A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKROFOTOGRAFIA

Kreatywne podejście do makrofotografii: fotografowanie kwiatów odbitych w kroplach wody

Zyskaj nowe spojrzenie na fotografowanie kwiatów dzięki wykorzystaniu makroobiektywu i efektowi refrakcji. Możesz rejestrować szczegóły widoczne w kropli i eksperymentować z odbiciami. Aby móc zastosować taką technikę, trzeba użyć makroobiektywu, a najlepiej jeszcze statywu i funkcji zdalnego wyzwalania migawki. Jeżeli masz aparat z łącznością Wi-Fi, np. Canon EOS 90D, możesz kadrować zdjęcia i wyzwalać migawkę za pomocą aplikacji Canon Camera Connect zainstalowanej na smartfonie. Aby mieć maksymalną kontrolę nad oświetleniem, warto korzystać z zewnętrznej lampy błyskowej, np. z serii Canon Speedlite.

Przygotowanie

Ta prosta technika pozwoli Ci robić efektowne zdjęcia z wyraźnymi odbiciami obiektów w delikatnych kroplach.

Z tej techniki można korzystać w plenerze (jeśli to możliwe), a także w pomieszczeniach. Wybranie pomieszczenia może być korzystniejsze, ponieważ masz wtedy większą kontrolę nad oświetleniem, a poza tym ryzyko wpływu ruchu powietrza na kroplę jest mniejsze. Nie trzeba też wcześnie wstawać, aby zdążyć przed opadnięciem mgły!

Oprócz makroobiektywu i statywu zapobiegającego drganiom aparatu potrzebne są też kwiaty i odrobina gliceryny, z której należy zrobić trwałe i odbijające światło krople (glicerynę znajdziesz w aptece, w dziale z produktami do pieczenia w supermarkecie, a także w Internecie). Ale to nie wszystko – musisz zapewnić jeszcze jasne światło. Może ono wpadać przez okno lub być emitowane przez zewnętrzną lampę błyskową Canon Speedlite.

Powiększenie

A Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens.
Do tej techniki można zastosować dowolny makroobiektyw. Zdjęcia widoczne na tej stronie zostały wykonane za pomocą obiektywu Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, ale w przypadku lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C można równie dobrze zastosować obiektyw Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM.

Ustaw ostrość na minimalnej odległości ostrzenia, aby uzyskać najmocniejsze powiększenie. Nawet w przypadku wielkości rzeczywistej, czyli powiększenia 1:1, krople wody wydają się małe w stosunku do całości zdjęcia. Dlatego można je później przyciąć w oprogramowaniu do edycji. Obiektyw musi znaleźć się blisko kropli, więc trzeba uważać, aby nie rzucał cienia na fotografowane miejsce. Korzystanie z lampy wewnętrznej lub zewnętrznej, np. Canon Speedlite, daje większą kontrolę nad kierunkiem padania światła. Innym sposobem na wyeliminowanie cienia jest zastosowanie makroobiektywu z wbudowaną lampą błyskową do makrofotografii, np. Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lub Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM.

Dodawanie kropli

Powiązane artykuły
Swirling multicoloured patterns of soap in water.

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia abstrakcyjna: fotografowanie baniek mydlanych

Z naszego prostego przewodnika dowiesz się, jak robić efektowne i kolorowe zdjęcia z zakresu makrofotografii abstrakcyjnej.

Papercraft landmarks

MAKROFOTOGRAFIA

Makrofotografia kulinarna

Korzystaj z makroobiektywów firmy Canon, by fotografować żywność i tworzyć interesujące abstrakcyjne formy.

Macro photography tips and techniques

MAKROFOTOGRAFIA

Wskazówki dotyczące makrofotografii

Bezproblemowa makrofotografia – odkryj najlepszy zestaw, wskazówki i techniki.

Robienie zdjęć w trybie preselekcji przysłony (Av) daje większą kontrolę nad głębokością pola. Trzeba jednak trochę poeksperymentować z przysłoną, aby odpowiednie miejsca były wyraźnie widoczne, a inne – rozmyte. Przysuń kwiat bliżej, aby zmienić kompozycję wewnątrz kropli, a przed naciśnięciem spustu migawki użyj przycisku podglądu głębi pola, aby zobaczyć, jaki to da efekt na zdjęciu.

Zastosowanie gliceryny zamiast wody sprawi, że krople będą bardziej świecące i dłużej pozostaną na swoim miejscu. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu i większą szansę na zrobienie idealnego zdjęcia. Natomiast użycie krótszego czasu naświetlania pozwoli zrobić wiele zdjęć w krótkim czasie. Nałóż glicerynę na igłę lub wykałaczkę i przenieś ją w żądane miejsce. Stwórz tyle kropli, ile chcesz. Warto poeksperymentować z rozmiarem kropli i układaniem ich w grupy. Dzięki temu można stworzyć bardziej oryginalną kompozycję.

Technika

Jeśli użyjemy trybu szerokokątnego, tło zostanie rozmyte, a krople wody będą bardzo wyraźne.

Ustaw ostrość ręcznie na kroplach i przesuwaj kwiat znajdujący się w tle do momentu, gdy jego załamany obraz będzie widoczny w cieczy z odpowiednią ostrością. Rób zdjęcia w trybie preselekcji przysłony (Av), jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad głębią pola. Na początek wybierz wartość przysłony f/8. Sztuka polega na tym, aby kwiat w tle pozostał rozmyty, a jego załamane odbicie było wyostrzone. Trzeba trochę poeksperymentować, aby znaleźć najlepsze ustawienie kwiatu i przysłony. Zadbaj o to, aby wszystkie krople były ułożone równolegle do aparatu – dzięki temu będą miały odpowiednią ostrość.

Aby zwiększyć ostrość, zastosuj tryb Live View, dzięki któremu ruch lustra nie spowoduje drgania aparatu, i użyj samowyzwalacza, funkcji zdalnego wyzwalania migawki lub aplikacji Canon Camera Connect zainstalowanej na smartfonie, o ile Twój aparat z nim współpracuje. Więcej porad dla początkujących użytkowników makroobiektywów oraz dalsze inspiracje i nowe triki można znaleźć w aplikacji Canon Photo Companion dostępnej dla systemów iOS oraz Android.


Autorzy: Marcus Hawkins i Tamzin Wilks

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz między innymi porady jak wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, aby móc realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik