Autoportrety stały się instynktownym i kreatywnym sposobem rejestrowania naszego życia – np. bezcennych chwil wartych upamiętnienia – i wyrażania siebie. Ale jak można przekształcić standardowe selfie w profesjonalnej jakości autoportret?
Londyńska fotograficzka i poetka Amaal Said, która przyciągnęła ponad 23 tys. fanów w mediach społecznościowych, mówi, że jej artystyczne autoportrety były świetnym sposobem na dokumentowanie podróży – zarówno osobistej, jak i fotograficznej. „Autoportrety zawsze były portalem do mojej przeszłości” – mówi. „Widzę, jak się czułam w określonym czasie w moim życiu. Zauważam też, że z roku na rok coraz lepiej fotografuję samą siebie, i to mnie cieszy”.
Amaal dzieli się tutaj swoimi doświadczalnymi technikami tworzenia udanych autoportretów, które warto będzie udostępniać, drukować i zachowywać. Pokazuje również, jak łatwo można uwieczniać swoje wyjątkowe chwile, przekazując aparat swojej siostrze oraz pokazując jej i jej mężowi, jak stworzyć nieformalną sesję autoportretową w parku.
FOTOGRAFIA AUTOPORTRETOWA
8 wskazówek dotyczących tworzenia wspaniałych autoportretów
1. Włącz tryb automatyczny i działaj
Amaal zaleca, aby na początek skorzystać z trybu automatycznego. „Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, nie wstydź się używać automatycznych ustawień aparatu” – mówi.
Przydatne ustawienia, takie jak tryb autoportretu i portretu, które są dostępne zarówno w aparacie Canon EOS M6 Mark II, jak i w innych podstawowych modelach, np. Canon EOS 250D, pomagają rozmyć tło, wydobyć odcienie skóry i stonować włosy.
Aby uzyskać większą kontrolę nad głębią ostrości, spróbuj wykonać zdjęcie w trybie preselekcji przysłony (Av). Ten półautomatyczny tryb umożliwia wybór przysłony – wielkości otworu w obiektywie, przez który przechodzi światło (mniejsza wartość przysłony oznacza więcej światła na matrycy). Aby uzyskać rozmyte tło, wybierz większy otwór przysłony, np. wartość f/1,4.
Wybór obiektywu z szeroką przysłoną przeznaczonego do portretów pomoże również uzyskać wyróżniający się wygląd. Amaal szczególnie lubi pracę z obiektywem Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. „Uwielbiam rozmyte tło, które można uzyskać przy szerokiej przysłonie. Wpuszczenie większej ilości światła pomaga odizolować obiekt od tła” – wyjaśnia.
Często używa także obiektywu Canon EF 50mm f/1.8 II (zastąpiono go obecnie obiektywem Canon EF 50mm f/1.8 STM), ponieważ preferuje autoportrety, które skupiają się na twarzy. „Po prostu wydaje się bliższa” – mówi. Do aparatu Canon EOS M6 Mark II można podłączyć dowolny obiektyw z szerokiej gamy obiektywów EF i EF-S firmy Canon za pomocą małego, lekkiego adaptera mocowania Canon EF-EOS M.
2. Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja
„Trzeba wiedzieć, jakie się chce uzyskać tło, a wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczem do stworzenia nastroju” – mówi Amaal. „Uwielbiam robić portrety w parkach, gdzie mogę wykonać wiele zdjęć w różnych sceneriach. Ważne jest, aby znaleźć w miarę ciche miejsce, żeby inni ludzie nie przeszkadzali podczas robienia zdjęć”.
Otoczenie może zmienić nastrój autoportretu, ale czasami może pomóc puste płótno – mówi. „Mam w sypialni białą ścianę, więc zwykle używam jej jako tła i zakładam coś kolorowego, aby się wyróżnić. Jeśli ktoś ma kącik w ogrodzie albo gdzieś w domu, może skorzystać ze statywu. Ważne jest, aby tło nie było przeładowane ani niechlujne”.
3. Baw się światłem i kompozycją
„Naprawdę uwielbiam ciepłe odcienie złotej godziny” – mówi Amaal. Przypada ona około wschodu lub zachodu słońca. „Delikatniejsze słońce jest zawsze dobre. Można uniknąć fotografowania w ostrym świetle słonecznym, ponieważ tworzy ono wyraźnie zarysowane cienie. Robiłam też zdjęcia w pochmurne dni. Efekt nadal może być udany – wystarczy dostosować ustawienia do światła”.
Jeśli chodzi o kompozycję, Amaal zaleca usunięcie z kadru wszelkich zakłócających elementów. „Dopasuj ustawienia na bieżąco i eksperymentuj z pozycjonowaniem siebie pod różnymi kątami” – mówi. „Fotografia zmienia się całkowicie, gdy znajdziesz się nieco poza centrum, dzięki czemu możesz się nią bawić”.
Pozostawienie miejsca wokół obrazu umożliwia również zastosowanie dodatkowych opcji podczas kadrowania pod kątem serwisu Instagram. „Zazwyczaj robię autoportrety w trybie krajobrazu, ponieważ lubię mieć po obu stronach dodatkową przestrzeń, którą mogę się bawić” – dodaje.
4. Wizualizuj w kolorze
Eksperymentowanie z paletami kolorów może pomóc Ci wyrazić swoją osobowość. „Zawsze zaczynam od tego, jak się czuję, i z tego odczucia wychodzę” – wyjaśnia Amaal. „Czasami chcę uzyskać nastrojowe zdjęcie i wtedy odpowiednio się ubieram, albo mogę być zafascynowana nową szminką, którą chcę uwidocznić na autoportrecie.
„Uwielbiam kolor. Wprowadzam go do moich autoportretów głównie poprzez hidżab i szminkę, ale można wykorzystać kolor na wiele różnych sposobów. Eksperymentuj, przypinając tkaniny do ściany lub przekładając je przez coś wysokiego. Możesz też wprowadzić kolor kwiatami.
„Planowanie kolorów z wyprzedzeniem to zawsze świetny sposób na uzyskanie solidnego autoportretu. Zastanów się, czy kolory ubioru pasują do tła i czy nie wyróżniają Cię zbytnio względem niego. Kolor jest szczególnie ważny w przypadku autoportretów zaręczynowych czy ślubnych, ponieważ narzeczeni muszą być głównym elementem zdjęcia”.
5. Naucz się relaksować
„Dobrą rzeczą w autoportretach jest to, że za aparatem nie ma nikogo innego, kto by uważnie patrzył na Twoją twarz” – mówi Amaal. Dodaje, że rekwizyty, takie jak kwiaty i lustra, mogą pomóc ludziom czuć się swobodnie przed obiektywem i dać szansę na pewne twórcze eksperymenty.
„Zwykle ludzie mówią, że nie wiedzą, co zrobić z rękami, i to jest całkowicie normalne. Polecam na początek trzymanie jakiegoś przedmiotu”. Być może warto założyć fantazyjne kolczyki lub ogromny naszyjnik, ponieważ stanowią elementy, które można przytrzymać rękami.
6. Użyj statywu i samowyzwalacza
Do wykonania autoportretów Amaal użyła niewielkiego, lekkiego aparatu Canon EOS M6 Mark II o rozdzielczości 32,5 megapiksela z odchylanym o 180° ekranem dotykowym oraz obsługą łączności Wi-Fi. Zaleca umieszczenie aparatu na statywie i korzystanie z samowyzwalacza.
„Model Canon EOS M6 Mark II to wspaniały aparat do eksperymentowania, a ustawienie samowyzwalacza jest niezwykle proste” – wyjaśnia. „Można wybrać wyzwalacz 2- lub 10-sekundowy. Ja wybieram 10-sekundowy, ponieważ lubię mieć wystarczająco dużo czasu, aby się przygotować” – dodaje.
Odchylenie ekranu dotykowego w stronę twarzy jest również bardzo przydatnym sposobem komponowania ujęć, gdy stajemy przed aparatem.
7. Fotografuj portrety zdalnie
Aplikacja Canon Camera Connect umożliwia podłączenie aparatu Canon z obsługą Wi-Fi do urządzenia z system Apple lub Android w celu zdalnego fotografowania. Dzięki możliwości korzystania ze smartfona do wyświetlania obrazu i wyzwalania migawki można łatwiej tworzyć piękne i ostre portrety. „Jeśli nie chcesz co chwilę podchodzić do aparatu, aby sprawdzić, czy zdjęcia są ostre, aplikacja Camera Connect wyeliminuje ten problem” – mówi Amaal. „Jest też bardzo przydatna, jeśli zmieniasz pozycje”.
Odchylany ekran dotykowy aparatu Canon EOS M6 Mark II również ułatwia wyostrzanie twarzy. „Możliwość odwrócenia ekranu w celu sprawdzenia swojego wyglądu jest niesamowita i oszczędza mnóstwo czasu” – mówi Amaal.
Amaal lubi, kiedy jej zdjęcia są ostre i barwne, dlatego używa różnych metod, aby zadbać o wyostrzenie niezbędnych elementów. „Metoda, z której korzystałam w przeszłości, gdy nie miałam aparatu z odchylanym ekranem czy możliwości zdalnego fotografowania, polegała na trzymaniu obiektu przed aparatem – zwykle kwiatów – ustawieniu ostrości na nim, a następnie przemieszczaniu się w to miejsce” – wyjaśnia. „Lubię również korzystać z autofokusa z funkcją śledzenia twarzy, ale nie zawsze jest to dobry wybór, jeśli na pierwszym planie znajdują się obiekty”.
8. Edytuj i drukuj profesjonalnie wyglądające autoportrety
Dostosowanie ustawień do fotografowania w formatach RAW i JPEG daje później więcej opcji edycji zdjęć. Dzięki bezpłatnemu programowi do edycji Digital Photo Professional (DPP) firmy Canon można poprawiać jakość obrazów RAW za pomocą narzędzi do korekty balansu bieli, nasycenia, ekspozycji itp.
„Nie musisz być profesjonalistą, aby edytować swoje zdjęcia” – mówi Amaal. „Dla mnie najważniejszą rzeczą jest ekspozycja, ponieważ czasami obraz nie jest tak jasny, jak bym chciała. Bawię się kontrastem i cieniem, aby osiągnąć pożądany efekt. Lubię również zobaczyć, co daje obracanie obrazu podczas edycji. Jestem też wielką miłośniczką czarno-białych autoportretów”.
Po zakończeniu edycji można wydrukować zdjęcia bezpośrednio z telefonu na kompaktowym urządzeniu Canon SELPHY Square QX10. Idealnie sprawdza się to przy tworzeniu albumów i tablic. Mamy szybki i przyjemny sposób na zachowanie ulubionych autoportretów. Aby uzyskać profesjonalną jakość wydruków, skorzystaj z drukarki serii Canon PIXMA G, która ożywi Twoje obrazy.
Autorka: Lorna Dockerill
Powiązane produkty
-
Obiektyw standardowy
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R50
Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R10
Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C.