Canon wprowadza flagowy aparat EOS R1 i zaawansowany EOS R5 Mark II – bezlusterkowce wyznaczające nowe standardy jakości i kreatywności

Warszawa, 17 lipca 2024 r. – Firma Canon wprowadza wyczekiwane przez rynek flagowe modele systemu EOS R. Nowe aparaty EOS R1 i EOS R5 Mark II przenoszą profesjonalną fotografię i wideo na nowy, wyższy poziom. Dzięki niezrównanej wydajności oraz technologiom wspomagającym bazującym na nowej platformie obrazowania Accelerated Capture i uczeniu głębokim, oba produkty oferują najlepiej zoptymalizowane narzędzia pracy i najbardziej intuicyjne doświadczenie użytkownika w historii.

EOS R1

EOS R5 Mark II

Aparat EOS R1 posiada zaawansowane funkcje, dzięki którym profesjonalni reporterzy i foto­grafowie sportowi za każdym razem uchwycą kadry godne pierwszych stron gazet. Z kolei EOS R5 Mark II powstał z myślą o profesjonalistach hybrydowych, którzy dzięki niemu stworzą każdy projekt filmowy lub zdjęciowy.

EOS R1 i EOS R5 Mark II – najbardziej wyczekiwane bezlusterkowce systemu EOS R

Premiera pełnoklatkowych bezlusterkowców EOS R1 i EOS R5 Mark II to przełomowa chwila w historii Canon. EOS R1 to pierwszy aparat w gamie EOS R w ramach serii EOS-1, słynącej z doskonałej wydajności i niezawodności. Z kolei aparat EOS R5 Mark II jest następcą renomowanego modelu EOS R5, łączącym wysoką rozdzielczość, szybkość i wydajność filmowania w jakości 8K.

Po raz pierwszy w obu aparatach zastosowano nową platformę obrazowania „Accelerated Capture”, składającą się z nowego procesora – akceleratora DIGIC, wraz z dobrze znanym, wydajnym procesorem obrazu DIGIC X oraz nowo opracowanymi, szybkimi matry­cami światłoczułymi.

Zadaniem nowo dodanego akceleratora DIGIC jest wsparcie przetwarzania znacznych ilości danych i technologii uczenia głębokiego. Kombinacja ta zapewnia wyższą wydajność i nowe funkcje w kilku obszarach, w tym w zakresie automatycznego ustawiania ostrości, zdjęć seryjnych i jakości obrazu.

Dzięki nowej platformie obrazowania modele EOS R1 i EOS R5 Mark II wyposażono w najnowszą wersję automatyki ostrości – Dual Pixel Intelligent AF. Obejmuje ona liczne ulepszenia, w tym dokładniejsze śledzenie osób dzięki identyfikacji twarzy i górnej części ciała oraz unikaniu przeszkód i innych sylwetek. Dodatkowym usprawnieniem tej funkcji jest możliwość rejestrowania przez użytkowników określonych twarzy w celu konsekwentnego nadawania im priorytetu podczas śledzenia.

Dodano nowy tryb „Priorytet akcji”, który automatycznie identyfikuje typowe pozycje dla określonych rodzajów akcji w koszykówce, piłce nożnej i siatkówce, rozpoznając i śledząc fotografowanego zawodnika z piłką w szybkich i dynamicznych sytuacjach. Dzięki temu możliwe jest uchwycenie najbardziej spektakularnych momentów akcji.

Funkcja automatycznego ustawiania ostrości za pomocą oka po raz pierwszy trafia do modelu EOS R5 Mark II. W obu nowych modelach jest ona na dwukrotnie wyższym poziomie w porównaniu z aparatem EOS R3. Dzięki matrycy o większej liczbie pikseli, ulepszonym diodom LED, większemu obszarowi wykrywania oka i zaktualizowanemu algorytmowi wykrywania fotograf może w instynktowny sposób wybierać obiekt do śledzenia w złożonej scenie.

Aparaty EOS R1 i EOS R5 Mark II oferują nowe matryce światłoczułe, zapewniające większą szybkość fotografowania i szybsze odczyty z matrycy. Dzięki temu aparat EOS R1 może poszczycić się 40-procentową redukcją efektu „rolling shutter” w porównaniu z aparatem EOS R3. Jest on tak samo niski jak w modelu EOS-1D X Mark III z migawką mechaniczną. Z kolei model EOS R5 Mark II cechuje się 60%-procentową redukcją tego efektu w stosunku do poprzedniego EOS R5. Dzięki temu oba modele znakomicie nadają się do rejestrowania najbardziej dynamicznej akcji bez pogorszenia jakości obrazu. Aparaty te otrzymały też nową funkcję buforowania w pamięci zdjęć seryjnych przed naciśnięciem spustu migawki („pre-continuous shooting”), pozwalającą na zarejestrowanie do 20 klatek w przypadku EOS R1 i 15 klatek w przypadku EOS R5 Mark II w formacie HEIF/JPEG lub RAW. Funkcja ta pozwala uchwycić kluczowy moment nawet w sytuacji spóźnionej reakcji fotografa. Oba modele wyposażono w duże wizjery o wysokiej jasności i rozdzielczości, w których nie występuje efekt blackoutu. Wizjer w aparacie EOS R1 charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością na poziomie 9,44 mln punktów, zaś model EOS R5 Mark II oferuje dwukrotnie większą jasność niż EOS R5.

Nowa platforma obrazowania zapewnia aparatom EOS R1 i EOS R5 Mark II lepszą jakość obrazu dzięki wbudowanym funkcjom zwiększania rozdzielczości (upscaling) i redukcji szumów opartym na uczeniu głębokim, które oferują czterokrotne zwiększenie rozdzielczości i redukcję szumów podczas konwersji formatu RAW na z JPEG lub HEIF. Użytkownicy mogą także przycinać zdjęcia i zwiększać ich rozdzielczość bezpośrednio w aparacie, co znacznie ułatwia wysyłanie zdjęć bez konieczności ich edytowania w programach zewnętrznych.

Oba aparaty posiadają stabilizację obrazu do 8,5 stopnia1, co pozwala na skuteczne foto­grafowanie nawet przy słabym oświetleniu lub w innych trudnych warunkach.

Operatorom wideo modele EOS R1 i EOS R5 Mark II gwarantują nagrywanie w 12-bitowym formacie RAW wewnętrznie na kartę pamięci, a także korzystanie z formatów nagrywania takich jak w kamerach Cinema EOS między innymi Canon Log 2 z funkcją nagrywania plików proxy, ze wsparciem dla dwóch kart i dźwięku czterokanałowego. Pozwala to przenieść profesjonalną produkcję wideo na nowy poziom, zapewniając wyjątkową jakość i elastyczność niezależnie od scenariusza. Oba urządzenia umożliwiają także jednoczesne nagrywanie filmów Full HD i zdjęć w wysokiej rozdzielczości z opcją nagrywania plików Pro res RAW na zewnętrzny rejestrator poprzez porty HDMI typu A.

Pracę profesjonalistów wspomoże szereg opcji. Zapewniają one szybką i stabilną łączność oraz zabezpieczenia na wypadek awarii, oferując przy tym liczne możliwości dostarczania zdjęć/wideo do miejsc docelowych, dzięki którym można przesyłać materiały newsowe z wykorzystaniem formatu autentyczności treści C2PA2 lub dokonać oceny pierwszych wersji filmu. Obsługiwane są również nazwy plików zgodne ze standardami branżowymi, oddzielne foldery ze zdjęciami/wideo oraz zaawansowane tagowanie w standardzie News ML-G2. Oba aparaty wspierają łączność Wi-Fi6E/11ax 6GHz, co czyni je pierwszymi aparatami z serii EOS oferującymi tak wysokie prędkości transferu. EOS R1 ma dodatkowo wbudowane złącze Ethernet 2,5 Gb/s i dwuwątkowy FTP, podczas gdy EOS R5 Mark II zapewnia Ethernet 2,5 Gb/s za pośrednictwem opcjonalnego uchwytu.

EOS R1 – nowy flagowiec Canon

Po 35 latach od wprowadzenia pierwszego aparatu EOS-1 model EOS R1 nawiązuje do dziedzictwa urządzeń, które dzięki przełomowym parametrom w zakresie automatycznego ostrzenia, szybkości, niezawodności i trwałości zawsze były idealnym wyborem dla profesjo­nalistów na całym świecie.

Stworzony z myślą o elicie fotografów sportowych aparat EOS R1 zaprojektowano w taki sposób, aby użytkownik nigdy nie stracił ważnego momentu w dynamicznym świecie fotografii sportowej i reporterskiej. Autofokus i szybkość są kluczem do uzyskania nieosiągal­nych wcześniej rezultatów. Aparat EOS R1 jako jedyny posiada nowy, przełomowy system automatycznego ustawiania ostrości typu Cross Type, dzięki któremu ​​doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, takich jak fotografowanie przez siatkę tenisową, ostrzenie na mniejszych obiektach czy szczegółach poziomych – w sytuacji, gdy w obszarze AF brakuje szczegółów pionowych. Tę najnowszą technologię Canon stosuje po raz pierwszy w swoich bezlusterkowcach. Wymaga ona całkowicie nowego układu matrycy Dual Pixel CMOS AF, w którym fotodiody pod jednym z pikseli są obrócone o 90 stopni. Dzięki temu użytkownik uzyskuje szybkie i dokładne rezultaty oraz możliwość uchwycenia obrazu, którego wcześniej mógł nie zdążyć zarejestrować.

Aparat oferuje rewelacyjnie cichą migawkę elektroniczną o szybkości 40 kl./s ze śledzeniem AF i możliwością buforowania w pamięci 20 zdjęć seryjnych przed naciśnięciem spustu migawki zdjęć seryjnych (pre-continuous shooting), dzięki czemu ​​użytkownicy mogą śledzić scenę bez utraty jakości. Rozdzielczość 24,2 megapiksela zapewnia fotografowi wyjątkową szybkość działania, jednocześnie pozwalając mu uzyskać do 96 megapikseli dzięki wbudowanym w aparat funkcjom uczenia głębokiego, zwiększania rozdzielczości i redukcji szumów. Prędkość synchronizacji błysku podniesiona do 1/400 sek. oraz poprawiony balans bieli i ocena ekspozycji obrazu oznaczają wyższą powtarzalność i wszechstronność.

EOS R1 jest także liderem w zakresie hybrydowej funkcjonalności multimedialnej, oferując rozdzielczość 6K przy 60 kl./s lub 4K przy 120 kl./s, jak również 2K przy 240 kl./s.

Aparat EOS R1 stworzono z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Aparat ma przepro­jektowaną, odporną na warunki atmosferyczne obudowę o odnowionej teksturze i ze zintegro­wanym uchwytem pionowym. Wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości z konstrukcją zapobiegającą zaparowywaniu i szerokim okularem zapewnia wygodę przy długotrwałym fotografowaniu sportu. Nowością jest dwustopniowy przycisk AF-ON, który pozwala na natychmiastową aktywację dwóch programowalnych funkcji za pomocą jednego przycisku, umożliwiając fotografowi szybkie reakcje na zwroty śledzonej akcji.

EOS R5 Mark II – kulminacja uniwersalności i kreatywności

Aparat EOS R5 Mark II korzysta ze spuścizny modelu EOS R5, przesuwając granice możliwości dla nowych rozwijających się twórców. Skierowany jest do kreatywnych narratorów i użytkowników hybrydo­wych chcących doskonalić swoje rzemiosło. Jest optymalnym narzędziem do szerokiej gamy zastosowań – od fotografii przyrodniczej, ślubnej i eventowej po rejestrację filmów i materiałów reporterskich.

Aparat EOS R5 Mark II projektowano z myślą o wykonywaniu zdjęć szybko poruszających się obiektów bez utraty wysokiej jakości szczegółów. Jest wyposażony w rewolucyjną, podświet­laną od tyłu matrycę warstwową o rozdzielczości 45 megapikseli. Automa­tyczne śledzenie ostrości oraz elektroniczna migawka o ograniczonym efekcie „rolling shutter” i szybkości 30 kl./s pozwalają użytkownikom robić wyróżniające się zdjęcia w dynamicz­nych sytuacjach. Tryb buforowania w pamięci zdjęć seryjnych rejestruje 15 klatek jeszcze przed naciśnięciem migawki, a zaawansowana funkcja upscalingu pozwala osiągnąć rozdzielczość do 180 megapikseli przy znakomitej redukcji szumów i zachowaniu najdrobniejszych szczegółów.

Istotą aparatu EOS R5 Mark II jest płynnie realizowana funkcjonalność multimediów hybrydowych, a także jeszcze lepsza synergia z linią Canon Cinema EOS dzięki wspólnym funkcjom i formatom. EOS R5 Mark II stanowi rozwinięcie modelu EOS R5, oferując rozdziel­czość 8K 60p przy pełnej szerokości czujnika i 12-bitowe wewnętrzne nagrywanie RAW, a także wideo w rozdzielczości 4K do 120p z dźwiękiem. Nowy uchwyt Cooling Fan Grip zaprojektowano z myślą o wydłużeniu czasu filmowania w przypadku relacji z wydarzeń, wywiadów i transmisji na żywo w wysokiej jakości.

Możliwość nagrywania wideo proxy, nazwy plików zgodne ze standardami branżowymi i organi­zacja folderów usprawniają workflow postprodukcji. Filmowanie rzeczywis­tości wirtualnej również jest prostsze dzięki ulepszonemu podglądowi i nawigacji podczas odtwarzania.

Nowy, wydajniejszy akumulator LP-E6P oraz odprowadzająca ciepło, wytrzymała obudowa ze stopu magnezu sprawiają, że aparat EOS R5 Mark II jest gotowy na każde wyzwanie – nawet w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych.

Aparat EOS R5 Mark II wciąż ma zwartą i lekką konstrukcję, a dzięki ważnym ulepszeniom (takim jak na przykład odporny na zaparowywanie, dwukrotnie jaśniejszy wizjer z większym otworem) jest niezastąpionym narzędziem dla twórców hybrydowych poszukujących naj­wyższej jakości, wydajności i wszechstronności
w jednym urządzeniu.

Nowa generacja produktów systemu EOS R

Aparaty EOS R1 i EOS R5 Mark II są doskonałym wyborem dla profesjonalisty, oferując wszystko co najlepsze pod względem niezawodności, szybkości, wszechstronności i praktyczności. Te nowe korpusy dołączają do grupy niedawno ogłoszonych aparatów i obiektywów RF systemu EOS R, potwierdzając zaangażowanie Canon w dostarczanie najnowocześ­niejszych technologii kreatywnym fotografom i filmowcom.

Więcej informacji o aparatach EOS R1 i EOS R5 Mark II opublikowano na stronach:
EOS R1: https://www.canon.pl/cameras/eos-r1/
EOS R5 Mark II: https://www.canon.pl/cameras/eos-r5-mark-ii/

Najważniejsze dane techniczne

EOS R1 EOS R5 Mark II
Pełnoklatkowa, podświetlana od tyłu matryca w stosie o rozdzielczości 24.2 MP
Buforowanie w pamięci zdjęć seryjnych przed naciśnięciem spustu migawki do 20 klatek
Zdjęcia seryjne 40 kl./s
Regulowana szybkość zdjęć seryjnych
Wizjer elektroniczny bez efektu blackoutu 9,44 mln punktów
Pełnoklatkowa, podświetlana od tyłu matryca w stosie o rozdzielczości 45 MP
Buforowanie w pamięci zdjęć seryjnych przed naciśnięciem spustu migawki do 15 klatek
Zdjęcia seryjne 30fps
Regulowana szybkość zdjęć seryjnych
Wizjer elektroniczny bez efektu blackoutu 5,76 mln punktów
Nowy procesor DIGIC Accelerator i platforma Accelerated Capture
Pokładowy upscaling i redukcja szumów oparta o sieć neuronową
Nowy procesor DIGIC Accelerator i platforma Accelerated Capture
Pokładowy upscaling i redukcja szumów oparta o sieć neuronową
Zintegrowany uchwyt pionowy
Kompaktowy i lekki
Dostępne uchwyty opcjonalne
Autofokus Dual Pixel Intelligent AF
Priorytet zapisanych twarzy
Priorytet akcji
Ulepszone śledzenie AF za pomocą oka
Ostrzenie do -7.5EV
Cross AF
Dwustopniowy przycisk AF-ON
Autofokus Dual Pixel Intelligent AF
Priorytet zapisanych twarzy
Priorytet akcji
Ulepszone śledzenie AF za pomocą oka
Ostrzenie do -6.5EV
Do 8,5 stopni stabilizacji obrazu Do 8,5 stopni stabilizacji obrazu
6K 60p RAW z wideo 4K do 120p i 60p nadpróbkowane z 6K 8K 60p RAW z wideo 4K do 120p i 60p nadpróbkowane z 8K
Dodatkowa zgodność z systemem EOS VR
Wsparcie dla Custom Picture
XF-HEVC S/XF-AVC S
Canon Log 2/Log 3
audio LPCM/24bit/4CH
Podwójna rejestracja obrazu (zdjęcia i wideo)        
Wsparcie dla wideo proxy
Wsparcie dla Custom Picture
XF-HEVC S/XF-AVC S
Canon Log 2/Log 3
audio LPCM/24bit/4CH
Podwójna rejestracja obrazu (zdjęcia i wideo)
Wsparcie dla wideo proxy
Monitor waveform
Wi-Fi 6E
Wbudowany Ethernet 2.5Gbps
Dwuwątkowy transfer FTP
Wi-Fi 6E

  1. Zgodnie z normą CIPA 2024. Wydajność stabilizacji obrazu w kątach RPY z obiektywem RF 24-105mm F2.8 L IS USM Z (f=105mm).
  2. Oprogramowanie sprzętowe aparatów EOS R1 and EOS R5 Mark II, które doda wsparcie dla formatu C2PA, zostanie udostępnione w 2025 roku.