DRUKOWANIE I TWORZENIE

Odtwórz słynne obrazy dzięki minirękodziełom z papieru

Stwórz własną miniaturową galerię sztuki za pomocą drukarki Canon SELPHY Square QX10 i aplikacji SELPHY Photo Layout, korzystając ze wskazówek ekspertów od dioram, Olego Friedricha i Esther Mory Chavarrii.
Papierowe rękodzieło w postaci miniaturowej galerii sztuki: na czerwonych ścianach wiszą dwa obrazy, w które wpatruje się miniaturowa figurka stojąca na pierwszym planie.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś stworzyć dioramę: model przedstawiający scenę z trójwymiarowymi postaciami? Diorama może mieć formę miniatury lub pełnowymiarowego projektu, i choć pewnie wydaje się czymś skomplikowanym, jej stworzenie nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Mało kto zna się na sztuce tworzenia miniaturowych dioram lepiej niż Ole Friedrich i Esther Mora Chavarria, którzy zgromadzili około 114 tys. obserwujących na TikToku. Urzekli swoich odbiorców misternie wykonanymi dioramami, które dokładnie odzwierciedlają wydarzenia historyczne, począwszy od elementów nawiązujących do prehistorii, takich jak dinozaury, po sceny safari z nosorożcami i jeleniami.

W ostatniej instalacji z serii Canon SELPHY Craft Club Ole i Esther stworzyli miniaturową galerię sztuki, która obejmuje dwa z najsłynniejszych obrazów w historii. Dodali też osobiste akcenty. Na potrzeby tego projektu wybrali obrazy „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera i „Pocałunek” Gustava Klimta.

Zobacz, jak to zrobili – używając drukarki Canon SELPHY Square QX10 – i poznaj wszystkie etapy procesu tworzenia oraz wskazówki, które pomogą Ci stworzyć własną dioramę.

Koncepcja

Wydruki obrazów „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera i „Pocałunek” Gustava Klimta leżą na stole przed drukarką Canon SELPHY Square QX10 i innymi materiałami artystycznymi.

Ole i Esther wybrali obrazy, które znajdowały się w domenie publicznej – „Pocałunek” Gustava Klimta i „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera. Jest to ważne, bo pozwala uniknąć wszelkich problemów z prawami autorskimi, jeśli udostępnia się swoje prace w Internecie. Proces może być czasochłonny, a zarazem przyjemny, ponieważ umożliwia znajdywanie ciekawych informacji na temat sztuki i udostępnianie je innym.

Ole i Esther mieszkają w Barcelonie, w Hiszpanii. Poznali się w 2019 roku podczas studiów archeologicznych na Uniwersytecie Barcelońskim. W Niemczech odwiedzili hamburskie muzeum Miniatur Wunderland, a tamtejsze modele zafascynowały ich do takiego stopnia, że postanowili sami spróbować tworzyć sceny w miniaturze. „To ciekawa forma zobrazowania historii, dajmy na to, kościoła w interaktywny, zabawny sposób, aby zarówno dzieci, jak i dorośli mogli wzbogacić historyczną wiedzę” – mówi Esther.

Oboje mają przygotowanie artystyczne, dlatego chcieli połączyć umiejętności rysowania i malowania ze swoim wykształceniem. Teraz tworzą dioramy, aby edukować innych, a miniaturową galerię sztuki stworzyli po raz pierwszy.

Proces

Drukarka Canon SELPHY Square QX10 stoi na blacie stołu obok kawałków sztywnej pianki, linijki i ołówka.

Tworząc własną miniaturową galerię sztuki, możesz zacząć od podstawowych materiałów, które znajdziesz w domu. Są to na przykład klej, nożyczki, papier fotograficzny Canon i ozdoby, których nie użyjesz do niczego innego. Ponowne wykorzystanie i recykling mają kluczowe znaczenie, bo dzięki temu nie zmarnujesz żadnego materiału.

Para rąk maluje dwa kawałki sztywnej pianki na czerwono, aby zbudować ściany galerii.

Tworzenie miniaturowego rękodzieła papierowego może być bardzo relaksujące i odciągać uwagę od problemów. Ole i Esther zwykle puszczają w tle jakiś podcast, którego słuchają podczas wykonywania swoich indywidualnych zadań. „Łatwo się w tym zatracić i nawet nie wiadomo, kiedy czas ucieka” – mówi Ole.

Miniaturowe galerie sztuki mogą być proste lub skomplikowane, zależnie od naszych intencji i celów. Można stworzyć galerię z dużą liczbą obrazów i figurek ludzi lub skomponować małą dioramę z kilkoma figurkami ustawionymi wokół tylko jednego obrazu. Nie trzeba też wydawać dużo pieniędzy na materiały. Ole i Esther rozejrzeli się po swoim domu i wykorzystali ponownie elementy z poprzednich projektów oraz przypadkowe przedmioty, które zgromadzili przez lata.

  • Wyszukiwanie informacji: „Na początek trzeba się dowiedzieć, czy obraz jest w domenie publicznej, aby można było go wykorzystywać w jakiejkolwiek działalności” – mówi Esther. „Tworzymy dioramy realistyczne, dlatego szukaliśmy słynnych obrazów w Google Art Project, ale można również narysować coś ręcznie”.
  • Gromadzenie materiałów: „Do tego projektu użyliśmy sztywnej pianki, z której powstały ściany i podłoga” – mówi Ole. „Podłoga jest szczególnie ważna, ponieważ wymaga tekstury, dlatego malowaliśmy ją naturalnym atramentem, aby wyglądała jak drewniana podłoga w galerii”.
  • Projekt i układ: „Zastanów się, jak według Ciebie mają wyglądać obrazy – czy chcesz, aby były tradycyjnie prostokątne, czy wolisz spróbować czegoś innego” – mówi Esther. „Aplikacja Canon SELPHY Photo Layout zapewnia wiele opcji, z którymi można poeksperymentować. Możliwości są nieograniczone. Następnie zastanów się nad ramką. Edytując w aplikacji, możesz zdecydować, czy chcesz tradycyjną ramkę, która jest prawie niewidoczna, czy wolisz bardziej wyrazistą z różnymi wzorami”.
  • Drukowanie: „Doskonałą zaletą korzystania z drukarki Canon SELPHY Square QX10 jest jej mały rozmiar, dzięki czemu można ją nosić ze sobą po całej przestrzeni roboczej” – mówi Esther. „Z uwagi na dużą szybkość drukowania mogliśmy eksperymentować dalej”. Wydruki z drukarki SELPHY Square QX10 są samoprzylepne, co ułatwia dodawanie ich do dioramy.
  • Czynnik ludzki: „Następnie trzeba wyszukać figurkę albo ją stworzyć” – mówi Ole. „Figurka musi też mieć określoną pozę zależnie od rodzaju interakcji z przestrzenią. Pozwala to wprowadzić nieco ruchu i sprawić, że efekt będzie bardziej wciągający”.
  • Ukryte niespodzianki: „We wszystkich naszych pracach zawsze umieszczamy dodatkowo przypadkowe obiekty, które zaskoczą odbiorców i wywołają ich uśmiech” – mówi Esther. „W tym projekcie umieściliśmy złamaną kolumnę z innego projektu, a na niej ustawiliśmy maleńką wiewiórkę. Pomysł był spontaniczny. Tego typu dodatki umieszczamy na samym końcu, tak trochę dla zabawy. Dodajemy osobisty akcent, a pomysł przychodzi nam do głowy dopiero wtedy, gdy projekt jest już skończony i gdzieś widać puste miejsce”.
  • Klejenie: „Każdy element tworzy się oddzielnie, a potem z nic nieznaczących rzeczy powstaje coś naprawdę pięknego” – mówi Esther. „Połączenie wszystkich elementów sprawia, że całość ożywa”.

Drukarka

Dłoń trzyma smartfona, na którego ekranie widać aplikację Canon SELPHY Photo Layout wyświetlającą obraz „Pocałunek” Gustava Klimta. Trzyma też wydruk obrazu „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera. Na stole poniżej stoi drukarka Canon SELPHY Square QX10.

Aplikacja Canon SELPHY Photo Layout to kompleksowe rozwiązanie, które spełni Twoje potrzeby w zakresie edycji i druku. Możesz wybrać dowolny układ, a nawet dodać tekst, obramowanie i stemple. Jest to przydatne, jeśli na przykład na miniaturze obrazu chcesz umieścić nieco informacji o malarzu.

Na biurku leżą materiały przeznaczone do realizacji projektów, w tym lakierowana sztywna pianka, drukarka Canon SELPHY Square QX10, dwie miniodbitki obrazów, ołówek, linijka, scyzoryk oraz usunięty nadmiar pianki.

„Drukarka Canon SELPHY Square QX10 była bardzo przydatna, bo nie zawsze chcemy malować i tworzyć obraz od zera” – mówi Esther. „Zastosowanie tej drukarki zainspirowało nas. Prawdopodobnie użyjemy jej również w przyszłych projektach”.

Przez cały czas wspólnej pracy Ole i Esther nigdy nie korzystali z drukarki. Zawsze rysowali i malowali ręcznie każdy element swoich projektów. „To bywa bardzo czasochłonne” – zauważa Ole. Korzystanie z drukarki Canon SELPHY Square QX10 w pewnym sensie zrewolucjonizowało ich sposób pracy. „SELPHY Square QX10 całkowicie różni się od typowej tradycyjnej drukarki” – mówi Esther. „Do tej pory w projektach rękodzielniczych nie używaliśmy drukarki, bo nie sądziliśmy, że się do tego przyda. Ale ta drukarka to co innego”.

Esther uważa, że jedną z największych zalet drukarki była jakość wydruków. „Bardzo ważne jest stworzenie miniatury realistycznej. Wydruki były wysokiej jakości, a kolory wyszły bardzo wyraziste” – dodaje. Poza tym wydruki przetrwają do 100 lat1, więc ta kompaktowa drukarka idealnie sprawdzi się przy tworzeniu takiego projektu.

Oboje korzystali też z aplikacji Canon SELPHY Photo Layout. „Naszym podstawowym narzędziem podczas pracy jest telefon, bo używamy go do nagrywania filmów do mediów społecznościowych” – mówi Esther. „Aplikacja świetnie się sprawdziła, ponieważ umożliwiała nam drukowanie w dowolnym momencie bez konieczności włączania komputera i wyszukiwania innych aplikacji”. Dzięki tej aplikacji, zgodnej z systemami iOS i Android, Ole i Esther mogli szybko edytować zdjęcia i wybrać układ. Wydrukowanie za pomocą drukarki SELPHY Square QX10 trwało około 43 sekund, co ułatwiło im pracę. „Łatwo było też połączyć aplikację z drukarką. Wystarczyło zeskanować kod QR” – mówi Ole. „Prościej już nie można!”

Tych dwoje miłośników historii udziela trzech wskazówek, dzięki którym stworzysz udaną miniaturową galerię sztuki:

  • Szukaj inspiracji. Może to być program telewizyjny lub post na Pintereście – musisz mieć wizualne odniesienia.
  • Eksperymentuj z materiałami. Nie chwytaj za pierwszą rzecz, która rzuci Ci się w oczy. Czasami w domu lub w plenerze można znaleźć wiele przedmiotów, dlatego eksperymentuj i zobacz, co się sprawdzi.
  • Wykorzystuj ponownie, co się da. Większość materiałów używanych przez Olego i Esther pochodzi z recyklingu, np. stare wytłoczki na jajka. W ten sposób można dobrze się bawić, nie szkodząc przy tym środowisku.

Rezultaty

Miniaturowa galeria sztuki w postaci dioramy leży na stole obok drukarki Canon SELPHY Square QX10.

„Drukarka Canon SELPHY Square QX10 jest doskonałym atutem w naszym miejscu pracy. Chcemy przedstawić ją osobom, które biorą udział w naszych warsztatach” – mówi Esther. „Otwiera nowe możliwości nie tylko nam, ale również uczestnikom. Nie sposób poświęcić dwie godziny na malowanie obrazu, dlatego drukarka pozwala zaoszczędzić dużo czasu i być może zachęci więcej osób do tworzenia miniaturowych scen”.

Ujęcie z bliska pokazujące miniaturową figurkę stojącą przed miniaturowymi obrazami „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera i „Pocałunek” Gustava Klimta wiszącymi w miniaturowej galerii.

„Nasza zwykła drukarka jest odpowiednia do wielu zastosowań, ale nie do drukowania w wysokiej rozdzielczości w małej skali” – mówi Ole. „Do tej pory nie byliśmy w stanie wykonać wielu rzeczy. Na przykład malowanie małego znaku drogowego sprawia sporą trudność. Drukarka Canon SELPHY Square QX10 drukuje doskonałe odbitki, nawet w małej skali, więc zmieni sposób naszej pracy”.

„Częściej tworzymy dioramy archeologiczne, dlatego miniaturowa galeria sztuki oznaczała wyjście poza naszą strefę komfortu” – wyjaśnia Ole. „Ale to była świetna zabawa. Pracowaliśmy z materiałami, które znamy, jednak przekształcaliśmy je w coś zupełnie nowego, co było dla nas wielkim osiągnięciem”.

Ole i Esther spędzają dużo czasu razem. Twierdzą, że ważną rzeczą jest taki podział zadań, aby nie wchodzić sobie nawzajem w drogę. „Na początku projektu działaliśmy spontanicznie, ale szybko doszliśmy do wniosku, że jedno z nas lepiej zna się na kolorach, a drugie ma większą wiedzę na temat, dajmy na to, struktury” – mówi Ole. „Zorientuj się, przy wykonywaniu których zadań poszczególne osoby czują się lepiej. Dobrze jest mieć swoją specjalność, a podział zadań daje poczucie współpracy, gdzie każdy wykonuje swoją część. Zaufajcie sobie nawzajem i uwierzcie, że efekt będzie fantastyczny”.

Gdy masz już narzędzia i przewodnik po tworzeniu własnej galerii sztuki, czas zabrać się do pracy. Jest to zadanie nie tylko przyjemne, lecz także edukacyjne – przy okazji możesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o wielkim, pięknym świecie sztuki. A jeśli wolisz, możesz zdecydować się na bardziej osobisty akcent – na przykład stworzyć galerię prezentującą najlepsze prace plastyczne Twoich dzieci. W ten sposób pokażesz, ile dla Ciebie znaczą. A może warto stworzyć spersonalizowany prezent z galerią zdjęć z wakacji? Możliwości są nieograniczone.

Autor: Nikita Achanta

  1. W przypadku przechowywania w albumie. Na podstawie testów przyspieszonego starzenia i przy założeniu, że zdjęcia są przechowywane w temperaturze 23°C i przy wilgotności 50%.

Powiązane produkty

  • Drukarki do użytku domowego

    SELPHY SQUARE QX10

    Możesz uwieczniać wyjątkowe wspomnienia na atrakcyjnych odbitkach – w dowolnym miejscu, bezprzewodowo.
  • Drukarki do użytku domowego

    SELPHY CP1500

    Twórz barwne, trwałe odbitki w kilka sekund, korzystając z tej prostej w obsłudze, kompaktowej drukarki fotograficznej.
  • Drukarki do użytku domowego

    Canon Zoemini 2

    Drukarka Zoemini 2 z zasilaniem bateryjnym umożliwia natychmiastowe drukowanie zdjęć ze smartfona w dowolnym miejscu i czasie.
  • Powiązane artykuły

  • DRUKOWANIE I TWORZENIE

    Stwórz wybuchowe pudełko

    Lini Trinh pokazuje swoje „wybuchowe” pudełko z papieru wykonane za pomocą drukarki Canon SELPHY CP1500.

  • DRUKOWANIE I TWORZENIE

    Artystyczne rękodzieło z papieru

    Artysta Zack McLaughlin czerpie inspirację z szablonu zimorodka zwyczajnego w aplikacji Canon Creative Park.

  • TWÓRCZE DRUKOWANIE

    Stwórz własną książkę

    Uwolnij wyobraźnię, użyj drukarki Canon SELPHY CP1500 i stwórz własną książkę.

  • TWÓRCZE DRUKOWANIE

    Najlepsze drukarki przenośne firmy Canon

    Poznaj gamę drukarek kompaktowych firmy Canon i dowiedz się, który model jest odpowiedni dla Ciebie.