Przejście ze smartfona na aparat z prawdziwego zdarzenia to ekscytujący krok w podróży każdego fotografa – pozwala poznać tajniki ekspozycji i kompozycji oraz przekonać się, jak drobne zmiany ustawień mogą znacząco wpływać na wygląd zdjęcia.
W tym poradniku dotyczącym fotografii dla początkujących zebraliśmy wszystkie informacje potrzebne do robienia atrakcyjnych zdjęć. Przekonamy się, dlaczego przyjazny dla użytkownika ekosystem aparatów, obiektywów i aplikacji firmy Canon jest idealny dla początkujących użytkowników, i wyjaśnimy podstawy fotografii, co pozwoli Ci przejść na wyższy poziom zaawansowania.
PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA
Początek przygody z fotografią
Aparaty i obiektywy
Istnieją dwie rozwiązania, jeśli chodzi o przejście ze smartfona na aparat z prawdziwego zdarzenia. Aparaty kompaktowe, takie jak Canon PowerShot V10 dla vlogerów, są lekkie i przenośne oraz mają obiektyw stałoogniskowy. Z kolei aparaty z wymienną optyką, takie jak EOS R100, EOS R50 i EOS R10, umożliwiają korzystanie z szerokiej gamy obiektywów. Większość aparatów z wymienną optyką jest dostarczana z uniwersalnym obiektywem, który sprawdza się w przypadku początkujących. Jednak w miarę eksperymentowania i rozwijania umiejętności można dodawać do zestawu nowe obiektywy. Dostępnych jest wiele obiektywów do różnych zastosowań, więc przed zakupem sprawdź, który model najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Upewnij się też, że obiektyw jest zgodny z aparatem, korzystając z przewodnika firmy Canon dotyczącego zgodności obiektywów.
Niezależnie od tego, czy chcesz fotografować na świeżym powietrzu w mglisty poranek czy w sypialni, kluczem do rejestrowania wysokiej jakości obrazów pokrywających się z artystyczną wizją autora jest oświetlenie. Aparaty mają większe matryce niż smartfony, więc rejestrują mniej szumów i więcej szczegółów obrazu – zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Aparaty Canon mają jedną z dwóch matryc: APS-C lub pełnoklatkową. Matryce pełnoklatkowe są większe niż matryce APS-C, ale „większe” nie zawsze oznacza „lepsze”. Ponieważ matryce APS-C są mniejsze, aparaty mogą być bardziej kompaktowe i lżejsze, przez co idealnie sprawdzają się w fotografii ulicznej i podróżniczej. Mniejszy rozmiar matrycy sprawia, że odległe obiekty wydają się większe w kadrze, dzięki czemu aparaty APS-C są idealne do fotografowania sportu i dzikiej przyrody. Pełnoklatkowa matryca ma szersze pole widzenia, więc pełnoklatkowy aparat idealnie nadaje się do rozległych krajobrazów, bardzo szerokich wnętrz architektonicznych i astrofotografii.
Podstawowe aparaty firmy Canon mają zaawansowane funkcje, ale są również wyposażone w przyjazne dla początkujących narzędzia, które pomagają w znalezieniu najlepszych ustawień w wielu różnych sytuacjach. Popularny interfejs z przewodnikiem firmy Canon zapewnia objaśnienia ekranowe, które ułatwiają szybkie opanowanie podstaw. Ikony i zdjęcia ułatwiają zrozumienie działania funkcji i poruszanie się po interfejsie przy użyciu ekranu dotykowego lub przycisków. Podstawowy model Canon EOS R100 ma białe menu z przewodnikiem po trybach i funkcjach, które wyświetla przydatne informacje o wybranych trybach i funkcjach.
Odwiedź stronę pomocy technicznej dla produktów firmy Canon i wyszukaj model aparatu, aby pobrać instrukcje obsługi i podręczniki użytkownika.
Ekspozycja i tryby aparatu
W fotografii istnieją trzy ważne czynniki wpływające na wygląd zdjęcia: rozmiar otworu w obiektywie (przysłona), czas otwarcia migawki (czas naświetlania) i czułość matrycy na światło (czułość ISO). Są to trzy boki tzw. trójkąta ekspozycji. O ile nie chcesz celowo rozjaśniać lub przyciemniać obrazu, te trzy boki muszą być zrównoważone – jeśli zmienisz jeden współczynnik, musisz dostosować pozostałe, aby to skompensować.
W przypadku każdego nowego aparatu warto najpierw zapoznać się z pokrętłem wyboru trybów, znajdującym się na górnej ściance, ponieważ w tym miejscu można wybrać sposób sterowania ekspozycją.
A+ (Inteligentna scena auto) to w pełni automatyczny tryb, który analizuje scenę i wybiera optymalne ustawienia. Tryb SCN (Scena) automatycznie wybiera ustawienia ekspozycji odpowiednie dla konkretnego obiektu lub sceny, co ułatwia fotografowanie sportu, ludzi, fajerwerków, zbliżeń obiektów itp., gdy użytkownik uczy się zasad fotografowania.
Tryb P (Program) jest również idealny dla początkujących, ponieważ aparat ustawia przysłonę i czas naświetlania, a użytkownik może zmieniać pozostałe ustawienia. Tryby półautomatyczne Tv (preselekcja czasu) i Av (preselekcja przysłony) zapewniają większą kontrolę twórczą. Jak sugerują nazwy, w przypadku preselekcji czasu można wybrać czas naświetlania, a aparat automatycznie dostosowuje resztę, co jest przydatne w przypadku fotografowania sportu i dzikiej przyrody. Tryb preselekcji przysłony jest idealnym rozwiązaniem w przypadku portretów i zdjęć krajobrazowych. Tryb M (ręczny) zapewnia pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu. Przydaje się, gdy już znamy zasadę działania trójkąta ekspozycji.
Ustawienia i techniki
Dostosowanie ustawień ekspozycji do różnych sytuacji jest prostym zadaniem, ale najważniejsze jest przemyślenie tego, co chcemy osiągnąć. W przypadku fotografii przyrodniczej i portretowej powszechnie stosuje się szeroką przysłonę (niska wartość przysłony, np. f/1,8), aby uzyskać małą głębię ostrości, rozmywać tło i tworzyć efekt bokeh (nieostre obszary).
W przypadku fotografii dynamicznej i sportowej ustawienie krótkiego czasu naświetlania pozwala zatrzymać dynamiczny ruch. Z kolei funkcja panoramowania z długim czasem naświetlania umożliwia rozmycie obiektów i zwiększenie dramaturgii ujęcia. Jeśli chodzi o czułość ISO, jej wyższa wartość może być idealna do fotografowania nocnego nieba. Z kolei niska czułość ISO pozwala zmniejszyć poziom szumów na zdjęciu krajobrazowym robionym przy wschodzie słońca.
Balans bieli (WB) to kolejne ustawienie, które można dostosować do własnych potrzeb. Określa temperaturę barwową, czyli to, jak ciepłe lub chłodne wydaje się światło otoczenia. Ustawienie automatycznego balansu bieli w aparatach z systemem Canon EOS R zwykle umożliwia wierne odwzorowanie kolorów.
Można również wybrać tryb ręczny (MF) lub autofokus (AF). Systemy AF firmy Canon są tak łatwe w obsłudze, że wielu fotografów rzadko przełącza się na tryb MF. Ręczna regulacja ostrości może być jednak przydatna, jeśli chcemy poeksperymentować z funkcją uwydatniania wyostrzanych krawędzi (są one wyświetlane w określonym kolorze) w przypadku makrofotografii lub fotografowania nocą.
Jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW, nie musisz martwić się o to, aby aparat wszystko idealnie zarejestrował, ponieważ takie obrazy można później edytować. Potrzebne jest do tego specjalne oprogramowanie, np. bezpłatny program Digital Photo Professional firmy Canon, które będzie coraz bardziej przydatne w miarę rozwoju umiejętności.
Aplikacje, oprogramowanie i drukarki
Aparaty z systemu Canon EOS R obsługują łączność Bluetooth, wbudowany moduł Wi-Fi i pakiet aplikacji Canon, więc można się z nimi łączyć. Zdjęcia i nagrania można wysyłać bezpośrednio do smartfona lub tabletu za pomocą aplikacji Canon Camera Connect. Ponadto można fotografować zdalnie i dodawać znaczniki geograficzne przypominające o miejscu zrobienia zdjęć. Aplikacja image.canon umożliwia przesyłanie zdjęć i filmów z aparatu do ulubionych usług pamięci masowej w chmurze, komputera, a nawet programu Adobe Photoshop Lightroom.
Ekosystem firmy Canon obejmuje również najlepsze drukarki fotograficzne do tworzenia pięknych odbitek fizycznych w domu lub w podróży, różne rodzaje papieru do zdjęć i kreatywnych projektów oraz oprogramowanie, które pomaga ożywić zdjęcia.
Można zrobić np. autoportret, korzystając z aplikacji Canon Camera Connect do zdalnego fotografowania. Dowiedz się, jak działa autofokus, i poeksperymentuj z różnymi przysłonami, aby zobaczyć, jak wpływa to na tło. Sfotografuj dziecko lub zwierzę biegające po ogrodzie i pobaw się fotografowaniem obiektów w ruchu. Tryb ujęć sportowych to dobry punkt wyjścia do rejestrowania dynamicznych wydarzeń – włącz w tryb Tv, aby rozmyć ruch, lub użyj techniki panoramowania, aby rozmyć tło. Przetestuj nowo nabyte umiejętności – fotografuj nocą w trybie zdjęć nocnych lub trybie P i zmieniaj czułość ISO, aby zobaczyć różnicę. Opanowanie podstaw zapewni nieograniczone możliwości twórcze.
- Adobe, Lightroom i Photoshop są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
Powiązane produkty
-
Aparaty bezlusterkowe
EOS R100
Twórz doskonałe wspomnienia w wyjątkowej jakości za pomocą łatwego w obsłudze i zawsze gotowego do pracy aparatu EOS R. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R50
Dzięki temu bezlusterkowemu aparatowi EOS R możesz tworzyć wyjątkowe materiały – od wyraźnych zdjęć po filmy 4K i transmisje na żywo. Wszystko dzięki jednemu urządzeniu. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R10
Zrób kolejny krok w świecie fotografii i filmów dzięki bezlusterkowemu aparatowi z systemu EOS R, wykorzystującemu matrycę APS-C. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R8
Przejdź na pełnoklatkowe rozwiązanie do fotografowania i filmowania, aby zrealizować kreatywne ambicje. -
Aparaty bezlusterkowe
EOS R7
Odkryj dziką przyrodę z aparatem o niesamowitej szybkości i jakości obrazu w przenośnym korpusie APS-C zaprojektowanym z myślą o przyszłości.