Gdy w programie DPP włączymy ostrzeżenia dotyczące jasnych i ciemnych partii obrazu, jasne partie zagrożone odcięciem są pokryte czerwoną powłoką. Obszary, które są potencjalnie zbyt ciemne, a co za tym idzie, mogą zostać odcięte, są pokryte niebieską powłoką.
Entuzjaści fotografii są najprawdopodobniej przyzwyczajeni do korzystania z ustawień i opcji aparatu w celu dostosowywania ostrości, ekspozycji i kompozycji zdjęć, a także rutynowo przeglądają zdjęcia na ekranie LCD aparatu i ponownie wykonują je z nieco innymi ustawieniami, aby uzyskać właściwy efekt. Przy tak dużej dbałości o szczegóły podczas fotografowania obraz prosto z aparatu często wystarcza do ukazania zapamiętanych wrażeń, ale istnieją wyjątkowe okazje, które uzasadniają jeszcze większą dbałość o szczegóły. Wesela, rocznice, przyjęcia urodzinowe, wręczanie dyplomu, pierwsze kroki dziecka… niepowtarzalne chwile w życiu są warte uwiecznienia w najlepszym możliwym świetle i dlatego ważne jest poznanie procesu edycji zdjęć. Umożliwia ona naprawę wielu błędów, korektę kompozycji i jasności oraz innych aspektów technicznych, nadanie charakterystycznego wyglądu wszystkim zdjęciom z jednego wydarzenia i korzystanie z innych opcji.
Aby zapewnić sobie większą swobodę podczas edycji zdjęć, warto wykonać zdjęcia w formacie RAW, czyli ustawić aparat tak, aby podczas fotografowania zapisywał zdjęcia jako pliki RAW, a nie pliki JPEG. Plik RAW to zasadniczo cyfrowy negatyw, który zawiera nieprzetworzone dane z matrycy aparatu, na podstawie których można wykonać wiele interpretacji obrazu. Pliki JPEG są już przetwarzane przez aparat i można je łatwo udostępnić bezpośrednio z aparatu, ale zakres ich edycji lub korekty jest bardzo ograniczony. Jednym z praktycznych sposobów na uzyskanie najlepszych rezultatów jest ustawienie aparatu tak, aby zapisywał zdjęcia zarówno w formacie RAW, jak i JPEG – w ten sposób mamy dostęp do zdjęć, które łatwo jest udostępniać, a także do plików RAW, które można poprawiać i z którymi można eksperymentować. Należy jednak pamiętać, że zapis obu wersji każdego zdjęcia wymaga większej ilości miejsca na karcie pamięci aparatu.
Aby utworzyć zdjęcie z pliku RAW, należy je przetworzyć. Można to zrobić w aparacie. Co więcej, można na bieżąco dokonywać pewnych zmian, poprawiając jasność, korygując aberracje obiektywu, stosując zaprogramowane efekty, takie jak Vivid (Żywe) lub Soft (Miękkie), i wykonując inne czynności. Warto jednak przetwarzać zdjęcia na (znacznie większym) ekranie komputera za pomocą specjalistycznego oprogramowania do edycji plików RAW, takiego jak darmowy program Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon lub program Adobe® Lightroom®. Praca w tych programach jest łatwa i umożliwia stosowanie innych stylów obrazów, zmianę balansu bieli, korygowanie ustawień redukcji szumów oraz wykonywanie wielu innych operacji. Wszelkie zmiany dokonane w pliku RAW (zarówno w aparacie, jak i na komputerze) są odwracalne. Pierwotny plik pozostaje nienaruszony, a wszelkie zmiany można cofnąć, poprawić lub usunąć w dowolnym momencie, nawet jeśli plik zostanie zamknięty i ponownie otwarty później.