FOTOGRAFIA PORTRETOWA

Najważniejsze wskazówki dotyczące tworzenia wspaniałych portretów

Udoskonal swoje umiejętności w kontekście fotografii portretowej, korzystając z naszej obszernej listy najlepszych wskazówek i technik.
Portret uśmiechniętej kobiety, która siedzi obok niebieskiej mozaiki z kafelkami w odcieniach koloru niebieskiego i zielonego. W tle widać błękitne niebo i palmy. Użyto obiektywu Canon RF 28mm F2.8 STM.

Aby osiągać sukcesy w fotografii portretowej, trzeba opanować kilka umiejętności. O powodzeniu decyduje wiele czynników, w tym odpowiednie oświetlenie, możliwość zbliżenia się do obiektu, szybka praca aparatu, a także dobór najlepszej technologii do danego zadania. Niezależnie od tego, czy wybierzemy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy (np. Canon EOS R8) ze względu na szybką pracę i wysoką jakość obrazu czy bezlusterkowy aparat APS-C (np. EOS R50) ze względu na mniejszy rozmiar i niższą wagę, każdy model ma swoje zalety, jeśli chodzi o tworzenie zdjęć portretowych.

Mamy nadzieję, że bez względu na to, jakiego aparatu używasz, prezentowane wskazówki pomogą Ci robić lepsze zdjęcia portretowe znajomych, krewnych, ciekawych osób spotykanych na ulicach, portretów z motywem mody, a nawet zwierząt.

Wybór właściwego obiektywu

Zrobiony na plaży portret kobiety w kapeluszu przeciwsłonecznym; użyto obiektywu Canon RF 16mm F2.8 STM.

Wybierz obiektyw portretowy pod kątem kompozycji: z dłuższą ogniskową w przypadku zdjęć głowy lub szerokokątny w przypadku zdjęć portretowych uwzględniających otoczenie. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM; 1/250 s, f/2,8 i ISO 200.

Kobieta schodzi spiralną klatką schodową i spogląda w górę na aparat.

Odpowiedni zestaw sprzętowy to ważna rzecz, ale można też uwzględnić rekwizyty i elementy kompozycji, np. klatkę schodową, w celu skadrowania obiektu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R5 z obiektywem Canon RF 135mm F1.8L IS USM; 1/60 s, f/1,8 i ISO 1600.

W przypadku aparatów Canon EOS z wymienną optyką – czy to modeli z matrycą APS-C (np. Canon EOS R50, EOS R10, EOS R100) czy modeli pełnoklatkowych (np. Canon EOS R8 lub EOS RP) – dobranie obiektywu z jasną maksymalną przysłoną (np. Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO lub RF 50mm F1.8 STM) pomoże wyodrębnić obiekt z tła. Aby optymalnie wykorzystać jasną przysłonę, wybierz tryb preselekcji przysłony (Av) lub tryb ręczny (M) i skorzystaj z automatycznej czułości ISO w celu zachowania odpowiedniej ekspozycji.

Obiektywy stałoogniskowe o ogniskowej od 50 do 100 mm idealnie nadają się do fotografii portretowej – rejestrowany nimi obraz cechuje niewielkimi zniekształceniami, a to pozwala tworzyć atrakcyjne portrety. Użycie standardowego lub szerokokątnego obiektywu stałoogniskowego (np. Canon RF 28mm F2.8 STM lub RF 35mm F1.8 IS MACRO STM) zamiast obiektywu zmiennoogniskowego sprawi, że będziesz bliżej fotografowanych obiektów, co ułatwi kontakt z nimi. Warto wtedy mieć mniejszy obiektyw, który nie będzie potęgował stresu.

Można również używać obiektywów zmiennoogniskowych,np. Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM lub RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, a także takich modeli jak Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM i RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM – są niezwykle uniwersalne, ponieważ umożliwiają nadawanie portretom różnego charakteru przez zmianę ogniskowej. Gdy już opanujesz podstawy pracy z obiektywami stałoogniskowymi, model o szerokim zakresie zoomu, taki jak Canon RF 24-105 F4L IS USM z wewnętrznym stabilizatorem obrazu, doskonale sprawdzi się w przypadku fotografowania z ręki – umożliwi poruszanie się wokół obiektu i regulowanie ogniskowej w celu uzyskania różnych efektów. Zakres teleobiektywu umożliwia tworzenie portretów, które uatrakcyjniają wygląd obiektu. Maksymalna ogniskowa (105 mm) idealnie nadaje się do fotografowania głowy obiektu.

Teleobiektyw zmiennoogniskowy (np. Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM lub RF 70-200mm F4L IS USM), doskonale nadaje się do wykonywania niepozowanych portretów z uatrakcyjniającą wygląd osób ogniskową 85 mm. Pozwala też kreatywnie fotografować oczy i inne szczegóły.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze obiektywu, możesz skorzystać z przydatnej wyszukiwarki obiektywów firmy Canon, która dostosowuje rekomendacje do Twojego aparatu, stylu, w jakim chcesz fotografować, oraz funkcji, które są dla Ciebie najważniejsze.

Praca w trudnych warunkach oświetleniowych

Wykonywanie portretów nocą może być trudne, ponieważ do uzyskania wystarczającej ilości światła może być potrzebna lampa błyskowa. Jednak światło otoczenia wokół fotografowanej osoby często bywa bardzo nastrojowe i warte zachowania na portrecie. Pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe firmy Canon, takie jak Canon EOS R6 Mark II, który ma system regulacji ostrości Dual Pixel CMOS AF II, mogą automatycznie ustawiać ostrość do poziomu -6,5 EV, dzięki czemu często można fotografować bez lampy błyskowej nawet przy słabym oświetleniu.

W przypadku korzystania z lampy błyskowej tryb nocnego portretu, który jest dostępny w większości aparatów Canon EOS, w tym w modelach Canon EOS R100, EOS R8 i EOS RP, upraszcza zadanie, ponieważ zmienia sposób działania aparatu. Wykorzystuje on wbudowaną lampę błyskową lub rozpoznaną lampę Speedlite na gorącej stopce, aby oświetlić główny obiekt, i zapewnia dość czasu na to, aby światło otoczenia zostało odwzorowane na ujęciu. Dzieje się to dzięki wydłużeniu czasu naświetlania i automatycznemu dostosowaniu ustawień czasu błysku. Ustaw obiekt w taki sposób, aby oświetlała go lampa błyskowa, a nie światło otoczenia. Aby uzyskać jeszcze lepszy rezultat użyj statywu, który zmniejszy drgania aparatu.

W warunkach jasnego oświetlenia portrety mogą mieć zbyt duży kontrast. Gdy obiekt jest oświetlony od tyłu silnym światłem słonecznym, z pomocą przychodzi lampa błyskowa. Podłącz lampę Speedlite (np. Canon Speedlite EL-100) do gorącej stopki aparatu lub ustaw wbudowaną lampę błyskową na wyzwalanie przy każdym zdjęciu. Aparat będzie dążył do zrównoważenia błysku lampy błyskowej i światła dziennego, tworząc znacznie efektowniejsze zdjęcie z optymalnym oświetleniem obu elementów – fotografowanej osoby i tła.

Niekiedy podczas tworzenia portretów w plenerze lub w naturalnym środowisku obiektu trzeba zmagać się z silnym lub utrudniającym pracę oświetleniem. Zaawansowane obiektywy stałoogniskowe (np. Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM) cechują się wyższą jakością optyczną, lepszymi parametrami pracy i większą elastycznością działania w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki szerszemu otworowi przysłony do matrycy aparatu dociera więcej światła. Pozwala to fotografować przy słabym oświetleniu bez uszczerbku dla jakości obrazu. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku portretów robionych w naturalnym środowisku obiektu, na przykład w słabo oświetlonych fabrykach lub studiach artystów. Co więcej, szersza przysłona pozwala także zmniejszyć głębię ostrości, dzięki czemu można skuteczniej rozmywać tło i tworzyć efekt bokeh, a tym samym wyodrębniać obiekt z pełnego zbędnych detali tła.

Wiele obiektywów z mocowaniem RF ma również bardziej zaawansowane wewnętrzne elementy optyczne i zewnętrzne powłoki, które pomagają eliminować aberracje i efekty flary. Dzięki temu portrety plenerowe są wyraźne i ukazują szczegóły obiektu w określonym kontekście.

Na koniec należy dodać, że w przypadku korzystania z automatycznych lub półautomatycznych trybów fotografowania, takich jak preselekcja przysłony (Av) lub automatyczna czułość ISO, można szybko dostosować ustawienia do zmieniających się lub trudnych warunków oświetleniowych za pomocą funkcji korekty ekspozycji. Korekta ekspozycji może wydawać się skomplikowaną czynnością, ale jest to prosty sposób na rozjaśnienie lub przyciemnienie zdjęcia. Jest ona szczególnie przydatna, gdy chcemy zarejestrować jasne odcienie skóry i zadbać o odpowiedni kontrast obiektów lub sfotografować ciemne odcienie skóry i zapewnić im naturalny wygląd. Prawie wszystkie aparaty firmy Canon mają ustawienie korekty ekspozycji. Informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Poćwicz tworzenie niepozowanych zdjęć

Uśmiechnięte dziecko wyciąga rękę w stronę aparatu w rodzinnym salonie.

Zadbaj o to, aby fotografowany obiekt się nie nudził i był zrelaksowany podczas fotografowania. Dzięki temu zrobisz bardziej naturalne, niepozowane portrety. Pomocne może być również użycie małego obiektywu – nie będzie on tak bardzo stresował fotografowanego obiektu. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS R100 z obiektywem Canon RF 16mm F2.8 STM; 1/100 s, f/3,5 i ISO 1600. © Gary Morrisroe

Wiele aparatów Canon, np. Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 i EOS R8, umożliwia zdalne sterowanie przez sieć Wi-Fi za pomocą smartfona z aplikacją Canon Camera Connect.

W przypadku niektórych modeli zdalne sterowanie obejmuje podgląd obrazu widzianego przez aparat w trybie Live View oraz możliwość wykonywania zdjęć poprzez dotykanie ekranu telefonu. Ustaw aparat na powierzchni, a następnie użyj smartfona, aby zobaczyć obraz i wykonać zdjęcie we właściwym momencie. Stosowanie tej techniki może pomóc fotografowanej osobie odprężyć się, ponieważ nie będziesz patrzeć bezpośrednio na nią.

Aby otrzymać naturalnie wyglądające, niepozowane zdjęcia portretowe, wykonaj kilka zdjęć przed i po tym, jak obiekt będzie gotowy do pozowania przed aparatem. Zniweluje to jego stres i zwiększy szanse na uchwycenie naturalnego uśmiechu lub figlarnego spojrzenia dziecka, gdy zrobisz zdjęcie w niespodziewanym momencie. W przypadku pracy z aparatem bezlusterkowym, takim jak Canon EOS R6 Mark II, można użyć trybu migawki elektronicznej w celu wykonania dyskretnego zdjęcia. Jeśli aparat ma tryb serii zdjęć, wypróbuj go. Możesz użyć obiektywu zmiennoogniskowego i fotografować z większej odległości. Portrety będą mieć naturalny i niewymuszony charakter.

Poproś kogoś z rodziny lub znajomych o pozowanie, aby to poćwiczyć. Jeśli chcesz sportretować nieznajomą osobę, poproś ją o pozwolenie. Często taka prośba jest odbierana jako komplement, a ponadto zyskasz czas na przygotowanie ujęcia.

Eksperymentowanie z autoportretami to dobry sposób na zaznajomienie się z ustawieniami i stylami kompozycji.

Powiedz coś o osobie, fotografując ją w określonym kontekście

Panna młoda ubrana w tradycyjne sari; ma na sobie złotą biżuterią, a jej dłoni zdobi wykonana henną grafika.

W przypadku uwzględniania kontekstu na bardziej szerokokątnych portretach należy wziąć pod uwagę lokalizację. Przed rozpoczęciem fotografowania warto spojrzeć na tło, aby na zdjęciach nie pojawiły się rozpraszające uwagę elementy. Zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 28-70mm F2L USM, 70 mm, 1/1000 s, f/2 i ISO 1600. © Sanjay Jogia

Portret uśmiechniętego, stojącego przy swoim straganie mężczyzny w szaliku i bordowym fartuchu.

Ten obraz mężczyzny przy stoisku na targu w Bath jest doskonałym przykładem uwzględnienia kontekstu na zdjęciach portretowych – przeczytaj nasz przewodnik po tworzeniu portretów ludzi w ich naturalnym środowisku, aby uzyskać więcej wskazówek i informacji. Zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, 1/60 s, f/2,8 i ISO 160. © Julian Love

Portret osoby w jej codziennym otoczeniu często jest bardziej wymowny niż zwykłe zdjęcie portretowe. Można na przykład użyć obiektywu szerokokątnego, takiego jak Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM lub RF 28mm F2.8 STM, aby sfotografować szefa kuchni w pracy w kuchni lub uchwycić rolnika na polu pełnym krów. Możesz też sfotografować znajomego muzyka na tle rozmytego wnętrza sklepu z gitarami. Warto zastanowić się nad tym, co ma znaleźć się w tle zdjęcia i dlaczego. Rzecz polega na zarejestrowaniu atrakcyjnego wizualnie zdjęcia, wkomponowaniu określonego przekazu i zachęceniu odbiorców do zgłębienia tematu.

Odpowiedni styl w mediach społecznościowych

Portret kobiety siedzącej na podłodze przed wypełnionym koralikami tłem. Uśmiecha się w kierunku aparatu stojącego na drewnianym stole.

Zachowanie spójności palety kolorów i stylu edycji w mediach społecznościowych przekłada się na bardziej harmonijny i profesjonalny wygląd zawartości.

W przypadku tworzenia portretów z motywem mody do publikacji w mediach społecznościowych kluczowe znaczenie ma zrozumienie odbiorców. Dostosuj ujęcia do stylu, który najbardziej przemawia do obserwujących (na przykład retro lub nowoczesny). W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się naturalne światło, które rzuca łagodny i atrakcyjny blask na obiekty. Staraj się działać w trakcie złotej godziny (krótko po wschodzie słońca lub tuż przed zachodem słońca) i przyjmuj naturalne pozy. Warto ukazać swoją osobowość. Niech Twoje zachowanie będzie odzwierciedleniem Ciebie i Twojego spojrzenia na modę.

W przypadku takich trendów jak „strój dnia” (ang. outfit of the day, #OOTD) ważne są drobne szczegóły. Ubrania muszą być czyste i dobrze wyprasowane, a dodatki – odpowiednio dobrane. Trzeba też przemyśleć kwestię tła. Powinno one uzupełniać strój, nie rywalizować z nim o uwagę widzą.

Istotna jest również spójność edycji. Nie ograniczaj się do myślenia tylko o jednym zdjęciu czy o wyglądzie strony Twojego kanału. Staraj się zachować wizualną spójność, dzięki której Twój profil będzie się wyróżniał. W mediach społecznościowych chodzi nie tylko o publikowanie, ale także o angażowanie odbiorców. Kontaktuj się z obserwującymi po zamieszczeniu zdjęć. Obserwuj influencerów i ikony mody, aby ewoluować i dostosowywać się do szybko zmieniających się trendów w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że portrety z motywem mody ukazują nie tylko strój, ale także część Ciebie. Więcej informacji na temat tworzenia charakterystycznego, spójnego stylu zawiera nasz przewodnik po fotografowaniu zdjęć z określoną estetyką.

Eksperymentowanie i łamanie zasad

Zrobione z góry czarno-białe zdjęcie matki i dziecka czytających książkę. Dziecko patrzy w stronę aparatu, a jednocześnie pochyla się, aby odwrócić stronę.

Eksperymentuj z portretami, korzystając z różnych ustawień stylu obrazu. Ten czarno-biały obraz jest równie wyrazisty i efektowny, co kolorowe zdjęcie, a może nawet góruje nad nim w tych aspektach. Zrobione aparatem Canon EOS R z obiektywem Canon RF 50mm F1.2L USM, 1/1250 s, f/2,2 i ISO 1000. © Helen Bartlett

Zrobiony z boku portret patrzącej w stronę aparatu kobiety z ustami umalowanymi ciemnoczerwoną szminką. Za nią widać rozmyte wiszące lampki.

Zastanów się nad tym, jak ustawienia aparatu, np. ekspozycja i głębia ostrości, mogą pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu. Nie bój się eksperymentować. Testuj różne opcje, aby uzyskiwać odmienne efekty. Możesz dodać efekt bokeh do obrazu, aby wprowadzić dynamiczny element. Tutaj są to lampki. Gdyby wszystkie portrety wyglądały tak samo, świat byłby nudny. Zrobione aparatem Canon EOS R6 z obiektywem Canon RF 50mm F1.8 STM, 1/125 s, f/1,8 i ISO 1250. © Ejiro Dafé

Regulacja ustawień to tylko jeden ze sposobów na uatrakcyjnienie zdjęcia i nadanie mu określonego wyrazu. Do dyspozycji mamy kilka innych rozwiązań. Możesz poprosić fotografowaną osobę, aby zamiast na aparat spojrzała na coś w obrębie kadru lub na jakiś odległy obiekt. Można też sfotografować obiekt z góry, korzystając z drabiny. Inną opcją jest pochylenie się i zrobienie zdjęcia z poziomu bioder. Łam zasady kompozycji, np. poprzez umieszczenie obiektu w samym środku kadru. Spróbuj wykorzystać oświetlenie zza obiektu, cienie i długi czas naświetlania, aby nadać portretowi określoną atmosferę.

Możesz też przygotować własne studio domowe, aby poeksperymentować z różnymi technikami, lub dowiedzieć się więcej o tworzeniu własnego zestawu ustawień pod kątem kreatywnej fotografii portretowej*. Celem jest eksperymentowanie, uczenie się i uzyskiwanie satysfakcjonujących wyników.

Autorzy: Peter Wolinski, Tamzin Wilks i Jeff Meyer

* Dostępne tylko w języku angielskim

Powiązane produkty

  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R8

    Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R10

    Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R50

    Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu.
  • Aparaty bezlusterkowe

    EOS R100

    Twórz doskonałe wspomnienia w wyjątkowej jakości za pomocą łatwego w obsłudze i zawsze gotowego do pracy aparatu EOS R.
  • OBIEKTYWY CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Smukły, lekki, płaski obiektyw do fotografii ulicznej i podróżniczej – z uniwersalną ogniskową 28 mm i maksymalną przesłoną f/2,8.
  • Obiektywy RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Makroobiektyw 35 mm z jasną przysłoną (f/1,8) umożliwiający rejestrowanie szerokokątnej perspektywy i wyostrzanie obiektów z małej odległości, wyposażony w hybrydowy stabilizator obrazu.
  • Obiektyw standardowy

    RF 50mm F1.8 STM

    Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji.
  • Obiektywy RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Model RF 85mm F2 MACRO IS STM jest wszechstronnym obiektywem do robienia zdjęć z małej odległości. Umożliwia subtelne teleobiektywowe zacieśnianie perspektywy i ma 5-stopniowy stabilizator obrazu – a wszystko to w niewielkiej, lekkiej obudowie.
  • Teleobiektyw z zoomem

    RF 70-200mm F4L IS USM

    Niezbędny, kompaktowy i lekki teleobiektyw z zoomem serii L – RF 70-200mm F4L IS USM – doskonale nadaje się do fotografii podróżniczej, sportowej, przyrodniczej i portretowej.
  • Powiązane artykuły

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Najlepszy podstawowy zestaw do zdjęć portretowych

    Aparaty i obiektywy do każdego rodzaju fotografii portretowej.

  • FOTOGRAFIA PORTRETOWA

    Rób lepsze selfie

    TikTokerka Nina Collins wyjaśnia, jak robić kreatywne autoportrety w domu.

  • FOTOGRAFOWANIE DZIECI

    Wskazówki dotyczące fotografowania małych dzieci

    Zadbaj o to, aby fotografowanie dzieci było przyjemne, i rejestruj atrakcyjne materiały.

  • FOTOGRAFIA ULICZNA

    Portrety do druku

    Fotograf i TikToker Kym Moseley dzieli się wskazówkami dotyczącymi robienia i udostępniania atrakcyjnych zdjęć obcych ludzi.