Dziecięce zainteresowania mogą być zmienne jak wiatr, dlatego nadające się do recyklingu rękodzieło to świetny sposób na odkrywanie nowych pasji. Platforma Creative Park, dostępna jako witryna internetowa i aplikacja, to fantastyczne, bezpłatny zasób zawierający tysiące szablonów i pomysłów na papierowe rękodzieło. Istnieje wiele opcji do wyboru dla miłośników kosmosu, które są odpowiednie dla twórców w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności – od prostego ruchomego układu słonecznego po bardzo szczegółową replikę łazika marsjańskiego „Curiosity”.
Papierowe rękodzieło umożliwia też kształcenie poprzez aktywność. Skłania młode umysły do zadawania pytań i rozpala wyobraźnię, dzięki czemu kosmiczna zabawa może trwać tygodniami. Można też powiązać tworzenie kosmicznych rękodzieł z nadchodzącym wydarzeniem astronomicznym, takim jak superksiężyc, zaćmienie lub deszcz meteorów.
Mike i Gen Sidaway oraz ich troje dzieci – Chloe, Halle i Luke – bardzo interesują się kosmosem i nie mogli się doczekać zabawy z astronomicznymi szablonami. Dowiedz się, jak sobie poradzili.
Nie z tego świata: papierowe rękodzieło o tematyce kosmicznej
Planowanie galaktycznej przygody
Podobnie jak w przypadku większości papierowych szablonów dostępnych w Creative Park pozycje dotyczące kosmosu nie wymagają użycia żadnego specjalnego sprzętu. Trzeba tylko zapoznać się z instrukcjami w przypadku każdego wybranego szablonu, ponieważ czasami mogą być potrzebne takie elementy jak sznurek, elastyczne taśmy lub kolorowe pisaki. Poniżej znajduje się ogólna lista sprzętu, który będzie potrzebny:
- Aplikacja (lub witryna internetowa) Creative Park
- Drukarka Canon PIXMA, np. PIXMA TS7650i
- Canon Matte Photo Paper lub standardowy papier do drukarek (sprawdź wskazówki do szablonu)
- Nożyczki
- Linijka lub długopis bez atramentu do zaginania
- Klej lub taśma dwustronna
Wybór szablonu związanego z kosmosem
Wybór projektu wydaje się prostym zadaniem, ale może sprawić problem, ponieważ dostępne są dziesiątki papierowych szablonów z motywem kosmosu. Jaskrawe, wiszące dekoracje z Księżycem zachwycą mniejsze dzieci, ale rakiety, takie jak Saturn V lub zestaw promu kosmicznego, będą inspiracją do nauki dla starszych dzieci. Omawianie tego, co dziecko chciałoby zbudować, to świetny sposób na zapoznanie się z tematem – od planet w naszym układzie słonecznym po działanie statku kosmicznego. Przy okazji można samemu się czegoś nauczyć.
Każdy szablon ma wyrażoną w gwiazdkach ocenę, która wskazuje poziom trudności. Jest też informacja o przybliżonym czasie wykonania. Rodzina Sidawayów ma dzieci w szerokim przedziale wiekowym, więc trzeba było dokonać przemyślanego wyboru. – Oceny były bardzo pomocne – wyjaśnia Gen. – Platforma Creative Park jest ogromna, a wybór jest tak duży, że dostępne informacje pomogły nam zdecydować, które opcje będą optymalne dla poszczególnych dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – podkreśla.
Przygotowanie do drukowania
Po wybraniu projektu używamy opcji Drukuj. Szablon będzie gotowy do użytku w ciągu kilku sekund. Mike mówi, że lubi drukować bezpośrednio ze smartfona za pośrednictwem aplikacji Creative Park. – Próbowaliśmy drukować bezpośrednio z aplikacji i z komputera. Obie metody okazały się naprawdę łatwe i intuicyjne. Wystarczy postępować zgodnie z prostymi instrukcjami – dodaje.
Dzięki trwałemu atramentowi PIXMA szablony są drukowane w ciągu kilku sekund i błyskawicznie schną. – Ucieszyłam się, że drukowanie szablonów trwało tak krótko, ponieważ dzięki temu każde dziecko miało coś do zrobienia – mówi Gen. – Gdyby czekanie się przedłużało, dzieci nudziłyby się i pewnie zajęłyby się czymś innym. Dzięki zastosowaniu matowego papieru fotograficznego Canon atrament dobrze się nakładał i nie było smug – dodaje.
Składanie szablonów
Po wydrukowaniu szablonu należy go przyciąć i złożyć. Możesz do tego użyć nożyczek, a w przypadku bardziej zaawansowanych szablonów – noża rzemieślniczego i deski do krojenia. Warto pamiętać o zagięciu linii po złożeniu, aby szablony zachowały swój kształt, i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami, które są dostarczane z większością szablonów. – Trzeba przeanalizować wzorce i wcześniej zdecydować, kto poradzi sobie z danym szablonem – mówi Mike.
– Do zaginania części warto użyć starego długopisu, w którym skończył się atrament, i linijki. Nie powoduje to całkowitego przecięcia, ale zapewnia dość głęboki ślad. Należy to zrobić przed rozpoczęciem sklejania – dodaje Gen.
Do połączenia szablonów można użyć kleju PVA, pistoletu do kleju, kropek samoprzylepnych, przyjaznej dla środowiska alternatywy, a nawet taśmy. Użyty klej wpłynie na zdatność dzieła do recyklingu. W przypadku niektórych szablonów do zachowania wymaganego kształtu konieczne może być spięcie ich za pomocą spinaczy lub kołków. Gen zaleca użycie szybkoschnącego kleju lub nawet cienkiej dwustronnej taśmy. Przyspieszy to proces sklejania.
Aby dowartościować dziecko, trzeba pozwolić mu na samodzielne wykonanie niektórych zadań. Część modeli można tworzyć wspólnie w ramach wzmacniania więzi rodzinnych. Tak właśnie zrobili Mike i Gen. Ich córka Chloe stwierdziła, że bardzo jej się to podobało. – O kosmosie uczyliśmy się w szkole, ale budując model struktury Słońca z mamą, dowiedziałam się nowych rzeczy. Miło było zrobić coś kreatywnego w rodzinnym gronie – mówi.
Oprócz modelu Słońca i towarzyszącej mu broszury informacyjnej Chloe i Gen przygotowały też bardziej skomplikowany model astronauty. Natomiast Mike pomagał Halle i Luke’owi przy dioramach Marsa i Księżyca. – Młodszym dzieciom radość sprawiało samo wycinanie i klejenie. Jednak najbardziej uwielbiały bawić się astronautą na zestawach dioram po zakończeniu pracy – mówi Mike.
Ruszaj do zabawy
Po zakończeniu tworzenia i wyschnięciu kleju można usiąść wygodnie, popodziwiać swoje prace i rozpocząć kosmiczną przygodę. – Świetnie bawiliśmy się kosmonautą – przyznaje Halle, środkowe dziecko. – Udajemy, że przeżywa on przygody w całym domu, skacząc z planety na planetę. Uwielbiam precyzyjnie odwzorowane detale oraz możliwość poruszania ramionami i nogami – dodaje. – Ja lubię udawać, że frunie on w przestworzach – mówi Luke.
Gen mówi, że nowe modele kosmiczne umożliwiają dobrą zabawę, ale świetnie sprawdzą się też jako dodatki w pokojach dziecięcych. – Dioramy wyglądają niezwykle atrakcyjnie na półkach, a dzieci mogą bawić się nimi wielokrotnie. Jest to namacalna i atrakcyjna pamiątka z zabawy w rodzinnym gronie – dodaje.
Gdy Twoje dziecko spojrzy na rozległe nocne niebo i zapyta, co tam jest, skorzystaj z platformy Creative Park, aby ułatwić mu zdobywanie wiedzy i pobudzić wyobraźnię. Być może zainspiruje Cię to do wydrukowania rzeczy, które obserwujesz przez teleskop, lub do sfotografowania planety, gwiazdy lub satelity w celu ich porównania. Odwiedź naszą stronę w Pinterest, aby znaleźć kolejne inspirujące rękodzieła. Nie zapomnij podzielić się swoimi kosmicznymi dziełami w mediach społecznościowych za pomocą hashtagu #MadeWithPIXMA.
Autorka: Natalie Denton
Powiązane artykuły
Stwórz dinozaurowe dekoracje z serwisem Creative Park
Udekoruj sypialnię dziecka w niedrogi sposób, korzystając z papierowych dekoracji w stylu prehistorycznym.
Stwórz zabawki antystresowe
Wykonane z papieru zabawki antystresowe zapewniają dobrą zabawę i mają uspokajający wpływ na ludzi.
Wprowadź do otoczenia atrakcyjne kolory
Te piękne, tęczowe elementy rękodzieła z papieru fantastycznie udekorują Twój dom.
Słynne obiekty wykonane z papieru
Honoruj wyjątkowe lokalizacje z drukarką Canon PIXMA i aplikacją Creative Park.