Zdalne fotografowanie może wydawać się zaawansowaną techniką, ale jest łatwiejsze, niż się wydaje, i ma kilka istotnych zalet. Zapoznaj się z tym pomocnym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, na czym polega zdalne fotografowanie, kiedy z niego korzystać i jak wpłynie to na różne rodzaje fotografii.
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Zdalne fotografowanie – dlaczego przypadnie Ci do gustu
Na czym polega zdalne fotografowanie?
Zdalne fotografowanie oznacza po prostu sterowanie aparatem i jego migawką z innego urządzenia – z pominięciem elementów sterujących na aparacie. Tradycyjnym rozwiązaniem tego problemu był podłączany do aparatu wężyk spustowy, ale teraz możliwe jest sterowanie bezprzewodowe. Szeroka gama aparatów firmy Canon obsługuje łączność Wi-Fi, a najnowsze modele, w tym wszystkie aparaty z systemu EOS R, mają również funkcję Bluetooth. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia sterowanie wieloma ustawieniami i wyzwalanie migawki bezpośrednio za pomocą smartfona lub tabletu.
Kiedy warto użyć zdalnie sterowanej migawki?
Zdalne wyzwalanie migawki ma kilka zalet. Po pierwsze, nie dotykasz fizycznie aparatu, co eliminuje ryzyko wywołania drgań aparatu podczas wyzwalania migawki i pozwala robić wyraźne zdjęcia. Po drugie, jest to również przydatne do robienia zdjęć, które mogą być trudne do wykadrowania, gdy trzymasz aparat w rękach, w tym zdjęć grupowych z udziałem samego fotografa lub zdjęć płochliwych zwierząt w naturalnym środowisku.
Zdalne fotografowanie jest przydatnym narzędziem w przypadku wielu różnych gatunków fotografii, takich jak:
Zdalne fotografowanie krajobrazu
Zdalne wyzwalanie migawki jest idealne w przypadku fotografowania krajobrazów ze statywu, zwłaszcza w przypadku długiej ekspozycji, ponieważ dotykanie aparatu mogłoby wywołać drgania. W przypadku fotografii poklatkowej pomaga to również zapobiegać przesunięciu aparatu i zmianie kadrowania, co z kolei mogłoby spowodować rozpraszające przeskoki kadru podczas filmowania. Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia zmianę ustawień z poziomu smartfona między kolejnymi zdjęciami, co oznacza, że nie trzeba wracać do aparatu ani sprawdzać zdjęć na jego ekranie. Można też dodawać oceny w postaci gwiazdek za pomocą urządzenia przenośnego, aby ułatwić dalszy wybór, udostępnianie i przetwarzanie zdjęć.
Zdalne fotografowanie dzikiej przyrody
Zdalna obsługa idealnie sprawdza się w przypadku fotografowania lub filmowania płochliwych lub nieuchwytnych obiektów, takich jak dzikie zwierzęta. Aparat można umieścić w optymalnym miejscu, nawet jeśli jest ono trudno dostępne lub niebezpieczne. Następnie można się oddalić, aby nie przestraszyć fotografowanych obiektów i nie zakłócać ich naturalnych zachowań. Zdalne fotografowanie to doskonałe rozwiązanie do fotografowania małych obiektów z małej odległości i do makrofotografii. Nawet najmniejszy ruch aparatu ma wtedy duże znaczenie – może zepsuć ujęcie lub spowodować utratę wyostrzenia obiektu. To samo dotyczy korzystania z techniki sekwencji nastaw ostrości. Wykonujemy serię makrofotografii z ustawieniem ostrości na różne części obiektu, a później łączymy zestaw w jeden obraz z większym zakresem wyostrzenia, więc stabilność aparatu ma kluczowe znaczenie. Dzięki możliwości zmiany ustawień i sprawdzania podglądu zdjęć w smartfonie, a nawet powiększenia widoku w celu sprawdzenia ostrości, nie musisz wracać do aparatu i ingerować w scenerię. Po wykonaniu zdjęcia możesz oznaczyć je geoznacznikiem – dodać dane o położeniu do obrazu ze smartfona za pomocą aplikacji Canon Camera Connect – aby precyzyjne zarejestrować miejsce, w którym pojawiło się rzadkie zwierzę.
Astrofotografia z wykorzystaniem fotografowania ze zdalnym wyzwalaniem
W przypadku astrofotografii często konieczne jest fotografowanie z bardzo długim czasem naświetlania – od 30 minut do kilku godzin. Możliwość zdalnego fotografowania oznacza, że po wyzwolenia migawki nie będziesz powodować drgań aparatu, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ostrych zdjęć nieba. Co więcej, możesz być w sporej odległości od aparatu, być może nawet ogrzewać się w samochodzie lub schronisku, oczekując na zakończenie ekspozycji. W przypadku astrofotografii rzadko trzeba dostosowywać wiele ustawień, ale jeśli chcesz to zrobić, a nawet przełączyć się z trybu AF na tryb ręcznej regulację ostrości, możesz to zrobić zdalnie. Ponadto ekran LCD aparatu może być wyłączony, co oznacza mniej niechcianego światła, które może zepsuć ekspozycję.
Fotografia portretowa bez użycia rąk
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w dziedzinie artystycznych autoportretów, zdalne fotografowanie jest idealnym rozwiązaniem. Możesz skadrować się w łatwy sposób i sprawdzić, czy ujęcie obejmuje wszystkie niezbędne elementy. Możliwość zmiany ustawień, takich jak przysłona, pozwala eksperymentować z różnymi efektami bez konieczności zmiany kompozycji po podejściu do aparatu. Zdalne fotografowanie jest również bardzo przydatne w przypadku zdjęć grupowych, ponieważ można sprawdzić, czy wszyscy są w kadrze (i czy się uśmiechają), bez zakłócania ujęcia. Przejrzyj każde ujęcie na miejscu i w razie potrzeby dostosuj ustawienia lub przesuń osoby na lepsze pozycje, zanim grupa się rozproszy.
Pracując nad fotografią w studiu, można sterować aparatem za pomocą komputerowego oprogramowania Canon EOS Utility. Komputer ma większy ekran niż urządzenie przenośne. Więcej na ten temat za chwilę.
Co jest potrzebne do zdalnego fotografowania?
Firma Canon oferuje szeroką gamę akcesoriów do zdalnego fotografowania. Elektroniczny wężyk spustowy Canon RS-60E3 to przewodowy wężyk o długości 60 cm do aparatów EOS z gniazdem typu E3, a elektroniczny wężyk spustowy RS-80N3 to wężyk o długości 80 cm do aparatów EOS z gniazdem typu N3. Elektroniczny wężyk spustowy z programatorem czasowym TC-80N3 (który może wymagać użycia adaptera zdalnego sterowania RA-E3) umożliwia wykonywanie zdjęć w regularnych odstępach czasu w przypadku projektów poklatkowych – bez dotykania aparatu.
Jeśli chodzi o rozwiązania bezprzewodowe, pilot zdalnego sterowania RC-6 firmy Canon działa z odległości maks. 5 metrów przy użyciu podczerwieni. Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania Canon BR-E1 współpracuje z aparatami EOS obsługującymi technologię Bluetooth z odległości maks. 5 metrów.
Prawdopodobnie jednak masz już własny zestaw niezbędny do zdalnej fotografii. Aplikacja Canon Camera Connect jest dostępna do pobrania bezpłatnie dla użytkowników systemów iOS i Android. Można ją szybko skonfigurować w smartfonie lub tablecie. Aplikacja jest zgodna z szeroką gamą aparatów firmy Canon – nie tylko z najnowszymi aparatami bezlusterkowymi, ale także z niektórymi lustrzankami cyfrowymi i aparatami kompaktowymi PowerShot.
Niektóre funkcje aplikacji działają przez Bluetooth, a inne wymagają użycia połączenia Wi-Fi, więc włącz obie opcje w urządzeniu przenośnym, aby w pełni wykorzystać możliwości aplikacji.
Jak używać aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego fotografowania
Nawiązanie połączenia z aparatem jest bardzo proste – na ekranie aplikacji są wyświetlane instrukcje prowadzące użytkownika przez wszystkie etapy. Po nawiązaniu połączenia będziesz mieć do dyspozycji kilka opcji (w zależności od modelu aparatu), takich jak zdalne fotografowanie, dodawanie ocen w postaci gwiazdek do zdjęć oraz przesyłanie zdjęć i filmów w celu udostępnienia ich innym osobom.
Możliwe powinno być wyświetlanie opcji zdalnego fotografowania z podglądem Live View, dzięki której zobaczysz na żywo dokładnie to, co „widzi” aparat. W tym miejscu można dostosować ustawienia, takie jak punkt ostrości, czas naświetlania, przysłona, czułość ISO, balans bieli, samowyzwalacz, pomiar itp. Warto zapoznać się z interfejsem podczas pierwszej konfiguracji.
Na ekranie pojawi się również duży biały przycisk – wystarczy go dotknąć, aby zrobić zdjęcie. Aby nagrać film, dotknij ikony filmu w górnej części ekranu, aby przejść w tryb filmowania.
Aplikacja Canon Camera Connect służy również jako centrum obsługi innych aplikacji przydatnych w aparacie, takich jak aplikacja image.canon do przesyłania i przechowywania obrazów w chmurze. Dzięki temu jest to kompleksowe centrum najnowszych narzędzi. W przypadku aparatów EOS R3, PowerShot ZOOM i innym modeli EOS wprowadzonym na rynek od roku 2022 można również zaktualizować oprogramowanie układowe za pomocą aplikacji Canon Camera Connect. Ułatwia to uzyskiwanie dostępu do najnowszych ulepszeń i funkcji.
Jak ustawiać ostrość podczas fotografowania zdalnego?
Regulacja ostrości za pomocą aplikacji Canon Camera Connect jest łatwa. Możesz dotknąć ekranu, aby zmienić punkt AF – obiektyw automatycznie ustawia ostrość w miejscu, w którym został umieszczony punkt ostrości.
Obsługiwana jest również ręczna regulacja ostrości, co może być przydatne w przypadku zdjęć makro i robionych z małej odległości, w przypadku których chcemy precyzyjnie ustawić ostrość na obiekcie. Dodatkową korzyścią jest możliwość przełączenia się z trybu AF na tryb ręcznej regulacji ostrości bez konieczności powrotu do aparatu i użycia przełącznika na obiektywie. Wystarczy nacisnąć przycisk ręcznej regulacji ostrości w aplikacji i użyć strzałek do ręcznej regulacji.
Jak fotografować zdalnie za pomocą oprogramowania Canon EOS Utility?
Zdalne fotografowanie jest możliwe nie tylko za pomocą smartfona. Istnieją inne sposoby, które mogą być bardziej odpowiednie w niektórych sytuacjach.
EOS Utility to komputerowe oprogramowanie firmy Canon, które umożliwia zdalne fotografowanie. Może być używane bezprzewodowo lub za pośrednictwem połączenia USB. Zapewnia pełną kontrolę nad aparatem, a obrazy można zapisywać bezpośrednio w komputerze lub na karcie pamięci. Może to być doskonała opcja w środowisku studyjnym – umożliwia wyświetlanie obrazów na większym ekranie komputera, dostosowywanie ustawień i idealne kadrowanie w trybie podglądu na żywo za pomocą siatek i narzędzi kompozycji. Można go również używać w połączeniu z oprogramowaniem Digital Photo Professional firmy Canon do edycji i oceniania zdjęć zrobionych zdalnie.
Jeśli chcesz używać aparatu jako kamery internetowej, doskonałą opcją jest program EOS Webcam Utility. Jest on zgodny z szeroką gamą aparatów firmy Canon i umożliwia korzystanie z aparatu do transmisji na żywo i rozmów wideo, co doskonale sprawdza się podczas prowadzenia transmisji i zapisywania nagrań w aparacie.
Niezależnie od modelu aparatu i rodzaju fotografii, jaką wykonujesz, firma Canon oferuje wygodne sposoby zdalnego fotografowania i nagrywania filmów. Zachęcamy do skorzystania z opcji zdalnej obsługi.
Powiązane produkty
-
Aparaty bezlusterkowe
EOS R10
Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R7
Odkryj dziką przyrodę z aparatem o niesamowitej szybkości i jakości obrazu w przenośnym korpusie APS-C zaprojektowanym z myślą o przyszłości. -
Statyw
Tripod Grip HG-100TBR
Dzięki temu wyjątkowemu, cechującemu się doskonałą ergonomią uchwytowi statywowemu z odłączanym pilotem zdalnego sterowania możesz pracować dłużej, zadbać o większą stabilność i zyskać swobodę twórczą. -
Obiektywy RF-S
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C – idealny do codziennych zastosowań, np. do fotografii rodzinnej, lifestyle’owej, portretowej i wakacyjnej. -
Obiektyw szerokokątny
RF 16mm F2.8 STM
Mały i niedrogi, ultraszerokokątny obiektyw 16 mm do pełnoklatkowych aparatów z serii EOS R, przeznaczony dla osób nagrywających vlogi i twórców treści. -
Szerokokątny obiektyw stałoogniskowy
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktowy, lekki obiektyw stałoogniskowy (24 mm) – idealny do fotografowania krajobrazów i wnętrz, nagrywania vlogów, a także do robienia wspaniałych zdjęć makro.