Jak wyróżnić swoje treści w serwisach społecznościowych, w których są publikowane głównie filmy? Na początek należy użyć odpowiednich narzędzi. Kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość treści jest aparat. Jeśli nagrywasz treści smartfonem, przejście na taki aparat jak Canon EOS R50 byłoby dużym krokiem naprzód.
Aparat EOS R50 zaprojektowano z myślą o tworzeniu materiałów multimedialnych. Zapewnia on nowe sposoby autoekspresji. Możesz tworzyć wysokiej jakości filmy 4K z dźwiękiem, a także używać obiektywów RF i RF-S, by nadać treściom odpowiednią formę i określony wygląd. Możesz też używać całej gamy profesjonalnych funkcji wideo, takich jak przełomowa technologia Dual Pixel CMOS AF firmy Canon, specjalny tryb rejestrowania vlogów i bezproblemowa łączność ze smartfonem.
Cała reszta zależy już od Twojej kreatywności i stosowanych technik. Aby Ci w tym pomóc, czworo twórców treści w mediach społecznościowych, którzy zgromadzili spore grono obserwujących, udziela wskazówek dotyczących tworzenia filmów. Oto influencer kulinarny Martyn Odell i dyrektorka artystyczna Zeena Shah z Wielkiej Brytanii, influencerka w dziedzinie mody i urody Fatou N'Diaye z Francji oraz pochodząca z Niemiec influencerka promująca fitness i zdrowe żywienie Elena Bulkowski. Wszyscy dbają o wysoki poziom swoich projektów w mediach społecznościowych. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci ulepszyć treści wideo.
Pięć sposobów na poprawę jakości filmów publikowanych w mediach społecznościowych
1. Nagrywaj filmy w jak najlepszej jakości
„W sferze tworzenia treści panuje bardzo duża konkurencja” – mówi Zeena. „Najważniejsza jest jakość obrazu. Chcę pokazać wszystkim dokładnie to, co widzę w prawdziwym życiu, inspirować żywymi kolorami, wirującą wodą, kroplą atramentu”.
Takie aparaty jak model Canon EOS R50 mają większe matryce niż aparaty w smartfonach, dzięki czemu materiał filmowy jest o wiele bardziej wyraźny, zwłaszcza ten nagrywany przy słabym oświetleniu. Aparat EOS R50 wyposażono również w szybki autofokus firmy Canon. W efekcie kilkudziesięcioletnich badań nad technologią kolorów obrazy są ostre i mają naturalne, atrakcyjne odcienie. Obracany ekran dotykowy umożliwia nagrywanie pod kreatywnym kątem i oglądanie obrazu podczas vlogowania, a jednocześnie zapewnia korzyści płynące z zastosowania większej matrycy. „Jest to bardzo pomocne” – mówi dalej Zeena. „Można go obracać w dowolnym kierunku. Niezwykle przydaje się to podczas tworzenia poradników lub filmowania stołowych dekoracji z góry”.
Z aparatem Canon EOS R50 można używać też obiektywów RF i RF-S firmy Canon, dzięki którym uzyskamy określony wygląd filmów. „Aparat EOS R50 i obiektywy RF umożliwiają kreatywną pracę i zapewniają małą głębię ostrości” – mówi Martyn.
2. W odpowiednich sytuacjach nagrywaj w pionie
Jedna z ważniejszych decyzji, które należy podjąć przed nagraniem filmu, dotyczy nagrywania w pionie lub poziomie. Trzeba wiedzieć, która orientacja lepiej się sprawdzi. Zależy to od serwisu, pod kątem którego nagrywamy.
Takie platformy jak TikTok obsługują tylko nagrania w orientacji pionowej, więc trzeba filmować w tym układzie. W przeciwnym razie każdy materiał filmowy nagrany w poziomie musi zostać zmniejszony, aby pasował do szerokości ekranu telefonu, lub przycięty po bokach, co spowoduje utratę części kadru.
Filmy Short w YouTube też najlepiej sprawdzają się w orientacji pionowej. Jednak w przypadku nagrywania standardowych treści do serwisu YouTube lub Twitch zwykle filmujemy w poziomie, aby dopasować się do orientacji ekranu komputera i telefonu w trybie pełnoekranowym. Dzięki temu materiały wyglądają profesjonalnie.
Aparat Canon EOS R50 automatycznie wykrywa, czy filmujemy w pionie czy w poziomie, i nagrywa w odpowiednim formacie. „Jedną z przydatnych funkcji aparatu EOS R50 jest rozpoznawanie orientacji kadru” – wyjaśnia Martyn. „Aparat wykrywa, kiedy nagrywam w pionie, więc po zaimportowaniu materiału do telefonu od razu mogę opublikować nagranie w serwisie społecznościowym”.
W przypadku nagrywania filmu, który ma trafić na kilka platform, można podczas filmowania wyświetlać znaczniki proporcji obrazu dla wybranego formatu na ekranie, aby prawidłowo kadrować ujęcie. Cały kadr jest nadal widoczny, ale linie pomocnicze pokazują kadrowany obszar, dzięki czemu materiał filmowy będzie przedstawiał odpowiednie ujęcie zarówno w poziomie, jak i w pionie.
3. Przejścia są ważne, ale nie warto przesadzać
Każdy twórca filmów musi wiedzieć, jak przechodzić od jednego ujęcia do drugiego. Trzeba to robić umiejętnie. Przejścia powinny być spójne i subtelne. Powinny spełniać swoją rolę, a jednocześnie płynnie wtapiać się w materiał filmowy.
Na początek warto zastosować tylko kilka takich przejść. Najpierw stawiamy na podstawowe elementy, takie jak przejście gwałtowne zwane cięciem – jedno ujęcie przechodzi w kolejne bez żadnych efektów. Można też zastosować przejście w postaci przybliżenia lub oddalenia. Ktoś może to uznać za zbyt proste, jednak przejścia, które nie rzucają się w oczy, wyglądają zaskakująco profesjonalnie.
Przejścia typu spin, czyli szybkie obrócenie filmu o 180 stopni podczas zmiany ujęć, lub eksperymentowanie za pomocą ruchów rąk i palców, również idealnie sprawdzą się przy nagrywaniu ciekawych, dynamicznych treści wideo do publikowania w mediach społecznościowych.
Następnie można urozmaicić podstawowe przejścia, takie jak J-cut, gdzie dźwięk z następnego ujęcia pojawia się wcześniej niż obraz z niego.
Aby rozdzielić sceny, można dodać materiał z przebitki z nałożonym dźwiękiem. Funkcja zapisu z szybkością 120 kl./s w aparacie Canon EOS R50 znakomicie sprawdza się przy tworzeniu atrakcyjnych przebitek w zwolnionym tempie, które sprawiają, że końcowa wersja materiału wideo wygląda profesjonalnie. „Funkcja zwolnionego tempa w aparacie EOS R50 umożliwia mi dodanie dynamicznego elementu do moich materiałów” – mówi Martyn. „Dotyczy to różnych ujęć, od bulgocącego oleju po napełnianie kieliszków i powolne krojenie”.
4. Publikuj regularnie
Obserwujące Cię osoby chcą oglądać Twoje życie i to, co robisz, dlatego trzeba często publikować treści, aby utrzymać zainteresowanie widzów. Regularne publikowanie treści doceniają też algorytmy mediów społecznościowych. Oznacza to większe prawdopodobieństwo, że twórca zostanie zauważony.
Staraj się publikować w serwisie TikTok nawet cztery razy dziennie, a w serwisie YouTube przynajmniej raz w tygodniu. Publikowanie takiej ilości materiału może być trudne, dlatego Fatou zaleca, aby działać pod wpływem inspiracji. „Lubię udostępniać to, co dzieje się na bieżąco, zarówno swoje wybuchy złości, jak i chwile fantazji” – mówi.
Elena potwierdza jej słowa. „Staram się, aby moje treści były spontaniczne, i dostosowuję je do sytuacji” – mówi. „Jestem całkowicie elastyczna i mogę prezentować całe swoje życie”.
„Moja społeczność znacznie się rozbudowała, ponieważ poświęcam publikowaniu treści wiele godzin” – dodaje Martyn. „Codziennie spędzam dużo czasu, odpowiadając na komentarze oraz wysyłając notatki głosowe i wiadomości wideo. Aby zbudować społeczność, trzeba poświęcić na to energię. Nie można oczekiwać, że ludzie tak po prostu będą cię obserwować”.
Poza regularnym publikowaniem treści ważne jest, aby nie publikować byle czego – treści powinny być zawsze wysokiej jakości. „Udostępniane materiały powinny odzwierciedlać osobowość autorów, ponieważ obserwujący przyzwyczajają się do ich widoku i rozpoznają ich” – mówi Fatou.
5. Twórz własne trendy
„Na pytanie, jakich rad udzieliłabym nowym twórcom treści” – mówi Fatou – „odpowiadam, że trzeba być sobą. To, że ktoś inny zrobił zdjęcie i odniósł sukces, nie oznacza, że i my osiągniemy ten sam rezultat. Trzeba mieć własną tożsamość i tematy do omówienia, ale przede wszystkim pozostać wiernym samemu sobie. Ludzie często darzą kogoś sympatią za to, że wyróżnia się na tle innych”.
Zeena przytakuje: „Trzeba być sobą, czyli kimś wyjątkowym” – mówi. „Mam tyle pomysłów i projektów, którymi tak bardzo chcę się podzielić. Zawsze znajdzie się pomysł, na który nikt inny jeszcze nie wpadł”.
„Twórcy treści powinni robić to, co sprawia im przyjemność” – radzi Elena. „Jeśli ktoś nie lubi uprawiać sportu, nie powinien być influencerem fitness. Ludzie od razu to wyczują. Trzeba być sobą i nagrywać z przyjemnością. Tylko tak można zmotywować ludzi”.
Zestaw do tworzenia filmów publikowanych w mediach społecznościowych
Canon EOS R50
Lekki aparat bezlusterkowy, który można zabrać wszędzie, by tworzyć spontaniczne treści. Matryca o rozdzielczości 24,2 MP w aparacie Canon EOS R50 pozwala rejestrować filmy 4K 30p i Full HD 120 kl./s. Ma szereg zaprogramowanych ustawień do kreatywnej pracy, dzięki którym można dostosować wygląd i charakter nagrań bezpośrednio w aparacie. W naszym przewodniku po najlepszych aparatach Canon do vlogowania można znaleźć kilka alternatywnych opcji.
Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Rozpocznij przygodę z bezlusterkowym aparatem systemu EOS R z matrycą APS-C, korzystając z obiektywu, który spełnia wszystkie potrzeby w zakresie filmów. Obiektyw Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM jest lekki i kompaktowy. Ma 4-stopniowy optyczny stabilizator obrazu umożliwiający nagrywanie stabilnych filmów z ręki, a także użyteczny zakres ogniskowej (18–45 mm), dzięki czemu zapewnia doskonałe rezultaty w codziennej pracy.
Mikrofon stereofoniczny Canon DM-E100
Nie pozwól, aby metaliczny dźwięk zepsuł Ci nastrój. Mikrofon stereo Canon DM-E100 idealnie nadaje się do ulepszenia jakości dźwięku. Jest mały i lekki, dzięki czemu pasuje do aparatu Canon EOS R50. Jest zasilany z akumulatora aparatu. Rejestruje jednokierunkowy dźwięk stereo, dzięki czemu sprawdza się podczas vlogowania aparatem.
Uchwyt statywowy Canon HG-100TBR
Filmuj bez obaw i wykorzystaj swoją kreatywność dzięki uchwytowi statywowemu Canon HG-100TBR z pilotem i regulowaną głowicą. Jego wyjątkowo ergonomiczna konstrukcję zaprojektowano z myślą o stabilnej rejestracji obrazu.
Canon RF 16mm F2.8 STM
Mocowanie RF w aparacie Canon EOS R50 umożliwia korzystanie ze wszystkich obiektywów RF. W miarę zdobywania doświadczenia można dostosowywać zestaw obiektywów pod kątem własnej twórczej estetyki. Wyprodukowany z myślą o vlogowaniu ultraszerokokątny obiektyw RF 16mm F2.8 STM idealnie sprawdza się podczas nagrywania obiektów z małej odległości, a jasna przysłona f/2,8 zapewnia miękki efekt bokeh nadający filmowi kinematograficzny charakter.
Canon RF 50mm F1.8 STM
Kompaktowy i lekki obiektyw RF 50mm F1.8 STM z cichą regulacją ostrości idealnie nadaje się do pracy w słabym świetle i umożliwia twórcze wykorzystanie głębi ostrości.
Jeśli więc jako twórcy treści jesteście gotowi, by przejść na wyższy poziom, skorzystajcie z porad czworga profesjonalistów z mediów społecznościowych, aby wyróżnić się z tłumu.
Powiązane produkty
-
EOS R50
Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu. -
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów serii EOS R z matrycą APS-C – idealny do codziennych zastosowań, np. do fotografii rodzinnej, lifestyle’owej, portretowej i wakacyjnej. -
RF 16mm F2.8 STM
Mały i niedrogi, ultraszerokokątny obiektyw 16 mm do pełnoklatkowych aparatów z serii EOS R, przeznaczony dla osób nagrywających vlogi i twórców treści. -
RF 50mm F1.8 STM
Niewielki, cichy i lekki obiektyw stałoogniskowy (50 mm) z dużym otworem przysłony (f/1,8) – idealny do realizowania kreatywnych wizji. -
Mikrofon stereofoniczny DM-E100
Dzięki małemu mikrofonowi stereofonicznemu typu plug and play, który jest zawsze gotowy do pracy, bez problemu możesz rejestrować doskonałej jakości dźwięk. -
Tripod Grip HG-100TBR
Dzięki temu wyjątkowemu, cechującemu się doskonałą ergonomią uchwytowi statywowemu z odłączanym pilotem zdalnego sterowania możesz pracować dłużej, zadbać o większą stabilność i zyskać swobodę twórczą.