i wszelkie łuki – mówi. – Warto zacząć od publicznie dostępnych miejsc, np. parków, lasów i dużych, otwartych zbiorników wodnych lub jezior. Dzięki temu można przyzwyczaić się do fotografowania w miejscach publicznych bez ciekawskich spojrzeń lub problemów z brakiem zezwoleń.
8. Wybierz właściwy obiektyw
– Jako autorka portretów nie chcę zniekształcać ludzi na zdjęciach – mówi Rosie. – Fotografowanie z bardzo szerokim kątem może nieco zniekształcić twarz, więc unikam tego.
Jej ulubione obiektywy to: Canon EF 35mm f/1.4L II USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM i Canon EF 50mm f/1.4 USM. Wszystkie trzy obiektywy mają szeroką przysłonę, która zapewnia łagodne wyostrzenie z zachowaniem realistycznych proporcji i szczegółów. Jej preferowane obiektywy stałoogniskowe mają jeszcze jedną zaletę. – Myślę również o interakcjach z osobami stojącymi przede mną – mówi Rosie. – Gdybym używała dłuższego obiektywu, nie byłabym w stanie odpowiednio współpracować z klientem, ponieważ musiałabym krzyczeć z oddali.
Inne obiektywy do tego typu zdjęć to Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, Canon RF 50mm F1.8 STM i Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.
9. Używaj dłuższego czasu ekspozycji
W przeciwieństwie do większości fotografów Rosie lubi prześwietlać swoje zdjęcia. – Wiem, że wiele osób obawiałoby się o utratę szczegółów i prześwietlenia jasnych partii obrazu, ale uważam, że lekkie prześwietlenie daje efekt niemal filmowy – mówi.
Z kolei dłuższy czas ekspozycji pomaga oddać wrażenie ruchu na obrazach, zwłaszcza w przypadku ruchomych elementów, takich jak woda lub chmury. Rosie coraz częściej eksperymentuje ze sztuczną inteligencją (SI) podczas edycji zdjęć. Ułatwia to zabawę z ekspozycją. – Jeśli mam prześwietlony fragment białej sukienki, mogę po prostu zakreślić ten obszar i wpisać „dodaj szczegóły” w polu poleceń. SI przeanalizuje pozostałą część sukienki i doda podobne szczegóły. To niesamowite – mówi.
10. Twórz narrację
Podstawą prac Rosie są wizualne opowieści. Dzięki temu jej portrety mają wyjątkowy charakter. Rosie zachęca do wprowadzania elementów narracyjnych do zdjęć. – Wiele osób uważa, że umiejętność opowiadania historii jest wrodzona, ale myślę, że można się tego nauczyć – mówi Rosie. – Można śmiało inspirować się pracami innych osób. Trzeba tylko podejść z szacunkiem do interpretowania dokonań innych twórców. Polecam dekonstrukcję ulubionych obrazów i wykorzystanie poszczególnych elementów w inny sposób.
Rosie sugeruje również, aby szukać inspiracji w swoim wnętrzu. Wśród jej najlepszych zdjęć są takie, które były efektem radzenia sobie z żałobą po śmierci bliskiej osoby.
– W ostatecznym rozrachunku trzeba opowiedzieć własną historię, kierując się osobistymi emocjami – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Zajrzyj do swego wnętrza i zapytaj: „Co chcę powiedzieć?. Jaki jest mój komentarz na temat życia?”.
Więcej inspiracji i porad od fotografów można znaleźć w filmach Rosie dotyczących kreatywnej edycji oraz na liście odtwarzania Canon Europe Learning Series w serwisie YouTube.
Autorka: Lucy Fulford
Powiązane produkty
-
EOS R5
Dzięki temu modelowi poznasz nowe możliwości aparatów bezlusterkowych. Bezkompromisowa wydajność aparatu EOS R5 zrewolucjonizuje fotografowanie i filmowanie. -
EOS R8
Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje. -
EOS R50
Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu. -
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie.