Uwzględnienie scenerii i ukazanie obiektu w jego naturalnym środowisku może sprawić, że zdjęcia dzikiej przyrody będą zachwycające. Potrzebny jest do tego obiektyw szerokokątny. W przypadku mniejszych obiektów, takich jak ptaki czy owady, fotografowanie z bardzo małej odległości jest bardziej skuteczne, ponieważ fotografowany obiekt nie stanie się wtedy małym punktem na szerokokątnym obrazie. Potrzebny jest do tego makroobiektyw. Model Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM nie jest wprawdzie makroobiektywem, ale można go użyć do tego celu. Cechuje się współczynnikiem powiększenia na poziomie 0,41x i pozwala ustawiać ostrość z małej odległości, dzięki czemu można robić zdjęcia niewiele ustępujące makrofotografiom.
Dostępne obecnie w sprzedaży makroobiektywy Canon często mają „hybrydowy stabilizator obrazu”, który koryguje zarówno przesunięcia na osi x-y, jak i bardziej typowe drgania kątowe. Dzięki temu wyróżniają się one na tle innych modeli, jeśli chodzi o możliwość fotografowania z ręki z bardzo dużym zbliżeniem. Modele Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO STM i RF 85mm F2 MACRO IS STM to przykłady obiektywów, które cechują się współczynnikiem powiększenia na poziomie 0,5x w przypadku zdjęć makrofotograficznych rejestrowanych z minimalnej odległości ostrzenia.
Urok makroobiektywu polega na tym, że pozwala on tworzyć zdjęcia, które na ekranie lub papierze ukazują obiekty w rozmiarze większym niż rzeczywisty. Dzięki temu można przedstawiać małe owady jako spektakularne stwory z wyłupiastymi oczami lub ukazywać misterne detale, które zwykle są niedostrzegalne dla ludzkiego oka.
Jeśli szukasz odpowiedniego obiektywu do fotografowania dzikiej przyrody, zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem.
Autor: Matthew Richards