ecom_Food_Photography_Top_Banner_Jan24_16x9_an

NAJLEPSZE APARATY I OBIEKTYWY DO FOTOGRAFII KULINARNEJ

Fotografia kulinarna przybiera wiele form – od vlogów kulinarnych i tworzenia treści po migawki kolorowych przepisów i zdjęcia gotowego dania. Możesz robić zdjęcia na swojego bloga z przepisami w mediach społecznościowych, drukować zdjęcia do czasopisma lub gazety, a nawet prezentować fotografie najbardziej dopracowanych dań w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, w czym się specjalizujesz, oferujemy szereg aparatów i obiektywów, które ożywią kulinarne popisy. W tym opracowanym przez ekspertów przewodniku znajdziesz najlepszy obiektyw do fotografii kulinarnej oraz najlepszy aparat do fotografii kulinarnej.



Wybór obiektywu: wskazówki dla początkujących

ecom_Food_Photography_Food_for_Beginners_Jan24_16x9_an

Kiedy już znajdziesz najlepszy aparat do fotografii kulinarnej, musisz zdecydować, jakiego rodzaju zdjęcia chcesz robić. Chcesz robić zdjęcia makro z bliska, czy rejestrować szersze ujęcia z góry? Chcesz, aby wyostrzone było wszystko czy tylko obiekt? Rozważ poniższe aspekty, które pomogą Ci znaleźć najlepszy obiektyw do fotografii kulinarnej:

  • 10 – 50mm: ten szerokokątny zakres doskonale nadaje się do fotografowania z góry potraw, garnków i patelni, kuchenki lub gotowego produktu.

  • 50mm: najlepsza opcja. Świetnie nadaje się do płaskich ujęć z góry, ale także pozwala wystarczająco się zbliżyć, aby zrobić zdjęcie portretowe.

  • Powyżej 60 mm: ogniskowe powyżej tej wartości przechodzą w teleobiektyw. Teleobiektyw świetnie nadaje się do tworzenia portretów z żywnością i robienia zdjęć z nietypowej perspektywy.

  • Makro: nasze makroobiektywy pozwalają skupić się na szczegółach bez utraty jakości.

  • Przysłona: większy otwór przysłony (mniejsza liczba f) przydaje się w słabym świetle i pozwala rozmywać tło. Mniejszy otwór przysłony (większa liczba f) zwiększa głębię ostrości, dzięki czemu wszystko jest wyostrzone.

  • Zmiennoogniskowy czy stałoogniskowy: obiektyw zmiennoogniskowy jest bardziej wszechstronny, a obiektyw stałoogniskowy cechuje się wyższą jakością obrazu i jaśniejszą przysłoną.

Najlepsza wskazówka naszych ekspertów: niektóre z naszych aparatów mają matrycę APS-C, a niektóre – pełnoklatkowe. Matryca APS-C ma mnożnik ogniskowej równy 1,6. Oznacza to, że ogniskowa jest większa. Obiektyw 50 mm w aparacie APS-C byłby odpowiednikiem obiektywu 80 mm w aparacie pełnoklatkowym. W efekcie wydaje się, że obiekty znajdują się bliżej aparatu. Aparaty z matrycą pełnoklatkową cechują się mniejszą głębią ostrości, co zapewnia bardziej profesjonalny rezultaty.



Najlepsze aparaty do fotografii kulinarnej

ecom_Food_Photography_Best_Cameras_Jan24_16x9_an

Wybór odpowiedniego obiektywu jest ważny, ale trzeba też wybrać właściwy aparat. Dla początkujących doskonałym rozwiązaniem są modele EOS R50 i EOS R8. Każdy z nich zapewnia wyraźny obraz, dzięki czemu można ukazywać szczegóły potraw. Główna różnica polega na tym, że EOS R50 ma matrycę APS-C, a EOS R8 jest aparatem pełnoklatkowym. Przekonasz się, że EOS R50 jest łatwiejszy w obsłudze i zapewnia bardziej wykadrowane ujęcia. Z kolei EOS R8 zapewnia wyraźniejszy obraz. Aparat EOS R50 jest szybki – jego elektroniczna migawka pozwala rejestrować 15 kl./s, co przydaje się, gdy fotografujemy proces gotowania, np. nalewanie dania, parowanie wrzącego sosu czy pracę szefa kuchni.

Profesjonaliści powinni zwrócić uwagę na modele EOS R6 Mark II i EOS R5. Oba aparaty wykorzystują technologię IBIS, która zapewnia stabilny obraz – to doskonałe rozwiązanie w przypadku fotografowania z bliska. Aparat przejmuje też zadanie stabilizowania obrazu, gdy obiektyw nie ma stabilizatora. Aparat EOS R5 rejestruje obraz w rozdzielczości 45 MP. Dzięki temu można drukować duże, efektowne zdjęcia żywności. Z kolei możliwość filmowania w jakości 8K sprawia, że jest to również popularny model wśród vlogerów. Model EOS R6 Mark II zaprojektowano z myślą o szybkim działaniu. Ten świetny aparat hybrydowy łączy rozdzielczość 24,2 MP z elektroniczną migawką, która pozwala rejestrować 40 kl./s. Dzięki temu można fotografować ruchome obiekty w kuchni bez uszczerbku dla jakości obrazu. Aparat EOS R6 Mark II obsługuje też wyższą czułość ISO, więc przyda się w słabo oświetlonych kuchniach i restauracjach.


Najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej dla entuzjastów

ecom_Food_Photography_Best_Lenses_18-45_Jan24_16x9_an

Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

Obiektyw RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM pozwala tworzyć piękny efekt bokeh. Można nim robić zdjęcia już z odległości 15 cm, a współczynnik powiększenia wynosi 0,25x. To pozwala uwydatniać szczegóły żywności, tekstur i wzorów. Można też eksperymentować z głębią ostrości i wyostrzeniem obiektu, aby tworzyć bardziej kreatywne zdjęcia. Dzięki szerokokątnemu zakresowi ogniskowej obiektywem można fotografować z góry proces gotowania lub pieczenia potraw, a także uwieczniać gotowe dania.

  • Doskonały do fotografowania z góry
  • Wszechstronny zakres pozwala zbliżyć się do obiektu
  • Eksperymentowanie z polem widzenia i imponujący efekt bokeh
Zapraszamy Na Zakupy
ecom_Food_Photography_Best_Lenses_50_Jan24_16x9_an

Canon RF 50mm F1.8 STM

Ten niewielki obiektyw stałoogniskowy jest znany jako „poręczna pięćdziesiątka", ponieważ cechuje się wszechstronnością, małym rozmiarem i niewielką wagą. Jest niedrogi i zapewnia wysokiej jakości obraz. Płaskie ujęcia z góry, ujęcia stołu i mocno stylizowane opowieści kulinarne nie będą stanowiły problemu. Ten obiektyw pozwala też robić szerokokątne zdjęcia miejsca pracy. Jeśli chcesz powiększyć obiekty, możesz wykadrować obrazy podczas obróbki końcowej bez powodowania zniekształceń. Jest to świetne rozwiązanie dla eksperymentujących fotografów. Wyjątkowa przysłona f/1,8 sprawdza się w trudnych warunkach oświetleniowych i pozwala uwydatniać obiekty poprzez rozmycie tła.

  • Płaskie ujęcia z góry, ujęcia stołu i stylizowane opowieści kulinarne
  • Szerokokątne obrazy miejsca pracy
  • Jasna przysłona pozwala uwydatnić obiekt i rozmyć tło
Zapraszamy Na Zakupy
ecom_Food_Photography_Best_Lenses_35_Jan24_16x9_an

Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Obiektyw Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM może odwzorowywać obraz w skali 1:2. Ten niezwykły obiektyw łączy w sobie funkcję makro z szerokokątnym zakresem ogniskowej. Pozwala fotografować z góry żywność, proces gotowania lub pieczenia, a także przygotowania do pracy. Ponieważ jest to obiektyw stałoogniskowy, nawet duże odbitki zdjęć cechują się wysoką jakością. W przypadku słabego oświetlenia (restauracja, wieczorny plener itp.) można użyć jasnej przysłony f/1,8 oraz wbudowanego stabilizatora obrazu, aby uzyskać wyraźne zdjęcia z minimalnym poziomem szumów.

  • Zdjęcia makro żywności
  • Do druku dużych dzieł sztuki
  • Zdjęcia w słabym oświetleniu restauracyjnym
Zapraszamy Na Zakupy
ecom_Food_Photography_Best_Lenses_24-50_Jan24_16x9_an

Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

Ten niewielki i lekki obiektyw obsługuje imponujący zakres zoomu, dzięki czemu radzi sobie z różnymi ujęciami – od szerokokątnych zdjęć z góry po powiększone zdjęcia miejsca pracy. Dzięki stabilizatorowi obrazu można robić wysokiej jakości zdjęcia – od ujęć obejmujących całe potrawy po szczegółowe portrety żywności. Pierścień regulacji na obiektywie zapewnia większą kontrolę, gdy jest to potrzebne.

  • Zdjęcia z góry garnków, patelni, naczyń itp.
  • Powiększone obrazy żywności, które ukazują szczegóły
  • Kreatywne portrety żywności
    Zapraszamy Na Zakupy


    Najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej dla profesjonalistów

    ecom_Food_Photography_Professional_Lenses_14-35_Jan24_16x9_an

    Canon RF 14-35mm F4L IS USM

    Obiektyw dla zaawansowanych entuzjastów i profesjonalistów – Canon RF 14-35mm F4L IS USM – zapewnia wyraźny i szczegółowy obraz w całym kadrze. Jest idealny do szerokokątnego fotografowania z góry płyty kuchennej, procesu gotowania lub pieczenia, garnków i patelni, żywności oraz potraw. Dzięki stałej przysłonie maksymalnej (F/4) nie musisz martwić się o zmianę przysłony podczas zmiany ogniskowej. Ustawienia ekspozycji pozostają stałe, co ułatwia zachowanie spójności oświetlenia i ekspozycji na ujęciach żywności – nawet wtedy, gdy zmieniasz ogniskową, aby sprawdzić różne kompozycje. Obiektyw ma stabilizator obrazu na poziomie 5,5 stopnia, co pozwala robić pozbawione rozmyć zdjęcia. Wyposażono go w silnik USM Nano, który umożliwia szybkie i celne ustawianie ostrości.

    • Ultraszerokokątne zdjęcia przyrządzanych i gotowych potraw
    • Doskonały do eksperymentowania z głębią ostrości
    • Do szerokokątnego vlogowania, gdy chcesz znaleźć się w kadrze
    Zapraszamy Na Zakupy
    ecom_Food_Photography_Professional_Lenses_85_Jan24_16x9_an

    Canon RF 85mm F1.2L USM

    Obiektyw 85mm F1.2L USM wyróżnia się w przypadku portretów żywności. Ten profesjonalny obiektyw portretowy o ogniskowej 85 mm umożliwia tworzenie portretów żywności z różnej perspektywy. Mała głębia ostrości generuje efekt bokeh i nadaje obrazom dodatkowy wymiar. Obiektyw zapewnia wyraźny obraz w całym kadrze. Ma maksymalną przysłonę F/1,2, doskonałą do fotografowania przy słabym oświetleniu. Pozwala rejestrować wysokiej jakości obraz – wszystko dzięki optyce z technologią eliminacji załamywania światła niebieskiego, która eliminuje aberracje kolorów, oraz elementowi asferycznemu, który eliminuje aberracje sferyczne.

    • Stylowe portrety żywności z różnej perspektywy
    • Kreatywne wykorzystanie efektu bokeh do tworzenia zróżnicowanych obrazów
    • Duża, jasna przysłona przydaje się w słabym świetle
    Zapraszamy Na Zakupy
    ecom_Food_Photography_Professional_Lenses_100_Jan24_16x9_an

    Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM

    Maksymalne powiększenie (1,4) obiektywu RF 100mm F2.8L MACRO IS USM pozwala ukazywać szczegóły, których inne makroobiektywy nie są w stanie pokazać. Obiektyw znakomicie sprawdza się w fotografii kulinarnej. Można pracować jeszcze kreatywniej poprzez wyostrzanie obiektu i regulowanie efektu bokeh. Regulowana zmienna kontrola aberracji sferycznej to wyjątkowa funkcja, która umożliwia bardziej twórczą pracę. Doskonały do portretów tworzonych pod większym kątem. Ma jasną, 9-listkową przysłonę gwarantującą wysoką jakość nawet w warunkach słabego oświetlenia. Hybrydowy stabilizator obrazu i silnik Dual Nano USM pozwalają robić pozbawione rozmyć zdjęcia.

    • Wyjątkowo szczegółowe zdjęcia żywności w zbliżeniu
    • Portrety obiektu tworzone pod większym kątem
    • Eksperymentowanie z efektem bokeh w celu uzyskania bardziej kreatywnych rezultatów
    Zapraszamy Na Zakupy
    ecom_Food_Photography_Professional_Lenses_24-70_Jan24_16x9_an

    Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM

    Obiektyw Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM jest wyjątkowy, ponieważ zapewnia bardzo wyraźny, pozbawiony rozmyć obraz w całym kadrze oraz małą głębię ostrości w całym zakresie ogniskowej (szerokokątnej do teleobiektywu). Dzięki temu jest bardzo przydatny w wielu gatunkach fotografii, w tym przy fotografowaniu z góry, tworzeniu portretów pod różnym kątem, a także fotografowaniu z bliska. Trzy formowane ze szkła elementy asferyczne oraz trzy elementy UD poprawiają jakość obrazu, a optyczny stabilizator obrazu sprawia, że obraz jest pozbawiony rozmyć.

    • Szerokokątne zdjęcia żywności z góry
    • Zdjęcia z bliska lub zdjęcia portretowe pod kątem
    • Duży otwór przysłony idealny do pracy w słabym świetle
    Zapraszamy Na Zakupy


    Akcesoria

    Te przydatne akcesoria ułatwiają fotografowanie. Elektroniczny wężyk spustowy umożliwia fotografowanie bez dotykania aparatu, co idealnie sprawdza się w przypadku używania statywu, i pozwala wyeliminować dodatkowe drgania aparatu. Osłona obiektywu firmy Canon zapobiega powstawaniu odblasków powodowanych przez światło wpadające z zewnątrz, a dopasowany pokrowiec na obiektyw i torba na ramię marki Canon zapewniają bezpieczeństwo Twojemu zestawowi.