„Monitor transformacji cyfrowej biznesu” to raport oparty na badaniu KPMG ze stycznia 2022 roku. Wynika z niego, że polskie firmy są świadome konieczności cyfryzacji, ale w ślad za wiedzą nie zawsze idą działania. Przedsiębiorstwa wolą korzystać ze sprawdzonych, utartych przez lata rozwiązań. A to nie zawsze dobre wyjście: – Współczesne technologie dają wiele możliwości szybkiej, bezproblemowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa – przekonuje Michał Mikulski, ekspert od systemów zarządzania informacją w Canon Polska.
Przykładowo: wiele zadań związanych z codzienną obsługą dokumentów można uprościć poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów chmurowych. Takie oprogramowanie pomaga wydajnie zautomatyzować odbiór dokumentów, ich przetwarzanie i archiwizowanie. – Wyobraźmy sobie chociażby biuro firmy transportowej, które każdego dnia odbiera setki dokumentów pisanych w różnych językach i według różnego schematu graficznego. Bez wdrożonego systemu zarządzania informacją każda z tych faktur i umów musi być przeprocesowana ręcznie przez oddelegowanych do tego pracowników. Tymczasem system zrobi to automatycznie, samodzielnie sczytując najważniejsze dane i umieszczając je w odpowiednim kontekście. Pracownicy mogą zająć się bardziej skomplikowanymi kwestiami, lepiej dopasowanymi do ich kompetencji – przekonuje ekspert Canon.
Czy potrzebujemy nadzorców cyfrowej transformacji?
Słowa Michała Mikulskiego kontrastują z kolejną informacją zawartą w badaniu KPMG. – Wśród statystyk możemy znaleźć informację, że 54 proc. przebadanych firm nie deleguje do zadań związanych z cyfryzacją ani jednego pracownika. Ale może wcale nie muszą? – retorycznie pyta Michał Mikulski.
Bo dobrze dobrany system niemal nie wymaga pracy nad wdrożeniem. Dzięki temu, że większość nowoczesnych rozwiązań dostępna jest w wygodnej formie chmurowej, firmy nie muszą przygotowywać skomplikowanej sieci wewnętrznej ani zatrudniać zespołu specjalistów IT. Co więcej, także wszystkie aktualizacje i utrzymanie systemów bezpieczeństwa spoczywają na producencie oprogramowania.
– Cyfrowa transformacja, przynajmniej na poziomie zarządzania firmową dokumentacją, jeszcze nigdy nie była tak prosta. Tym niemniej, przed przystąpieniem do zmian warto uzbroić się choćby w podstawową wiedzę i analizy. Należy zastanowić się nad tym, jak przygotować firmę do procesu transformacji i czy zmiany mają być tylko niewielką pomocą, czy może całkowitą zmianą dotychczasowego modelu biznesowego – radzi przedstawiciel Canon Polska.
Wielowątkowy podcast o tajnikach transformacji cyfrowej
Między innymi takie tematy poruszyli eksperci w najnowszym odcinku branżowego podcastu Canon Polska „Rozmowy o druku”. Przed mikrofonem oprócz Michała Mikulskiego zasiedli: prof. Grzegorz Mazurek, znawca i badacz tematu cyfrowej transformacji, Marek Sawczuk, specjalista w obszarze technologii i architektury rozwiązań SAP w EY Polska – Partner, SAP Technology Consulting, oraz moderujący dyskusję Kuba Dobroszek, dziennikarz magazynu „My Company”.
Pytania, jakie padły w trakcie dyskusji, to między innymi:
- jakie korzyści mogą wynieść firmy z cyfrowej transformacji?
- jak przygotować się do procesu zmiany?
- I wreszcie: czy zawsze warto zmieniać swój model biznesowy?
Podcast dostępny jest bezpłatnie na popularnych platformach streamingowych (Google Podcast, Apple Podcast, Spofity) oraz na stronie producenta: https://www.canon.pl/business/insights/articles/cyfrowa-rewolucja-w-firmie/