Wskazówki dotyczące fotografowania z lampą błyskową: jak robić lepsze zdjęcia dzięki lampie błyskowej

5 powodów, dla których lampa błyskowa może pomóc w robieniu lepszych zdjęć.
Trzy osoby pozują do zdjęcia podczas uroczystej imprezy. Zrobione aparatem Canon EOS R8 z obiektywem RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM i lampą Canon Speedlite EL-10.

Lampa błyskowa jest niezbędnym narzędziem dla każdego fotografa – pozwala rozjaśniać ciemne ujęcia, tonować ostre światło i kreatywnie pracować. Aparat Canon może mieć wbudowaną lampę błyskową, ale czy wiesz, kiedy i jak z niej korzystać? Czy warto zainwestować w zewnętrzną lampę błyskową w przypadku określonych obszarów fotografowania? Poznaj pięć powodów, dla których warto używać lampy błyskowej w celu rozwiązywania typowych problemów ze zdjęciami (zwłaszcza w przypadku portretów i pracy w trudnych warunkach oświetleniowych), i dowiedz się, jak to robić.

1. Problem: portrety plenerowe w trudnych warunkach oświetleniowych – rozwiązanie: błysk dopełniający w plenerze

Bez lampy

Błysk dopełniający

Czasami lampa błyskowa przydaje się na zewnątrz, ponieważ wypełnia cienie zakrywające twarze ludzi przy mocnym świetle słonecznym. To dobre podejście do portretów, które pomoże też uzyskać wyraźniejszy obraz ludzi pod światło. Czasami można zobaczyć, jak fotograf ślubny wykonuje zdjęcia z lampą błyskową w ten sposób. Fotografowanie w plenerze z zastosowaniem błysku dopełniającego umożliwia zachowanie mniej więcej takich samych ustawień aparatu w przypadku portretów w pomieszczeniach i na zewnątrz, co ułatwia i przyspiesza wykonywanie wyraźnych zdjęć.

Bez lampy

Błysk dopełniający

W przypadku tworzenia plenerowych portretów w dzień wbudowana lub zewnętrzna lampa błyskowa pozwala równomierne oświetlić obiekt, a poziom światła generowanego przez lampę odpowiada poziomowi światła w tle, zwłaszcza w słoneczny dzień.

2. Problem: portrety we wnętrzach z jasnym tłem – rozwiązanie: błysk dopełniający we wnętrzu

Bez lampy

Błysk dopełniający

Błysku dopełniającego można używać także w pomieszczeniach. Jest to szczególnie skuteczne, gdy obiekt jest oświetlony od tyłu: lampa błyskowa oświetli twarz, nie wpływając na tło.

W ten sposób obiekt jest wyraźnie widoczny, nawet jeśli poziomy światła wewnątrz i na zewnątrz bardzo się różnią.

3. Problem: portrety z nierównomiernym oświetleniem – rozwiązanie: błysk odbity

Bezpośredni błysk lampy

Odbicie błysku od ściany

Czasami używanie lampy błyskowej jako jedynego źródła światła może skutkować nieatrakcyjnymi obrazami. Dzieje się tak dlatego, że lampa błyskowa oświetla obiekty bezpośrednio z aparatu. Oddzielną dodatkową lampę błyskową Speedlite, taką jak Speedlite EL-10, można ustawić pod katem, aby uzyskać odbicie błysku od sufitu lub ściany. Światło jest bardziej rozproszone, co poprawia wygląd obiektu. Mamy też kontrolę nad kierunkiem, z którego będzie padało światło. Ta technika może szczególnie pomóc w przypadku fotografii portretowej z lampą błyskową.

Mężczyzna robi zdjęcie kobiety siedzącej na podłodze w otoczeniu balonów, używając aparatu Canon z lampą błyskową Speedlite EL-10. Aparat jest obrócony, aby można było zrobić zdjęcie w pionie.

Lampa błyskowa Speedlite EL-10 może odbijać błysk w poziomie i pionie oraz obsługuje uniwersalny zakres mocy od 1/1 do 1/1024 – wszystko z myślą o bardziej stonowanym efekcie.

Zdjęcie siedzącej na podłodze i otoczonej balonami kobiety. Zrobione aparatem Canon EOS R50 z lampą błyskową Canon Speedlite EL-10.

Oprócz tego za pomocą panelu przechwytywania światła można dodać błysk w oku.

4. Problem: rozmazane zdjęcia poruszającego się obiektu – rozwiązanie: „zamrożenie” ruchu za pomocą lampy błyskowej

Bez lampy błyskowej

Z lampą błyskową

Serie błysków lampy błyskowej aparatu są tak szybkie, że umożliwiają „zamrożenie” ruchu. Ustaw aparat na inny tryb fotografowania niż Av (najlepszy do błysku dopełniającego) i rób zdjęcia. Rezultaty będą najlepsze w przypadku słabego oświetlenia.

Zdjęcie wyostrzonej skateboardzistki, w tle rozmyta ceglana ściana z graffiti. Zdjęcie zrobione aparatem Canon EOS RP z obiektywem Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, 26 mm, 1/30 s, f/16 i ISO 100. Użyto lampy błyskowej Canon Speedlite 600EX II-RT.

Prosta lampa błyskowa Speedlite firmy Canon otwiera nowy świat innowacyjnych technik fotografowania dynamicznych wydarzeń. Można unieruchomić obiekt, zrobić zdjęcie z efektem rozmycia ruchu lub uzyskać oba efekty na tym samym zdjęciu.

5. Problem: błysk wbudowanej lampa nie dociera do obiektu – rozwiązanie: zewnętrzna lampa błyskowa pozwala zwiększyć zasięg

Wbudowana lampa błyskowa

Zewnętrzna lampa błyskowa

Zasięg wbudowanej lampy błyskowej jest ograniczony do około 3 metrów, ale dodatkowa zewnętrzna lampa błyskowa, taka jak Speedlite EL-10 lub Speedlite EL-5, znacząco go zwiększy.

Wbudowane lampy błyskowe aparatów z systemu R, takich jak EOS R100, EOS R10 i EOS R50, mają zasięg 6 m. Zewnętrzne lampy błyskowe, takie jak Speedlite EL-10, mogą oświetlać obiekty nawet z odległości 40 m (a nawet 60 m w przypadku lampy Speedlite EL-5).

Przedstawione przez firmę Canon techniki pokazują, że lampa błyskowa może nie tylko oświetlać ciemne ujęcia, ale także kompensować różne warunki oświetleniowe. Niezależnie od tego, czy masz wbudowaną lampę błyskową, czy chcesz zainwestować w zewnętrzną lampę błyskową, poeksperymentuj, aby zobaczyć, jak może ona poprawić jakość fotografii.

Produkty powiązane

Powiązane artykuły

Jak tworzyć imponujący efekt bokeh

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i sztuczkami, aby uzyskać piękne rozmycie tła.

Oświetlenie portretowe w technice low key i high key

Twórz klasyczne zestawy oświetleniowe, aby robić wysokiej jakości, nastrojowe portrety.

Fotografowanie w świetle zastanym

Dowiedz się, jak znaleźć i uchwycić najlepsze światło, aby poprawić wygląd zdjęć.

Najważniejsze wskazówki dotyczące fotografii imprezowej

Te proste wskazówki i techniki umożliwiają robienie niesamowitych zdjęć imprezowych.

Zasubskrybuj nasz newsletter

Otrzymuj najnowsze aktualności i informacje o produktach